W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa pralko-suszarka?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Działanie pralko-suszarki ciekawi przede wszystkim osoby, które myślą o nabyciu tego sprzętu. Dobrze poznać mechanizm działania, gdyż jest to pierwszy krok do rzetelnej oceny opłacalności takiej inwestycji. Chodzi w końcu o duże AGD, które ma wykonywać rutynowe zadania domowe: prać i suszyć odzież różnego rodzaju. Jak to dokładnie przebiega w tym sprzęcie? O tym w poniższym poradniku!

Jak działa pralko-suszarka - jak pierze i suszy ubrania w bębnie?

Spis treści:

  To, jak działa pralko-suszarką, siłą rzeczy łączy w sobie mechanizmy znane z pralek i suszarek bębnowych.

  Sęk w tym, że szczególnie to drugie zadanie, a więc suszenie ubrań, przebiega zgoła odmiennie.

  O czym trzeba tu wiedzieć? Przejdźmy do konkretów, aby to ustalić. W szybki sposób dowiesz się, jak dokładnie działają urządzenia 2w1 do prania i suszenia.

  Sposób działania pralko-suszarki

  Działanie pralko-suszarki omówię w 2 częściach, które odpowiadają poszczególnym etapom pracy, a więc praniu i suszeniu.

  Pranie w pralko-suszarce

  Wygląda tak samo jak w pralce. W uproszczeniu: wsadzasz brudne ciuchy do bębna, wlewasz lub wsypujesz detergent do szufladki, ustawiasz konkretny program (lub temperaturę, wirowanie itp.), a pralko-suszarka robi resztę.

  Urządzenie wpuszcza wodę, dozuje oraz rozpuszcza detergent i kręci bębnem. Twoje odzienie z każdą minutą prania staje się czystsze. Jakość prania nie różni się od zwykłych pralek.

  Nie ma tu także problemu z praniem parowym, które występuje w lepszych urządzeniach 2w1. Dobra opcja na odświeżenie lekko zabrudzonych, przepoconych lub pogniecionych ubrań.

  Suszenie w pralko-suszarce

  Jak ono działa? Bardzo prosto. Urządzenia 2w1 oferują grzałki wytwarzające gorące powietrze. Jego silny nadmuch wysusza ubrania w bębnie.

  Wilgotne powietrze jest następnie skraplane i schładzane przez wymiennik ciepła. Na końcu skroplona wilgoć zostaje odprowadzana z pralko-suszarki przez wąż odpływowy.

  Znajdą się nawet pralko-suszarki z pompą ciepła. Nagrzane powietrze ulega recyklingowi. Znajduje się w zamkniętym obiegu (jest wielokrotnie używane podczas etapu suszenia), co sprzyja mniejszemu zużyciu prądu. I nie tylko. Cały proces przebiega szybciej, a więc bezpieczniej. Wspominałem o tym, omawiając to, czy pralko-suszarka niszczy ubrania.

  Co istotne, pralko-suszarki mają zbiornik pralniczy, czyli bardziej zbliżony do pralek, a nie suszarek.

  Czym to skutkuje? Pralko-suszarka ma od suszarki mniej otworów, z których wydobywa się gorące powietrze. A to wiąże się z pewnymi kompromisami…

  Pralko-suszarki suszą około połowy swojego maksymalnego załadunku dla prania. Suszenie w pralko-suszarce pełnego załadunku nie byłoby w ogóle efektywne pod względem energooszczędności i efektywności. I dlatego nie jest możliwe.

  Dobrze to widać po materiale: ranking pralko-suszarek. 9/5, 8/5 lub 8/4, 7/4 czy 6/4 kg (głównie w przypadku pralko-suszarek slim) – tak mniej więcej wyglądają te proporcje. 10/7 kg wydaje się być taką maksymalną opcją, ale mówimy już o bardzo pojemnym (i zazwyczaj kosztownym) sprzęcie.

  Podstawy masz już za sobą. Pranie działa tak samo jak w pralce, lecz specyficzna konstrukcja zbiornika i bębna odbija się na efektywności suszenia. Obsługuje ono mniejszy załadunek, jednocześnie potrzebując więcej energii i czasu na dokładne suszenie materiałów. Z drugiej strony masz urządzenie 2w1, a więc oszczędzasz miejsce.

  A teraz przejdźmy do rzeczy, która intryguje wiele osób. Chodzi o cykl łączony, a więc automatyczne rozpoczęcie suszenia po praniu.

  Ranking pralko-suszarek – zwycięzca

  HAIER I-Pro 7 HWD120-B14979

  Cykl łączony, czyli suszenie po praniu – Kiedy możliwe, a kiedy nie?

  Ta opcja jest ważną cechą w kontekście tego, jak działa pralko-suszarka. Wyobraź sobie, że włączasz cykl łączony/pełny w nocy, aby rano wyjąć czyste i suche ubrania (czasem jeszcze bez zagnieceń!).

  Fajna sprawa, prawda?

  Sęk w tym, że cykl łączony nie zawsze jest możliwy.

  Kiedy konkretnie? Oto 2 sytuacje:

  • Za duży załadunek dla suszenia – czyli to, o czym wspominałem już wcześniej. W urządzeniu piorąco-suszącym wypierzesz więcej, niż wysuszysz. Jeżeli pragniesz użyć najwygodniejszej opcji, czyli cyklu łączonego/pełnego, to załadunek nie może przekraczać tego wskazanego dla suszenia.
  • Niespójność programów – mało osób zdaje sobie sprawę przed zakupem pralko-suszarki, że ten sprzęt może mieć kilkanaście programów prania, ale zaledwie kilka opcji suszenia. Jeżeli wkładasz do bębna specyficzny typ odzieży i używasz któregoś z programów specjalnych, to suszenie nie musi go już obsługiwać. Dobrze więc sprawdzić przed zakupem, jakie programy suszenia są dostępne w sprzęcie.

  Bardzo dużo zależy tu od konkretnego modelu. Te najdroższe potrafią suszyć w wielu wyszukanych programach. Wtedy łatwo osiągniesz spójność cyklu łączonego. Im robi się taniej, tym więcej programów suszenia zazwyczaj ubywa.

  Dodam przy tym, że panel sterowania pralko-suszarek często jest rozsądnie podzielony. Po jednej stronie znajdziesz opcje dla prania, a po drugiej dla suszenia.

  Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby działanie pralko-suszarki ograniczyć do jednego zadania w danym momencie. Bez problemu załączysz samo pranie lub samo suszenie (a czasem także odświeżanie parowe).

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Najważniejsze funkcje pralko-suszarek

  Skoro omawiam działanie pralko-suszarki, to nie mogę ominąć funkcji dodatkowych. Mają duży wpływ na oba etapy pracy urządzenia.

  A że jest tu siłą rzeczy sporo zaciągnięć z rynku pralek oraz suszarek, to prześledźmy wspólnie najważniejsze udogodnienia:

  • Automatyka wagowa – świetna sprawa! Dzięki automatyce pralko-suszarka sama dobiera najkorzystniejsze parametry, na których będzie pracować. Osiąga to, ważąc wsad, a nawet wykrywając rodzaj tkanin. Cały proces trwa tyle, ile musi, aby precyzyjnie doczyścić odzienie. Zmniejszeniu ulega też zużycie prądu oraz wody.
  • Kontrola wilgotności – często stanowi dodatek do automatyki wagowej. Tutaj sensory przyglądają się procesowi suszenia. Kończą pracę sprzętu, gdy materiał jest suchy. Proste i jakże przydatne, prawda? Nie zastanawiasz się, na jaki czas ustawić suszenie, sprzęt robi to za Ciebie. Nie dojdzie więc do 2 skrajnych i niekorzystnych sytuacji: niedosuszenia i przesuszenia ciuchów.
  • Funkcja odświeżania – działa w różny sposób, zależnie od modelu. Najpowszechniejsze jest odświeżanie parowe, o którym już wspominałem w tym artykule. Inną opcją jest odświeżanie gorącym powietrzem. Cel jest podobny, a mianowicie usunięcie lekkich zabrudzeń, pognieceń, bakterii (w tym alergenów) oraz nieprzyjemnych zapachów (np. potu, spalin, jedzenia, papierosów itp.).
  • Autodozowanie – pralko-suszarka czuwa nad idealnym doborem ilości środków piorących. Nie marnujesz ich, co pozytywnie wpływa na domowy budżet. I nie tylko. Za dużo detergentu szkodzi materiałom, może powodować plamy, jak również zatykać odpływ czy filtry.
  • Mniej zagnieceń/do prasowania – zmniejsza ilość pofalowań i pomarszczeń na pranej i suszonej odzieży
  • Do szafy – dąży do tego, aby wysuszona odzież nadawała się wyłącznie do powieszenia w szafie – bez konieczności prasowania. Jak pewnie się domyślasz, jest to bardzo pożądana funkcja, choć finalna skuteczność wygładzania potrafi się różnić w przypadku różnych modeli.
  • Samoczyszczenie – program do automatycznego usuwania nieczystości z bębna. Dodam, że nie chodzi tu wyłącznie o czyszczenie bębna. Niektóre pralko-suszarki oferują samoczyszczenie kondensatora. Usuwają z niego kłaczki.
  • Opóźniony start – czyli dokładne zaplanowanie godziny rozpoczęcia prania lub suszenia (bądź cyklu pełnego) z wyprzedzeniem nawet do 24 godzin.

  Powyższe funkcje są w mojej ocenie bardzo istotne, ale tak naprawdę stanowią wierzchołek góry lodowej.

  Do listy mógłbym podczepić masę autorskich rozwiązań. Wiele firm stosuje opcję zatrzymania pracy urządzenia w celu dorzucenia zapomnianego ciuchu (np. sprytne drzwiczki AddWash w Samsungach).

  Coraz częściej pojawia się wielokierunkowe pranie. Oznacza niestandardowe kombinacje ruchów bębna. Często stosuje to firma LG. Tak samo jak rozbudowane aplikacje mobilne, z których ściągniesz kolejne programy prania.

  Z innych rzeczy: funkcja plamy (usuwanie konkretnych rodzajów zabrudzeń), pranie w niskich temperaturach, higieniczne pranie (usuwa więcej drobnoustrojów z dzianiny), a także skracanie czasu prania na żądanie (lub wydłużanie w celu oszczędzania energii).

  Przy tym wszystkim zostają rozbudowane programy prania (a w droższych modelach również suszenia). Dzięki nim lepiej dostosujesz sposób działania pralko-suszarki do pielęgnowanego materiału. To istotne szczególnie w przypadku jedwabiu, kaszmiru, odzieży sportowej, eleganckich strojów czy dziecięcych ubranek.

  Podsumowanie

  To, jak działa pralko-suszarka, jest w gruncie rzeczy proste. Pranie przebiega jak w pralce. Suszenie opiera się na nagrzewaniu powietrza i silnym nadmuchu oraz skraplaniu i odprowadzaniu go odpływem.

  To tak w skrócie, bo – jak się okazało – dużo zależy od funkcjonalności danej pralko-suszarki.

  Finalny wniosek jest taki, że urządzenia 2w1 jak najbardziej mają sens. Owszem, mechanizm działania i budowa komplikują nieco etap suszenia, lecz producenci robią, co mogą.

  Analizuję rynek tych urządzeń od lat i widzę postęp w kwestii jakości suszenia i zamykania coraz pojemniejszych zbiorników w bardziej kompaktowych obudowach. Sama dbałość o włókna materiału także wygląda coraz lepiej.

  Jeżeli masz do mnie dodatkowe pytania, to zachęcam do skorzystania z sekcji komentarzy.

  Przeczytaj też: Dlaczego pralko-suszarka nie suszy ubrań?

  Oceń publikację
  [Głosy: 13 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Alina
  9 miesięcy temu

  Ile razy w ciągu dnia można nastawiać pranie z funkcja suszenia ?