W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa odkurzacz? Jak jest zbudowany?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Działanie odkurzacza jest pozornie proste, zresztą jak zadanie, które spełnia. Za tym mechanizmem stoją jednak pewne systemy, które warto poznać, tak samo jak dokładną budowę sprzętu. Wszystkiego na ten temat dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Jak działa odkurzacz? Jak jest zbudowany?

Spis treści:

  Mechanizm działania odkurzacza workowego

  Zasysane przez szczotkę i wąż wszelkie zabrudzenia trafiają do worka znajdującego się pod pokrywą odkurzacza. Tam też dochodzi do ich selekcji, dzięki której brud zostaje oddzielony od powietrza. Następnie przechodzi ono przez główny filtr, na którym osadzają się nieprzefiltrowane cząsteczki kurzu i pyłu.

  W końcowym etapie znajdujące się wewnątrz odkurzacza powietrze z powrotem trafia do otoczenia.

  Działanie tradycyjnych odkurzaczy domowych opiera się na wykorzystaniu specjalnych worków. Ten rodzaj filtracji jest również najprostszy i najpopularniejszy ze wszystkich znajdujących się na rynku opcji.

  Kiedy dojdzie do zapełnienia worka, w zależności od jego rodzaju, musisz go wyczyścić lub wyrzucić do śmieci.

  Tradycyjne odkurzacze działają przede wszystkim za pomocą sprężarki odśrodkowej. Element ten w trakcie pracy sprzętu napędzany jest przez silnik elektryczny.

  Zasysane przez szczotkę lub mniejsze końcówki zabrudzenia przechodzą najpierw przez wąż, po czym odprowadzane są do specjalnego worka. Powietrze, żeby trafić ponownie do pomieszczenia, musi przejść przez filtry. Tam też dochodzi do jego oczyszczenia.

  W przypadku tradycyjnych odkurzaczy wyposażonych w worki dużą rolę odgrywa filtracja. Jak się okazało w porównaniu filtrów EPA i HEPA, to HEPA H14 jest teraz najlepszy.

  Ranking odkurzaczy workowych – zwycięzca

  Miele Complete C3 TotalCare EcoLine SGJP3

  Działanie odkurzacza krok po kroku

  Spójrz, jak przebiega praca odkurzacza.

  1. Włączając odkurzacz, uruchamiasz silnik.
  2. Element ten zaczyna napędzać turbinę odśrodkową.
  3. Ta zaczyna się obracać i zasysać powietrze wraz z zanieczyszczeniami.
  4. Całość przedostaje się do urządzenia poprzez specjalny otwór wlotowy.
  5. Powietrze trafia następnie do papierowego lub materiałowego worka, gdzie odbywa się dalsza selekcja.
  6. Wszystkie zanieczyszczenia pozostają w specjalnym zbiorniku, a samo powietrze przechodzi przez filtr i turbinę.
  7. W ostatnim etapie za pomocą otworu trafia ono z powrotem do otoczenia.

  Skuteczność działania odkurzacza zależy w głównej mierze od mocy silnika elektrycznego. To ona decyduje o sile ssącej, a także ilości zużytej energii.

  Silnik jako serce całego urządzenia napędza do pracy pozostałe elementy, dzięki czemu rozpoczyna się cały mechanizm działania sprzętu.

  Przeczytaj też: Gdzie schować odkurzacz? Jak go przechowywać?

  Kojarzysz odkurzacze Numatic z buźkami? Kupuj je taniej z kodami rabatowymi!

  Jak zbudowany jest odkurzacz workowy?

  Wiesz już, jak działa odkurzacz. Pamiętaj, że za tę czynność odpowiadają pewne mechanizmy. Odkurzacz workowy ma obudowę. Zawiera też wąż ssący i rurę, przez które do środka trafia powietrze z zanieczyszczeniami. Żeby czynność ta była wygodniejsza, do rury podłączasz specjalną szczotkę, końcówki czy też ssawki.

  Wiedz, że budowa odkurzacza wygląda podobnie zarówno w droższych, jak i tańszych urządzeniach, np. odkurzaczach do 200 zł. Poszczególne modele, jakie najczęściej znajdziesz w sklepach, różnią się od siebie wyglądem, kolorem, mocą silnika czy też wielkością lub końcówkami. Niemniej sama konstrukcja jest mimo wszystko bardzo zbliżona.

  W zależności od modelu i producenta pokrywa, czyli wierzch obudowy, jest przeźroczysta lub nie (wtedy worek na zanieczyszczenia jest całkowicie niewidoczny). Może być także dodatkowo izolowana. W jakim celu? Aby tłumić hałas. Dlatego też znajdą się na rynku wyjątkowo ciche odkurzacze.

  Zauważ, że każde urządzenie ma też specjalne otwory wlotowe i wylotowe oraz worek, do którego przedostają się zabrudzenia.

  Potrzebny jest dodatkowo filtr. Oczyszcza powietrze i umożliwia jego powrót do otoczenia. Aby strumień swobodnie przepływał, potrzebny jest silnik oraz zespoły turbin. To dzięki nim odkurzacz wykonuje prawidłowo swoją pracę.

  Za sprawą powyższych części i połączenia konkretnych podzespołów urządzenie radzi sobie z zanieczyszczeniami znajdującymi się na podłodze, kanapie czy też fotelu. Zasysany kurz oraz pył przedostają się do worka za pomocą rury ssącej i otworu wlotowego.

  Zobacz też zestawienia mniej standardowych sprzętów do odkurzania:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments