W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa oczyszczacz powietrza? Czym jest i do czego służy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Co kryje się za mechanizmem działania oczyszczacza powietrza? W jaki sposób odświeża powietrze w zamkniętym pomieszczeniu? Jeżeli Cię to ciekawi, to nie znajdziesz lepszego materiału o sposobie działania oczyszczacza, więc czytaj dalej!

Jak działa oczyszczacz powietrza? Czym jest i do czego służy?

Spis treści:

  Oczyszczacz powietrza – Co to jest?

  Oczyszczacz to urządzenie filtrujące powietrze, z którego usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Gwarantuje lepszą jakość oddychania w przestrzeni, w jakiej przebywasz. Pochłania kurz, roztocza oraz zwierzęcą sierść. Wszystko to odprowadza do wnętrza obudowy, gdzie cząsteczki osadzają się na filtrze.

  Oczyszczacze swoją popularność zdobyły szczególnie w ostatnim czasie, kiedy mieszkańcy wielu regionów kraju zaczęli borykać się z ogromnymi ilościami smogu. Urządzenie pomaga pozbyć się z otoczenia szkodliwych cząsteczek, poprawiając jednocześnie jakość oddychania.

  Wiele modeli ze względu na designerski wygląd w ogóle nie przypomina zwykłych sprzętów o takim działaniu. Dlatego doskonale pasują do każdego wnętrza. Oczyszczacz powietrza przypomina stojący wentylator, jednak w odróżnieniu od niego cechuje się cichszą pracą.

  Również dzięki temu oczyszczacz powietrza może i powinien pracować cały czas. Właśnie w takim wypadku najskuteczniej usunie alergeny i inne drobnoustroje. Jednocześnie nie pobiera zbyt dużo energii elektrycznej, aby zrujnować Twój domowy budżet rachunkami za prąd.

  Ranking oczyszczaczy powietrza – zwycięzca

  Philips AC3858/51

  Oczyszczacz powietrza – Do czego służy?

  Każdy oczyszczacz ma za zadanie ulepszać jakość wdychanego powietrza i umożliwiać swobodne oddychanie. Neutralizuje krążące w nim cząsteczki, które podrażniają Twoje drogi oddechowe. To m.in. kurz, roztocza, pyłki, sierść zwierząt, wirusy czy bakterie.

  W ciągu dnia najwięcej czasu spędzasz na pewno w zamkniętym pomieszczeniu. Nieważne, czy jest to praca, dom czy też sklep lub kino. Zapewne coraz częściej korzystasz też z klimatyzacji i nie tylko w samochodzie, ale również w mieszkaniu lub biurze.

  W tych wszystkich miejscach, czyli przestrzeni bez dostępu do świeżego powietrza, lubią rozwijać się i namnażać cząsteczki roztoczy, kurzu, pyłków oraz innych zanieczyszczeń. Ich wdychanie odbija się nie tylko na złym samopoczuciu, ale także zdrowiu.

  Oczyszczacz powietrza podczas pochłaniania zapachu i kurzu

  Oczyszczacza powietrza dla alergików z powodzeniem użyjesz także w celu pozbycia się przykrych zapachów. Ich rodzaj nie ma dużego znaczenia. Sprzęt odpowiednio poradzi sobie zarówno z dymem papierosowym, jak i aromatami wydobywającymi się podczas smażenia. Sprawdza się ponadto w walce ze smogiem.

  A może jesteś właścicielem zwierząt? W tym przypadku także wykorzystasz takie urządzenie. Oczyszczacz pomoże Ci w walce z charakterystycznym, psim zapachem oraz pochłonie do środka zanieczyszczenia przenoszone poprzez zwierzęcą sierść.

  Urządzenie z dużym powodzeniem wykorzystasz w okresie wiosennym, kiedy masz do czynienia z pyleniem traw i kwiatów.

  Sprzęt swoje zastosowanie znajdzie także u osób z tzw. syndromem chorego budynku. To inaczej dolegliwości zdrowotne związane ze zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu i jego złą jakością. Należą do nich m.in. bóle głowy, omdlenia, podrażnienie błon śluzowych i mdłości.

  Jak widzisz, najlepsze oczyszczacze powietrza mają szerokie zastosowanie. Trudno się dziwić, że stają się coraz popularniejsze.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Na czym polega działanie oczyszczacza powietrza?

  Nie wszyscy wiedzą, jak działa oczyszczacz powietrza. Większość sprzętów pochłania wszelkie zanieczyszczenia, wykorzystując do tego filtry. Najczęściej producenci wyposażają urządzenia we wkład wstępny, węglowy oraz HEPA.

  Najpierw oczyszczacz wciąga zanieczyszczenia i zatrzymuje je w środku. Wykorzystuje do tego specjalne wentylatory o dużej mocy. Następnie powietrze przedostaje się przez filtry oraz, o ile to możliwe, jonizator lub pozostałe mechanizmy działające.

  Wbudowane filtry zatrzymują na swojej powierzchni ponad 99 procent zanieczyszczeń. Dopiero po odpowiedniej selekcji powietrze ponownie jest wypuszczane przez wentylatory do pomieszczenia.

  Powyższy schemat działania oczyszczaczy dotyczy standardowych modeli. Cały proces może być bardziej złożony i wyglądać nieco inaczej, jeśli producent wewnątrz zastosuje skomplikowany mechanizm. Chodzi tu głównie o rodzaj filtrów oraz typ i przeznaczenie urządzenia.

  Pamiętaj, że filtry należy wymieniać. Więcej na ten temat napisałem w poradniku o tym, jak używać i gdzie postawić oczyszczacz powietrza.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Czy oczyszczacz powietrza działa w całym domu?

  Nie. Każde tego typu urządzenie z założenia powinno dbać o czystość powietrza w konkretnym pomieszczeniu. Nawet gdy teoretycznie może sobie radzić na metrażu np. 75 m2, ta wartość wciąż odnosi się do pomieszczenia, a nie całego lokum.

  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby oczyścić powietrze np. w sypialni, a następnie przenieść oczyszczacz do salonu czy jakiegoś pokoju. To jedyne wyjście, gdy nie chcesz kupować kilku sprzętów.


  Zobacz też zestawienia innych sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:


  Działanie oczyszczacza a CADR

  Omawiając to, jak działa oczyszczacz powietrza, nie można pominąć wskaźnika CADR. Podaje się go w m3/h i to właśnie on w dużym stopniu informuje o efektywności pracy urządzenia.

  W końcu musisz mieć pewność, że wydajność oczyszczacza wystarczy na metraż danego pomieszczenia. Żeby to ustalić, wystarczy, że pomnożysz objętość pomieszczenia (powierzchnię m2 oraz wysokość) przez 3.

  Przykładowo: pokój 15 m2 x 3 m wysokości to 75 m3. Oznacza to, że CADR oczyszczacza powinien wynosić minimum 225 m3/h. Wtedy urządzenie dość szybko, a na pewno skutecznie usunie zanieczyszczenia z powietrza.

  Z czego jest zbudowany oczyszczacz powietrza?

  Sklepy oferują wiele sprzętów przystosowanych do oczyszczania powietrza. Wszystkie są podobnie zbudowane i wykorzystują zbliżone systemy działania.

  Każdy składa się z obudowy z wlotami powietrza, wewnątrz której są filtry. Ich rodzaj zależy od producenta. Najczęściej stosuje się filtr wstępny, filtr węglowy pochłaniający nieprzyjemne zapachy oraz HEPA.

  Ostatni typ jest najlepszym z możliwych, ponieważ to on odpowiada za pochłanianie różnego rodzaju zanieczyszczeń (np. zarodników pleśni, alergenów, pyłów zawieszonych czy bakterii. Pozostałe części budowy urządzenia stanowią wentylatory.

  W przypadku bardziej rozbudowanych oczyszczaczy znajdziesz jeszcze między innymi jonizator, nawilżacz i ich mechanizmy działania. Niekiedy sprzęty oferują także miejsce na olejek do aromaterapii oraz lampę.

  Dobrej jakości oczyszczacze powietrza rozpoznasz po solidnych, mocnych materiałach wykorzystanych do produkcji. Gwarantuje to odporność na zarysowania oraz długą eksploatację.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments