W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa zmywarka?

Działanie zmywarki sporo mówi o jej zastosowaniu, jak i obsłudze. W poniższym poradniku szybko przybliżę Ci mechanizm działania automatycznego sprzętu do zmywania naczyń.

Jak działa zmywarka do naczyń?

Spis treści:

  Mechanizm działania zmywarki

  Jak działa zmywarka? Oto krótki schemat:

  1. Załadunek naczyń – zapełniasz kosze zmywarki brudnymi naczyniami, a następnie umieszczasz tabletkę lub kostkę w dozowniku.
  2. Wstępne ustawienia – wybierasz preferowany program, ewentualnie temperaturę wody czy poziom zabrudzenia naczyń.
  3. Pobór wody – potrzebny jest do tego moduł sterujący, który w pewien sposób „powiadamia” elektrozawór, aby ten z kolei otworzył dopływ. Ilość wykorzystywanej wody zależy przede wszystkim od wybranego przez Ciebie programu. Ciecz wędruje do zbiornika lub po prostu do płaszcza wodnego, a nie od razu do komory urządzenia.
  4. Podgrzanie wody – czasami pojawia się pytanie, czy zmywarka potrzebuje ciepłej wody do pracy. Sam doskonale wiesz, że umycie patelni, garnka czy tłustego talerza w zimnej wodzie jest nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim trudne do wykonania. W przypadku zmywarki potrzebna jest także odpowiednia temperatura wody. Aby ją uzyskać, zmywarka wykorzystuje wbudowaną grzałkę przepływową oraz termostat, który reguluje stopień temperatury.
  5. Użycie detergentu – dodawany jest on automatycznie dzięki pracy programatora zmywarki lub komputera.
  6. Mycie naczyń – kiedy znajdująca się wewnątrz woda jest odpowiednio ciepła, a środek myjący trafił tam, gdzie powinien, woda wędruje do środka zmywarki przez ramiona spryskujące (wcześniej trafia do nich za sprawą pompy myjącej). Elementy te znajdują się na górze i na dole komory urządzenia. Łatwo je rozpoznasz, ponieważ wyglądem przypominają wiatraki. Ramiona obracają się pod wpływem ciśnienia, a woda trafia do naczyń.
  7. Odprowadzanie brudnej wody – ten etap odbywa się przy wykorzystaniu pompy odpływowej i węża odpływowego.
  8. Płukanie naczyń – czysta i podgrzana woda jest pobierana przez urządzenie kolejny raz, z tą różnicą, że bez detergentu. Trafia ona do środka za pomocą ramion spryskujących.
  9. Usuwanie wody po płukaniu – służy do tego wąż odpływowy.

  Myślisz o zakupie zmywarki? Zobacz moje zestawienia:


  Jakie są etapy mycia naczyń?

  Powyżej przedstawiłem Ci schemat działania zmywarki, ale wiedz, że sprowadza się on do 3 głównych etapów:

  1. Płukanie wstępne – to jedyny etap, który nie jest dostępny we wszystkich zmywarkach. W mojej ocenie bardzo się przydaje. Przepłukuje naczynia z większych zabrudzeń, usprawniając późniejsze mycie zasadnicze. Trwa tylko kilka minut, więc nie wydłuża znacznie całego cyklu.
  2. Mycie zasadnicze – zazwyczaj nie przekracza godziny. Zmywarka podgrzewa wodę, pompuje ją do ramion spryskujących razem z detergentem i zmywa nieczystości z części Twojej zastawy. Na końcu tego etapu urządzenie odpompowuje brudną wodę.
  3. Płukanie końcowe – zmywarka drugi raz przepłukuje naczynia gorącą wodę. Tym razem robi to po to, aby pozbyć się piany.

  Środki czyszczące – co się z nimi dzieje w trakcie mycia naczyń?

  Skoro już wiesz, jak działa zmywarka od środka, to teraz pora wspomnieć nieco o preparatach czyszczących i tym, co dzieje się z nimi w trakcie pracy sprzętu. Kiedy ciepła woda spryska naczynia i trochę je spłucze, do wnętrza komory docierają detergenty.

  W tym miejscu z Twojej strony może pojawić się pytanie, co dzieje się z tabletką w zmywarce?

  Otóż najczęściej dochodzi do otwarcia niewielkiego dozownika, w którym znajduje się kapsułka. Czasami słyszysz przy tym charakterystyczny odgłos. Potem dochodzi do rozpuszczenia środka chemicznego pod wpływem wysokiej temperatury wody.

  Mieszanka dociera do naczyń, a nagromadzony brud za pomocą pompy trafia na zewnątrz. Po wykorzystaniu dobrej tabletki do zmywarki Twoje naczynia przechodzą przez etap płukania, do czego wykorzystujesz środek nabłyszczający.

  Dowiedz się też:

  Czujnik zmętnienia wody

  Skoro wspomniałem już o płukaniu, muszę w tym miejscu napisać, co to jest czujnik zmętnienia wody w zmywarce i jak on działa.

  Element ten na podstawie cząsteczek zanieczyszczeń określa mętność wody oraz wysyła sygnał do modułu sterującego o potrzebie dodatkowego płukania z użyciem czystej wody. Jeśli jednak zabrudzenia są niewielkie, faza ta jest całkowicie pomijana.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Etap suszenia naczyń

  Końcowym etapem jest suszenie naczyń znajdujących się w komorze. Odbywa się ono w jeden z następujących sposobów:

  • Statyczny – cały proces przebiega samoczynnie, wykorzystywane jest ciepło powstałe z wysokiej temperatury wody.
  • Z dodatkowym podgrzewaniem – dotyczy zmywarek ze specjalnymi grzałkami.
  • Za pomocą wentylatora – suszenie odbywa się bardzo szybko dzięki podmuchom gorącego powietrza.
  • Kondensacyjny – para wodna osiada na tylnej części komory, gdzie znajduje się zimna woda i dochodzi do wymiany ciepła.
  • Z naturalną cyrkulacją – zmywarka automatycznie otwiera swoje drzwi (np. na 10 – 15 cm), aby suszyć naczynia w naturalny sposób.
  • Za pomocą zeolitów – chodzi o naturalne minerały, które zamieniają wilgoć w ciepło, susząc naczynia. Nie wymagają wymiany, gdyż same się regenerują. Ta technologia pojawia się w niektórych zmywarkach Bosch i Siemens.

  Z czego składa się zmywarka?

  Bardzo duże znaczenie w budowie zmywarki ma pompa myjąca. To ona doprowadza wodę do ramion natryskowych usuwających brud z naczyń. Grzałka przepływowa podgrzewa wodę, a termostat czuwa nad tym, aby ciecz miała temperaturę zgodną z ustawieniami programu.

  Spory wkład w to, jak działa zmywarka, ma elektrozawór. Zarządza dostępem do wody z instalacji wodociągowej, przykładowo odblokowując go w trakcie mycia. Na pracę tego elementu wpływa moduł sterujący. Zarządza też innymi funkcjami zmywarki.

  Sprzęt musi się jakoś pozbyć brudnej wody ze swojej komory, a czyni to za sprawą pompy odpływowej. Mimo to we wnętrzu urządzenia mogą zostać jakieś resztki. I wtedy przydaje się kolejny element budowy, a mianowicie filtr.

  Podsumowanie

  Mechanizm działania zmywarki nie jest skomplikowany i w pewnym sensie przypomina to, jak pracuje pralka. Urządzenie w kilku etapach pozbywa się brudu oraz likwiduje osad, a Ty cieszysz się czystymi naczyniami. Dokładny tryb działania zależy od wybranego przez Ciebie programu pracy. 

  Masz kluczowy wpływ na działanie swojego sprzętu. Odpowiednia pielęgnacja i eksploatacja to klucz do długiego użytkowania i poprawnego działania zmywarki.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments