W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa zmywarka?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Działanie zmywarki sporo mówi o jej zastosowaniu, jak i obsłudze. W poniższym poradniku szybko przybliżę Ci mechanizm działania automatycznego sprzętu do zmywania naczyń.

Jak działa zmywarka do naczyń?

Spis treści:

  Mechanizm działania zmywarki

  Jak działa zmywarka? Oto krótki schemat:

  1. Załadunek naczyń – zapełniasz kosze zmywarki brudnymi naczyniami, a następnie umieszczasz tabletkę lub kostkę w dozowniku.
  2. Wstępne ustawienia – wybierasz preferowany program, ewentualnie temperaturę wody czy poziom zabrudzenia naczyń.
  3. Pobór wody – potrzebny jest do tego moduł sterujący, który w pewien sposób „powiadamia” elektrozawór, aby ten z kolei otworzył dopływ. Ilość wykorzystywanej wody zależy przede wszystkim od wybranego przez Ciebie programu. Ciecz wędruje do zbiornika lub po prostu do płaszcza wodnego, a nie od razu do komory urządzenia.
  4. Podgrzanie wody – czasami pojawia się pytanie, czy zmywarka potrzebuje ciepłej wody do pracy. Sam doskonale wiesz, że umycie patelni, garnka czy tłustego talerza w zimnej wodzie jest nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim trudne do wykonania. W przypadku zmywarki potrzebna jest także odpowiednia temperatura wody. Aby ją uzyskać, zmywarka wykorzystuje wbudowaną grzałkę przepływową oraz termostat, który reguluje stopień temperatury.
  5. Użycie detergentu – dodawany jest on automatycznie dzięki pracy programatora zmywarki lub komputera.
  6. Mycie naczyń – kiedy znajdująca się wewnątrz woda jest odpowiednio ciepła, a środek myjący trafił tam, gdzie powinien, woda wędruje do środka zmywarki przez ramiona spryskujące (wcześniej trafia do nich za sprawą pompy myjącej). Elementy te znajdują się na górze i na dole komory urządzenia. Łatwo je rozpoznasz, ponieważ wyglądem przypominają wiatraki. Ramiona obracają się pod wpływem ciśnienia, a woda trafia do naczyń.
  7. Odprowadzanie brudnej wody – ten etap odbywa się przy wykorzystaniu pompy odpływowej i węża odpływowego.
  8. Płukanie naczyń – czysta i podgrzana woda jest pobierana przez urządzenie kolejny raz, z tą różnicą, że bez detergentu. Trafia ona do środka za pomocą ramion spryskujących.
  9. Usuwanie wody po płukaniu – służy do tego wąż odpływowy.

  Myślisz o zakupie zmywarki? Zobacz moje zestawienia:


  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Jakie są etapy mycia naczyń?

  Powyżej przedstawiłem Ci schemat działania zmywarki, ale wiedz, że sprowadza się on do 3 głównych etapów:

  1. Płukanie wstępne – to jedyny etap, który nie jest dostępny we wszystkich zmywarkach. W mojej ocenie bardzo się przydaje. Przepłukuje naczynia z większych zabrudzeń, usprawniając późniejsze mycie zasadnicze. Trwa tylko kilka minut, więc nie wydłuża znacznie całego cyklu.
  2. Mycie zasadnicze – zazwyczaj nie przekracza godziny. Zmywarka podgrzewa wodę, pompuje ją do ramion spryskujących razem z detergentem i zmywa nieczystości z części Twojej zastawy. Na końcu tego etapu urządzenie odpompowuje brudną wodę.
  3. Płukanie końcowe – zmywarka drugi raz przepłukuje naczynia gorącą wodę. Tym razem robi to po to, aby pozbyć się piany.

  Środki czyszczące – co się z nimi dzieje w trakcie mycia naczyń?

  Skoro już wiesz, jak działa zmywarka od środka, to teraz pora wspomnieć nieco o preparatach czyszczących i tym, co dzieje się z nimi w trakcie pracy sprzętu. Kiedy ciepła woda spryska naczynia i trochę je spłucze, do wnętrza komory docierają detergenty.

  W tym miejscu z Twojej strony może pojawić się pytanie, co dzieje się z tabletką w zmywarce?

  Otóż najczęściej dochodzi do otwarcia niewielkiego dozownika, w którym znajduje się kapsułka. Czasami słyszysz przy tym charakterystyczny odgłos. Potem dochodzi do rozpuszczenia środka chemicznego pod wpływem wysokiej temperatury wody.

  Mieszanka dociera do naczyń, a nagromadzony brud za pomocą pompy trafia na zewnątrz. Po wykorzystaniu dobrej tabletki do zmywarki Twoje naczynia przechodzą przez etap płukania, do czego wykorzystujesz środek nabłyszczający.

  Istotne, aby używać także soli. Dodatkowo zmiękcza wodę, eliminując ryzyko białych zacieków. Dobrze więc wiedzieć, jaka sól do zmywarki jest najlepsza.

  Czujnik zmętnienia wody

  Skoro wspomniałem już o płukaniu, muszę w tym miejscu napisać, co to jest czujnik zmętnienia wody w zmywarce i jak on działa.

  Element ten na podstawie cząsteczek zanieczyszczeń określa mętność wody oraz wysyła sygnał do modułu sterującego o potrzebie dodatkowego płukania z użyciem czystej wody. Jeśli jednak zabrudzenia są niewielkie, faza ta jest całkowicie pomijana.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Etap suszenia naczyń

  Końcowym etapem jest suszenie naczyń znajdujących się w komorze. Odbywa się ono w jeden z następujących sposobów:

  • Statyczny – cały proces przebiega samoczynnie, wykorzystywane jest ciepło powstałe z wysokiej temperatury wody.
  • Z dodatkowym podgrzewaniem – dotyczy zmywarek ze specjalnymi grzałkami.
  • Za pomocą wentylatora – suszenie odbywa się bardzo szybko dzięki podmuchom gorącego powietrza.
  • Kondensacyjny – para wodna osiada na tylnej części komory, gdzie znajduje się zimna woda i dochodzi do wymiany ciepła.
  • Z naturalną cyrkulacją – zmywarka automatycznie otwiera swoje drzwi (np. na 10 – 15 cm), aby suszyć naczynia w naturalny sposób.
  • Za pomocą zeolitów – chodzi o naturalne minerały, które zamieniają wilgoć w ciepło, susząc naczynia. Nie wymagają wymiany, gdyż same się regenerują. Ta technologia pojawia się w niektórych zmywarkach Bosch i Siemens.

  Dowiedz się też:

  Z czego składa się zmywarka?

  Bardzo duże znaczenie w budowie zmywarki ma pompa myjąca. To ona doprowadza wodę do ramion natryskowych usuwających brud z naczyń. Grzałka przepływowa podgrzewa wodę, a termostat czuwa nad tym, aby ciecz miała temperaturę zgodną z ustawieniami programu.

  Spory wkład w to, jak działa zmywarka, ma elektrozawór. Zarządza dostępem do wody z instalacji wodociągowej, przykładowo odblokowując go w trakcie mycia. Na pracę tego elementu wpływa moduł sterujący. Zarządza też innymi funkcjami zmywarki.

  Sprzęt musi się jakoś pozbyć brudnej wody ze swojej komory, a czyni to za sprawą pompy odpływowej. Mimo to we wnętrzu urządzenia mogą zostać jakieś resztki. I wtedy przydaje się kolejny element budowy, a mianowicie filtr.

  Podsumowanie

  Mechanizm działania zmywarki nie jest skomplikowany i w pewnym sensie przypomina to, jak pracuje pralka. Urządzenie w kilku etapach pozbywa się brudu oraz likwiduje osad, a Ty cieszysz się czystymi naczyniami. Dokładny tryb działania zależy od wybranego przez Ciebie programu pracy. 

  Masz kluczowy wpływ na działanie swojego sprzętu. Odpowiednia pielęgnacja i eksploatacja to klucz do długiego użytkowania i poprawnego działania zmywarki.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments