Jak działa parownica do ubrań?

zasada działania ręcznej i stojącej parownicy do ubrań

Spis treści:

  Zasada działania parownicy do ubrań jest zupełnie inna niż tradycyjnego żelazka. Mimo tego głównym zadaniem obu urządzeń jest to samo, czyli usuwanie zagnieceń z odzieży. W tym artykule dokładnie Ci wyjaśnię, jak działa odzieżowy steamer, bo również tak nazywana jest parownica tego typu.

  Działanie parownicy do ubrań nie skrywa w sobie niesamowitych technologii i rozwiązań. W gruncie rzeczy to prosty proces.  Sęk w tym, że wyróżniamy 2 rodzaje steamerów: ręczne i pionowe. Sprawdźmy więc wspólnie, jak działają.

  Zasada działania ręcznej parownicy do ubrań

  Ręczna parownica często przypomina ludziom depilator lub baterię prysznicową. Taka konstrukcja jest podyktowana kwestią ergonomii – aby rozprostowywanie tkanin było wygodne dla użytkownika.

  Przechodząc do mechanizmu działania, wystarczy podłączyć parownicę do prądu, wlać wodę do jej zbiornika i uruchomić. Następuje proces nagrzewania, który nie powinien trwać dłużej niż minutę. Po tym czasie odpowiednia dioda sygnalizuje, że można rozpocząć pracę.

  Sprzęt na bieżąco gotuje wodę za pomocą elementu grzejnego, aby wytworzyć z niej parę wodną usuwającą zagniecenia. Wydostaje się ona z otworów parowych, które znajdują się na płytce parowej. Dobrze, gdy płytka jest podgrzewana, bo dzięki temu zapobiega skraplaniu się pary (inaczej woda kapie ze steamera).

  Tak wygląda działanie ręcznej parownicy do ubrań. Proste, prawda? Ale przyglądając się jej bliżej, można zauważyć od razu kilka ważnych rzeczy.

  jak działa ręczna parownica do ubrań

  Wytwarzanie pary jest bowiem zróżnicowane. Ten parametr wyrażamy w gramach na minutę (czyli g/min). Im większa wartość, tym lepiej, bo steamer poradzi sobie z grubszymi materiałami i większymi zagnieceniami. Przy tworzeniu rankingu parownic do ubrań dokładniej opisałem wszystkie najważniejsze parametry, jak również podałem czołowe produkty.

  Ręczny steamer nie potrzebuje deski do prasowania, a lepsze modele pracują zarówno w pionie, jak i poziomie. To duży komfort, choć trzeba pamiętać, ze pojemniki tych urządzeń nie są zbyt pojemne (rzadko przekraczają 200 ml). Dolewki wody przy parowym prasowaniu wielu ubrań będą nieuniknione.

  Zasada działania stojącej parownicy do ubrań

  To typ dużo mniej mobilny, choć z innymi zaletami. Baza z regulacją i zbiornikiem na wodę ma zintegrowany wieszak, a czasem deskę. Z korpusu wychodzi także gumowy wąż, na końcu którego znajdziesz głowicę parową.

  Konstrukcja wygląda totalnie inaczej niż w przypadku ręcznych parownic, ale zasada działania jest praktycznie taka sama. Wlewasz wodę do zbiornika, urządzenie się nagrzewa i wytwarza gorącą parę z wody. Płytka z otworami parowymi również tutaj ma zabezpieczenia przeciw kapaniu.

  jak działa stojąca parownica do ubrań

  W porównaniu do wcześniejszego rodzaju w górę idzie wydajność wytwarzania pary i wygładzania ciuchów, pojemność zbiornika na wodę, ale też niestety cena. Stojące parownice bywają bardzo kosztowne. Z drugiej strony służą do hurtowego odświeżania tkanin.

  Głównie dlatego nie stanowią wyłącznie sprzętu do domowego użytku. Równie dobrze posłużą przy zastosowaniu komercyjnym (sklep odzieżowy, butik itp.).

  Jak para usuwa zagniecenia?

  Cały mechanizm działania parownicy do ubrań można skrócić do stwierdzenia, że woda jest zamieniania w parę wodną za pomocą elementu grzejnego i energii płynącej z gniazdka. Ale w jaki sposób owa para usuwa zagniecenia, i to często tak skutecznie?

  To proste! Włókna tkaniny pod wpływem pary rozluźniają się. W efekcie znikają z nich zmarszczki.

  Oczywiście dużo zależy od rodzaju i grubości materiału. Istnieje przecież różnica między parowym prasowaniem zwiewnej bawełnianej sukienki a grubego garnituru czy kurtki. Niemniej wielu osobom wydajna parownica wystarczy, aby odświeżyć większość garderoby. A do tego w bezpieczny sposób dla jej stanu.

  Od razu dopowiem, że para wodna ma świetne właściwości odświeżające. Niejako dezynfekuje odzież, eliminując bakterie oraz nieprzyjemne zapachy. Po takim parowym zabiegu mniejsze kłaczki i włosy też znikną z materiału, choć zawsze dobrze jest wiedzieć, jak prasować parownicą i ją prawidłowo używać.

  Różnica między prasowaniem żelazkiem a parownicą

  • Tradycyjne żelazko rozgrzewa swoją stopę, aby podczas prasowania spłaszczyć zagniecenia. W efekcie rozprostowuje materiał, lecz trzeba uważać, aby go nie przypalić.
  • Parownica do ubrań rozluźnia włókna poprzez wyrzut pary wodnej. Jest to subtelniejszy (lecz czasem mniej skuteczny lub dłuższy) sposób radzenia sobie ze zmiętą odzieżą. Szczególnie tą delikatną, która słabo znosi bliski kontakt z rozgrzaną stopą żelazka.

  Czy parownice do ubrań mogą być bezprzewodowe?

  Nie. Jest to póki co niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ wytwarzanie pary wymaga sprawnego podgrzania wody do temperatury wrzenia. Aby to osiągnąć, trzeba wysokiej mocy, której nie zagwarantują akumulatory bezprzewodowego sprzętu.

  Potencjał napięcia akumulatora nie może się równać z energią płynącą z gniazdka elektrycznego.

  Nawet jeżeli parownica mogłaby w sposób bezprzewodowy wytworzyć parę wodną, to po chwili byłaby już całkowicie rozładowana.

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, jak działa parownica do ubrań. Nawet niepozorne modele ręczne skutecznie pomagają w wygładzaniu wielu różnych materiałów. Do tego nie narażając ich jakości. Trudno się więc dziwić, że parownice stają się coraz popularniejsze.

  [Głosów: 1   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments