W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak ładować powerbank? Kiedy wiadomo, że jest naładowany?

Łukasz Proszek
Komentarze:  3

Aby powerbank mógł ładować inne urządzenia, sam musi być naładowany. Jak prawidłowo i najszybciej uzupełnić w nim energię? Kiedy wiadomo, że jest jej już 100 procent? Przeczytaj poniższy poradnik, a prędko się wszystkiego dowiesz!

Co to jest powerbank - Jak działa, do czego służy, ile kosztuje?

Spis treści:

  Jak ładować powerbank?

  Ładuj powerbank najlepiej za pomocą gniazda sieciowego. To najprostsza i jednocześnie najszybsza metoda pozwalająca na uzupełnienie energii w przenośnej ładowarce.

  Oto krótka instrukcja, jak poprawnie przeprowadzić całą czynność:

  1. Przygotuj ładowarkę przeznaczoną do Twojego powerbanku lub wersję tradycyjną dla telefonu, ale wejściem pasującą do banku energii. Wybierz model, którego używasz na co dzień, ale pamiętaj, żeby jego napięcie wynosiło 5 V, a natężenie 1 – 2.4 A. Dzięki temu skrócisz czas ładowania baterii. Nie musisz się niczego obawiać, ponieważ powyższe wymagania spełniają obecnie niemalże wszystkie ładowarki, jakie producenci dołączają np. do smartfonów. W tym miejscu rozwiałem chyba wszystkie Twoje wątpliwości i udzieliłem Ci odpowiedzi na pytanie, czy powerbank można ładować ładowarką od telefonu.
  2. Wejście USB wepnij w przeznaczone do tego miejsce, a końcówkę ładowarki podłącz do zasilania.
  3. Pozostaw sprzęt do całkowitego naładowania. Informację o zakończonym procesie otrzymasz za pomocą migającej lampki kontrolnej lub odczytasz na wyświetlaczu.

  To najprostszy i jednocześnie najbardziej tradycyjny sposób ładowania tego rodzaju urządzeń. Ale nie oznacza to, że jedyny. Do dyspozycji masz jeszcze inne metody.

  Oto one:

  1. Ładowanie za pomocą innego urządzenia elektronicznego – chodzi tutaj przede wszystkim o gniazdo w laptopie lub komputerze stacjonarnym. Metoda ta jest mimo wszystko mniej polecana ze względu na dłuższy czas ładowania baterii. Dlaczego tak się dzieje? Otóż znajdujące się w komputerach porty USB wytwarzają mniejsze natężenie prądu, przez co cały proces jest nawet dwa razy dłuższy. Wyjątek stanowi specjalny port przeznaczony do szybkiego ładowania.
  2. Ładowanie indukcyjne – producenci oferują także nieco nowocześniejsze sprzęty przeznaczone do bezprzewodowego ładowania. Takie powerbanki to nic innego jak ładowarki niewymagające bezpośredniego podłączenia do prądu. Mimo to zezwalają na dostęp do dużego zasobu energii. Jak naładować powerbank, używając takiego sposobu? Bardzo prosto! Otóż jedynym warunkiem, jakim musisz spełnić, jest konieczność trzymania banku energii w pobliżu ładowarki. Nie ma konieczności połączenia obu urządzeń za pomocą kabla, który jak wiesz, często lubi ograniczać Twoją swobodę.
  3. Ładowanie solarne – nie tak dawno w sklepach pojawiły się nowoczesne powerbanki solarne. Wbrew pozorom trochę się różnią od standardowych powerbanków, ponieważ nie wszystkie z nich zawierają akumulatory. Zamiast tego składają się z panelu solarnego. I jak się zapewne domyślasz, proces ładowania takiego sprzętu odbywa się z udziałem promieni słonecznych. Wystarczy, że powerbank wystawisz na słońce, a sprzęt potrzebną energię pobierze całkowicie za darmo.

  Ranking powerbanków – zwycięzca

  Baseus Ambilight 30000 mAh (PPLG-A01)

  Pierwsze ładowanie powerbanku

  To bardzo ważna rzecz, jakiej nie wolno zlekceważyć. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia ogniw, przez co Twój sprzęt nie będzie się już nadawał do dalszej eksploatacji. Dotyczy to nawet najlepszych powerbanków z rankingu.

  Jak prawidłowo przeprowadzić pierwsze ładowanie powerbanku?

  Przyjrzyj się poniższym wskazówkom:

  1. W pierwszej kolejności dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Znajdziesz w niej wiele przydatnych informacji pochodzących od producenta.
  2. Pamiętaj, żeby urządzenie naładować do pełna. Zajmie Ci to ok. 6 – 8 godzin. Wszystko zależy od konkretnego modelu (jego pojemności).
  3. Nigdy nie ładuj powerbanku, jeśli nie ma takiej konieczności. O potrzebie naładowania zdecyduj dopiero wtedy, kiedy zauważysz np. mniejszą ilość świecących diod LED (czyli niższy stan zapasu energii).
  4. Do naładowania baterii wybieraj zawsze dołączoną do zestawu ładowarkę lub inny model sieciowy.
  5. Całą czynność najlepiej przeprowadź, wykorzystując gniazdo elektryczne. Wejście USB od komputera lub laptopa znacznie wydłuży proces ładowania.
  6. W trakcie uzupełnienia mocy nie korzystaj z powerbanku. Poczekaj cierpliwie, aż bateria napełni się w stu procentach.
  7. Nie ładuj urządzenia dłużej, niż zaleca producent.
  8. Po pełnym naładowaniu odłącz urządzenie od zasilania.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Kiedy wiadomo, że powerbank jest naładowany?

  Wszystko zależy od posiadanego przez Ciebie modelu. Jeden sprzęt o naładowanej do pełna baterii poinformuje Cię za pomocą diod LED, a inny za sprawą informacji pokazywanych na wyświetlaczu.

  Najwygodniejszym i jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z instrukcją obsługi. Znajdziesz w niej wszystkie porady, ale też wskazówki i wytyczne dotyczące swojego urządzenia.

  Nigdy nie wydłużaj czasu ładowania, ponieważ takim działaniem doprowadzisz nawet do uszkodzenia akumulatora. Ale to nie wszystko! Nierzadko też zdarza się, że powerbank w takim przypadku traci swoją żywotność, przez co nie do końca naładujesz nim telefon komórkowy lub tablet.

  Zawsze obserwuj lampki kontrolne lub wyświetlacz, z których dowiesz się, kiedy powerbank jest naładowany. Standardowe modele zazwyczaj zawierają 4 diody LED, które będą się stopniowo zapalać wraz z upływem czasu. Po bezpośrednim podłączeniu do zasilania zaświeci się jedna, z kolei po dalszym uzupełnieniu baterii będą to już wszystkie diody.

  Nieco inaczej sytuacja wygląda w nowoczesnych urządzeniach. Wyposaża się je w specjalne ekrany, dzięki którym łatwo odczytasz informację na temat procesu ładowania.

  Dlatego też już podczas zakupu przyjrzyj się dokładnie wybranemu modelowi. Wybierz taki sprzęt, który będzie dla Ciebie nie tylko korzystny cenowo, ale zapewni również większą wygodę.

  Przeczytaj też: Co to jest powerbank – Jak działa, do czego służy, ile kosztuje?

  Jak długo ładuje się powerbank?

  Najczęściej kilka godzin, ale wiele zależy od konkretnego powerbanku i jego marki. Nie bez znaczenia jest przede wszystkim sam akumulator. Jedne modele ładują się dwie lub trzy godziny, a inne nawet kilkanaście.

  Ciężko jest też udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo ładuje się powerbank. Dlaczego? O tym decyduje producent i to on dokładnie określa czas, w którym sprzęt musi znajdować się pod ładowarką. I tutaj też nie ma znaczenia to, czy jesteś posiadaczem urządzenia Xiaomi, Samsung czy Redmi.

  Sprzęty o pojemności 10000 mAh nie potrzebują bardzo długiego czasu, żeby uzupełnić swoją moc, ale powerbanki wyposażone w baterie np. 20000 mAh będą już tego wymagały. A co za tym idzie, nie naładują się do końca przez niespełna 3 godziny.

  Skoro już wiesz, ile należy trzymać urządzenie pod ładowarką, ale też, jak sprawdzić, czy powerbank jest naładowany, to teraz wspomnę nieco o tym, co wpływa na długość takiego procesu.

  Duże znaczenie ma rodzaj złącza. Typ micro USB jest znacznie wolniejszy, pomimo że znajdziesz go w ładowarce sieciowej. Jeśli zależy Ci na przyspieszonym ładowaniu, wybierz model wyposażony w funkcję Power Delivery, czyli tzw. szybkie ładowanie, do którego niezbędne jest złącze typu C. Dzięki niemu powerbank przyspieszy pozyskiwanie mocy nawet dwukrotnie, niż miałoby to miejsce za pomocą tradycyjnego złącza.

  Łatwo więc zauważysz, że urządzenie np. o pojemności 10000 mAh, wykorzystujące wejście micro USB, potrzebuje ok. 6 godzin do pełnego naładowania. Tymczasem złącze USB-C z całym zadaniem poradzi sobie w zaledwie 3 godziny.

  Jak dbać o powerbank?

  Stosuj się do wytycznych producenta oraz wszystkich wskazówek umieszczonych w instrukcji obsługi. Dzięki temu unikniesz awarii oraz poważnych uszkodzeń sprzętu uniemożliwiających dalszą eksploatację.

  Kiedy nie lubisz czytać instrukcji lub zwyczajnie nie masz na to czasu, zapoznaj się z moimi prostymi, ale przede wszystkim ważnymi poradami. Jestem pewien, że dzięki nim zachowasz swój powerbank w dobrej kondycji.

  Oto one:

  1. Przede wszystkim musisz wiedzieć, czym ładować powerbank. Używaj do tego wyłącznie ładowarek o prawidłowej mocy, ale też o pełnym zabezpieczeniu. Najlepszym wyjściem byłoby korzystanie z produktów dołączonych przez producenta do zestawu. W sytuacji awaryjnej wybieraj ładowarki, których używasz na co dzień do ładowania np. smartfona. Zadbaj, żeby ich złącze było idealnie dopasowane do powerbanku. Ważne są również parametry ładowania. Wszystkie potrzebne na ten temat informacje zawsze znajdziesz na tabliczce znamionowej.
  2. Do ładowania używaj wysokiej jakości przewodów. Doskonale sprawdzą się te przeznaczone do szybkiego uzupełnienia energii. Dlatego dobrze, kiedy kabel micro USB będzie przystosowany do natężenia 2,4 A.
  3. Nie zapomnij o pierwszym pełnym naładowaniu powerbanku. To bardzo ważna rzecz pozwalająca na dalszą i bezawaryjną eksploatację.
  4. W trakcie ładowania do powerbanku nie podłączaj innych urządzeń mobilnych. W innym przypadku pobiorą energię potrzebną dla samej ładowarki. Znacznie wydłuży się również czas ładowania. Dlatego lepiej skorzystaj z tradycyjnej metody uzupełniania energii lub cierpliwie poczekaj do zakończenia całego procesu.
  5. Nie ładuj urządzenia dłużej, niż to konieczne. Przeładowanie powerbanku obniża jego żywotność, dlatego uważnie obserwuj migające diody lub wyświetlacz, dzięki którym dowiesz się, czy możesz już odłączyć sprzęt od zasilania.
  6. Kolejna zasada dotyczy sposobu pozyskiwania energii w urządzeniu. Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie, czy powerbank można ładować w gniazdku komputera i czy jest to bezpieczne rozwiązanie. Oczywiście nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań, ale wiedz, że to metoda tradycyjna jest najbardziej polecana, chociażby ze względu na krótszy czas ładowania.
  7. Nie podłączaj powerbanku do zasilania tylko na chwilę. Pamiętaj, że każde ładowanie oznacza jeden cykl, a tego rodzaju sprzęty nie zapewniają nieograniczonej żywotności. Lepiej rób to rzadziej, ale dłużej.
  8. Co prawda powerbanku nie powinno się ładować po całkowitym rozładowaniu, ale warto to zrobić raz na kilka tygodni, żeby usprawnić jego działanie.
  9. Bardzo ważny jest również sposób przechowywania urządzenia. Trzymaj je w temperaturze pokojowej, najlepiej w suchym i zacienionym miejscu.
  10. Uważa się, że naładowanie powerbanku powinno wynosić jedynie połowę. Sytuacja wygląda trochę inaczej, kiedy ze sprzętu korzystasz bardzo rzadko. Wtedy lepiej naładować go do ok. 80 procent i co jakiś czas sprawdzać poziom baterii.
  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.9]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Michał
  2 lat temu

  Czy można naładować powerbank innym powerbankem?

  Miki
  1 rok temu
  Reply to  Michał

  To fajnie