W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa nawilżacz powietrza? Do czego służy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

W jaki sposób nawilżacz powietrza podnosi wilgotność w pomieszczeniu? Czym w ogóle jest i z czego się składa? Prędko się tego dowiesz, czytając poniższy poradnik. Poruszyłem w nim mechanizm działania kilku odmiennych typów tego sprzętu.

Jak działa nawilżacz powietrza? Do czego służy?

Spis treści:

  Co to jest nawilżacz powietrza? Do czego służy?

  Nawilżacz powietrza, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia odpowiednią wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu (czyli 40 – 60 procent). Wykorzystuje do tego zazwyczaj parę wodną, choć nawilżacze dzielą się na: parowe, ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe.

  W sezonie grzewczym, czyli głównie w okresie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną, powietrze w domach staje się nadmiernie suche. Zbyt wysuszone, podobnie jak za wilgotne, nie jest odpowiednie dla zdrowia.

  Nieodpowiednia wilgotność powietrza powoduje znaczne problemy z oddychaniem, a także przesuszenie skóry oraz obniżenie odporności. W pomieszczeniach sypialnianych suche powietrze bywa przyczyną problemów ze snem.

  Nawilżacze powietrza polecane są osobom, które skarżą się takie dolegliwości jak: suchość skóry, podrażnienie oczu, suchość w gardle, alergia, napady kaszlu, krwawienie z nosa, bóle głowy oraz zatok, spękane usta.

  Jeżeli któryś z wymienionych problemów dotyczy też Ciebie, zastanów się nad zakupem dobrego nawilżacza powietrza z rankingu.

  Ranking nawilżaczy powietrza – zwycięzca

  Stadler Form Robert

  Jak działa nawilżacz powietrza?

  Ogólnie biorąc, nawilżacze powietrza produkują parę wodną, która zwiększa wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których się znajdują. Najprostsze urządzenia wykorzystują w tym celu wiatrak, za pomocą którego zbierają powietrze i kierują je na nawilżoną wkładkę.

  Działanie nawilżacza powietrza zależne jest od rodzaju sprzętu. Bardziej nowoczesne nawilżacze działają dzięki ultradźwiękom lub wodzie podgrzewanej do temperatury wrzenia w specjalnym zbiorniku.

  Pamiętaj, że na skuteczność działania bardzo wpływa to, jak używasz i gdzie postawisz nawilżacz powietrza. Istnieje szereg ważnych zasad, których warto przestrzegać.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Działanie a rodzaj nawilżacza powietrza

  Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat sposobu działania konkretnych nawilżaczy powietrza:

  • Tradycyjny nawilżacz powietrza (ceramiczny) – pojemnik napełniany wodą, który zawieszasz na ciepłym kaloryferze. Pod wpływem wysokiej temperatury jego zawartość paruje i zwiększa wilgotność w pokoju. Taki nawilżacz nie wyróżnia się wysoką efektywnością czy jakimikolwiek funkcjami, ale jest za to tanim oraz prostym rozwiązaniem.
  • Parowy nawilżacz powietrza – występuje w postaci pojemnika na wodę, który podłączasz do prądu. Jego działanie polega na podgrzaniu cieczy, a następnie uwolnieniu jej w postaci ciepłej mgiełki. Parowy nawilżacz powietrza jest w stanie w niewielkim stopniu ogrzać pomieszczenie, a także oczyścić powietrze. Często jest polecany do pokoi sypialnianych. Parowe nawilżacze często obsługują też olejki, służąc do aromaterapii. Nie należą niestety do najcichszych.
  • Ewaporacyjny nawilżacz powietrza – jego działanie polega na zasysaniu powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, a następnie przepuszczeniu przez nawilżaną wkładkę i uwolnieniu w postaci zimnej mgiełki. Ten rodzaj uznawany jest za najzdrowszy, a przy tym bardzo wydajny. Trudno się dziwić, że zawiera go chociażby ranking nawilżaczy powietrza dla dzieci.
  • Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – tego typu nawilżacz emituje ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, tworząc mgiełkę. W zależności od Twoich indywidualnych ustawień jest chłodna lub ciepła. Niektóre modele wyposażone są w higrometr, który mierzy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że nawilżacz ultradźwiękowy może drażnić zwierzęta domowe.

  Wiedz, że na rynku dostępne są też inne nawilżacze powietrza.

  Nie cieszą się tak dużą popularnością jak te wymienione wcześniej:

  • Centralne nawilżanie – urządzenia wbudowane do klimatyzatora lub ogrzewania zainstalowanego w domu. Spośród wszystkich dostępnych nawilżaczy powietrza te są najdroższe, jednak miej na uwadze, że ich efektywność jest najwyższa. Centralne nawilżacze nie wydzielają pary wodnej.
  • Waporyzatory parowe – jeden z typów elektrycznych nawilżaczy powietrza. Ich działanie polega na podgrzewaniu wody, a następnie jej chłodzeniu i wypuszczeniu w postaci pary wodnej. To najtańsze i najbardziej mobilne sprzęty. Obudowa bardzo szybko się nagrzewa, dlatego musisz zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci.
  • Nawilżacze wirnikowe – działają przy pomocy wirujących dysków, poruszających się z bardzo dużą prędkością. Ich atutem jest to, że są przyjazne dla dzieci. Działanie nawilżaczy polega na wytwarzaniu chłodnej mgiełki, dlatego nie nagrzewają się. Uważaj, bo podczas nadmiernego użytkowania sprzętu wirnikowego prawdopodobnie odczujesz trudności z oddychaniem (dotyczy to w szczególności osób cierpiących na takie schorzenia jak alergia i astma).
  • Nawilżacze z jonizatorem – działanie tych urządzeń polega na wytwarzaniu jonów ujemnych (anionów), które neutralizują znajdujące się w pomieszczeniu jony dodatnie (kationy).

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Budowa nawilżaczy powietrza

  W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych najważniejszymi elementami budowy są wentylator, zbiornik i wymienne maty nawilżające. W sprzęcie ultradźwiękowym znajdziesz specjalną membranę i generator, który pobudza ją do działania. Z kolei nawilżacze parowe są zbudowane przede wszystkim ze zbiornika na wodę, grzałki i komory rozpylającej.

  Wiedz, że tego typu sprzęty często są wyposażone w takie akcesoria oraz funkcje jak:

  • Higrostat – zintegrowane z nawilżaczem urządzenie, które odpowiada za kontrolę wilgotności w pomieszczeniu. Umożliwia Ci ustawienie wilgotności powietrza według własnych preferencji (choć musisz przy tym wiedzieć, jaka wilgotność w domu jest optymalna). Funkcja ta zabezpiecza przed nadmiernym zawilgoceniem wnętrz. Zapobiega więc rozwojowi pleśni.
  • Timer – umożliwia zaprogramowanie okresu czasu, w którym nawilżacz ma działać.
  • Grzanie wody – tzw. funkcja ciepłej mgiełki służąca do podgrzewania wody. Poprawia wydajność oraz jakość procesu nawilżania.
  • Wyświetlacz LED – informuje o wprowadzonych ustawieniach oraz poziomie wilgotności powietrza. Może również sygnalizować konieczność przeczyszczenia bądź wymiany filtra.
  • Automatyczne wyłączanie – zabezpiecza urządzenie przed uszkodzeniem. W momencie, kiedy pojemnik na wodę jest pusty, urządzenie samoistnie się wyłącza.
  • Filtr odwapniający – usuwa nadmiar kamienia znajdującego się w wodzie. Funkcję tę najczęściej spotkasz w nawilżaczach ultradźwiękowych. Minimalizuje ryzyko uszkodzeń, zwłaszcza że ten rodzaj wymaga przefiltrowanej cieczy (najlepiej wody destylowanej). Więcej na ten temat dowiesz się z poradnika o tym, jaka woda jest najlepsza do nawilżacza powietrza.
  • Kostki i elektrody srebrne – pełnią funkcję sterylizujące, zabijają bakterie. Kostki używane są głównie w nawilżaczach ewaporacyjnych oraz ultradźwiękowych.

  Zobacz też zestawienia innych sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:


  Parametry nawilżaczy powietrza

  Decydując się na zakup nawilżacza powietrza, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów.

  Są nimi:

  • Wydajność – podawana w litrach na dobę. Wskaźnik ten informuje Cię, jaką ilość wody urządzenie jest w stanie odparować do powietrza. Im większa powierzchnia pomieszczenie, tym wyższa powinna być wydajność.
  • Zużycie energii – istotny parametr ze względu na koszty eksploatacji. Im więcej energii potrzeba sprzętowi do prawidłowego działania, tym wyższe koszty eksploatacji ponosisz.
  • Poziom głośności – zapewne używasz nawilżacza w sposób ciągły, dlatego ważne jest, aby był cichy. Najmniej hałaśliwe są modele ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne, których głośność wynosi ok. 26 dB.
  • Pojemność zbiornika – wielkość zbiornika wpływa na częstość dodawania do niego wody. Przykładowo, 34-litrowy zbiornik jest w stanie pracować nawet 12 godzin.

  Na koniec dodam, że ogromny wpływ na działanie nawilżacza ma konserwacja. Dlatego też już teraz dowiedz się, jak wyczyścić i odkamienić nawilżacz powietrza. Dzięki odpowiedniej wiedzy wykorzystał pełen potencjał sprzętu!

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments