W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak gotować na indukcji? Jak używać płyty indukcyjnej?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Zasady gotowania na płycie indukcyjnej są proste. Jeżeli ich jednak nie poznasz, doprowadzisz do kuchennego kataklizmu lub awarii sprzętu. W poniższym poradniku krok po kroku wyjaśniam, jak bezpiecznie używać indukcji.

Jak gotować na indukcji? Jak używać płyty indukcyjnej?

Spis treści:

  Zasady gotowania na płycie indukcyjnej

  Aby wiedzieć, jak bezpiecznie gotować na płycie indukcyjnej, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami użytkowania sprzętu.

  Oto one:

  • Zanim przystąpisz do gotowania zupy czy jakiejkolwiek innej potrawy, pamiętaj, że najważniejszą zasadą jest dobór odpowiednich garnków ferromagnetycznych. Jeżeli jeszcze ich nie masz, prędko wybierz coś z mojego rankingu garnków na indukcję. Wolisz wybrać coś na własną rękę, np. w sklepie? Sprawdź wtedy, jakie jest oznaczenie indukcji na garnku.
  • Siłą rzeczy sprawdź także najlepsze patelnie na indukcję. Zapamiętaj, że cokolwiek zamierzasz postawić na takiej płycie, musi być do tego przystosowane. Inaczej ze smażenia, gotowania czy duszenia nici.
  • Uważaj, aby gorące naczynia nie dotykały sensorów znajdujących się na płycie, ponieważ dane pole się wyłączy. Ten problem najbardziej dotyczy kompaktowych indukcji dwupalnikowych. Mają mniejszą przestrzeń roboczą, więc często panel znajduje się bliżej zakresu działania pola.
  • Zmniejsz moc palnika po bezpośrednim zagotowaniu potrawy, dzięki czemu unikniesz zalania płyty oraz zmarnowania potrawy znajdującej się w garnku.
  • Używaj przycisku przyspieszającego gotowanie – Booster – pozwoli Ci w krótkim czasie uzyskać daną potrawę, a tym samym przyczynisz się do zaoszczędzenia energii elektrycznej. Najlepsze płyty indukcyjne zawsze oferuję tę funkcję.
  • Weź pod uwagę wszystkie sensory gotowania oraz smażenia. Umożliwią Ci one nie tylko rozpoznanie czasu, w którym naczynie jest gotowe do swojej pracy, ale także znacznie przyspieszą czas przyrządzania danej potrawy oraz przyczynią się do zaoszczędzenia energii elektrycznej. Często pojawiają się np. w indukcjach 80 cm.
  • Zawartość naczynia znajdującego się na płycie w bardzo szybkim tempie zaczyna wrzeć. Zawsze miej wszystko pod kontrolą, aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji z uszkodzeniem garnków oraz kuchenki.

  Poszczególne zasady korzystania dokładnie określa dany producent. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na markę Amica, Bosch czy też Electrolux, poznanie poszczególnych wskazówek zawartych w instrukcji obsługi znacznie ułatwi Ci użytkowanie sprzętu.

  Z dołączonych informacji dowiesz się również, jaki ciężar można postawić na płycie indukcyjnej, aby uchronić sprzęt przed zniszczeniem. Niekiedy kilkanaście litrów wody nie robi problemu, ale już np. 6 kg ziemniaków może sprawić, że na płycie pojawi się błąd.

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Jak obsługiwać płytę indukcyjną?

  Użytkowanie kuchenki indukcyjnej nie wymaga dużego nakładu pracy. Całość przebiega łatwo i szybko, wszystko za sprawą panelu dotykowego. Jak już zauważyłeś, płyta działa tylko elektronicznie. Nie ma zamontowanych na niej tradycyjnych pokręteł.

  Uruchamianie, wyłączanie oraz sterowanie odbywa się dotykowo, więc wszystko jest dziecinnie proste. Pozostaje tylko dowiedzieć się, jak gotować na indukcji. Otóż naczynie wraz z jego zawartością umieszczasz na odpowiednim polu i ustawiasz optymalną temperaturę (poziom grzania).

  Skoro już znasz odpowiedź na pytanie, czy do płyty indukcyjnej trzeba specjalne garnki, to w tym miejscu powinno się pojawić pewne wyjaśnienie.

  Odpowiedni rodzaj naczynia musi charakteryzować się właściwościami ferromagnetycznymi, więc sprawdzą się tutaj garnki ceramiczne, stalowe oraz niektóre żeliwne. Ale sam materiał to nie wszystko, ważne jest dno. Zwykle na opakowaniu garnków jest informacja, czy są odpowiednie na indukcję, ale możesz sprawdzić, czy dno przyciąga magnes.

  Wspomniałem już na początku o funkcji Booster w płycie indukcyjnej, jednakże jest jeszcze jedna opcja, która pozwoli Ci na sprawniejsze korzystanie z indukcji. Mam na myśli tzw. pole Flex lub Bridge. Pozwala ono na korzystanie z innego naczynia niż garnek. Z tego względu bez problemu przygotujesz np. całego kurczaka w dużej blaszce lub tradycyjnej gęsiarce.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak smażyć kotlety na płycie indukcyjnej?

  Kiedy słyszysz, że schabowy usmażony na indukcji nie jest tak dobry, jak ten przygotowany na kuchence gazowej, zaczynasz się zastanawiać, ile w tym wszystkim jest prawdy.

  Okazuje się, że całość jest jednym wielkim mitem. Także w przypadku patelni Twój wybór nie może być przypadkowy. Naczynia te również muszą mieć dno przeznaczone do indukcji, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak używać indukcji.

  Kolejną poradą dotyczącą odpowiedniego smażenia jest ustawienie optymalnej temperatury. Początkowo musisz rozgrzać tłuszcz, dlatego też wybierasz największą moc. Później zmniejsz poziom o kilka stopni, unikniesz tym samym przypalenia mięsa z zewnątrz i surowego kawałka w środku.

  Kuchenki indukcyjne mają również opcję płynnej regulacji mocy, która pozwoli Ci uzyskać optymalną temperaturę dla danego dania.

  Jak gotować mleko na płycie indukcyjnej?

  Skoro o kotletach trochę już wyjaśniłem, to teraz czas, aby napisać, jak gotować mleko na płycie indukcyjnej.

  Zdarzyło Ci się je kiedyś przypalić i od tamtego czasu masz uraz do budyniu lub kremu do ciasta?

  Jeśli lubisz podążać za nowoczesnymi rozwiązaniami, zainwestuj w specjalny garnek do gotowania mleka. Między jego ścianki wlewasz wodę i tym samym unikasz przypalenia.

  Ale pamiętaj, aby uważać, ponieważ woda szybko może się wygotować, a Ty zamiast wyśmienitego budyniu poczujesz smak przypalonego garnka, co przełoży się na jego uszkodzenie lub co gorsza – Twojej kuchenki.

  Jak wiesz, najlepsze sposoby to te najprostsze lub babcine rady. Zanim wlejesz do naczynia mleko, początkowo umieść w nim odrobinę wody i doprowadź do lekkiego wrzenia. Pamiętaj również, że moc danego pola nie może być ustawiona na najwyższą, ponieważ spowoduje to kipienie lub przypalenie, a w najgorszym przypadku obie opcje na raz.

  Częste pytania dotyczące użytkowania indukcji

  Poniżej kilka dodatkowych kwestii, które z pewnością ułatwią Ci początek przygody z gotowaniem na indukcji.

  Co oznacza H na płycie indukcyjnej?

  Chyba nieraz zastanawiałeś się, co oznacza znaczek H na indukcji. Łatwo się domyślić, że skoro na danym polu coś gotowaliśmy, to temperatura od razu po wyłączeniu kuchenki tak szybko nie spadnie.

  „H” to nic innego jak informacja dla Ciebie, czyli użytkownika, że na danym polu grzewczym nadal utrzymuje się wysoka temperatura przekraczają ok. 60 stopni Celsjusza.

  Nie dotykaj nigdy oznaczonego symbolem miejsca, ponieważ się poparzysz. Pamiętaj również, aby nie kłaść na polu żadnego naczynia do momentu, aż z powierzchni płyty nie zniknie symbol „H”.

  Podobnym komunikatem jest małe “h”. Oznacza, że płyta nadal jest dość gorąca, ale już nie tak bardzo jak przy “H”. Zazwyczaj ma wtedy od 45 do 60 stopni Celsjusza.

  Co oznacza F na płycie indukcyjnej?

  W modelach z funkcją automatycznej mocy możesz również zauważyć znaczek F. Symbol informuje o błędzie, który musisz sprawdzić i usunąć, aby kuchenka zaczęła poprawnie pracować.

  Kiedy „F” miga, najprawdopodobniej problem dotyczy naczynia lub mokrego pola grzewczego. Z kolei symbol wyświetlany cały czas oznacza poważniejsze problemy i w takim przypadku lepiej skontaktuj się z elektrykiem.

  „F” często idzie w parze z sytuacją, w które płyta indukcyjna buczy.

  Pęknięta płyta indukcyjna – czy można jej nadal używać?

  Choć modele kuchenek wykonane są z mocnego szkła ceramicznego, to niekiedy płyta może pęknąć. Czy w takim przypadku wolno nadal bezpiecznie korzystać z urządzenia? Odpowiedź brzmi NIE, ponieważ istnieje ryzyko porażenia prądem.

  W razie jakiegokolwiek stłuczenia, uszkodzenia powierzchni lub odprysku szkła bezwzględnie wyłącz indukcję i odłącz ją od zasilania. Najlepszą opcją jest skontaktowanie się z fachowcem, a jeśli masz gwarancję, z obsługą klienta sklepu lub marki, której sprzęt kupiłeś.

  Jak sterować okapem z poziomu indukcji?

  Niektóre płyty, np. marki Electrolux oraz AEG, dadzą Ci opcję sterowania intensywnością okapu. Właściwie to same będą nim sterowały. Warunek jest taki, aby okap także obsługiwał tę funkcję. Co istotne, nie wiąże się to z dodatkowym okablowaniem. Urządzenia do współpracy wykorzystują podczerwień.

  Co więcej, natkniesz się na moim portalu na ranking płyt indukcyjnych z okapem. Nie zmienia to zasad gotowania na indukcji. Praca okapu także jest zazwyczaj automatycznie dostosowywana na mocy pola.

  Podsumowanie

  Płyta indukcyjna to proste i łatwe w obsłudze urządzenie służące do gotowania. Pamiętaj jednak, aby korzystać wyłącznie ze specjalnych garnków i patelni z płaskim dnem. Długie użytkowanie zapewni Ci systematyczne czyszczenie sprzętu i niestawianie na nim mokrych naczyń.

  Niestety, z indukcji nie mogą korzystać osoby z  rozrusznikiem serca, ponieważ grozi to zaburzeniem pracy niewielkiego urządzenia. Pamiętaj także, aby nie kłaść obok płyty karty do bankomatu, aby się nie rozmagnesowała. Więcej szczegółów na ten temat podałem w artykule: Wpływ indukcji na żywność – czy jest szkodliwa?

  Oceń publikację
  [Głosy: 42 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Krzysiek
  1 rok temu

  Witam, a w jaki sposób z płyt indukcyjnych za pomocą panelu dotykowego maja korzystać osoby niewidome? Może jakieś propozycje płyt z obsługą mechaniczną?