W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak mrozić pierogi?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  1

Mrożenie pierogów staje się wyjątkowo popularne w okresie świątecznym. I niby nie ma w tym nic skomplikowanego, lecz czasem się zdarza, że pierogi pękają lub są ze sobą strasznie sklejone. Jak tego uniknąć i prawidłowo przygotować pierogi do mrożenia? Jak długo można je mrozić i w jaki sposób ponownie gotować? Między innymi o tym Ci opowiem w tym poradniku!

Wszystko o mrożeniu pierogów ugotowanych i surowych

Spis treści:

  Pierogi to nasz polski specjał, który doczekał się wielu domowych wersji. Pierogi ruskie, z kapustą i suszonymi grzybami, mięsem, truskawkami czy innymi owocami – jest tego sporo, a wiele polskich rodzin (w tym moja) nie wyobraża sobie Wigilii bez pierogów.

  Dlatego też postanowiłem omówić to, jak mrozić pierogi, przekazując także wiele rad odnośnie gotowania. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować je wcześniej i zamrozić. Jeżeli również tak uważasz, to koniecznie przeczytaj poniższe porady.

  Twoje mrożone pierogi będą dzięki temu tak samo smaczne jak świeżo zrobione!

  Mrożenie ugotowanych pierogów

  Mrożenie wcześniej ugotowanych pierogów daje pewność, że po ponownym gotowaniu farsz również będzie odpowiednio ciepły. Do tego ciasto pierogowe nie stanie się zbyt twarde. Z drugiej strony tak przygotowane pierogi mają krótszy czas przechowywania w niskich temperaturach.

  Zacznijmy od przygotowania do mrożenia:

  1. Ugotuj pierogi w osolonym wrzątku. W tym artykule omówię jeszcze to, co zrobić, aby pierogi się nie sklejały, ale już teraz Ci coś zdradzę. Do wody wlej odrobinę oleju (kilka łyżek), aby temu zapobiec.
  2. Ułóż pierogi na desce bądź tacce posypanej mąką (układaj jeden obok drugiego). Niektórzy zamiast sypania mąki smarują tackę olejem (lub w ogóle przed ułożeniem natłuszczają pierogi w misce), co również jest dobrym pomysłem.
  3. Zadbaj, aby pierogi się ze sobą nie stykały i poczekaj, aż wystygną. Muszą być także dokładnie wysuszone.
  4. Wstaw tackę z pierogami do zamrażalnika lub zamrażarki.
  5. Po 2 godzinach (preferuję mrożenie ich „na kość”) przełóż pierogi do woreczków do mrożenia (niektórzy wykorzystują też pojemniki). Porcjuj według uznania i schowaj w urządzeniu do mrożenia.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Co dalej?

  • Nie rozmrażaj pierogów, ponieważ się rozlecą, a przy okazji przybędzie w nich drobnoustrojów.
  • Jak długo można mrozić ugotowane pierogi? Najlepiej do 4 tygodni. Ugotowane ciasto pierogowe z nadzieniem ma bowiem większą tendencję do wysychania.
  • Jak się zabrać do ponownego gotowania pierogów? Obróbka powinna być krótkotrwała, ponieważ przegotowanie rozwali ciasto, a tego nie chcesz, prawda? Gdy woda zawrze, odcedź pierogi (łyżką cedzakową, sitkiem – jak wolisz). Oczywiście to prosta rada, ponieważ warto kontrolować proces gotowania, aby pierogi były odpowiednio miękkie, lecz się nie rozleciały. Nie trzeba być wcale zawodowym kucharzem, aby to osiągnąć (nawet takie kulinarne beztalencie jak jak potrafi to prawidłowo wykonać, więc Ty tym bardziej dasz radę!).
  • Wiele osób (zresztą bardzo słusznie) preferuje smażenie pierogów na patelni, gdy były już wcześniej gotowane i mrożone. W takiej sytuacji posmaruj je olejem (nie żałuj go) i smaż na niewielkim ogniu.

  pierogi usmażone na patelni, przyprawione i podane na talerzu


  Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:


  Mrożenie surowych pierogów

  Czy można mrozić surowe pierogi? Tak, jak najbardziej. Wystarczy, że zapamiętasz kilka prostych zasad, a nie stracą one na jakości, ciesząc Ciebie i Twoją rodzinę odpowiednim smakiem oraz konsystencją.

  Poznaj wskazówki:

  1. Ułóż zrobione pierogi na desce bądź tacce posypanej mąką lub wyścielonej pergaminem/papierem do pieczenia (układaj jeden obok drugiego). Niektórzy stosują także folię spożywczą.
  2. Zadbaj, aby wokół każdego pieroga było trochę luzu. Dąż do tego, aby się ze sobą nie stykały. Poczekaj, aż dokładnie obeschną.
  3. Następnie umieść je w zamrażalniku lub zamrażarce.
  4. Po 2 godzinach (preferuję mrożenie ich „na kość”) przełóż pierogi do woreczków do mrożenia (niektórzy wykorzystują też pojemniki). Porcjuj według uznania i schowaj w urządzeniu do mrożenia.

  Co dalej?

  • Nie rozmrażaj pierogów, ponieważ się rozlecą, a przy okazji przybędzie w nich drobnoustrojów.
  • Jak długo można mrozić surowe pierogi? Nawet do 3 miesięcy, co daje Ci pewność, że nic się nie zmarnuje!
  • Jak zabrać się do gotowania surowych i mrożonych pierogów? Podstawą jest oczywiście osolony wrzątek. Czas pichcenia powinien wynosić do 5 minut od momentu wypłynięcia pierogów. Oczywiście ten czas jest sugerowany, bo każdy powinien monitorować miękkość ciasta. W niektórych przypadkach gotowanie trwa dłużej. Jest to zależne od grubości ciasta, wielkości pierogów, jak i ich rodzaju.
  • Nie jest możliwe podsmażanie takich pierogów na maśle, gdyż są na to za twarde i wymagają gotowania we wrzątku.

  Dodam jeszcze, że w tej wersji nadzienie powinno być gotowane przed mrożeniem. Dlaczego? Ponieważ inaczej często dochodzi do niedogotowania farszu. A czy ktoś lubi na wpół gorące, a na wpół zimne danie? No właśnie.

  gotowanie surowych pierogów po mrożeniu

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Mrożone pierogi – gotowane czy surowe?

  Jeżeli masz swój sprawdzony typ w tym starciu, to przejdź do kolejnych akapitów z poradami. A jeśli nie, to prześledź zalety i wady obu rozwiązań. Już we wcześniejszych częściach wyszły pewne wnioski, ale pozwól, że je dla Ciebie podsumuję w przejrzystej formie.

   Gotowane pierogiSurowe pierogi
  Czas mrożeniaDo 4 tygodniDo 3 miesięcy
  Ryzyko przegotowaniaWiększeMniejsze
  Ryzyko niedogotowaniaMniejszeWiększe
  Podsmażanie na patelniTakNie

   

  • Gotowane pierogi da się po wyjęciu z zamrażarki podsmażać na patelni (i jest to nawet zalecane), a ich farsz praktycznie zawsze będzie odpowiednio ciepły. Z drugiej strony istnieje większe ryzyko rozgotowania, a czas przechowywania w zamrażarce jest krótszy.
  • Surowe pierogi gotuje się już tylko we wrzątku, co trwa troszkę dłużej niż w poprzednim rodzaju. Trudną sztuką jest rozgotowanie ich, ale za to farsz może być zimniejszy od ciasta pierogowego – chyba że zastosujesz się do jednej z moich rad i ugotujesz go osobno. Dużym plusem jest długi czas przechowywania w zamrażarce.

  Jak widzisz, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Duże znaczenie ma przy tym samo nadzienie, jak i grubość ciasta. Najlepiej samemu sprawdzić obie opcje, aby zdecydować, która jest lepsza.

  Jedno jest pewne: pamiętając o moich poradach, w obu przypadkach smak i jakość ciasta będą stały na wysokim poziomie!

  pierogi z pysznym farszem już na talerzu

  Jak mrozić pierogi, żeby nie pękały?

  Pękające pierogi nie są zazwyczaj winą nieodpowiedniego mrożenia (chyba że przekroczysz zalecany czas przechowywania w zamrażarce). Ciasto jest na to dużo bardziej narażone w trakcie gotowania.

  Z jakich powodów?

  • Przede wszystkim przez nagłe obniżenie temperatury gotowania i – w efekcie – wydłużenie całego procesu. Dzieje się tak, gdy w naczyniu znajduje się za dużo pierogów, więc nie przesadzaj z ilością.
  • Oczywistym powodem jest także rozgotowanie, bo wtedy wszystko się rozwali. Nie zaszkodzi subtelnie mieszać pierogów drewnianą łyżką – szczególnie po to, aby nie przyklejały się do dna garnka.
  • Zbyt długo nie może trwać studzenie pierogów, gdyż ciasto się wysuszy, tracąc swoją elastyczność i pękając.

  Stosując się do powyższych rad, Twoje pierogi utrzymają dobrą formę!

  dokładnie ulepione pierogi

  Jak mrozić pierogi, żeby się nie skleiły?

  Stosując się do rad krok po kroku odnośnie mrożenia pierogów w obu wersjach, już bardzo przybliżysz się do tego, aby nie były sklejone.

  Ale zawsze można zrobić jeszcze więcej w tym kierunku!

  • Zadbaj, aby podczas studzenia i schnięcia pierogów usunąć z nich nadmiar wilgoci. Jak? W najprostszy możliwy sposób: obracając je. Wilgoć zatrzymuje się w miejscach, w których pierogi stykają się z podłożem, na którym się studzą (czyli z tacką, talerzem, blaszką czy innym naczyniem, które sobie wybierzesz). Obrócenie ich załatwi problem – pierogi nie będą się ze sobą sklejały.
  • Korzystnie wypada posmarowanie pierogów olejem (przed mrożeniem, a w trakcie studzenia i schnięcia). Olej roślinny lub oliwę możesz także dodać do wody, gdy gotujesz pierogi przed mrożeniem. To bardzo dobre sposoby, aby ciasto pierogowe było w dobrym stanie.
  • Pierogi nie powinny się ze sobą stykać. Dotyczy to zarówno tych surowych, jak i już ugotowanych, o czym zresztą wspominałem we wcześniejszych akapitach. Rozwiązanie? Przede wszystkim oddziel je od siebie, aby ich krawędzie się nie dotykały.

  pierogi posypane mąką i gotowe do mrożenia

  Blanszowanie pierogów przed mrożeniem

  Jeżeli masz naprawdę duży problem ze sklejonymi lub pękającymi pierogami, to zastosuj jeszcze inny trik, a mianowicie blanszowanie.

  Jak tego dokonać? Od razu po ugotowaniu umieść pierogi w bardzo zimnej wodzie, lecz na krótko (30 sekund). To je zahartuje przed zamrożeniem, aby później nie miały tendencji do pękania lub sklejania się. I problem z głowy!

  W jakiej temperaturze mrozić pierogi?

  W tym aspekcie nie ma żadnych komplikacji. Ustaw więc standardowo -18°C.

  Wyższa temperatura od sugerowanej skróci czas przechowywania pierogów w urządzeniu do mrożenia.

  Pierogi w zamrażarce – o czym pamiętać?

  Pierogi stanowią prosty w przechowywaniu produkt spożywczy. Masz w końcu swobodę odnośnie porcjowania. Do tego decydujesz, gdzie je umieścić: czy w pojemnikach, czy w woreczkach.

  Poznaj jednak kilka krótkich porad:

  • Zadbaj, aby zamrażarka nie była ekstremalnie wyładowana żywnością. Obniża to bowiem sprawność cyrkulacji zimnego powietrza. W skrajnym przypadku zostanie przekroczona dobowa wydajność mrożenia zamrażarki. Efekt w obu przypadkach będzie podobny: wzrost temperatury i gorsze mrożenie. Jedzenie nie powinno się także stykać z wewnętrznymi ściankami. To ważne, gdy trzymasz pierogi w woreczkach.
  • Jeżeli dokładasz jakąś żywność do zamrażarki, w której spoczywają już pierogi, zrób tak, aby się z nią nie stykały. Mają w końcu wyższą temperaturę.
  • Dobrym nawykiem jest podpisywanie woreczków/pojemników z pierogami – szczególnie gdy ulepione zostały z różnym farszem lub włożone do zamrażarki w różnym czasie.

  Jaka powinna być tacka do mrożenia pierogów?

  Przez wiele części tego artykułu przewija się temat tacki (lub też deski), na której spoczywają gotowe do zamrożenia pierogi.

  Postanowiłem więc pokrótce omówić to, jaka powinna być.

  pierogi z nadzieniem na solidnej desce

  A po co się nad tym zastawiać? Głównie dlatego, aby pierogi się do niej nie przyklejały. To by z automatu oznaczało pęknięcia utrudniające gotowanie po wyjęciu z zamrażarki.

  Przekazałem Ci już kilka rad na ten temat: posypanie tacki mąką, posmarowanie olejem lub wyłożenie papierem do pieczenia.

  A co z samym rodzajem tacki? Czy można wykombinować coś specjalnego? Jak najbardziej! Sprawdzają się różnego rodzaju blaszki, a nawet aluminiowe tacki do grilla. 2-godzinne wstępne mrożenie (czyli przed umieszczeniem w woreczkach) staje się dokładne, a więc i równomierne, a pierogi nie przyklejają się do takiej powierzchni.

  Kolejną opcją są maty silikonowe lub teflonowe. Nic do nich nie przywiera, co ułatwia zadanie mrożenia pierogów.

  Osobiście preferuję proste rozwiązania w postaci mąki, lecz postanowiłem wspomnieć Ci również o alternatywach, bo jak najbardziej istnieją.

  Podsumowanie

  Wiele osób robi pierogi w większych ilościach (zresztą tak samo jak kluski, kopytka czy uszka), więc ich mrożenie jest czymś naturalnym. A teraz już dokładnie wiesz, jak je mrozić, aby dobrze smakowały, nie pękały i nie były ze sobą sklejone.

  To bardzo ważne, ponieważ lepienie pysznych pierogów zabiera często sporo czasu oraz sił. A wszystko po to, aby ten klasyk polskiej kuchni zasmakował Tobie, Twojej rodzinie i gościom. Nie wypada zawalić tego nieodpowiednim mrożeniem czy późniejszym gotowaniem, bo wtedy cała Twoja praca pójdzie na marne.

  Stosując się do moich porad i dokładnie monitorując stan ciasta, nic złego nie powinno się stać.

  Jeżeli masz swoje sposoby i triki na mrożenie pierogów, to podziel się nimi w sekcji komentarzy. Z miłą chęcią poznam Twoje doświadczenia, a może nawet wzbogacę o nie mój artykuł 🙂

  Zobacz też:

  1. Czy dynię można mrozić? Jak to zrobić?
  2. Jak mrozić marchewkę? Czy trzeba ją blanszować?
  3. Jak mrozić chleb? Mrożenie i rozmrażanie chleba!
  4. Jak długo można mrozić mięso? Ile może leżeć w zamrażarce?
  5. Jak mrozić szpinak?
  6. Jak mrozić truskawki?
  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Bozena
  3 lat temu

  Pierwotnym zamiarem miałam zrobić pierogi z 1/2kg mąki i 200ml wody 2 żółtek 2 łyżek oliwy-popmyliłam proporcje wody dając 800ml więc siłą rzeczy objętośc mąki wzrosła do prawie 2kg .
  Pierogów wyszło mnustwo jedne ze szpinakiem drugie ruskie ,więc je będę zamrażać już ugotowane .ROBIE TO PO X PIERWSZY ZOBACZYMY CZY SIĘ UDA .Własnie wylądowały na tackach w zamrażalce