W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa płyta indukcyjna?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Co to jest płyta indukcyjna i jak dokładnie działa? Bardzo szybko dowiesz się tego, czytając mój artykuł! Omówiłem w nim nie tylko sam mechanizm działania, ale i inne kwestie, np. budowę, zasilanie, temperaturę nagrzewania czy porównanie z płytą elektryczną.

Jak działa płyta indukcyjna i co to jest?

Spis treści:

  Płyta indukcyjna – co to jest?

  Płyta indukcyjna to jedna z najnowocześniejszych płyt kuchennych. Ma gładką powierzchnię i składa się z kilku pól grzewczych. Wykorzystuje się ją do gotowania i zastępuje ona tradycyjne kuchenki gazowe. Ma nowoczesny, estetyczny design.

  Płyta indukcyjna jest płaska, jej powierzchnia znajduje się równo z blatem (w większości wypadków, bo są modele z ramkami). Dzięki temu jest niemal niewidoczna, a właśnie do takiego minimalizmu dążą współczesne aranżacje.

  Zaletą płyty indukcyjnej jest to, że zajmuje niewiele miejsca na blacie. Można więc łatwo zagospodarować przestrzeń wokół niej. W czym kryje się popularność płyt indukcyjnych i na czym polega zasada ich działania?

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Jak działa płyta indukcyjna?

  Płyta indukcyjna, jak wskazuje jej nazwa, wykorzystuje zjawisko indukcji. Aby je zrozumieć, trzeba zagłębić się nieco w fizykę. Obiecuję jednak, że wyjaśnię to szybko i prosto.

  Indukcja to zjawisko elektromagnetyzmu. Mówiąc inaczej, energia wytwarzana jest przez fale magnetyczne. Odpowiedzialne są za to umieszczone w płycie indukcyjnej zwoje drutów wykonanych z miedzi (czyli cewki). Znajdują się dokładnie pod polami grzewczymi. 

  Przez takie miedziane spirale przepływa energia elektryczna. Prąd zmienny zamieniany jest na pole magnetyczne.

  Aby jednak indukcja działała prawidłowo, niezbędne są także najlepsze garnki na indukcję. Dlaczego? Ich dno wykonane jest z metalu, który ma właściwości magnetyczne. To samo dotyczy produktów, które prezentuje ranking patelni na indukcję.

  W efekcie po zetknięciu garnka z płytą powstają prądy wirowe. Jakie jest ich zadanie? W kontakcie z metalem wydzielają one ciepło. W ten właśnie sposób płyta indukcyjna spełnia swoje zadanie, gotując bądź smażąc potrawę w postawionym naczyniu.

  Co istotne, gabaryty indukcji nie zmieniają sposobu jej pracy, więc dotyczy to nawet małych płyt indukcyjnych na 2 pola.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Budowa płyty indukcyjnej

  Wiesz już, co to jest płyta indukcyjna i jak działa, warto więc zapoznać się też pokrótce z jej budową.

  Wierzchnia część płyty indukcyjnej to gładka ceramika. Najczęściej ma czarny kolor, ale nie zawsze. Znajdą się tez białe płyty indukcyjne czy jeszcze mniej standardowe.

  Na jej powierzchni wyznaczone są pola grzejne, czyli po prostu palniki, bo można tak to uprościć. Najlepsze płyty indukcyjne często dają możliwość łączenia 2 pól w jedno większe. Umożliwia to gotowanie w podłużnych naczyniach (np. brytfannie).

  Płyta musi wykazywać się dużą wytrzymałością. Wierzchnia tafla ma zwykle grubość ok. 4 mm i jest odporna na wysokie temperatury oraz duże obciążenie. Płyta nie może przecież pękać pod garnkami.

  Pod ceramiczną powierzchnią znajdują się cewki/induktory. Są to wspomniane już spiralnie ukształtowane miedziane druty. Liczba palników waha się od 2 do 4, choć szerokie indukcje 80 cm mogą oferować 5 pól. Na obszarach grzejnych kładzie się garnki i patelnie, najlepiej o dobrze dopasowanej średnicy.

  Na powierzchni płyty znajdziesz także dotykowy panel sterowania. Zwykle opiera się na suwakach (sliderach) lub manipulatorach +/-, którymi ustawiasz poziom grzania lub włączasz funkcję Booster (szybkie gotowanie). Znajdziesz na nim również blokady (np. przed dziećmi). Czasem łatwo je przypadkowo załączyć, więc zawsze warto wiedzieć, jak odblokować swoją płytę indukcyjną.

  Jeżeli chodzi o wykończenie indukcji, panuje tu zróżnicowanie. Spotkasz płyty z metalową ramką, frezem/szlifem, jak i bez tych elementów. Mało tego, nieco inny design oferują płyty indukcyjne z okapem. Mają bowiem kratkę/maskownicę zazwyczaj w centralnej części.

  Dodam jeszcze, że indukcyjne gotowanie nie dotyczy wyłącznie samych płyt. W sklepach spotkasz np. dobre kuchnie indukcyjne wolnostojące, a więc połączenie nowoczesnej płyty z piekarnikiem.

  Zasilanie płyty indukcyjnej

  Płyta indukcyjna nie wymaga podłączenia gazu, nie wykorzystuje też palników ogniowych. Do sprawnego działania potrzebuje jedynie energii elektrycznej.

  Czy do płyty indukcyjnej potrzebna jest siła?

  Niekoniecznie. Można śmiało stwierdzić, że popularniejsze są nawet modele 230 V. Wtedy montaż płyty indukcyjnej staje się trochę łatwiejszy. Większość sieci, szczególnie w blokach, ma właśnie takie napięcie. Płyty indukcyjne podłączane na 400 V charakteryzują się większą mocą i szybszym działaniem, ale wymagają też odpowiednich zabezpieczeń.

  Co ważne, w zasadzie każda płyta indukcyjna może działać na 230 V lub 400 V. To kwestia podłączenia, a nie konkretnego modelu, więc masz w tym swobodę.

  Warto też wiedzieć, co to jest moc przyłączeniowa płyty indukcyjnej.

  To parametr określający największe możliwe zużycie energii przez sprzęt. Podaje się go w kilowatach i w przypadku płyt indukcyjnych wynosi zwykle od 4 kW do 7 kW (czasem więcej). Tę moc przyłączeniową również trzeba dopasować do możliwości sieci w swoim domu lub mieszkaniu.

  Pamiętaj jednak, że dotyczy maksymalnych możliwości płyty, a więc jednoczesnego użycia wszystkich pól indukcyjnych.

  Do jakiej temperatury nagrzewa się płyta indukcyjna?

  Większość producentów płyt indukcyjnych umożliwia użytkownikom dobór temperatury palników do potrzeb. Jak gotujesz wodę, ustawiasz inne parametry, a smażąc kawałek mięsa, zmieniasz je w zależności od swoich preferencji.

  Po włączeniu płyty indukcyjnej w większości przypadków automatycznie nagrzewa się ona ze średnią mocą. Temperaturę zmienia się za pomocą przycisków, strzałek, cyferek, czy innego znaczku, który wybrał producent.

  Czy płyta indukcyjna parzy?

  Może, jak każda inna kuchenka. Tego typu sprzętu rzecz jasna nie wypuszczają ognia z palników, ale nagrzewają się od naczyń, którym przekazują energię. Właśnie dlatego mogą poparzyć użytkownika, gdy nie zachowa on odpowiedniej ostrożności. Szczegółowo opisałem to w artykule o tym, czy płyta indukcyjna się nagrzewa.

  Płyta indukcyjna nagrzewa się do 100°C, a nierzadko temperatura pól grzejnych przekracza grubo 200°C. Z pewnością więc trzeba uważać przy gotowaniu, choć bardziej tradycyjne płyty muszą osiągać dużo wyższe temperatury, aby sprawnie działać.

  W dodatku indukcje oferują zwykle wskaźnik ciepła resztkowego. Zazwyczaj literą h sygnalizują, czy możesz bezpiecznie dotknąć powierzchni płyty, czy jeszcze nie, bo nie ostygła.

  Płyta indukcyjna a elektryczna – porównanie

  Wiele osób zastanawia się, czym się różni płyta indukcyjna od elektrycznej.

  Drugi typ, podobnie jak bohaterka tego artykułu, wykorzystuje prąd, ale zużywa go znacznie więcej. Zwykła płyta elektryczna nagrzewa się również dłużej niż model indukcyjny. 

  Zaletą płyty elektrycznej jest możliwość wykorzystania różnych rodzajów garnków, nie tylko tych z odpowiednim dnem (jak w przypadku wersji indukcyjnej).

  Porównując więc oba sprzęty, wybór zależy przede wszystkim od Twojego budżetu: tego w momencie zakupu, ale też długo po nim.

  Płyta indukcyjna jest droższa i wymaga zakupu odpowiednich garnków, ale w ostatecznym rozrachunku jest wygodniejsza. Nagrzewa się szybciej i zużywa mniej energii.

  Podsumowanie

  Płyty indukcyjne wydają się przyszłością gotowania. Zastępują powoli wszystkie inne kuchenki, od gazowych po elektryczne. Indukcja jest tańsza w eksploatacji niż pozostałe modele. 

  Jeśli zastanawiasz się, czy nowoczesność w kuchni to dobry wybór, śmiało wybieraj płytę indukcyjną.

  Łatwa obsługa, energooszczędne działanie i szereg udogodnień w poszczególnych modelach to niezaprzeczalne zalety.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments