Jak działa zmywarka?

Działanie zmywarki sporo mówi o jej zastosowaniu, jak i obsłudze. W poniższym poradniku szybko przybliżę Ci mechanizm działania automatycznego sprzętu do zmywania naczyń.

Jak działa zmywarka do naczyń?

Spis treści:

  Mechanizm działania zmywarki

  Jak działa zmywarka? Oto krótki schemat:

  1. Pobór wody – potrzebny jest do tego moduł sterujący, który w pewien sposób „powiadamia” elektrozawór, aby ten z kolei otworzył dopływ. Ilość wykorzystywanej wody zależy przede wszystkim od wybranego przez Ciebie programu. Ciecz wędruje do zbiornika lub po prostu do płaszcza wodnego, a nie od razu do komory urządzenia.
  2. Podgrzanie wody – czasami pojawia się pytanie, czy zmywarka potrzebuje ciepłej wody do pracy. Sam doskonale wiesz, że umycie patelni, garnka czy tłustego talerza w zimnej wodzie jest nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim trudne do wykonania. W przypadku zmywarki potrzebna jest także odpowiednia temperatura wody. Aby ją uzyskać, zmywarka wykorzystuje wbudowaną grzałkę oraz termostat, który reguluje stopień temperatury.
  3. Użycie detergentu – dodawany jest on automatycznie dzięki pracy programatora zmywarki lub komputera.
  4. Mycie naczyń – kiedy znajdująca się wewnątrz woda jest odpowiednio ciepła, a środek myjący trafił tam, gdzie powinien, woda wędruje do środka zmywarki przez ramiona spryskujące. Elementy te znajdują się na górze i na dole komory urządzenia. Łatwo je rozpoznasz, ponieważ wyglądem przypominają wiatraki. Ramiona obracają się pod wpływem ciśnienia, a woda trafia do naczyń.
  5. Odprowadzanie brudnej wody – ten etap odbywa się przy wykorzystaniu węża odpływowego.
  6. Płukanie naczyń – czysta i podgrzana woda jest pobierana przez urządzenie kolejny raz, z tą różnicą, że bez detergentu. Trafia ona do środka za pomocą ramion spryskujących.
  7. Usuwanie wody po płukaniu – służy do tego wąż odpływowy.

  Myślisz o zakupie zmywarki? Zobacz moje zestawienia:


  Środki czyszczące – co się z nimi dzieje w trakcie mycia naczyń?

  Skoro już wiesz, jak działa zmywarka od środka, to teraz pora wspomnieć nieco o preparatach czyszczących i tym, co dzieje się z nimi w trakcie pracy sprzętu. Kiedy ciepła woda spryska naczynia i trochę je spłucze, do wnętrza komory docierają detergenty.

  W tym miejscu z Twojej strony może pojawić się pytanie, co dzieje się z tabletką w zmywarce?

  Otóż najczęściej dochodzi do otwarcia niewielkiego dozownika, w którym znajduje się kapsułka. Czasami słyszysz przy tym charakterystyczny odgłos. Potem dochodzi do rozpuszczenia środka chemicznego pod wpływem wysokiej temperatury wody.

  Mieszanka dociera do naczyń, a nagromadzony brud za pomocą pompy trafia na zewnątrz. Po wykorzystaniu tabletki do zmywarki Twoje naczynia przechodzą przez etap płukania, do czego wykorzystujesz środek nabłyszczający.

  Dowiedz się też:

  Czujnik zmętnienia wody

  Skoro wspomniałem już o płukaniu, muszę w tym miejscu napisać, co to jest czujnik zmętnienia wody w zmywarce i jak on działa.

  Element ten na podstawie cząsteczek zanieczyszczeń określa mętność wody oraz wysyła sygnał do modułu sterującego o potrzebie dodatkowego płukania z użyciem czystej wody. Jeśli jednak zabrudzenia są niewielkie, faza ta jest całkowicie pomijana.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Etap suszenia naczyń

  Końcowym etapem jest suszenie naczyń znajdujących się w komorze. Odbywa się ono w jeden z następujących sposobów:

  • Statyczny – cały proces przebiega samoczynnie, wykorzystywane jest ciepło powstałe z wysokiej temperatury wody.
  • Z dodatkowym podgrzewaniem – dotyczy zmywarek ze specjalnymi grzałkami.
  • Za pomocą wentylatora – suszenie odbywa się bardzo szybko dzięki podmuchom gorącego powietrza.
  • Kondensacyjny – para wodna osiada na tylnej części komory, gdzie znajduje się zimna woda i dochodzi do wymiany ciepła.

  Podsumowanie

  Mechanizm działania zmywarki nie jest skomplikowany i w pewnym sensie przypomina to, jak pracuje pralka. Urządzenie w kilku etapach pozbywa się brudu oraz likwiduje osad, a Ty cieszysz się czystymi naczyniami. Dokładny tryb działania zależy od wybranego przez Ciebie programu pracy. 

  Masz kluczowy wpływ na działanie swojego sprzętu. Odpowiednia pielęgnacja i eksploatacja to klucz do długiego użytkowania i poprawnego działania zmywarki.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments