W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa szczoteczka soniczna? Co to jest?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zasada działania szczoteczki sonicznej ciekawi osoby, które jeszcze z niej nie korzystały. W poniższym artykule dokładnie wytłumaczę Ci, jak działa ten rodzaj sprzętu do mycia zębów i czym właściwie jest.

jak działa i co to jest szczoteczka soniczna do zębów

Spis treści:

  Co to jest szczoteczka soniczna? Czym się wyróżnia?

  Szczoteczka soniczna to elektryczny sprzęt do mycia zębów i higieny jamy ustnej. Wykorzystuje ruch wymiatająco-pulsacyjny. Najlepsze szczoteczki soniczne w ciągu minuty wytwarzają nawet ponad 60000 drgań, efektywnie usuwając nalot z uzębienia.

  Szczoteczka soniczna swoją pracę wspomaga generowaniem fal dźwiękowych (technologia soniczna; stąd jej nazwa, bo sonic po angielsku znaczy dźwiękowy). Wymagana częstotliwość pracy, aby załapać się do tej grupy szczoteczek, wynosi co najmniej 260 MHz, czyli 260 ruchów na sekundę (a więc minimum 15600 ruchów na minutę).

  Fale dźwiękowe rozbijają płytkę nazębną i łańcuchy baterii. Co istotne, efekt działania fal sięga dalej niż włosie głowicy szczotkującej (o jakieś 4 mm od końcówki włosia). Wnikają one w trudno dostępne miejsca (np. przestrzenie międzyzębowe). Głównie dlatego są rekomendowane przez wielu dentystów i stomatologów.

  Kolejną ważną cechą jest dynamiczny przepływ cieczy (nazywany też wirem wodnym, dynamiką płynów lub dynamiczną akcją czyszczącą). Szybkie drgania i fale dźwiękowe mieszają wodę, ślinę i pastę do zębów, aby wytworzyć z nich mikrobąbelki. To również zwiększa realną powierzchnię czyszczenia jamy ustnej, wypłukując osad i resztki pokarmu z różnych zakamarków.

  Budowa szczoteczki sonicznej jest bardzo prosta. Główną część stanowi korpus, a w zasadzie rączka/rękojeść. Może być gładka bądź zawierać gumowe elementy antypoślizgowe. Pod obudową skrywa się cała elektronika – z silniczkiem i akumulatorem na czele. Do korpusu wpina się wymienne końcówki, których głowica ma nieruchome włosie o owalnym kształcie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  działanie szczoteczki sonicznej i jej ruchy wymiatająco-pulsacyjne

  Ranking szczoteczek sonicznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  Zasada działania szczoteczki sonicznej

  1. Szczoteczka tego typu jest formalnie bezprzewodowa, lecz potrzebuje do pracy energii elektrycznej. Czerpie ją z wbudowanego akumulatora. Ładowanie (często indukcyjne) odbywa się za sprawą dołączonej do zestawu stacji dokującej.
  2. Gdy sprzęt jest gotowy do pracy, wystarczy go uruchomić. Ewentualnie wyregulować intensywność bądź wybrać tryb/program pracy (o czym jeszcze wspomnę).
  3. W ruch idzie silnik z generatorem fal, który zamienia energię elektryczną na drgania/pulsacje oraz fale dźwiękowe.
  4. Są one przenoszone na koniec głowicy szczotkującej. Wystarczy ją jedynie subtelnie przyłożyć do uzębienia, wykorzystując bardzo szybkie ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Mimo wyjątkowej wydajności są one bezpieczne, delikatnie muskają uzębienie. Nie wpływają negatywnie na szkliwo i nie zadzierają dziąseł (zakładając, że używasz szczoteczki jak należy).
  5. Jedną z podstawowych funkcji jest czasomierz. Po każdych 30 sekundach szczotkowania daje znać (wibracjami lub dźwiękiem), aby przejść do kolejnej partii zębów. 2 minuty pracy rozkładają się więc na 4 ćwiartki całego uzębienia. Po tym czasie szczoteczka sama się wyłącza.
  6. Finalnie szczoteczka soniczna poleruje szkliwo zębów, wypłukuje osad i resztki jedzenia, zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, blokując tym samym rozwój chorób przyzębia czy stanów zapalnych. Sposób działania jest świetnie przystosowany do aparatów ortodontycznych, w tym mostków, koron, ale też wypełnień, implantów, protez itp. Szczoteczka soniczna dobrze usuwa z nich wszelkie zanieczyszczenia.

  Ten sprzęt prowadzi użytkownika jak po sznurku, sam wykonując główne zadanie w postaci skutecznego mycia i rozjaśniania zębów. Druga sprawa, że wypada wiedzieć, jak myć zęby szczoteczką soniczną. Odpowiednia technika idealnie uzupełni wyjściową skuteczność tych urządzeń.

  Ale to jeszcze nie koniec.

  Bardzo istotne są dostępne opcje regulacji, funkcje dodatkowe oraz tryby i programy szczotkowania.

  Skutkują wieloma udogodnieniami, więc przejdźmy do konkretów, bo z pewnością Cię to zaciekawi.

  Przeczytaj też:

  Działanie szczoteczki sonicznej a Twoje preferencje

  To, jak działa szczoteczka soniczna, jest mocno uzależnione od jej funkcji dodatkowych, choć… stały się one już niejako standardem, a nie tylko dodatkiem.

  Przed wgłębieniem się w tę kategorię koniecznie poznaj poniższe rozwiązania:

  • Regulacja intensywności drgań – prosta funkcja, dzięki której dopasujesz prędkość ruchów wymiatająco-pulsacyjnych. Teoretycznie najkorzystniej, gdy użyjesz maksymalnych możliwości szczoteczki. Ale nie zawsze jest to wskazane. Jeżeli cierpisz na nadwrażliwość zębów bądź dziąseł, bez problemu ustawisz niższy poziom. Nawet tanie modele to oferują.
  • Tryby i programy pracy + kompatybilne końcówki – dzięki nim zmienisz styl pracy szczoteczki. Przykładowo: interesuję Cię masowanie dziąseł – zakładasz specjalną końcówkę i wybierasz odpowiedni tryb przyciskiem na obudowie. Zmienia się struktura włosia (amplituda wychylenia), prędkość ruchów, a często i czas pracy. To samo dotyczy opcji wybielającej zęby czy delikatnej (dla osób przechodzących zapalenie dziąseł lub cierpiących na nadwrażliwość zębów). A to i tak nie wszystko! Znam szczoteczki soniczne z trybem do polerowania zębów przednich, czyszczenia języka, eliminującym przebarwienia (coś dla palaczy i kawoszy) czy opcją łączoną (2 minuty szczotkowania + 1 minuta stymulacji dziąseł). Panuje tu duże zróżnicowanie. Bez problemu znajdziesz model z trybami dostosowanymi do własnych potrzeb.
  • Czujniki – a konkretniej nacisku, ścierania i lokalizacji. Dbają o to, abyś nie dociskał włosia zbyt mocno oraz nie ominął żadnej partii zębów. Świetna sprawa, szybko nauczysz się najkorzystniejszej techniki manewrowania szczoteczką.
  • Współpraca z aplikacją – funkcja ściśle związana zarówno z trybami/programami pracy, jak i czujnikami. Aplikacja na smartfona da Ci wgląd w raporty szczotkowania. Niektóre tworzą nawet mapę 3D uzębienia. Pokazują, czy wszystko robisz jak należy, a także podsyłają zaawansowane raporty. Jeżeli coś jest nie tak, np. sposób dociskania włosia do szkliwa czy pokrycie szczotkowaniem całej powierzchni uzębienia, dostaniesz proste instrukcje, jak to zmienić na lepsze. Szybko wyrobisz dobre nawyki dotyczące szczotkowania.
  • Technologia adaptacyjna – wyobraź sobie, że masz szczoteczkę soniczną stworzoną pod własne uzębienie. Jak najlepiej do niego dopasowaną. To możliwe! A konkretniej za sprawą główek szczotkujących z technologią adaptacyjną. Ich włosie stara się dopasować do kształtu uzębienia użytkownika. Z tej technologii słyną lepsze modele Philipsa.

  Jak widzisz, działanie szczoteczki sonicznej opiera się zarówno na prostych mechanizmach, jak i zaawansowanych funkcjach.

  Wszystko po to, aby szczotkowanie było precyzyjne i jak najszybciej dało efekty. To istotne dla osób, które wreszcie chcą wszystkich zaskoczyć pięknym i zdrowym uśmiechem.

  Podsumowanie

  Teraz już doskonale wiesz, co to znaczy, że szczoteczka jest soniczna. Wiesz także, jak działa i czym to skutkuje. Przedstawiłem Ci przy okazji unikalne funkcjonalności, które jeszcze bardziej zwiększają zastosowanie tego sprzętu. I wspomagają codzienną higienę jamy ustnej, usuwając płytkę próchniczą oraz skupiska bakterii z różnych zakamarków (np. szczelin między zębami).

  Działanie sonicznych szczoteczek jest w gruncie rzeczy proste. Ruchy wymiatająco-pulsacyjne nie są jakąś kosmiczną technologią. Ale z czasem zaczęły się pojawiać coraz to nowsze funkcje specjalne.

  To wszystko składa się na niezwykła precyzję, która jest jednocześnie bezpieczna dla szkliwa i stanu dziąseł. Blask i naturalna biel zębów bez ubytków!

  Jeżeli masz dodatkowe pytania odnośnie tego tematu, zapraszam do sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments