Zasada działania parownicy do ubrań jest zupełnie inna niż tradycyjnego żelazka. Mimo tego głównym zadaniem obu urządzeń jest to samo, czyli usuwanie zagnieceń z odzieży. W tym artykule dokładnie Ci wyjaśnię, jak działa odzieżowy steamer, bo również tak nazywana jest parownica tego typu.
Działanie parownicy do ubrań nie skrywa w sobie niesamowitych technologii i rozwiązań. W gruncie rzeczy to prosty proces. Sęk w tym, że wyróżniamy 2 rodzaje steamerów: ręczne i pionowe. Sprawdźmy więc wspólnie, jak działają.
Zasada działania ręcznej parownicy do ubrań
Ręczna parownica często przypomina depilator lub baterię prysznicową. Taka konstrukcja jest podyktowana kwestią ergonomii – aby rozprostowywanie tkanin było dla Ciebie wygodne.
Przechodząc do mechanizmu działania, wystarczy podłączyć parownicę do prądu, wlać wodę do jej zbiornika i uruchomić. Następuje proces nagrzewania, który nie powinien trwać dłużej niż minutę. Po tym czasie odpowiednia dioda sygnalizuje, że można rozpocząć pracę.
Parownica na bieżąco gotuje wodę za pomocą elementu grzejnego, aby wytworzyć z niej parę wodną usuwającą zagniecenia z ubrań. Wydostaje się ona z otworów parowych, które znajdują się na płytce parowej. Dobrze, gdy płytka jest podgrzewana, bo dzięki temu zapobiega skraplaniu się pary (inaczej woda kapie ze steamera).
Tak wygląda działanie ręcznej parownicy do ubrań. Proste, prawda? Ale przyglądając się jej bliżej, można zauważyć od razu kilka ważnych rzeczy.
Wytwarzanie pary jest zróżnicowane. Ten parametr wyrażamy w gramach na minutę (czyli g/min). Określa ilość produkowanej pary. Im większa wartość, tym lepiej, bo steamer poradzi sobie z grubszymi materiałami i większymi zagnieceniami. Przy tworzeniu materiału: ranking parownic do ubrań dokładniej analizowałem ten parametr.
Ręczny steamer nie potrzebuje deski do prasowania, a lepsze modele pracują zarówno w pionie, jak i poziomie. To duży komfort, choć pamiętaj, że pojemniki tych urządzeń nie są zbyt duże (rzadko przekraczają 200 ml). Dolewki wody przy parowym prasowaniu wielu ubrań będą nieuniknione.
Zasada działania stojącej parownicy do ubrań
To typ dużo mniej mobilny, choć z innymi zaletami. Baza z regulacją i zbiornikiem na wodę ma zintegrowany wieszak, a czasem deskę. Z korpusu wychodzi także gumowy wąż, na końcu którego znajdziesz głowicę parową.
Konstrukcja wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku ręcznych parownic, ale zasada działania jest praktycznie taka sama. Wlewasz wodę do zbiornika, urządzenie się nagrzewa i wytwarza gorącą parę z wody. Płytka z otworami parowymi również tutaj ma zabezpieczenia przeciw kapaniu.
W porównaniu do wcześniejszego rodzaju w górę idzie wydajność wytwarzania pary i wygładzania ciuchów, pojemność zbiornika na wodę, ale też niestety cena. Stojące parownice bywają kosztowne. Z drugiej strony służą do hurtowego odświeżania tkanin.
Głównie dlatego nie stanowią wyłącznie sprzętu do domowego użytku. Równie dobrze posłużą przy zastosowaniu komercyjnym (sklep odzieżowy, butik itp.).
Jak para usuwa zagniecenia?
Cały mechanizm działania parownicy do ubrań można skrócić do stwierdzenia, że woda jest zamieniania w parę wodną za pomocą elementu grzejnego i energii płynącej z gniazdka.
Ale w jaki sposób owa para usuwa zagniecenia?
To proste! Włókna tkaniny pod wpływem pary rozluźniają się. W efekcie znikają z nich zmarszczki.
Oczywiście dużo zależy od rodzaju i grubości materiału. Istnieje różnica między parowym prasowaniem zwiewnej bawełnianej sukienki a grubego garnituru czy kurtki. Niemniej wielu osobom wydajna parownica wystarczy, aby odświeżyć większość garderoby. A do tego w bezpieczny sposób dla jej stanu.
Para wodna ma świetne właściwości odświeżające. Niejako dezynfekuje odzież, eliminując bakterie oraz nieprzyjemne zapachy. Po takim parowym zabiegu mniejsze kłaczki i włosy też znikną z materiału, choć zawsze dobrze jest wiedzieć, jak prasować parownicą i ją prawidłowo używać.
Różnica między prasowaniem żelazkiem a parownicą
- Tradycyjne żelazko rozgrzewa swoją stopę, aby podczas prasowania spłaszczyć zagniecenia. W efekcie rozprostowuje materiał, lecz trzeba uważać, aby go nie przypalić.
- Parownica do ubrań rozluźnia włókna poprzez wyrzut pary wodnej. Jest to subtelniejszy (lecz czasem mniej skuteczny lub dłuższy) sposób radzenia sobie ze zmiętą odzieżą. Szczególnie tą delikatną, która słabo znosi bliski kontakt z rozgrzaną stopą żelazka.
Czy parownice do ubrań mogą być bezprzewodowe?
Nie. Jest to póki co niemożliwe.
Dlaczego? Ponieważ wytwarzanie pary wymaga sprawnego podgrzania wody do temperatury wrzenia. Aby to osiągnąć, trzeba wysokiej mocy, której nie zagwarantują akumulatory bezprzewodowego sprzętu.
Potencjał napięcia akumulatora nie może się równać z energią płynącą z gniazdka elektrycznego.
Nawet jeżeli parownica mogłaby w sposób bezprzewodowy wytworzyć parę wodną, to po chwili byłaby już całkowicie rozładowana.
- Przeczytaj też: Jak odkamienić parownicę do ubrań?
Podsumowanie
Teraz już wiesz, jak działa parownica do ubrań. Nawet niepozorne modele ręczne skutecznie pomagają w wygładzaniu wielu różnych materiałów. Do tego nie narażając ich jakości. Trudno się więc dziwić, że parownice stają się coraz popularniejsze.
Jeżeli Ciebie również to przekonuje, to sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając parownicę do ubrań. Od razu poznasz najważniejsze cechy i parametry tego sprzętu.
Zobacz zestawienia innych sprzętów do prasowania: