W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa sokowirówka i do czego służy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Działanie sokowirówki skutkuje pysznym sokiem, ale jak konkretnie zostaje on przetwarzany z owoców? Czy ma w ogóle wiele wartości odżywczych? Między innymi na te pytania odpowie Ci poniższy artykuł!

Jak działa sokowirówka i do czego służy?

Spis treści:

  Co to jest sokowirówka i do czego służy?

  Sokowirówka to popularny sprzęt do mechanicznego przygotowywania soków z owoców i warzyw. To urządzenie elektryczne, a więc musisz podłączyć je do prądu. Działa szybciej niż wyciskarka i zapewnia komfort użytkowania.

  Pomyśl o zakupie sokowirówki, jeśli chcesz lub wręcz musisz wprowadzić do codziennej diety więcej warzyw i owoców. Za jej pomocą w kilka minut przyrządzisz smaczny i pożywny sok pełen witamin.

  Swobodnie wykorzystasz wiele różnych składników, choć zawsze dobrze wiedzieć, jakie owoce nadają się do sokowirówki i które trzeba obierać. Pamiętaj przy okazji, że soki z sokowirówki nie są bardzo gęste.

  Ranking sokowirówek – zwycięzca

  Sage SJE530

  Jak działa sokowirówka?

  Owoce i warzywa, które wrzucasz do sokowirówki, są rozdrabniane przez ostrza. Sprzęt szatkuje je, a jednocześnie poddaje sile odśrodkowej. W ten sposób dochodzi do oddzielenia soku od miąższu. Ten drugi spływa do specjalnego pojemnika, który później bez problemu opróżniasz.

  Zauważ, że składniki na sok wrzucasz przez przeznaczony w tym celu otwór długiej tuby. Przez nią owoce i warzywa przedostają się do intensywnie wirującego sita, na jego ściankach są otwory. To właśnie ten element podczas obracania się z dużą prędkością wytwarza siłę odśrodkową.

  Produkty spożywcze są spychane i dociskane do bocznych ścianek. Ostrza, które dostrzeżesz na dnie, razem z wirującym sitem rozdrabniają składniki, aby powstał sok i osobno miąższ.

  Z jaką prędkością obraca się sito? To zależy od marki, ale nierzadko parametr ten wynosi nawet 1200 obrotów na minutę, zwłaszcza w przypadku najlepszych sokowirówek. Zapewne już się nie dziwisz, dlaczego przygotowanie soku nie zajmuje zbyt dużo czasu.

  Budowa sokowirówki

  W budowie praktycznie każdej sokowirówki znajdziesz korpus, silnik oraz dwa pojemniki: na sok i miąższ. Pozostałe istotne elementy to noże ścierające i sito, bez których przygotowanie owocowego napoju byłoby niemożliwe.

  Wiedz, że silnik umieszcza się na podstawie i zabudowuje korpusem. Do obudowy przytwierdza się sito, miskę, zbieraki i pokrywkę. W tej ostatniej zauważysz otwór; służy do wrzucania owoców do środka. Trafiają precyzyjnie do korpusu za sprawą długiego komina.

  Kojarzysz już, że noże znajdują się na dnie sita. Gotowy sok przedostaje się przez mikrootwory do pojemnika, ewentualnie prosto do podstawionej szklanki (to zależy od sprzętu).

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Czy sok z sokowirówki jest zdrowy?

  Jak najbardziej! Dodatkowo dostarczy Ci niezbędnych witamin i minerałów, więc sięgaj po niego jak najczęściej. Mitem jest, że w soku z sokowirówki nie znajdziesz cennych substancji odżywczych. Co więcej, nie ma ich mniej niż w tym przygotowanym za pomocą wyciskarki (nawet takiej, którą zawiera ranking wyciskarek wolnoobrotowych).

  Utarło się przekonanie, że sokowirówka pozbawia owoców i warzyw witamin. To nieprawda. Soki są smaczne i zdrowe, a ponadto klarowne. Dlatego to świetna propozycja zwłaszcza dla dzieci i osób, które nie lubią miąższu. W niejednej wolnoobrotowej wyciskarce uzyskasz gęstszy sok, który co prawda lepiej syci, ale nie wszyscy przepadają za taką konsystencją.

  Jeśli masz problemy z jedzeniem dostatecznie dużej ilości warzyw i owoców, zakup sokowirówki to bardzo dobry pomysł. Korzystaj z niej regularnie i śmiało pij przygotowane soki. To znacznie lepszy wybór niż te gotowe, które znajdziesz na sklepowych półkach.

  Wynika to głównie z tego, że samodzielnie decydujesz, co znajdzie się w środku. Jeśli np. unikasz białego cukru, po prostu go nie dodasz, przyrządzisz sok z samych owoców i warzyw. Dla producentów często nie jest to takie oczywiste.

  W sokach (a właściwie napojach) ze sklepu zazwyczaj znajdziesz zbędne dodatki. To nie tylko cukier, ale i np. syrop glukozowo-fruktozowy, barwniki czy substancje konserwujące. Nie brzmi zbyt dobrze, prawda? We własnoręcznie przygotowanych sokach tego nie ma.

  Oczywiście najlepiej będzie, jeśli sok z sokowirówki wypijesz od razu. Jeżeli przyrządzisz go w nadmiarze, przelej go do szklanych butelek ze szczelnym zamknięciem i włóż do lodówki. Wypij sok do kilku godzin od momentu przygotowania. Więcej na ten temat napisałem w artykule o tym, jak długo można przechowywać sok z sokowirówki.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments