Wentylator kolumnowy to jeden ze sposób na skuteczną walkę z falą upałów. Efektywność tego urządzenia zależy w dużej mierze od mechanizmu działania. Dowiedz się więc, czym dokładnie jest wentylator kolumnowy i jak działa.
Wentylator kolumnowy – Co to jest?
Wentylator kolumnowy, zwany także wieżowym, to wąski, wysoki sprzęt do nawiewu chłodnego powietrza. Swoim wyglądem przypomina kolumnę (stąd jego nazwa).
Wewnątrz takiego wentylatora znajdziesz kilka wiatraków ułożonych w pionie, jeden pod drugim. Zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i wielokierunkowy nawiew. Tym samym spodziewaj się ulgi w upalne dni.
Z uwagi na budowę wentylator kolumnowy nie zajmuje dużo miejsca. Dlatego bardzo często poleca się go do małych pomieszczeń z ograniczoną wolną przestrzenią.
Urządzenia z tej grupy są wyposażone w funkcję oscylacji. Dzięki temu równomiernie rozprowadzają powietrze po pomieszczeniu.
Najlepsze wentylatory kolumnowe to dobre sprzęty do użytku domowego. Zapewniają przyjemny chłód w upalne dni, nie generując przy tym dużego hałasu.
Nierzadko znajdują zastosowanie także w innych miejscach, np. biurach. Dla wielu są sprawdzoną alternatywą dla klasycznych wentylatorów. Wpływa na to m.in. bardziej elegancki i minimalistyczny design.
Ranking wentylatorów kolumnowych – zwycięzca
Jak działa wentylator kolumnowy?
Jak każdy inny wentylator sprzęt kolumnowy wymaga podłączenia do prądu. Kiedy go włączysz, znajdujący się w środku walec zaczyna się obracać. Poruszają się też przymocowane do niego wiatraki, określane często mianem skrzydełek (jak już wiesz, są ułożone jeden na drugim). W ten sposób powstaje chłodny strumień powietrza.
Urządzenie działa z różną siłą, zależnie od mocy i nastawionej intensywności chłodzenia. W przypadku oscylacji swobodnie obraca swoimi wiatrakami w prawo i w lewo. Oscylację w razie potrzeby wyłączysz, aby strumień powietrza wypływał tylko w jednym kierunku.
Co ciekawe, wentylator kolumnowy działa ciszej w porównaniu do klasycznego urządzenia (za co zresztą dostał plusa w pojedynku wentylator kolumnowy czy zwykły).
Ze względu na specyficzną konstrukcję jest też bardziej kompaktowy. Doceniłem te cechy, omawiając, czy warto kupić wentylator kolumnowy.
Coraz częściej sprzęty z tej grupy oferują funkcję jonizacji. Wówczas nie tylko chłodzą powietrze, ale i neutralizują krążące w nim zanieczyszczenia. Wentylator kolumnowy z jonizatorem wytwarza jony ujemne. Skutecznie eliminuje bakterie, grzyby i różnego rodzaju alergeny.
Są też urządzenia z opcją oczyszczania powietrza. Ich działanie nie jest skomplikowane. Wciągają strumień do środka, aby przeszedł przez filtry, w tym ten typu HEPA. Następnie powietrze jest wypuszczane na zewnątrz, już schłodzone i dodatkowo oczyszczone.
Większość sprzętów oferuje regulację prędkości pracy. Tym samym swobodnie decydujesz o tym, jak szybko obracają się skrzydełka. To wpływa na efektywność pracy wentylatora, podobnie jak moc. Ta średnio mieści się w zakresie 40 – 70 W.
Jak jest zbudowany wentylator kolumnowy?
Budowa wentylatora kolumnowego też nie należy do skomplikowanych. Sprzęt przypomina wyglądem walec. W jego wnętrzu znajdują się niewielkie skrzydełka. Ponieważ jest ich sporo, mimo małego rozmiaru skutecznie chłodzą powietrze w pomieszczeniu.
To główna różnica między sprzętem kolumnowym a zwykłym. W tradycyjnym wentylatorze znajdziesz jeden wiatrak składający się z kilku, przeważnie 3 – 7 śmigieł.
Oczywiście kolumnowe wentylatory są dostępne w różnych rozmiarach. Na rynku łatwo znajdziesz zarówno małe urządzenie idealne na biurko, jak i większe, typowo podłogowe.
Obudowa tych sprzętów jest wąska, dlatego niektórzy mylą je z głośnikami wchodzącymi w skład kina domowego. Jej materiał wykonania to przeważnie plastik, zwłaszcza w przypadku wentylatorów z niższej półki cenowej. W droższych modelach spotkasz się z elementami metalowymi, które zwiększają ich trwałość.
Zobacz też inne urządzenia, które zapewniają chłód: