W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa trymer?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Trymer wygląda na prosty sprzęt do podcinania włosków z różnych części ciała, ale w praktyce sposób jego działania nie jest wcale taki oczywisty. W tym materiale omówię dla Ciebie mechanizm działania trymera. Jest o tyle ważny, że wpływa na wiele kluczowych cech urządzenia. A one z kolei mogą zdecydować o tym, czy uznasz ten sprzęt za przydatny dla siebie.

w jaki sposób działa trymer do przycinania włosów

Spis treści:

  Jeżeli jesteś po lekturze artykułu o tym, co to jest trymer i do czego służy, to wiesz, że istnieje kilka typów tego sprzętu. Skupię się na najbardziej rozbudowanych, czyli trymerach do brody, a także tych uniwersalnych. Kilka cech sposobu działania jest jednak wspólnych również z innymi rodzajami, np. trymerami damskimi (do okolic bikini).

  Przejdźmy do konkretów!

  Sposób działania trymera

  Trymer do działania potrzebuje rzecz jasna energii. Skąd ją bierze? To zależy od rodzaju, a czasem danego modelu, ale możliwości jest kilka: zasilanie bateryjne, sieciowe, akumulatorowe lub sieciowo-akumulatorowe.

  Cała elektronika i zastosowane mechanizmy drzemią w szczelnie zamkniętej konstrukcji.

  A głównymi elementami korpusu są:

  • Ergonomiczna, poręczna obudowa.
  • Suwak lub przycisk do włączania/wyłączania urządzenia.
  • Suwak lub pokrętło do regulowania długości cięcia (czyli pozycjonowania głowicy tnącej).
  • Dioda sygnalizująca poziom naładowania, a czasem zamiast niej niewielki wyświetlacz LCD. I on z kolei potrafi wyświetlać procentowy poziom naładowania, a nawet ustawioną długość cięcia (zależnie od modelu).

  W górnej części trymera znajduje się najważniejsza część, czyli głowica tnąca. To na niej znajdują się dwa ostrza z wieloma nożykami. Cały system tnący jest utrzymywany w stabilnej pozycji dzięki zaczepom, sprężynom i uchwytom. Drgania są redukowane, aby użytkownik precyzyjnie skracał swój zarost.

  • Jedno ostrze jest nieruchome, a drugie wykonuje podczas pracy ruch oscylacyjny, czyli tam i z powrotem. To podstawa sposobu podcinania włosków za pomocą trymera, do której za kilka chwil wrócę.

  Po nałożeniu nakładki grzebieniowej na głowicę z ostrzami, ustawieniu długości i włączeniu sprzętu rozpoczyna się cała zabawa, na której opiera się sposób działania trymera:

  1. Silnik prądu stałego napędza system tnący. Niektóre trymery osiągają prędkość przekraczającą nawet 10000 obrotów na minutę!
  2. Wracając do obu ostrzy, to ruchome porusza się w szybkim tempie, dzięki czemu na przemian nachodzi i odchodzi od nieruchomego.
  3. Właśnie wtedy dochodzi do ściskania, a w efekcie podcinania włosków.

  I na tym polega sposób działania trymera, ale to nie koniec tego artykułu. W następnym akapicie poznasz kilka ważnych wniosków opartych na działaniu mechanizmu tnącego takiego sprzętu.

  Ranking trymerów do brody – zwycięzca

  Braun BT9420

  Działanie trymera – wnioski

  • Przede wszystkim trymer nie goli na zero. Nie uzyskasz dzięki niemu idealnie gładkiej buźki (lub innej części ciała), bo od tego jest golarka lub jednorazówka. Mimo to w rankingu trymerów do brody są modele, których regulacja długości rozpoczyna się od bardzo niskich wartości, np. 0,4 mm (bez żadnej nasadki).
  • Z poprzedniej części artykułu wyszło, że włoski podczas trymowania są ściskane między ostrzami. Ale to tylko tak groźnie brzmi, ponieważ włosy nie są wyrywane, a podcinane. Do zasługa wysokiej wydajności i drobnych oraz ostrych nożyków. Cięcia są bardzo gładkie. Oczywiście duże znaczenie ma stan ostrzy, bo wypada je konserwować (na szczęście w wielu trymerach same się ostrzą), a czasem i wymienić na nowe.
  • Działanie trymera skutkuje bezbolesnym zabiegiem podcinania włosków. Jak już mówiłem, nie dochodzi do wyrywania mieszków włosowych. A druga sprawa, że nożyki/ząbki ostrza są zaokrąglone. Nie musisz się obawiać podrażnień na skórze.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Podsumowanie

  To, jak działa trymer, skutkuje dużą unikalnością tych urządzeń. Nadają się do pracy na niewielkim obszarze. Radzą sobie zarówno z krótkimi włoskami (np. lekki meszek, trzydniowy zarost), jak i nieco dłuższymi (np. broda), a uniwersalność zwiększa zestaw nakładek z systemem regulacji.

  Nad okiełznaniem zestawu elementów mechanicznych trymera czuwa trochę elektroniki, a całość jest zamknięta w kompaktowej obudowie. To sprzęt dla barberów, ale i ludzi bez większego doświadczenia.

  No cóż, geniusz tkwi w prostocie, a trymer to kolejne urządzenie, które mi to udowodniło.

  Przeczytaj też: Jak wybrać trymer do brody? Na co zwrócić uwagę?

  Źródło pomocnicze: https://www.engineersgarage.com/insight/insight-how-electric-beard-trimmer-works/

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 3.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments