W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa żelazko?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Sposób działania żelazka wydaje się bardzo prosty, choć są także modele parowe. W poniższym artykule dokładnie opisałem działanie obu typów żelazek, aby nie było co do tego wątpliwości.

W jaki sposób działa żelazko?

Spis treści:

  Kilka słów o prasowaniu, czyli jak działa żelazko?

  Żelazko to popularne urządzenie, które spotkasz właściwie w każdym domu. Sprzęt ten służy do prasowania, czyli wygładzania różnego rodzaju tkanin. Wykorzystuje wysoką temperaturę i siłę nacisku.

  Zasady działania żelazka wydają się bardzo proste. Dostarczana przez przewód energia elektryczna ogrzewa spiralę nichromową. Ta z kolei przenosi ciepło na metalową płytę, którą następnie suniesz po ubraniu w celu jego wyprasowania.

  Te dwa zdania stanowią krótkie wyjaśnienie tego, jak działa żelazko. Oddają sens, ale w bardzo ogólny, ograniczony sposób. Jak dokładnie pracuje sprzęt i z jakich elementów się składa?

  Najważniejsze elementy żelazka to:

  • Stopa grzejna.
  • Termostat.
  • Przewód elektryczny.
  • Regulator temperatury.
  • Spryskiwacz.
  • Otwór do napełniania wodą.

  W środku stopy grzejnej znajduje się spirala nichromowa z pierścieniami. Odpowiadają one za równomierne rozprowadzanie ciepła i jego utrzymanie przez dłuższy czas.

  Po podłączeniu sprzętu do zasilania przez element grzejny przepływa prąd, który nagrzewa stopę. Kiedy stopa grzejna uzyskuje ustawioną temperaturą, prąd zostaje odłączony, a ta stopniowo się ochładza. Po pewnym czasie następuje powtórzenie cyklu.

  W tym czasie Ty prasujesz swoje ubrania. W razie potrzeby zmieniasz ustawienia temperatury czy dolewasz wodę do zbiornika.

  Ranking żelazek parowych – zwycięzca

  Philips Azur 8000 DST8040/30

  Jak działa termostat w żelazku?

  Głównym zadaniem termostatu żelazka jest wyłączenie zasilania w momencie osiągnięcia wyznaczonej temperatury. Ustawisz ją za pomocą specjalnego pokrętła umieszczonego w widocznym miejscu pod uchwytem.

  Za sterowanie temperaturą nagrzewania odpowiada termostat bimetaliczny. Płyta składa się z dwóch części, a każda z nich zrobiona jest z metali różniących się współczynnikiem rozszerzalności cieplnej.

  W trakcie podgrzewania metal się odkształca, płyta cofa się do góry i w ten właśnie sposób przestaje stykać się z obwodem elektrycznym.

  Żelazka mają lampki kontrolne, które świecą, kiedy sprzęt się nagrzewa, i informują o tym, że jest gotowy do użycia. Nierzadko sprzęty oferują też wiele przydatnych funkcji, jak chociażby: automatyczne ustawianie temperatury, system antywapienny czy samoczyszczenie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak działa żelazko parowe?

  Najlepsze żelazko parowe działa podobnie jak zwykłe, co oznacza, że również i tutaj istotną rolę odgrywa stopa grzejna i jej nacisk na materiał.

  Taki sprzęt ma wbudowany pojemnik na wodę, który mieści przeciętnie ok. 300 ml, czasami nieco więcej.

  Woda trafia na rozgrzaną płytę w środku żelazka, a następnie zamienia się w parę. Urządzenie wyrzuca ją przez otwory, które znajdują się w stopie.

  Strumień pary w żelazkach tego typu wynosi przeciętnie od 20 g/min do 75 g/min. Nie jest to ogromna wartość, ale do prasowania żelazkiem parowym zwykłych ubrań zwykle wystarcza.

  Ponadto wiele modeli oferuje też opcję wyrzutu dodatkowego, który ma od 110 g/min do 260 g/min. Ta funkcja przyda Ci się do prasowania większych zagnieceń.

  Nowoczesne żelazka parowe zapewniają automatyczny czujnik wyrzutu pary. Takie urządzenia automatycznie dostosowują jej ilość w zależności od tego, co prasujesz.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Żelazko parowe a z generatorem pary – różnice w działaniu

  Muszę w tym miejscu wspomnieć o żelazkach z generatorem pary, czyli stacjach parowych. Czasami są one mylone z modelami parowymi, co prowadzi do pewnych niejasności.

  Żelazka z generatorem pary są wymiennie nazywane systemowymi. Ich działanie opiera się głównie na wykorzystaniu gorącej pary wodnej, a nie nagrzanej stopy i jej ciężaru.

  Para również trafia na materiał przez otwory w stopie, jednak zasadnicza różnica polega na tym, gdzie ona powstaje. Para jest generowana w zewnętrznej stacji parowej. Podgrzanie wody następuje w bojlerze. Następnie trafia ona pod ciśnieniem do żelazka przez specjalny przewód.

  Wyrzut pary jest silniejszy niż w przypadku żelazka parowego. Model z generatorem umożliwia też prasowanie w pionie, co w wielu przypadkach jest wygodniejszą opcją.

  Oba urządzenia mają to samo podstawowe zadanie, czyli wygładzanie materiałów. Swój cel osiągają jednak nieco inaczej. Sprzęty różnią się nie tylko zasadami działania, ale też ceną czy wagą.

  Żelazka z generatorem pary są cięższe i zwykle droższe, ale jednocześnie wiele osób twierdzi, że lepiej sprawdzają się do częstszego prasowania.

  Tak się składa, że na bazie własnych doświadczeń ustaliłem, co i kiedy jest lepsze: żelazko czy generator pary? Zajrzyj do podlinkowanego artykułu, jeżeli Cię to zaciekawiło.

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments