W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa osuszacz powietrza? Do czego służy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Co trzeba wiedzieć o działaniu osuszacza powietrza? Z czego się składa i czy oznacza to samo, co pochłaniacz wilgoci? Tuż poniżej znajdziesz kompendium wiedzy na ten temat, które odpowie Ci na wszystkie istotne pytania dotyczące osuszaczy.

Jak działa osuszacz powietrza? Do czego służy?

Spis treści:

  Co to jest osuszacz powietrza? Do czego służy?

  Osuszacz powietrza jest urządzeniem, które służy do obniżania oraz utrzymywania właściwego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Pamiętaj, że duża wilgotność jest niezdrowa. Osuszacze zapobiegają też rozwojowi pleśni na powierzchniach ścian poprzez eliminowanie wody znajdującej się w powietrzu.

  Ranking osuszaczy powietrza – zwycięzca

  Meaco Arete One 25L

  Jak działa osuszacz powietrza?

  Osuszacz powietrza to urządzenie zasilane prądem elektrycznym. Już wiesz, że służy do usuwania gromadzącej się w powietrzu wody. Dzieje się to w procesie jej zasysania przy pomocy wentylatora.

  Zgromadzona wilgoć w postaci pary wodnej skrapla się na układzie zbierającym. Następnie w postaci wody jest odprowadzana do specjalnego zbiornika, który znajdziesz wewnątrz lub na zewnątrz urządzenia.

  Są trzy etapy działania osuszacza powietrza:

  1. Pochłanianie powietrza przez filtr wentylatora, a następnie przez radiator, który jest chłodzony przy pomocy sprężarki.
  2. Skroplenie pary wodnej i przetransportowanie jej do zbiornika.
  3. Wyprowadzenie osuszonego powietrza z urządzenia wprost do pomieszczenia.

  Znajdujący się w urządzeniu filtr jest w stanie pochłaniać znajdujący się w powietrzu kurz. W trakcie pracy osuszacz nierzadko generuje ciepło, co sprawia, że temperatura powietrza w pomieszczeniu wzrasta o ok. 1 – 2 st. C.

  Pamiętaj, że na działanie osuszacza wpływa to, jak o niego dbasz oraz gdzie go ulokujesz. Istnieje kilka prostych zasad, które znajdziesz w artykule o tym, jak ustawić osuszacz powietrza i jak go używać.


  Zobacz zestawienia sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:


  Rodzaje osuszaczy powietrza

  Na rynku znajdziesz dwa podstawowe rodzaje tego typu sprzętów. Różnią się budową i przeznaczeniem.

  Osuszacz kondensacyjny (ziębniczy)

  Urządzenie wyglądem przypomina klimatyzację. Do pracy wykorzystuje efekt rosy polegający na skraplaniu wody znajdującej się na zimnych powierzchniach. Sprzęt składa się z takich elementów jak: sprężarka (kompresor), powietrzne wymienniki ciepła oraz wentylator.

  W trakcie użytkowania takiego urządzenia pamiętaj o regularnym czyszczeniu filtra powietrza. Osuszacze kondensacyjne wyróżniają się dużą wydajnością. Sprawdzają się w pomieszczeniach o bardzo dużej wilgotności powietrza, ponad 80 procent, a także w temperaturze ok. 30 st. C. Poniżej tych warunków wydajność osuszaczy się zmniejsza.

  Osuszacz adsorpcyjny

  Sprzęt zmniejsza wilgotność powietrza, wykorzystując zjawisko adsorpcji polegające na gromadzeniu wody na powierzchni adsorbentu. Głównym elementem budowy tego urządzenia jest rotor wykonywany z żelu krzemionkowego. Podczas działania osuszacza pochłaniane powietrze przepływa przez rotor, na którego powierzchni osadza się wilgoć.

  Osuszacze adsorpcyjne wyróżniają się stałą wydajnością. Dzięki temu ich praca jest niezawodna zarówno w ciepłych, jak i zimnych pomieszczeniach.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Rodzaje osuszaczy ze względu na zastosowanie

  Biorąc pod uwagę zastosowanie urządzeń, w sprzedaży znajdziesz:

  • Osuszacze domowe – urządzenia o wydajności od 5 do 40 litrów na dobę. Ich obudowy wykonywane są z tworzyw sztucznych. Przy zakupie zwracaj uwagę m.in. na poziom generowanego hałasu.
  • Osuszacze profesjonalne – nie są klasyfikowane jako urządzenia do użytku domowego. Ich wydajność wynosi od 20 do 100 litrów na dobę. Wyposażone są w ochronne obudowy dostosowane do prac budowlanych. To modele stosowane głównie na halach, magazynach, w pralniach czy różnego rodzaju warsztatach.
  • Osuszacze budowlane – różnicą, jaka występuje pomiędzy nimi a osuszaczami profesjonalnymi, jest obudowa. Budowlane mają bardzo wytrzymały, wykonany ze stali korpus. Wydajność tego typu urządzeń wynosi od 30 do 80 litrów na dobę.
  • Osuszacze przemysłowe – urządzenia służą do usuwania wilgoci z powierzchni przemysłowych. Produkowane są na specjalne zamówienia.
  • Osuszacze basenowe – w przypadku basenów najłatwiejszym sposobem na pozbycie się parującej wody jest stosowanie basenowego osuszacza powietrza. Usuwa wilgoć z powietrza. To sprzęty polecane głównie do małych przydomowych basenów.
  • Osuszacze sprężonego powietrza – to zarówno osuszacze kondensacyjne, jak i adsorpcyjne. Modele dostosowane do odprowadzania sprężonego powietrza usuwają nadmiar wilgoci, pozwalając urządzeniom, maszynom oraz narzędziom zasilanym sprężonym powietrzem na prawidłową pracę.

  Parametry osuszaczy powietrza

  W przypadku osuszaczy powietrza parametrami, na które musisz zwrócić uwagę podczas zakupu, są:

  • Wydajność – określana w litrach na dobę lub na godzinę. Pamiętaj, że wartości podawane przez producentów są maksymalne. W przypadku osuszaczy kondensacyjnych wartości liczone są w warunkach wysokiej temperatury oraz wilgotności (30 st. C, 80 procent RH). Występują w lasach tropikalnych, dlatego nie oczekuj takiej ilości skroplonej wody. W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych podawana jest wydajność znamionowa dla 20 st. C oraz 60 procent RH.
  • Przepływ powietrza – nie ma bardzo dużego znaczenia, ponieważ dobry osuszacz, który w pełni spełnia swoje funkcje, może oferować zarówno 200, jak i 400 metrów sześciennych na godzinę.
  • Zużycie prądu – większość domowych, kondensacyjnych osuszaczy powietrza zapewnia moc od 150 W do 450 W. Podczas korzystania z higrostatu zużycie jest znacznie mniejsze i wynosi kilkanaście watów. Osuszacze adsorpcyjne zużywają więcej prądu (600 – 800 W).
  • Warunki pracy – osuszacze kondensacyjne sprawdzają się w warunkach powyżej 15 – 20 st. C i 50 procent wilgotności. W niższej temperaturze lepiej sprawdzą się modele adsorpcyjne.
  • Głośność – szum wentylatora oraz sprężarki dla wielu osób jest bardzo męczący. Decydując się na zakup urządzenia do domu, kup sprzęt charakteryzujący się cichą pracą.
  • Pojemność zbiornika na wodę – ma znaczenie głównie w przypadku urządzeń pracujących w trybie ciągłym. Przykładowo mając sprzęt o pojemności 5 l, zawartość zbiornika musisz wylewać ok. 16 razy w ciągu doby.

  Czy woda z osuszacza powietrza jest destylowana?

  W Internecie krąży taka teoria, ale jest nieco naciągana. Woda z osuszacza powietrza nie jest w 100 procentach destylowana. Niemniej jest na tyle miękka, że sprawdza się do dodawania np. do żelazka. Niektórzy wykorzystują ją nawet do podlewania roślin, bo przecież do jej uzyskania nie używa się żadnej chemii.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Osuszacz powietrza a pochłaniacz wilgoci

  Musisz pamiętać, że nie są to te same urządzenia. Pochłaniacz działa nieco inaczej niż osuszacz. Do zmniejszania poziomu wilgotności wykorzystuje zwykle specjalne wkłady, ewentualnie tabletki. Pamiętaj, że skuteczność pochłaniacza jest mniejsza.

  Sprawdzi się on w bardzo małych przestrzeniach, takich jak składzik z zapasami jedzenia czy garderoba. Za pomocą pochłaniacza zmniejszysz wilgotność powietrza w domu o kilka procent. Zwykle ilość zebranej przez niego wody nie przekracza 200 ml na dobę. Używaj go w miejscach, których powierzchnia nie przekracza kilku metrów kwadratowych.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments