W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa trymer?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Trymer wygląda na prosty sprzęt do podcinania włosków z różnych części ciała, ale w praktyce sposób jego działania nie jest wcale taki oczywisty. W tym materiale omówię dla Ciebie mechanizm działania trymera. Jest o tyle ważny, że wpływa na wiele kluczowych cech urządzenia. A one z kolei mogą zdecydować o tym, czy uznasz ten sprzęt za przydatny dla siebie.

w jaki sposób działa trymer do przycinania włosów

Spis treści:

  Jeżeli jesteś po lekturze artykułu o tym, co to jest trymer i do czego służy, to wiesz, że istnieje kilka typów tego sprzętu. Skupię się na najbardziej rozbudowanych, czyli trymerach do brody, a także tych uniwersalnych. Kilka cech sposobu działania jest jednak wspólnych również z innymi rodzajami, np. trymerami damskimi (do okolic bikini).

  Przejdźmy do konkretów!

  Sposób działania trymera

  Trymer do działania potrzebuje rzecz jasna energii. Skąd ją bierze? To zależy od rodzaju, a czasem danego modelu, ale możliwości jest kilka: zasilanie bateryjne, sieciowe, akumulatorowe lub sieciowo-akumulatorowe.

  Cała elektronika i zastosowane mechanizmy drzemią w szczelnie zamkniętej konstrukcji.

  A głównymi elementami korpusu są:

  • Ergonomiczna, poręczna obudowa.
  • Suwak lub przycisk do włączania/wyłączania urządzenia.
  • Suwak lub pokrętło do regulowania długości cięcia (czyli pozycjonowania głowicy tnącej).
  • Dioda sygnalizująca poziom naładowania, a czasem zamiast niej niewielki wyświetlacz LCD. I on z kolei potrafi wyświetlać procentowy poziom naładowania, a nawet ustawioną długość cięcia (zależnie od modelu).

  W górnej części trymera znajduje się najważniejsza część, czyli głowica tnąca. To na niej znajdują się dwa ostrza z wieloma nożykami. Cały system tnący jest utrzymywany w stabilnej pozycji dzięki zaczepom, sprężynom i uchwytom. Drgania są redukowane, aby użytkownik precyzyjnie skracał swój zarost.

  • Jedno ostrze jest nieruchome, a drugie wykonuje podczas pracy ruch oscylacyjny, czyli tam i z powrotem. To podstawa sposobu podcinania włosków za pomocą trymera, do której za kilka chwil wrócę.

  Po nałożeniu nakładki grzebieniowej na głowicę z ostrzami, ustawieniu długości i włączeniu sprzętu rozpoczyna się cała zabawa, na której opiera się sposób działania trymera:

  1. Silnik prądu stałego napędza system tnący. Niektóre trymery osiągają prędkość przekraczającą nawet 10000 obrotów na minutę!
  2. Wracając do obu ostrzy, to ruchome porusza się w szybkim tempie, dzięki czemu na przemian nachodzi i odchodzi od nieruchomego.
  3. Właśnie wtedy dochodzi do ściskania, a w efekcie podcinania włosków.

  I na tym polega sposób działania trymera, ale to nie koniec tego artykułu. W następnym akapicie poznasz kilka ważnych wniosków opartych na działaniu mechanizmu tnącego takiego sprzętu.

  Działanie trymera – wnioski

  • Przede wszystkim trymer nie goli na zero. Nie uzyskasz dzięki niemu idealnie gładkiej buźki (lub innej części ciała), bo od tego jest golarka lub jednorazówka. Mimo to w rankingu trymerów do brody są modele, których regulacja długości rozpoczyna się od bardzo niskich wartości, np. 0,4 mm (bez żadnej nasadki).
  • Z poprzedniej części artykułu wyszło, że włoski podczas trymowania są ściskane między ostrzami. Ale to tylko tak groźnie brzmi, ponieważ włosy nie są wyrywane, a podcinane. Do zasługa wysokiej wydajności i drobnych oraz ostrych nożyków. Cięcia są bardzo gładkie. Oczywiście duże znaczenie ma stan ostrzy, bo wypada je konserwować (na szczęście w wielu trymerach same się ostrzą), a czasem i wymienić na nowe.
  • Działanie trymera skutkuje bezbolesnym zabiegiem podcinania włosków. Jak już mówiłem, nie dochodzi do wyrywania mieszków włosowych. A druga sprawa, że nożyki/ząbki ostrza są zaokrąglone. Nie musisz się obawiać podrażnień na skórze.

  Podsumowanie

  To, jak działa trymer, skutkuje dużą unikalnością tych urządzeń. Nadają się do pracy na niewielkim obszarze. Radzą sobie zarówno z krótkimi włoskami (np. lekki meszek, trzydniowy zarost), jak i nieco dłuższymi (np. broda), a uniwersalność zwiększa zestaw nakładek z systemem regulacji.

  Nad okiełznaniem zestawu elementów mechanicznych trymera czuwa trochę elektroniki, a całość jest zamknięta w kompaktowej obudowie. To sprzęt dla barberów, ale i ludzi bez większego doświadczenia.

  No cóż, geniusz tkwi w prostocie, a trymer to kolejne urządzenie, które mi to udowodniło.

  Przeczytaj też: Jak wybrać trymer do brody? Na co zwrócić uwagę?

  Źródło pomocnicze: https://www.engineersgarage.com/insight/insight-how-electric-beard-trimmer-works/

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 3.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments