W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa maszynka do makaronu?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Ogólne omówienie sposobu działania maszynki do makaronu nieco komplikuje podział w tej kategorii. Znajdziesz bowiem modele ręczne, jak i elektryczne. W poniższym artykule dokładnie opisuję mechanizm działania obu. Poruszyłem także kwestię tego, czy w ogóle warto sprawić sobie taki sprzęt.

Jak działa maszynka do makaronu? [Ręczna i elektryczna]

Spis treści:

  Co to jest maszynka do makaronu?

  Maszynka do makaronu to niewielki sprzęt służący do robienia bazowego składnika, kiedy chcesz ugotować np. spaghetti albo rosół. Na rynku znajdziesz dwa rodzaje urządzenia: manualne oraz elektryczne.

  Każde z nich wyróżnia się inną budową. Niemniej główna funkcja, jaką spełniają, pozostaje taka sama. Sprzęt przygotowuje domowy makaron.

  Sprawdź, czym różnią się oferowane przez producentów modele:

  1. Maszynki tradycyjne – z podobnych wersji dawniej korzystały nasze babcie. Tego rodzaju sprzęt szczególnie doceniany jest przez włoskich kucharzy. Ręczne maszynki wyróżniają się prostą budową i jeszcze banalniejszą obsługą. Produkuje się je ze stali nierdzewnej, co daje gwarancję długiej eksploatacji oraz niezawodności. W ich budowie znajdziesz wymienne ostrza, więc ciasto pokroisz na różną grubość oraz szerokość. Wałkowanie makaronu odbywa się za pomocą specjalnej korby. Dlatego maszynki tradycyjne wymagają większego wysiłku, niż ma to miejsce w przypadku modeli automatycznych. Nie są zatem za bardzo wydajne, ale docenisz je ze względu na zastosowanie. Sprawdzą się do makaronu w kształcie wstążek, spaghetti oraz lasagne. Z uwagi na prosty mechanizm maszynki manualne nie kosztują dużo. Dobrej jakości model kupisz już za ok. 100 zł.
  2. Maszynki elektryczne – w porównaniu do wyżej opisywanych modeli tradycyjnych są zdecydowanie szybsze i wydajniejsze. Oprócz tego wyróżniają się prostą obsługą, dlatego bardzo szybko je docenisz. Jedyne, co musisz zrobić, to zagnieść ciasto, a resztę pracy wykona urządzenie. Oczywiście bardziej zaawansowane sprzęty poradzą sobie nawet z jego wyrobieniem. Maszynki elektryczne spodobają Ci się ze względu na dużą uniwersalność, jaką dają w kwestii rodzaju przyrządzanego makaronu. Oprócz standardowych wersji do dyspozycji masz również bardziej zaawansowane, jak np. rurki lub rigatoni. Co więcej, nie sprawiają problemów w utrzymaniu w czystości. Niektóre z elementów nadają się do mycia w zmywarce. Ich podstawowa wada to cena, najtańsze modele kosztują ponad 200 zł. Z racji ich budowy oraz mechanizmu działania częściej ulegają awariom niż maszynki tradycyjne.

  Przemyśl zakup maszynki do makaronu, jeśli jesteś miłośnikiem włoskiej kuchni i nie tylko. Takie urządzenie przyda się, kiedy cenisz smak i jakość produktów.

  Domowe kluseczki to gwarancja zdrowego i pełnowartościowego posiłku. Nie zawierają substancji chemicznych ani innych wzmacniaczy, jakie najczęściej znajdziesz w gotowych produktach ze sklepu.

  Za pomocą urządzenia swobodnie przygotujesz domowy makaron, dopasowując jego kształt i wielkość do przyrządzanej potrawy.

  Ranking maszynek do makaronu – zwycięzca

  Philips HR2665/96

  Jak działa maszynka do makaronu?

  Nie ma w tym nic skomplikowanego. Po prostu wkładasz do środka ciasto, a na zewnątrz otrzymujesz je w wersji pociętej. Samodzielnie wybierasz kształt oraz grubość makaronu. Dzięki temu masz dużą dowolność, jeśli chodzi o rodzaj przyrządzanej potrawy.

  Pamiętaj, że dokładny mechanizm działania maszynki do makaronu zależy od rodzaju urządzenia. Prościej będzie, jeśli każdy z nich opiszę i omówię osobno.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Mechanizm działania maszynki ręcznej

  Modele manualne, inaczej nazywane także włoskimi, działają przy użyciu korbki. Podstawową zasadą jest oczywiście zrobienie i wyrobienie ciasta, a dopiero w następnej kolejności umieszczenie go między dwiema rolkami.

  Pod wpływem nacisku i Twojej siły poszczególne elementy maszynki dociskają placek, wałkując go. Oczywiście cały proces nie odbywa się w jednym etapie, wszystko jest bardziej złożone.

  Za pomocą specjalnego pokrętła ustawiasz preferowaną grubość ciasta. Wałkujesz je tyle razy, aż uzyskasz pożądany efekt. Następnie używasz elementów tnących, za pomocą których otrzymasz idealnie uformowany makaron.

  Mechanizm działania ręcznej maszynki nie jest skomplikowany. Przyrządzanie makaronu wymaga za to cierpliwości i czasu. Mimo to wiedz, że taki sposób jest najlepszy, jeśli zależy Ci na uzyskaniu długiego makaronu. Użyjesz go np. do spaghetti.

  Tę metodę szczególnie docenisz, kiedy jesteś prawdziwym pasjonatem kuchni i zależy Ci na samodzielnym gotowaniu od podstaw.

  W jaki sposób działa elektryczna maszynka do makaronu?

  W jeszcze prostszy niż w przypadku przyrządów manualnych. Nie używasz siły, żeby pociąć ciasto. Wszystko odbywa się automatycznie.

  Ty musisz jedynie je zagnieść. No, chyba że i taką opcję zapewnia Twoje urządzenie, a najlepsze maszynki do makaronu to potrafią. Wtedy wystarczy tylko umieścić składniki w odpowiednim naczyniu. Specjalne nasadki wymieszają wszystkie produkty i dokładnie wyrobią kulę.

  W następnym kroku maszynka wałkuje ciasto w jeden duży płat, jego grubość zależy od wcześniejszych ustawień. W kolejnym etapie za pomocą specjalnych ostrzy gotowy makaron przedostaje się na zewnątrz.

  Zwróć uwagę, że wkładając ciasto do odpowiedniego otworu w urządzeniu, robisz to bardzo powoli. Wewnątrz całość przechodzi przez specjalne grzebienie o różnych kształtach. To one dzielą duży płat na makaron, robią to w zaskakująco szybkim tempie. Teraz już wiesz, na czym polega różnica pomiędzy ręczną a elektryczną maszynką do makaronu.

  Zauważ, że preferowany kształt składnika do zup czy innych dań uzyskujesz za pomocą nasadek. Znajdziesz je w zestawie. Ich ilość oraz rodzaj zależą od producenta i konkretnego modelu. W zależności od potrzeb łatwo je zmienisz. Dzięki temu uzyskasz nie tylko makaron do rosołu bądź też taki w bardziej urozmaiconych wersjach.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Czy warto kupić maszynkę do makaronu?

  To zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od Twoich potrzeb, ale też tego, czy jesteś pasjonatem makaronu i samodzielnie przyrządzanych potraw od początku do końca.

  Kolejna rzecz dotyczy kosztu zakupu. Takie urządzenie co prawda nie jest bardzo drogie, ale też nie kupisz go za parę groszy. Dodatkowo zauważ, że produkując domowy makaron, każdorazowo potrzebujesz do niego kilku produktów spożywczych.

  I tutaj jasno trzeba powiedzieć, że koszt samodzielnie przygotowanego składnika wychodzi drożej niż tego ze sklepu. W tym momencie należałoby powiedzieć, że tego rodzaju sprzęt jest raczej zbędną inwestycją. Niemniej moje zdanie jest trochę inne.

  Przede wszystkim zwracam uwagę na to, co jem. Cenię wysoką jakość posiłków, bo wiem, że mają kolosalny wpływ na moje zdrowie. A zdajesz sobie sprawę, że na nim nie ma co oszczędzać.

  Dodam jeszcze, że włoska kuchnia i dania z dodatkiem makaronu są dla mnie jednymi z najlepszych. Za pomocą takiego sprzętu przygotujesz konkretną potrawę w każdej chwili. Nie martwisz się, że nie masz w domu pasującego makaronu. Nie musisz też biec nerwowo do sklepu.

  Tu masz już odpowiedź na pytanie postawione w tytule tej części artykułu.

  Chętnie się dowiem, jaka jest Twoja opinia. Czy maszynka do makaronu to niezbędne wyposażenie kuchni, czy raczej potrafisz sobie świetnie bez niej radzić?

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments