W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa zamrażarka?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Działanie zamrażarki polega na kilku zachodzących procesach. Zależą od mechanizmów poszczególnych części. W poniższym artykule dokładnie je poznasz, szybko dowiadując się, jak działa zamrażarka.

W jaki sposób działa zamrażarka?

Spis treści:

  Kilka słów o zamrażarce…

  Duża, pojemna, komorowa lub z szufladami – zamrażarka wolnostojąca – to o niej, a dokładnie o sposobie działania przeczytasz w poniższym artykule. Urządzenie za sprawą niskiej temperatury pozwala na przechowanie żywności przez dłuższy czas bez obaw o jej zepsucie.

  Ze względu na budowę sprzętu, czyli jednokomorowość, we wnętrzu zamrażarki znajduje się jeden agregat. Element ten przyczynia się do uzyskania niskiej temperatury, jej wartość wynosi -18 stopni Celsjusza. Dotyczy ona jednak urządzeń, na których widnieją trzy charakterystyczne znaczki. Z kolei w modelach o czterech symbolach najniższa temperatura ma -24 stopnie.

  Ranking zamrażarek szufladowych – zwycięzca

  Bosch GSN54AWDV

  Działanie zamrażarki wolnostojącej

  Aby na pewien czas zahamować wszelkie procesy zachodzące w produktach spożywczych i uchronić je tym samym przed namnażaniem bakterii, niezbędne jest zapewnienie odpowiednio niskiej temperatury. Do tego służy właśnie zamrażarka.

  Z tylnej części urządzenia unosi się ciepło. Dzieje się tak, ponieważ sprzęt wykorzystuje ciepło z wewnątrz, które następnie przenosi na zewnątrz.

  Sprawdź poniżej, jakie są poszczególne elementy budowy urządzenia. W ten sposób poznasz zasady działania zamrażarki.


  Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:


  Jaką funkcję pełni sprężarka?

  Sprężarka to najważniejsza część odpowiadająca za prawidłową pracę urządzenia, a dokładniej za krążenie czynnika chłodniczego w układzie sprzętu.

  Element ten przyczynia się również do wzrostu ciśnienia, który następuje w cieplejszej części układu oraz do zwiększenia temperatury czynnika chłodniczego.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Co to jest skraplacz?

  Skraplacz to sporej wielkości element znajdujący się z tyłu zamrażarki. Podczas ochładzania się czynnika dochodzi do jego skraplania, a w efekcie do ponownego powstania cieczy z wcześniejszej pary wodnej.

  Zamrażarki mające cewki skraplacza na zewnątrz są narażone na drobne awarie wywoływane brudem. Na wspomnianych elementach lubi osadzać się kurz. Pamiętaj o ich oczyszczaniu, bo inaczej zamrażarka nie będzie mrozić.

  Za co odpowiada parownik?

  W odróżnieniu od skraplacza, który znajduje się z zewnętrznej strony urządzenia, parownika nie zauważysz gołym okiem. Element umieszczony jest wewnątrz każdego modelu.

  Odpowiada on za niską temperaturę poszczególnych części. Z tego względu każda z nich zawsze jest zimna. Odparowujący czynnik chłodniczy podczas zamiany z fazy ciekłej w fazę gazową chłodzi przestrzeń zamrażarki i znajdujące się w niej produkty.

  Kapilara – co to takiego?

  Jest to kawałek niewielkiej rurki pełniący funkcję elementu rozprężnego. Do kapilary trafia ciekły czynnik chłodniczy, który następnie dostaje się do parownika. Tam panuje niskie ciśnienie.

  Do czego służy termostat?

  Termostat przyczynia się do regulacji całego procesu chłodzenia za sprawą pomiaru temperatury, od której zależy uruchamianie i wyłączanie się sprężarki.

  Kiedy temperatura się zwiększa, wspomniany element od razu aktywuje sprężarkę i od nowa rozpoczyna się etap chłodzenia.

  Na czym polega układ zamrażarki?

  Działanie zamrażarki polega przede wszystkim na zmianie stanu czynnika chłodniczego z fazy ciekłej w fazę gazową. Proces, jaki wówczas zachodzi, polega na chłodzeniu wnętrza urządzenia i umożliwia zamrażanie żywności.

  Parowanie oraz zmiana fazy czynnika chłodniczego mają miejsce wyłącznie po obniżeniu ciśnienia z wykorzystaniem tak zwanej kapilary, o której wspomniałem wyżej. Proces ten często porównuje się do działania kosmetyków w sprayu, ponieważ podczas przedostawania się cieczy do przestrzeni wokół Ciebie dochodzi do zamiany w fazę gazową.

  Każdy z nas chce bezawaryjnego działania swojego sprzętu. W przypadku zamrażarki, aby było to możliwe, czynnik chłodniczy po przejściu w parę musi powrócić do poprzedniego stanu, czyli w tym przypadku cieczy.

  W związku z tym potrzebne jest ponowne sprężenie pary wraz ze zwiększeniem jej ciśnienia oraz temperatury, do czego w znacznym stopniu przyczynia się sprężarka.

  Po wypełnieniu swojego działania para osiąga spore ciśnienie i jest już znacznie cieplejsza, dlatego niezbędne jest jej schłodzenie w skraplaczu. Kiedy z pary zaczyna znikać ciepło, w skraplaczu dochodzi do jej zmiany w fazę ciekłą. Końcowy etap polega na wędrówce ciekłego czynnika chłodniczego do parownika. Tam też kończy się cały mechanizm działania zamrażarki.

  Dlaczego w zamrażarce nie świeci się światło?

  Doskonale wiesz, że przy otwieraniu lodówki zapala się światło. Skoro zamrażarka ma podobny sposób działania, to dlaczego nie ma w niej żarówek? Wyjaśnienie tej zagadki nie jest niczym skomplikowanym.

  Wszystko dotyczy żarówki, która nie potrafi wytworzyć światła w bardzo niskiej temperaturze. W zamrażarce wynosi ona od -18 do -25 stopni Celsjusza.

  Oczywiście nie oznacza to, że nie ma żarówek, które pracują w bardzo niskich temperaturach, jednakże ich cena bywa przerażająca. Wyobraź sobie, że producent postanowił wyprodukować na przykład lodówkę z tak niecodzienną żarówką. Wiesz, ile musiałbyś zapłacić za swój sprzęt? Naprawdę sporo. Dlatego też takie rozwiązania nie są stosowane. Wynika to z praktyczności.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments