W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak odkamienić czajnik elektryczny?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Odkamienianie czajnika elektrycznego to w gruncie rzeczy łatwa czynność. Kluczem do sukcesu jest poznanie wszystkich sposobów. Zebrałem i dokładnie je opisałem. Dzięki temu szybko usuniesz kamień i osad ze swojego czajnika na prąd.

najlepsze sposoby na odkamienienie czajnika elektrycznego

Spis treści:

    Ocet

    Jak to najprościej zrobić? Wystarczy, że spojrzysz, jaka jest maksymalna pojemność Twojego czajnika i wlejesz ocet wraz z wodą w proporcjach 50/50, a następnie zagotujesz tę mieszankę i odstawisz urządzenie na 1 – 2 h. Ocet to świetny środek do odkamieniania różnych sprzętów, w tym czajnika.

    mała buteleczka octu

    Jak się pewnie domyślasz, po takim zabiegu wypada pozbyć się zapachu octu, chyba że jesteś jego wielkimi fanem. Zakładając, że nie, przegotuj kilka razy wodę w czajniku.

    Jest to bardzo skuteczny sposób, dzięki któremu osad szybko zniknie. Czajnik elektryczny będzie niczym nówka sztuka – przynajmniej wewnątrz.

    Ocet sprawdzi się również przy bardziej uporczywych pozostałościach. Zwiększ wtedy proporcje na rzecz octu (np. 60/40 lub 70/30) i taką mieszankę zostaw w czajniku na całą noc. Rano nie powinno być śladu po zabrudzeniach w czajniku elektrycznym.

    Ranking czajników elektrycznych – zwycięzca

    Bosch TWK7203

    Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy

    Wlej maksymalnie jedną szklankę soku z cytryny i idź obejrzeć ulubiony serial. Najlepiej taki, który trwa godzinę, bo właśnie po sześćdziesięciu minutach można się już wziąć za przepłukanie czajnika.

    Opcjonalnie istnieje też możliwość dodatkowego przetarcia wnętrza czajnika elektrycznego pokrojoną cytryną. Patrząc jednak na niektóre konstrukcje, może to być dość ciężkie.

    Jeżeli chodzi natomiast o wykorzystanie kwasku cytrynowego, to polecam wsypać jedną torebkę tego specyfiku, zagotować w czajniku i zostawić na… dość długo. Można to zrobić np. na noc, żeby rano przegotować kilka razy wodę lub przemyć wnętrze czajnika elektrycznego i cieszyć się z pięknego widoku grzałki, która jest czyściutka.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Obierki z ziemniaków

    Obierki z ziemniaków raczej średnio mi się kojarzą. Zwykle mam je przed oczyma po obieraniu tego warzywa, co nie jest zbyt przyjemną czynnością. Okazuje się jednak, że nawet obierki można wykorzystać w procesie skutecznego odkamieniania czajnika na prąd.

    Wystarczy, że napełnisz nimi zbiornik urządzenia (ok. 2/3 pojemności), zalejesz wodą i przegotujesz. Jest tu niestety pewien minus. Tę czynność trzeba powtórzyć najlepiej trzy razy. Ocet czy cytryna wydają się być dużo łatwiejszym rozwiązaniem, prawda?

    Poza tym – zwykle nie będziesz miał pod ręką obierków z ziemniaków. Osobiście wolałbym już iść do sklepu po wcześniejsze dwa produkty, niż musieć specjalnie obierać masę ziemniaków.

    Czajnik elektryczny Redmond SkyKettle M170S-E biały

    Przydatny artykuł: Jak przygotować nowy czajnik do użycia?

    Soda oczyszczona

    Soda oczyszczona, a dokładniej wodorowęglan sodu, to ciekawy związek chemiczny. Z jednej strony przydaje się np. w pieczeniu, a z drugiej w czyszczeniu czajnika elektrycznego. Ma bowiem właściwości delikatnie żrące.

    Mając czajnik o pojemności 1,5 – 1,7 l, wsyp 3 – 4 stołowe łyżki sody oczyszczonej do wcześniej wlanej wody. Taką mieszankę zostaw na 30 – 60 minut. Po całym zabiegu przepłucz czajnik elektryczny.

    Wiele razy spotkałem się też z opiniami, że warto wodę przegotować, ale w tym punkcie akurat tego nie polecam. Nie jest to bowiem do końca bezpieczne.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Coca-cola

    Coca-cola to gazowany napój, od którego sporo osób jest wręcz uzależnionych. Jak pewnie dobrze wiesz, nie jest zbyt zdrowy. Pomaga jednak czyścić nawet silniki różnych maszyn, więc i z wnętrzem czajnika elektrycznego sobie poradzi.

    Jak to dokładnie zrobić? 250 – 500 ml coli wlej do swojego czajnika, a resztę zbiornika uzupełnij wodą. Możesz nawet pokusić się o wzmocnienie tego procesu, wsypując pół łyżeczki sody oczyszczonej. Im większy osad, tym dłużej taki domowy odkamieniacz musi pozostać w czajniku.

    Po raz kolejny polecam wybranie jednego z dwóch pierwszych sposobów. Cola uwielbia zasychać i ma swój specyficzny smak. Trzeba będzie się troszkę natrudzić przy opłukiwaniu czajnika.

    puszka i szklanka z colą

    Ocena skuteczności i łatwości domowych sposobów odkamieniania

    W ramach swego rodzaju podsumowania postanowiłem zaserwować Ci tabelkę z moją subiektywną oceną poszczególnych sposobów (skala 1 – 10).

    Przy okazji stworzyłem dodatkową kolumnę, która informuje o tym, czy dana metoda wymaga zagotowania wody. Jest to istotne, a może się pomieszać. Dzięki temu jeszcze bardziej Ci się utrwali, jak najszybciej i najłatwiej odkamienić czajnik elektryczny.

    Ocena skuteczności i łatwości domowych sposobów odkamieniania czajnika - tabela

    Jak widzisz, ekologiczne i domowe sposoby na odkamienianie czajnika elektrycznego nie są trudne do wykonania. Przynajmniej patrząc na metody z octem, cytryną, kwaskiem cytrynowym czy sodą.

    Działają na każdy typ czajnika na prąd – szklane, stalowe, plastikowe, z tworzyw sztucznych itd.

    Polecam również manualne czyszczenie wewnętrznych ścianek urządzenia, najlepiej delikatną gąbką lub szmatką. Pamiętaj przy tym, aby nigdy nie szorować w ten sposób elementu grzejnego na spodzie.

    Powyższe metody pomagają również w zniwelowaniu nieprzyjemnego zapachu i plastikowego posmaku. Ten temat poruszyłem zresztą w artykule – Co zrobić, żeby czajnik nie śmierdział plastikiem? Polecam lekturę, gdyż sporo dowiesz się z niej także o szkodliwości tworzyw sztucznych, które wykorzystywane są w obudowach czajników na prąd.

    Odkamieniacze do czajników elektrycznych – preparaty chemiczne

    Zostawiając domowe sposoby na odkamienianie czajnika elektrycznego, prostym rozwiązaniem problemu z osadem na dnie czajnika jest zakup i użycie preparatu chemicznego.

    Już za około 7 zł kupisz np. odkamieniacz w płynie firmy Ludwik, która raczej jest każdemu znana. To taki pierwszy przykład, który znalazłem na szybko. Szukając dłużej, pewnie znajdziesz jeszcze skuteczniejsze preparaty.

    Korzystając z tego typu płynu, 50 ml przypada zwykle na 1 l wody, a czas pozostawienia tej mieszanki we wnętrzu urządzenia wynosi ok. 30 minut. W sklepach znajdziesz też odkamieniacze pod postacią tabletek czy proszku.

    Warto w ogóle zajrzeć do instrukcji czajnika elektrycznego. Producenci często doradzają, w jaki sposób korzystać z preparatów chemicznych, które usuwają gromadzący się na dnie kamień.

    Z chemią nie ma też żartów. Takie środki mają swoje właściwości żrące, więc lepiej trzymać je z dala od skóry, nie mówiąc o oczach czy bardziej wrażliwych miejscach. Z drugiej strony powalczą dzięki temu również z rdzą, co jest dodatkowym atutem.

    W ramach ciekawostki dodam, że skutecznie z kamieniem radzą sobie… tabletki do czyszczenia protez. Jak ich użyć? 2 – 3 tabletki należy wrzucić do czajnika, zalać wodą i zostawić na noc.

    Jak często odkamieniać czajnik elektryczny?

    Nie ma tu jednej i standardowej rady. Raz na 2 – 3 miesiące wypada się tym jednak zająć. Pamiętaj, że dużo zależy od jakości wody, która leci z Twojego kranu. Im jest twardsza, tym szybciej na grzałce pojawi się osad i kamień.

    Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w czajniku?

    Twoim głównym wrogiem w tej kwestii jest twarda woda (czyli duża zawartość związków wapnia oraz magnezu), która niestety w wielu rejonach Polski jest wszechobecna i leci z kranów. Ma bardzo zły wpływ na wszelkie urządzenia domowe czy instalacje wodne oraz grzewcze.

    Problem zniweluje wydajny zmiękczacz wody, który kryje się też często pod nazwą stacji uzdatniania wody. Jest to jednak dość kosztowne rozwiązanie.

    Tańszą opcję stanowi za to dzbanek filtrujący. Będzie codziennie pochłaniał trochę Twojego czasu i generował dodatkowe wydatki (wymiana filtrów), ale da pewność, że woda wlewana do czajnika czy ekspresu do kawy ma dobre właściwości.

    Czajnik elektryczny Redmond SkyKettle M170S-E-czarny
    Ty też możesz pozytywnie wpłynąć na stan czajnika elektrycznego. To proste. Paskudne osady mineralne nie będą tak szybko się gromadzić, jeżeli po każdym zagotowaniu w urządzeniu nie będzie wody.

    Albo wlewaj tyle cieczy, ile potrzebujesz, albo wylewaj ją po zagotowaniu. Jest to właściwie rada niezwykle uniwersalna, gdyż ma zastosowanie w przypadku wielu innych urządzeń, które uzupełniasz wodą.

    Negatywne skutki kamienia w czajniku elektrycznym

    Aby zmobilizować Cię do usunięcia kamienia ze swojego czajnika bezprzewodowego, pokrótce wymienię negatywny wpływ osadu i kamienia. Nawet najlepsze czajniki elektryczne z rankingu nie wyeliminują problemu do zera, więc warto czasem poświęcić chwilkę na dokładne oczyszczenie tego urządzenia z segmentu drobnego AGD do kuchni.

    • Cierpi przede wszystkim smak gotowanej wody, a co za tym idzie, napojów lub przekąsek. Wrzącą wodą ludzie zalewają przecież nie tylko herbatę, kawę czy zioła, ale również zupki chińskie czy chociażby kisiel (zwłaszcza gdy ma się dobry czajnik z regulacją temperatury). Chyba nie chcesz w nich czuć nieprzyjemnego posmaku?
    • Analizując rynek omawianych urządzeń, można dojść do wniosku, że czajniki wymienia się dość często. Wiele osób narzeka więc na zbyt krótką żywotność czajnika elektrycznego. Czyja to wina – urządzenia, a może użytkownika? Prawda leży zazwyczaj gdzieś pośrodku. To, ile dany model będzie Ci służył, zależy też w dużej mierze od Twojej dbałości o ten sprzęt. Kamień zdecydowanie skraca żywotność czajnika, gdyż bardzo negatywnie wpływa na poszczególne elementy grzewcze.
    • Spada również sprawność działania. Urządzenie pracuje dłużej i gorzej.
    • Jeżeli posiadasz w swojej kuchni szklany czajnik elektryczny, to raczej nie ucieszy Cię widok osadu czy wszelakich zacieków po jego wewnętrznej stronie. Przeszklone obudowy kupuje się przecież głównie dla aspektów wizualnych. Kolejny powód, aby zdecydować się na skuteczne odkamienianie.

    Jak już wiesz z tego tekstu, usuwanie kamienia nawet za pomocą domowych sposobów nie jest zbyt kłopotliwe. Możliwości jest kilka i warto na jedną z nich się zdecydować, jeżeli Twój czajnik elektryczny ma problem z osadem.

    Przy okazji dowiedz się też, jak wyczyścić czajnik elektryczny z zewnątrz. O jego obudowę też wypada zadbać.

    Oceń publikację
    [Głosy: 1 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments