W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa stacja pogodowa?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie pomiarowe z czujnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, które potrafią zbierać bardzo dużo danych. Jak tego dokonują? Jak działa taka domowa stacja meteo? O tym w poniższym poradniku!

Jak działa domowa stacja pogodowa meteo?

Spis treści:

  Czym jest stacja pogodowa?

  Stacja pogodowa to urządzenie, dzięki któremu kontrolujesz zebrane w jednym miejscu informacje na temat aktualnych warunków atmosferycznych. Mając ją w domu, jesteś na bieżąco z pogodą.

  Współczesne urządzenia wyposażone są w dotykowy ekran oraz prosty interfejs, dlatego nie sprawiają trudności w obsłudze nawet starszym osobom. Własna stacja pogodowa z powodzeniem zastąpi Ci termometr, higrometr oraz barometr.

  Na rynku spotkasz również bardziej zaawansowane modele informujące o indeksie UV, prędkości wiatru i ilości opadów. Znajdziesz takie urządzenia w materiale: ranking stacji pogodowych. Większość sprzętów oferuje ponadto zegar, kalendarz czy budzik.

  Ranking stacji pogodowych – zwycięzca

  Netatmo Weather Station NWS01

  Zasada działania stacji pogodowej

  Stacja pogodowa działa w oparciu na falach radiowych. Odbiera sygnały nadawane głównie z Niemiec i Szwajcarii.

  Oprócz warunków atmosferycznych sprzęt pobiera również informacje o aktualnej dacie i godzinie w bieżącej lokalizacji.

  Stacje pogodowe działają w zakresie od -20 do nawet +50 stopni Celsjusza. Musisz zwrócić uwagę na te wartości, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia zimą, choć zdarzają się też modele prawidłowo pracujące przy jeszcze większych mrozach.

  Pamiętaj, że na rynku wciąż znajdziesz modele, które nie są do końca przystosowane do naszej strefy klimatycznej. Nie oferują one pomiaru poniżej -10 stopni Celsjusza.

  Budowa stacji pogodowej

  Stacja pogodowa to zestaw składający się przynajmniej z dwóch elementów.

  Pierwszym jest centrala z wyświetlaczem do odczytywania danych i wbudowanym sensorem zbierającym dane wewnątrz pomieszczenia. Otrzymujesz informacje o warunkach panujących w miejscu, gdzie stoi stacja.

  W komplecie znajdziesz też minimum jeden czujnik do montażu na zewnątrz. W zależności od modelu może łączyć się z centralą przez kabel lub bezprzewodowo, drogą radiową.

  Ważne jest, aby wiedzieć, jak ustawić stację pogodową i gdzie powiesić jej czujnik. Znając kilka zasad, nie zakłócisz niczym prawidłowego działania stacji meteo.

  Najważniejsze funkcje

  Stacja pogodowa z powodzeniem zastępuje termohigrometr, a więc pokazuje aktualną temperaturę i wilgotność powietrza. Szybko sprawdzisz warunki na zewnątrz, ale i w domu.

  Dodatkowo nowoczesna stacja umożliwia kontrolowanie ciśnienia atmosferycznego. W oparciu na jego pomiarze urządzenie przekazuje Ci na bieżąco informacje na temat przewidywanej pogody.

  Gdy ciśnienie spada, stacja informuje o zbliżającym się niżu i związanych z nim opadach. Kiedy ciśnienie zaczyna rosnąć, otrzymujesz sygnał o braku ryzyka deszczu lub śniegu i prawdopodobnie bezchmurnym niebie.

  Zaawansowane stacje są wyposażone w łączność Wi-Fi i pozwalają na przesyłanie danych bezpośrednio do aplikacji w smartfonie. Najświeższe informacje o prognozie i aktualnych warunkach atmosferycznych masz zawsze pod ręką.

  Dzięki modułowi pozwalającemu na bezprzewodowe połączenie z siecią urządzenie zapewnia dokładniejsze, czyli bardziej wiarygodne pomiary.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zasilanie stacji pogodowej

  Do wyboru masz stacje pogodowe zasilane bezprzewodowo (czyli bateryjnie), przewodowo lub łączące obie te możliwości.

  Niewątpliwym plusem modelu z zasilaniem bezprzewodowym jest fakt, że możesz ustawić go w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.

  Przy mocno nasłonecznionym mieszkaniu i ograniczonych możliwościach rozstawienia stacji jest to duża zaleta. Ponadto nie martwisz się o dostęp do elektrycznego gniazdka w pobliżu. Problemem może za to okazać się pamiętanie o regularnej wymianie baterii.

  Stacja pogodowa zasilana bezpośrednio z gniazdka działa niezawodnie przez całą dobę. Nie przejmujesz się, czy na pewno masz zapas baterii na wymianę.

  Weź przy tym pod uwagę, że ustawienie przewodowego sprzętu we właściwym miejscu nie zawsze okazuje się proste. Warto sprawdzić to jeszcze przed zakupem urządzenia.

  Zdarza się, że czujniki zewnętrzne są zasilane energią słoneczną. Nie jest to bardzo popularne rozwiązanie, ale niewykluczone, że na takie trafisz.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments