Jak działa odkurzacz automatyczny?

wyjaśniamy jak działają roboty sprzątające

Spis treści:

  Chyba nikt nie lubi sprzątać, a przede wszystkim odkurzać całego domostwa. Czasem jednak jest to koniecznie. Z pewnością pomoże w tym robot sprzątający, czyli swego rodzaju skomputeryzowany odkurzacz. W tym materiale wyjaśnię Ci, na jakiej zasadzie działa odkurzacz automatyczny i jak się go właściwie obsługuje.

  Na początku wspomnę, że na tym rynku panuje dość duże zróżnicowanie. Samojezdny odkurzacz bezprzewodowy jesteś w stanie zakupić zarówno za 300 zł, jak i za grubo ponad 3000 zł. Spory rozstrzał, prawda? Ranking odkurzaczy automatycznych wskaże Ci główne różnice między tanimi a drogimi urządzeniami, a także przedstawi sporo pomocnych wskazówek zakupowych.

  Przejdźmy jednak do mechanizmu działania tych jakże sprytnym robotów do odkurzania.

  Algorytm sprzątający

  Podstawą działania takiego sprzętu jest zastosowany przez producenta algorytm. Dzięki niemu urządzenie skanuje każde pomieszczenie, tworzy jego mapę i według niej usuwa kurz oraz wszelkie zabrudzenia z podłogi czy dywanu.

  Odpowiednio nowoczesny algorytm zapewni najwyższą dokładność. Robot sprzątający nie pominie żadnego obszaru i dostosuje najbardziej optymalną trasę. Nie będzie ciągle jeździł w kółko, czy z uporem maniaka wciągał kurzu z tego samego miejsca.

  Odkurzacz automatyczny irobot roomba 681
  Jeżeli nie ma natomiast konkretniejszego algorytmu, to robot do odkurzania działa w oparciu o jeden z trybów pracy.

  Najpopularniejszy i zapewne najczęściej ustawiany jest tryb automatyczny. Odkurzanie nie będzie jednak tak zoptymalizowane jak w przypadku korzystania ze złożonego systemu skanowania pomieszczeń. Taki swego rodzaju losowy schemat sprzątania. Sprzęt jeździ, jak mu się podoba.

  Zależnie od danego modelu otrzymamy do wyboru inne tryby, jak chociażby sprzątanie przy ścianach, pod łóżkami, pustych powierzchni czy według jakiegoś kształtu – np. ruchy spiralne, zygzak.

  W porównaniu do lepszego mapowania odkurzanie z pewnością będzie mniej dokładne, przez co i dłuższe. Opisałem to jeszcze szerzej w poradniku o tym, jak wybrać odkurzacz automatyczny.

  Dodam jeszcze, że odpowiednie czujniki czy wbudowana kamera cyfrowa zapewniają ochronę przed upadkami (np. ze schodów), lepsze wykrywanie zabrudzeń czy skuteczne omijanie wszelkich przeszkód.

  Kółka autonomicznych odkurzaczy potrafią obracać się w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu urządzenie szybko i sprawnie zmienia swój kurs. Czasem odniesiesz nawet wrażenie, jakby obracało się na pięcie, oczywiście w przenośni.
  Całkiem sprytne te robociki, prawda?

  Przeczytaj też: Jak zmobilizować się do sprzątania?

  Szczotka i systemy czyszczące

  W jaki sposób odkurzacz automatyczny radzi sobie z wciąganiem kurzu? Najczęściej brud zamiatają boczne szczotki, które kierują go do systemu czyszczącego pod spodem urządzenia (choć mogą równie dobrze rozrzucać większe śmieci po posadzce, czasem to kwestia szczęścia). Przy okazji rozbijają brud na drobniejsze cząsteczki. Wspomniane szczotki mogą być ruchome, mieć różne kształty i nawet optymalizować swoją pracę względem rodzaju powierzchni, którą w danym momencie czyszczą.

  Jeszcze ważniejszy jest główny mechanizm czyszczący. Na przykładzie lepszych odkurzaczy inteligentnych iRobot można wyróżnić w takim systemie przeciwbieżne obracające się szczotki gumowe. Są one bezwłosowe, dzięki czemu nie wciągną kabli i doskonale poradzą sobie ze zwierzęcą sierścią. Niektórzy producenci dostarczą dwie różne szczotki centralne, np. z włosiem do dywanów i gumową do twardych powierzchni.

  Nie każdy model ma boczne szczotki czy okrągły kształt. Odkurzacze autonomiczne Samsunga często mają jedną i bardzo szeroką szczotkę. Takie rozwiązanie pomaga przy czyszczeniu powierzchni koło ścian lub w kątach, choć i owalne konstrukcje lepszej klasy nie powinny mieć z tym problemu. Jeżeli bardziej intryguję Cię ten temat, to dowiedz się, dlaczego roboty sprzątające są najczęściej okrągłe.

  Odkurzacz automatyczny samsung powerbot vr20k9350wk
  Na sprawność działania wpływa także zastosowany silnik, turbina, wytwarzane ciśnienie czy autorskie rozwiązania poszczególnych producentów. Warto więc zawsze poznać bliżej dokładną budowę robota sprzątającego.

  Zobacz też: Odkurzacze bezprzewodowe opinie

  Komunikacja w podczerwieni

  Trzeba też o tym wspomnieć. Inteligentne roboty działają przecież w oparciu o sygnały w paśmie podczerwonym. To dzięki nim działa większość czujników i sensorów. Podobnie dzieję się z komunikacją robot sprzątający – baza ładująca. Oczywiście, nie zawsze, bo tańsze modele nie potrafią same do niej wrócić lub mają z tym pewne problemy.

  Podobnie ma się sprawa z Wirtualną Ścianą czy Wirtualną Latarnią. Te dodatkowe elementy służą do ograniczania powierzchni odkurzanej przez robota. Tworzą więc na wyznaczonym obszarze wiązkę podczerwieni, która blokuje trasę odkurzania. Dla ludzkiego oka nie jest widoczna.

  Wirtualne Ściany często stawia się np. pomiędzy pokojami, jeżeli chce się sprzątać tylko ten konkretny. Latarniami odgrodzisz natomiast miejsca np. z delikatnymi przedmiotami, które odkurzacz autonomiczny mógłby przypadkowo strącić. To już pewne zabiegi w stronę zagwarantowania odkurzaczowi lepszych warunków pracy. Zawsze warto bowiem wiedzieć, jak ułatwić odkurzanie robotowi sprzątającemu. Nie tylko sama technologia ma tutaj znaczenie.

  Zbiornik na kurz

  Wiesz już, na jakiej zasadzie odkurzacz automatyczny porusza się po mieszkaniu, jak zagarnia kurz i eliminuje zabrudzenia. Gdzie to wszystko trafia? Do niewielkiego zbiornika, który zamontowany jest w urządzeniu. W przypadku lepszych modeli właściwie tylko w tym aspekcie musisz cokolwiek zrobić. Raz na jakiś czas trzeba bowiem opróżnić pojemnik. W odkurzaczach tradycyjnych taką rolę pełnią worki, ale roboty do odkurzania są bezworkowe.

  Odkurzacz automatyczny robojet sensual

  Jak się obsługuje robota sprzątającego?

  Ten inteligentny sprzęt elektroniczny musi Cię wyręczyć z obowiązku odkurzania. Sama obsługa też nie powinna bardziej Cię angażować. Zwykle tak właśnie się dzieje, bo obsługa tego typu urządzeń jest banalna. Warto to pokrótce opisać:

  • Gdy Twój robot sprzątający ma miejsce w pojemniku na kurz i jest naładowany, to właściwie spoczywa w stanie gotowości. Zależnie od jego klasy trzeba wcześniej sparować go z aplikacją mobilną i samą bazą ładującą, żeby mógł poznać i nauczyć się struktury Twoich pomieszczeń, a po cyklu odkurzania powracać do bazy. Jeżeli nie potrafi uczyć się w czasie rzeczywistym struktury pomieszczeń, to musisz wybrać jeden z trybów pracy, np. wspomniany już wcześniej tryb automatyczny.
  • Sterujesz nim za pomocą fizycznych przycisków na panelu sterowania, poprzez aplikację lub dzięki pilotowi zdalnego sterowania, który często znajduje się w zestawie.
  • Jeżeli mapa pomieszczeń jest opracowana przez to urządzenie SMART do domu, to wystarczy nacisnąć jeden guzik, żeby robot rozpoczął swoją pracę. Niektóre modele zapamiętują mapę pomieszczeń, a inne skanują ze każdym razem na nowo.
  • Modele z wyższej półki cenowej same wracają do stacji dokującej (wjeżdżanie do niej ułatwia rampa najazdowa), żeby podładować swój akumulator. Jeżeli robot wyładuje się przed zakończeniem pełnego cyklu odkurzania, to powinien zapamiętać miejsce, w którym skończył, żeby do niego powrócić. Tanie odkurzacze autonomiczne często tego jednak nie potrafią, a najtańsze nie mają stacji w zestawie, a jedynie zwykłą ładowarkę sieciową.
  • Niektóre produkty z tej kategorii oferują także powiadomienia głosowe, np. kiedy wypełnią swoje zadania. Aplikacja może z kolei dać podgląd do wszelkich parametrów dotyczących sprzątania czy sporządzać dla Ciebie raporty. Wszystko zależy w zasadzie od jakości urządzenia, a więc głównie od tego, ile wydasz na produkt z tej kategorii.

  Fajną funkcją jest pilocik z laserem. Za jego pomocą wskażesz wiązką podczerwieni miejsce, w które udać musi się Twój robot sprzątający, żeby usunąć wszelkie zabrudzenia.

  Pomysł na kolejną lekturę: Robot sprzątający czy odkurzacz pionowy – Co lepsze? Który lepiej odkurza?

  Podsumowanie

  Podsumowując, zarówno sposób działania, budowa, jak i obsługa odkurzaczy automatycznych to zagadnienia dość proste i łatwe w zrozumieniu.

  Oczywiście, mógłbym się tutaj odnosić do bardziej skomplikowanym technologii, jak chociażby czujnik piezoelektryczny, który pomaga w wykrywaniu większego brudu na podłodze, ale i w stosunkowo prostej formie da się wszystko dokładniej wyjaśnić.

  Mocno więc wierzę, że już doskonale wiesz, jak działa odkurzacz automatyczny. Pozostaje jeszcze pytanie, czy warto kupić robota sprzątającego, o czym napisałem osobny artykuł.

  Sprzęt ten bywa bardzo pomocny i może całkiem skutecznie pomagać w domowych zadaniach. Zajmuje też mniej miejsca i nie generuje takiego hałasu podczas swojej pracy jak klasyczny odkurzacz workowy. Całkiem dużo pozytywów, żeby jeszcze ceny takich iRobotów i innych topowych modeli były przystępniejsze…

  [Głosów: 4   Average: 4/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  4 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Justyna
  1 rok temu

  a ktoś z czytelników na nowej roomba i7 może? pierwszy taki z samo opróżnainiem ja sie jaram od nie dawna mamy w domu

  Todd
  1 rok temu
  Reply to  Justyna

  ja nie mam ale widziałam sporo, najchętniej to bym brała tego s9, mamy zmienić mieszkanie na większe zresztą

  Captain Kirk
  1 rok temu

  mamy z chłopakiem chyba tego co na głownym foto 605 roomba? Dla mnie to najlepsza marka, w końcu irobot ma ćwierć wieku doświadczenia w robotach