Działanie i zastosowanie tostera na pierwszy rzut oka nie są skomplikowane. Warto jednak dokładnie poznać specyfikę tych urządzeń. Taka wiedza od razu podpowie Ci, czy warto sobie sprawić ten kuchenny sprzęt.
Co to jest toster i do czego służy?
Toster to sprzęt elektryczny, za pomocą którego przypiekasz chleb. Dzięki niemu pieczywo jest chrupiące i lepiej smakuje. Urządzenie pozwoli Ci na łatwe przyrządzenie chrupiących tostów z ulubionymi dodatkami. To sprawdzony pomysł na śniadanie, drugie śniadanie czy też kolację.
Pamiętaj, że w tosterze nie zapiekasz chleba razem z serem, szynką i innymi dodatkami. To nie to samo co opiekacz, który określa się również mianem sandwichera. W klasycznym tosterze opiekasz chleb. Tylko tyle i aż tyle. Wspominałem o tym w pojedynku toster czy opiekacz do kanapek.
Nie zapominaj, że coraz częściej tego typu sprzęty oferują funkcję rozmrażania, zwłaszcza te z: ranking tosterów. Przyda Ci się, jeśli często zamrażasz pieczywo, aby się nie zepsuło podczas przechowywania. Przeważnie tostery umożliwiają też podpiekanie bajgli i bułek. Służy do tego specjalny ruszt.
Co ciekawe, pierwszy toster wynaleziono już pod koniec XIX wieku. Niemniej zyskał na popularności nieco później, gdy dostęp do energii elektrycznej stał się bardziej powszechny.
W pierwszych sprzętach konieczne było pilnowanie pieczywa, aby go nie przypalić. Kromki wymagały też odwracania. Wszystko przez to, że grzałki opiekały je tylko z jednej strony.
Jak działa toster?
Wszystkie tostery są wyposażone w grzałki umieszczone wewnątrz obudowy. Gdy podłączysz sprzęt do prądu, zaczynają emitować ciepło. W ten sposób podgrzewają się metalowe szczeliny, do których wkładasz chleb. Po kilku minutach kromki zaczynają być chrupkie i gotowe do zjedzenia.
Zauważ, że pieczywo samo wyskakuje ze szczelin tostera. Dzieje się to za sprawą specjalnego timera i sprężynki zwalniającej blokadę. Takie rozwiązanie jest znane od dawna, a dokładniej od 1919 roku. Wtedy to pierwsze takie urządzenie zbudował Charles Strite, amerykański wynalazca.
Na obudowie tostera zauważysz też pokrętło do regulacji czasu opiekania chleba i kilka przycisków. Jeden służy do samodzielnego przerywania procesu przypiekania. Pozostałe uruchamiają dodatkowe funkcje sprzętu, np. rozmrażanie.
Obecnie większość urządzeń ma wbudowaną tackę na okruchy. To element ułatwiający utrzymanie tostera w czystości. Na tackę spadają resztki pieczywa i wystarczy ją regularnie opróżniać.
Czy chleb z tostera jest zdrowy?
Co do zasady tosty z tostera nie powinny Ci zaszkodzić. Zwłaszcza jeśli nie przypiekasz ich za mocno i sięgasz po zdrowe dodatki bez nadmiaru konserwantów.
Niemniej naukowcy dowodzą, że spożywanie takich potraw w nadmiarze odbija się negatywnie na zdrowiu. Wynika to ze zwiększonego stężenia szkodliwych substancji w powietrzu.
Eksperci przeprowadzili badania, które pokazały, że podczas podpiekania pieczywa w tosterze wzrasta m.in. stężenie drobnych cząstek stałych. Czasami potrafi przekroczyć normy zalecane przez WHO (nawet kilkunastokrotnie).
Musisz też zwracać uwagę na jakość chleba tostowego. Nie wszystkie produkty są równie dobre. Unikaj pieczywa pełnego konserwantów, oleju palmowego i podobnych dodatków. Oczywiście im lepszej jakości chleb, tym okaże się droższy. Niemniej weź pod uwagę, że zdrowie masz tylko jedno. Dodatkowo sprawdź, co można zrobić w tosterze. Znajdziesz dużo zdrowych i smacznych inspiracji.
Staraj się jeść tosty z umiarem. Nie przypiekaj ich za mocno, aby ograniczyć ilość szkodliwych substancji trafiających do organizmu. Dobieraj też zdrowe dodatki i pamiętaj, aby cała Twoja dieta była dobrze zbilansowana. Wówczas nie musisz się martwić o swoją kondycję zdrowotną.
Czy warto kupić toster?
Tak, jeśli lubisz podpieczony, chrupiący chleb z masłem, przełożony szynką, serem czy warzywami. Za sprawą tego sprzętu urozmaicisz posiłki. Jeśli zdarza Ci się nie jeść śniadań lub kolacji, być może toster będzie dobrą zachętą. Doceniają go też rodzice opiekujący się małymi dziećmi.
Pamiętaj, że nie jest to urządzenie trudne w obsłudze. Utrzymanie go w czystości również nie stanowi problemu. Z drugiej strony, wbrew pozorom ceny tosterów bywają jednak czasem dość wysokie jak na tak proste urządzenia. Warto przeznaczyć na to np. do 300 zł.
Za pomocą tostera przypieczesz kromki chleba, ale to tylko jedno z jego zastosowań. Funkcjonalny sprzęt wykorzystasz również do rozmrożenia bochenka wyjętego prosto z zamrażarki. Ponadto przyda Ci się do lekkiego podpieczenia bułeczek i rogalików.
Dzięki temu Twój posiłek będzie bardziej Ci smakować. Co prawda toster nie należy do urządzeń, których używa się codziennie bez przerwy, mimo to jest praktyczny.
Zdarza się, że to właśnie taki sprzęt ułatwia przekonanie dzieci niejadków do wybranych produktów spożywczych, zwłaszcza warzyw. Poza tym toster nie zajmuje dużo miejsca.
Poznaj alternatywy dla tostera: