Jak najłatwiej odkamienić czajnik elektryczny?

najlepsze sposoby na odkamienienie czajnika elektrycznego

Spis treści:

  Użytkując czajnik elektryczny, w końcu musi przyjść czas na usunięcie kamienia i osadu z jego wnętrza. Jaki sposób jest na to najlepszy? Czy da się to zrobić domową metodą? Czy jesteśmy skazani na preparat chemiczny? Jak najszybciej go odkamienić? O tym w poniższym materiale.

  Nie przedłużając wstępu, przejdę od razu do najskuteczniejszych sposobów odkamieniania czajnika elektrycznego. Niejednokrotnie przyjdzie Ci to robić, więc warto wybrać opcję, dzięki której zaoszczędzisz czas i nerwy, prawda?

  Odkamienianie czajnika elektrycznego octem

  Nie wiem, jak Ty, ale ja nie cierpię octu – już samego zapachu, nie wspominając o smaku. Ten wodny roztwór kwasu octowego bywa jednak bardzo pomocny, jeżeli chodzi o skutecznie odkamienianie czajnika elektrycznego (zresztą kilku innych urządzeń też).

  Jak to najprościej zrobić? Nie trzeba się zbytnio wysilać. Wystarczy, że spojrzysz, jaka jest maksymalna pojemność Twojego czajnika i wlejesz ocet wraz z wodą w proporcjach 50/50, a następnie zagotujesz tę mieszankę i odstawisz urządzenie na 1-2 h.

  mała buteleczka octu

  Jak się pewnie domyślasz, po takim zabiegu wypada pozbyć się zapachu octu, chyba że jesteś jego wielkimi fanem. Zakładając, że nie, przegotuj kilka razy wodę w czajniku.

  Jest to bardzo skuteczny sposób, dzięki któremu szybko zniknie wszelki osad. Czajnik elektryczny będzie niczym nówka sztuka – przynajmniej wewnątrz.

  Ocet sprawdzi się również przy bardziej uporczywych pozostałościach. Zwiększ wtedy proporcje na rzecz octu (np. 60/40 lub 70/30) i taką mieszankę zostaw w czajniku na całą noc. Rano nie powinno być śladu po zabrudzeniach, które Cię dręczyły.

  Przydatne artykuły:

  Odkamienianie czajnika elektrycznego sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym

  Natura dała Ci kolejną możliwość szybkiego pozbycia się osadu. Tym razem za pomocą cytryny, a konkretniej jej soku, ewentualnie kwasku cytrynowego. Dobry sposób domowy na odkamienienie czajnika, ale jak to konkretnie zrobić?

  Tak jak we wcześniejszym punkcie – bardzo łatwo. Wlej maksymalnie jedną szklankę soku z cytryny i idź obejrzeć ulubiony serial. Najlepiej taki, który trwa godzinę, bo właśnie po sześćdziesięciu minutach można się już wziąć za przepłukanie czajnika.

  Opcjonalnie istnieje też możliwość dodatkowego przetarcia wnętrza czajnika elektrycznego pokrojoną cytryną. Patrząc jednak na niektóre konstrukcje, może to być dość ciężkie.

  Jeżeli chodzi natomiast o wykorzystanie kwasku cytrynowego, to polecam wsypać jedną torebkę tego specyfiku, zagotować i zostawić na… dość długo. Można to zrobić np. na noc, żeby rano przegotować kilka razy wodę lub przemyć wnętrze czajnika elektrycznego i cieszyć się z pięknego widoku grzałki, która jest czyściutka.

  Przeczytaj później: Rodzaje herbat i ich właściwości – Które warto pić?

  Odkamienianie czajnika elektrycznego obierkami z ziemniaków

  Obierki z ziemniaków raczej średnio mi się kojarzą. Zwykle mam je przed oczyma po obieraniu tego warzywa, co nie jest zbyt przyjemną czynnością. Okazuje się jednak, że nawet obierki można wykorzystać w procesie skutecznego odkamieniania czajnika na prąd.

  Wystarczy, że napełnisz nimi zbiornik urządzenia (ok. 2/3 pojemności), zalejesz wodą i przegotujesz. Jest tu niestety pewien minus. Tę czynność trzeba powtórzyć najlepiej trzy razy. Ocet czy cytryna wydają się być dużo łatwiejszym rozwiązaniem, prawda?

  Poza tym – zwykle nie będziesz miał pod ręką obierków z ziemniaków. Osobiście wolałbym już iść do sklepu po wcześniejsze dwa produkty niż musieć specjalnie obierać masę ziemniaków.

  Czajnik elektryczny Redmond SkyKettle M170S-E biały

  Odkamienianie czajnika elektrycznego sodą oczyszczoną

  Soda oczyszczona, a dokładniej wodorowęglan sodu, to ciekawy związek chemiczny, który z jednej strony przydaje się np. w pieczeniu, a z drugiej w czyszczeniu czajnika elektrycznego. Ma bowiem właściwości delikatnie żrące.

  Mając czajnik o pojemności 1,5-1,7 l, wsyp 3-4 stołowe łyżki sody oczyszczonej do wcześniej wlanej wody. Taką mieszankę zostaw na 30-60 minut. Po całym zabiegu przepłucz czajnik elektryczny.

  Wiele razy spotkałem się też z opiniami, że warto wodę przegotować, ale w tym punkcie akurat tego nie polecam. Nie jest to bowiem do końca bezpieczne.

  Odkamienianie czajnika elektrycznego coca-colą

  Coca-cola to gazowany napój, od którego sporo osób jest wręcz uzależnionych. Jak pewnie dobrze wiesz, nie jest zbyt zdrowy. Pomaga jednak czyścić nawet silniki różnych maszyn, więc i z wnętrzem stalowego czajnika elektrycznego sobie poradzi.

  Jak to dokładnie zrobić? 250-500 ml coli wlej do swojego czajnika, a resztę zbiornika uzupełnij wodą. Możesz nawet się pokusić o wzmocnienie tego procesu, wsypując pół łyżeczki sody oczyszczonej. Im większy osad, tym dłużej taki domowy odkamieniacz musi pozostać w czajniku.

  Po raz kolejny polecam wybranie jednego z dwóch pierwszych sposobów. Cola uwielbia zasychać i ma swój specyficzny smak. Trzeba będzie się troszkę natrudzić przy opłukiwaniu urządzenia do gotowania wody.

  puszka i szklanka z colą

  Ocena skuteczności i łatwości domowych sposobów odkamieniania

  W ramach swego rodzaju podsumowania postanowiłem zaserwować Ci tabelkę z moją subiektywną oceną poszczególnych sposobów (skala 1-10). Przy okazji stworzyłem dodatkową kolumnę, która informuje o tym, czy dana metoda wymaga zagotowania wody. Jest to przecież dość istotne, a może się pomieszać. Dzięki temu jeszcze bardziej Ci się utrwali, jak najszybciej i najłatwiej odkamienić czajnik elektryczny.

  SposóbOcena skutecznościOcena łatwościKonieczność zagotowania
  Ocet1010TAK
  Sok z cytryny910NIE
  Soda oczyszczona99NIE
  Kwasek cytrynowy97TAK
  Coca-Cola54NIE
  Obierki z ziemniaków42TAK

  Jak sam widzisz, ekologiczne i domowe sposoby na odkamienianie czajnika elektrycznego nie są trudne do wykonania. Przynajmniej patrząc na sposób z octem, cytryną, kwaskiem cytrynowym czy sodą.

  Działają one właściwie na każdy typ czajnika na prąd – szklane, stalowe, plastikowe, z tworzyw sztucznych itd. Trudno przy tym zrobić sobie krzywdę. Wszystko jest sprawdzone i bezpieczne.

  Polecam również manualne czyszczenie wewnętrznych ścianek urządzenia, najlepiej delikatną gąbką lub szmatką. Pamiętaj przy tym, aby nigdy nie szorować w ten sposób elementu grzejnego na spodzie.

  Dodam jeszcze, że powyższe metody pomagają również w zniwelowaniu nieprzyjemnego zapachu i plastikowego posmaku. Ten temat poruszyłem zresztą w artykule – co zrobić, żeby czajnik nie śmierdział plastikiem? Polecam lekturę, gdyż sporo dowiesz się z niej także o szkodliwości tworzyw sztucznych, które wykorzystywane są w obudowach czajników na prąd.

  Stań się więc bohaterem w swoim domu i pozbądź się kamienia z czajnika – teraz już wiesz jak!

  Odkamieniacze do czajników elektrycznych – preparaty chemiczne

  Zostawiając domowe sposoby na odkamienianie czajnika elektrycznego, prostym rozwiązaniem problemu z osadem na dnie czajnika jest zakup i użycie preparatu chemicznego. Już za około 7 zł kupisz np. odkamieniacz w płynie firmy Ludwik, która raczej jest każdemu znana. To taki pierwszy przykład, który znalazłem na szybko. Szukając dłużej, pewnie znajdziesz jeszcze skuteczniejsze preparaty.

  Korzystając z tego typu płynu, 50 ml przypada zwykle na 1 l wody, a czas pozostawienia tej mieszanki we wnętrzu urządzenia wynosi ok. 30 minut. W sklepach znajdziesz też odkamieniacze pod postacią tabletek czy proszku.

  Warto w ogóle zajrzeć do instrukcji czajnika elektrycznego. Producenci często doradzają, w jaki sposób korzystać z preparatów chemicznych, które usuwają gromadzący się na dnie kamień.

  Z chemią nie ma też żartów. Takie środki mają swoje właściwości żrące, więc lepiej trzymać je z dala od skóry, nie mówiąc o oczach czy bardziej wrażliwych miejscach. Z drugiej strony powalczą dzięki temu również z rdzą, co jest dodatkowym atutem.

  W ramach ciekawostki dodam, że całkiem skutecznie z kamieniem radzą sobie… tabletki do czyszczenia protez. Ich właściwości nieźle poczynają sobie z osadem. Jak ich użyć? 2-3 tabletki należy wrzucić do czajnika, zalać wodą i zostawić na noc.

  Jak często odkamieniać czajnik elektryczny?

  Nie będę Cię gonił i zmuszał do odkamieniania raz na kilka tygodni, bo mało komu będzie się chciało to tak często robić, choć właśnie taka częstotliwość sprawi, że będziesz mógł z całą pewnością powiedzieć, że odpowiednio dbasz o to urządzenie.

  Nie ma tu właściwie jednej i standardowej rady. Raz na 2-3 miesiące wypada się tym jednak zająć. Pamiętaj, że dużo zależy od jakości wody, która leci z Twojego kranu. Im jest twardsza, tym szybciej na grzałce pojawi się osad i kamień.

  Zapobieganie powstawaniu kamienia w czajniku

  Twoim głównym wrogiem w tej kwestii jest twarda woda, która niestety w wielu rejonach Polski jest wszechobecna i leci z kranów. Ma bardzo zły wpływ na wszelkie urządzenia domowe czy instalacje wodne oraz grzewcze.

  Problem zniweluje wydajny zmiękczacz wody, który kryje się też często pod nazwą stacji uzdatniania wody. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie. Tańszą opcję stanowi za to dzbanek filtrujący. Będzie codziennie pochłaniał trochę Twojego czasu i generował dodatkowe wydatki (wymiana filtrów), ale da pewność, że woda wlewana do czajnika czy ekspresu do kawy ma dobre właściwości.

  Czajnik elektryczny Redmond SkyKettle M170S-E-czarny
  Ty też możesz pozytywnie wpłynąć na stan czajnika elektrycznego. Jest to całkiem proste. Paskudne osady mineralne nie będą tak szybko się gromadzić, jeżeli po każdym zagotowaniu w urządzeniu nie będzie wody.

  Albo wlewaj tyle cieczy, ile potrzebujesz, albo wylewaj ją po zagotowaniu. Jest to właściwie rada niezwykle uniwersalna, gdyż ma zastosowanie w przypadku wielu innych urządzeń, które uzupełniasz wodą.

  Negatywne skutki kamienia w czajniku elektrycznym

  Aby nieco zmobilizować Cię do ogarnięcia swojego czajnika bezprzewodowego, pokrótce wymienię negatywny wpływ osadu i kamienia, który powstaje w jego wnętrzu. Nawet najlepsze czajniki elektryczne z rankingu nie wyeliminują problemu do zera, więc warto czasem poświęcić chwilkę na dokładne oczyszczenie tego urządzenia z segmentu drobnego AGD do kuchni.

  • Cierpi przede wszystkim smak gotowanej wody, a co za tym idzie, napojów lub przekąsek. Wrzącą wodą ludzie zalewają przecież nie tylko herbatę, kawę czy zioła, ale również zupki chińskie czy chociażby kisiel. Chyba nie chcesz w nich czuć nieprzyjemnego posmaku?
  • Analizując rynek omawianych urządzeń, można dojść do wniosku, że czajniki wymienia się dość często. Wiele osób narzeka więc na zbyt krótką żywotność czajnika elektrycznego. Czyja to wina – urządzenia, a może użytkownika? Prawda leży zazwyczaj gdzieś pośrodku. To, ile dany model będzie Ci służył, zależy też w dużej mierze od Twojej dbałości o ten sprzęt. Kamień zdecydowanie skraca żywotność czajnika, gdyż bardzo negatywnie wpływa na poszczególne elementy grzewcze.
  • Spada również sprawność działania. Urządzenie pracuje dłużej i gorzej. Jak łatwo wywnioskować, zwiększa się więc zużycie prądu przez czajnik elektryczny.
  • Jeżeli posiadasz w swojej kuchni szklany czajnik elektryczny, to raczej nie ucieszy Cię widok osadu czy wszelakich zacieków po jego wewnętrznej stronie. Przeszklone obudowy kupuje się przecież głównie dla aspektów wizualnych. Kolejny powód, aby zdecydować się na skuteczne odkamienianie.

  Jak już wiesz z tego tekstu, usuwanie kamienia nawet za pomocą domowych sposobów nie jest zbyt kłopotliwe. Możliwości jest kilka i warto na jedną z nich się zdecydować, jeżeli Twój czajnik elektryczny ma problem z osadem.

  [Głosów: 1   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments