W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa termometr bezdotykowy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Działanie termometru bezdotykowego w praktyce nie jest bardzo skomplikowanie. Poznanie tego mechanizmu to pierwszy krok, aby w przyszłości nabyć ten sprzęt. Szybko dowiedz się więc, jak działa termometr bezdotykowy i jak jest zbudowany!

Jak działa termometr bezdotykowy? Jak jest zbudowany?

Spis treści:

  Mechanizm działania termometru bezdotykowego

  Mechanizm działania termometru bezdotykowego opiera się na technologii podczerwieni. Promieniowanie wydzielane jest nie tylko przez ludzi, ale także martwą materię. W obu przypadkach jest ono zdecydowanie wyższe niż zero bezwzględne.

  Specjalne czujniki, w jakie wyposażone jest każde urządzenie, określają temperaturę dzięki odpowiedniej ilości promieniowania. Ono z kolei trafia do sensora, jaki znajduje się w jednej z wewnętrznych części obudowy.

  Aby odczytać wynik, termometr musi być skierowany w jedną stronę. Umożliwi to dokładny pomiar, do którego nie przedostanie się ciepło z pobliskiego otoczenia.

  Cały proces nie trwa długo. Wynik otrzymasz już w ciągu 1 lub 2 sekund, a wszystko to z dokładnością do nawet 0,1 stopnia Celsjusza. Najlepsze termometry bezdotykowe są więc szybkie i precyzyjne.

  Termometr bezdotykowy z racji swojego działania użytkowany jest nie tylko w gospodarstwach domowych. Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w ośrodkach medycznych oraz dużych placówkach szpitalnych.

  Czy wiesz, skąd w ogóle wziął się termometr bezdotykowy? Początkowo wykorzystywano go w przemyśle oraz gastronomii. Nie był wówczas typowym urządzeniem, jakie obecnie zyskało popularność. Dawniej nazywany był pirometrem. Jego zadaniem był pomiar temperatury na odległość.

  Dowiedz się też: Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

  Ranking termometrów bezdotykowych – zwycięzca

  Tecnimed Visiofocus 06400

  Zewnętrzna budowa termometru

  Aby urządzenie umożliwiało pomiar temperatury, konieczne są czujniki optyczne. To one wykrywają promieniowanie cieplne, jakie emituje dana materia. Poszczególne elementy nie są jednak widoczne gołym okiem, ponieważ znajdują się we wnętrzu obudowy.

  Dostrzec za to możesz budowę zewnętrzną urządzenia, którą stanowią:

  1. Wyświetlacz LCD – dzięki niemu odczytujesz wynik. W zależności od temperatury wyświetlacz podświetli się na jeden z dostępnych kolorów. Zielony oznacza prawidłowy wynik, z kolei czerwony świadczy o gorączce. Niekiedy pojawia się także barwa pomarańczowa. Symbolizuje stan podgorączkowy.
  2. Przyciski funkcyjne – ich ilość uzależniona jest od konkretnego modelu. Przycisk z napisem on/off lub odpowiednim symbolem odpowiada za uruchomienie i wyłączenie termometru. Największy przycisk pozwala na pomiar temperatury, dlatego nazywa się go pomiarowym. Pozostałe elementy umożliwiają zmianę ustawień oraz zapis otrzymanych wyników.
  3. Osłonka bateriitermometry bezdotykowe działają najczęściej na dwie baterie. Ich wielkości zależne są od poszczególnego modelu. Poręczna osłonka umożliwia szybką i jednocześnie ich łatwą wymianę.
  4. Sonda pomiarowa i wiązka lasera – stanowią je najczęściej dwa różnej wielkości wgłębienia o okrągłym kształcie. Dzięki nim możliwy jest pomiar temperatury.
  5. Tabliczka znamionowa – znajduje się na każdym termometrze. Producent nakleja ją w widocznym miejscu, aby umożliwić użytkownikowi odczyt podstawowych informacji dotyczących termometru, jak np. numer czy też jego seria.

  Jak widzisz, nie jest to skomplikowana budowa. Sposób działania także nie stanowi już dla Ciebie tajemnicy. Pamiętaj, że termometry elektroniczne są dokładniejsze od rtęciowych, a prym wśród nich wiodą właśnie modele bezdotykowe.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments