W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

To, jak mierzysz temperaturę termometrem elektronicznym, ma duże znaczenie dla dokładności pomiarów. Robiąc to źle, odczytasz nieprawidłową temperaturę, a tego zapewne nie chcesz. Jak i gdzie mierzyć ją takim sprzętem? O tym w moim poradniku!

Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym?

Spis treści:

  Mierzenie temperatury termometrem elektronicznym

  Termometr elektroniczny to dobra alternatywa dla szklanych przyrządów wypełnionych rtęcią lub innymi substancjami. Aby otrzymać wiarygodny wynik, musisz trzymać się pewnej zasady mierzenia. Dotyczy ona wszystkich modeli, jakie są obecnie w sprzedaży.

  Sprawdź, jak używać termometru elektronicznego:

  1. Włącz przycisk on/off. Najczęściej znajduje się na nim znak w postaci niedokończonego kółeczka z pionową kreską.
  2. Poczekaj, aż na wyświetlaczu pojawi się Lo. Po chwili zacznie migać symbol °C. Dopiero wtedy urządzenie jest gotowe do wykonania pomiaru.
  3. Włóż termometr w miejsce, gdzie ma odbyć się mierzenie temperatury. W przypadku modelu bezdotykowego zbliż go do skóry.
  4. Nie wyjmuj urządzenia, dopóki nie usłyszysz charakterystycznego dźwięku.
  5. Sprawdź otrzymany wynik i ponownie naciśnij przycisk on/off, aby wyłączyć termometr. Pamiętaj, że automatyczne zakończenie pracy nastąpi dopiero po ok. 10 minutach, dlatego lepiej samodzielnie wyłącz termometr, aby nie wyładowywać niepotrzebnie baterii.

  Ranking termometrów bezdotykowych – zwycięzca

  Tecnimed Visiofocus 06400

  Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

  Przekonaj się, jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym. Jest to bez wątpienia wygodny sposób nie tylko dla dzieci i ich rodziców, ale również osób obłożnie chorych.

  W przypadku dobrych termometrów bezdotykowych obowiązują pewne zasady, które zagwarantują Ci otrzymanie prawidłowego wyniku.

  Poznaj je, aby już nigdy nie popełnić błędu:

  1. Odpowiednim przyciskiem uruchom termometr.
  2. Zbliż urządzenie prostopadle do miejsca wykonywania pomiaru. Pamiętaj, aby zachować odległość podaną przez producenta. Najczęściej to 2 – 3 cm.
  3. Kiedy na skórze pojawi się kolorowy punkcik, oznacza to, że termometr jest gotowy do zmierzenia temperatury.
  4. Naciśnij START lub podobny przycisk i odczekaj, aż usłyszysz charakterystyczny dźwięk.
  5. Po tym czasie odczytaj otrzymany wynik. W przypadku termometrów bezdotykowych w ostatnim etapie wyświetlacz zaświeci się na kolor odpowiadający przedziałowi temperatury. Zielony oznacza pomiar w normie, pomarańczowy stan podgorączkowy, a czerwony wysoką gorączkę.
  6. Nie zapomnij o wyłączeniu urządzenia. Dzięki temu oszczędzisz baterie.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

  Mierzenie temperatury termometrem bezdotykowym jest bardzo proste.

  Producenci podkreślają, że prawidłowy wynik pomiaru będzie możliwy, jeśli urządzenie przyłożysz w konkretne miejsca. Jakie to są punkty w przypadku elektronicznych termometrów bezdotykowych? Sprawdź poniżej!

  Środek czoła

  Głowa, a dokładnie punkt centralny czoła (to odpowiedź na to, w którym miejscu na czole mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym) stanowi najpopularniejsze miejsce sprawdzania ciepłoty ciała.

  Pamiętaj o tym, jeśli zastanawiasz się, gdzie mierzyć temperaturę niemowlakowi termometrem bezdotykowym.

  Aby wynik był prawidłowy, nie możesz trzymać urządzenia za blisko skóry. W przypadku dzieci bardzo ważne jest, żeby w trakcie badania się nie poruszały. Z reguły wiadomo, że maluchy podczas choroby na wszystko najczęściej reagują płaczem. Warto je wcześniej uspokoić, aby nie otrzymać zawyżonego wyniku.

  Powieka

  To bez wątpienia niecodzienny sposób mierzenia temperatury, jednak w ostatnim czasie udowodniono, że jest to najdokładniejsza możliwość sprawdzenia ciepłoty ciała.

  Wszystko z uwagi na to, że to właśnie powieka odpowiada za prawidłową temperaturę całego organizmu.

  Zanim zdecydujesz się na sprawdzenie ciepłoty ciała na powiece, musisz mieć pewność, że Twój termometr jest do tego przeznaczony. Sprawdź w tym celu wszystkie informacje zawarte w instrukcji obsługi.

  Ucho

  Wiesz już, w którym miejscu na czole mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym. Poznaj jeszcze jeden sposób sprawdzania ciepłoty ciała, czyli w uchu.

  Pomiar nie polega na takiej zasadzie, jak ma to miejsce podczas mierzenia temperatury ciała za pomocą urządzeń dotykowych. W przypadku termometru bezdotykowego punktem pomiaru jest płatek ucha.

  Niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to najwłaściwszy sposób, jeśli chodzi o dzieci. Okazuje się, że podczas choroby to głowa nagrzewa się najszybciej.

  Dodatkowo w trakcie gorączki na czole zaczyna gromadzić się pot, przez co otrzymany wynik może nie być do końca wiarygodny. Płatek ucha jest więc dobrą alternatywą dla tradycyjnego sposobu sprawdzania gorączki.

  Gdzie mierzyć temperaturę zwykłym termometrem elektronicznym?

  Sposób mierzenia temperatury zależy przede wszystkim od punktu, w jakim dokonuje się pomiaru. Ważny jest również wiek chorej osoby, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci.

  Wyróżnia się kilka miejsc, w których możesz zmierzyć temperaturę zwykłym termometrem elektronicznym.

  Pod pachą

  Mierzenie temperatury pod pachą należy do najpopularniejszych sposobów pomiaru. Decydując się na taką opcję, musisz pamiętać o kilku zasadach.

  Pierwszą jest oczywiście odpowiednie przytrzymanie urządzenia, czyli delikatne przyciśnięcie. Pamiętaj także, aby końcówka termometru dokładnie przylegała do ciała.

  Skóra pod pachą nie może być mokra. Lepiej wcześniej wytrzeć ją do sucha, chociażby za pomocą ręcznika. Zwróć uwagę, aby podczas sprawdzania gorączki nie poruszać się, a zwłaszcza ręką, pod którą znajduje się przyrząd.

  W ustach

  Z racji bezpośredniego kontaktu termometru z ciałem jego umieszczenie w ustach może przenosić zarazki.

  Aby maksymalnie zminimalizować ryzyko zarażenia chorobą pozostałych domowników, przed umieszczeniem urządzenia w buzi najpierw je odpowiednio zdezynfekuj. Do tego celu możesz użyć wysokoprocentowego alkoholu.

  Końcówkę termometru włóż pod język chorej osoby. W trakcie badania nie wolno się ruszać ani przygryzać urządzenia zębami.

  W odbycie

  Sposób mierzenia temperatury w odbycie praktykowany jest przede wszystkim przez rodziców. Szczególnie sprawdzi się on w przypadku maluchów.

  Zanim zdecydujesz się na to mniej popularne wykonanie pomiaru, dowiedz się, jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym u niemowląt, aby otrzymać prawidłowy wynik.

  Pierwszą zasadą jest delikatne zwilżenie końcówki np. w oliwce do ciała. Dzięki temu zapobiegniesz podrażnieniu wrażliwej skóry dziecka. Następnie termometr delikatnie umieść w odbycie, pamiętając jednocześnie, aby głębokość nie wynosiła więcej niż połowa długości samej końcówki.

  W przypadku mierzenia temperatury w odbycie musisz pamiętać, że prawidłowa wartość jest wyższa od standardowej i wynosi 37,7 stopni Celsjusza. Dlatego, aby otrzymać poprawny wynik, od otrzymanej liczby odejmij powstałą różnicę.

  Po wykonaniu pomiaru urządzenie trzeba umyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła.

  W uchu

  W tym przypadku przede wszystkim musisz mieć pewność, że producent pozwala na wykonanie badania w takim miejscu. Zapoznaj się więc dokładnie z instrukcją obsługi. Kiedy już wiesz, że pomiaru możesz dokonać w uchu, na końcówkę termometru nałóż specjalną nakładkę.

  Następnie uruchom sprzęt i delikatnie umieść w uchu. Odczekaj kilka sekund, po czym sprawdź otrzymany wynik.

  Przeczytaj też: Jak działa termometr elektroniczny i z czego się składa?

  Dodatkowe wskazówki

  Prawidłowy wynik mierzenia temperatury będzie możliwy do uzyskania tylko wtedy, kiedy będziesz przestrzegać wszystkich zasad dotyczących pomiaru.

  Oto dodatkowe wskazówki:

  1. Miejsce mierzenia ciepła musi być suche. Przed przystawieniem termometru wytrzyj je, aby pozbyć się kropli potu.
  2. Kiedy dokonujesz pomiaru, pamiętaj, aby nie robić tego w miejscu, które przed chwilą dotykało poduszki lub koca.
  3. Przed sprawdzeniem temperatury ciała termometr powinien znajdować się przynajmniej pół godziny w tym samym pokoju, co badana osoba.
  4. Jeśli dokonujesz pomiaru na czole, powiece lub w uchu, zadbaj o to, aby w tych okolicach nie znajdowały się włosy.
  5. Badania nie należy dokonywać w miejscach chorych, czyli po urazach, oparzeniach czy też na bliznach.
  6. Aby otrzymać prawidłowy wynik, osoba chora nie może być w trakcie posiłku. Należy odczekać ok. 30 minut, aby organizm nieco odpoczął i uzyskał odpowiednią temperaturę.
  7. Nie sprawdzaj nigdy gorączki bezpośrednio po powrocie do domu z zewnątrz.

  Jak się okazało, istnieje sporo zasad dotyczących mierzenia temperatury. Większość z nich jest jednak prosta do spełniania i wręcz logiczna. Pamiętaj, że termometry elektroniczne są dokładniejsze od rtęciowych, których zresztą już się nie produkuje. Dlatego też warto mieć w domu taki sprzęt.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments