W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak naostrzyć maszynkę do włosów?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Prawidłowe ostrzenie maszynki do włosów zwykle przedłuża jej żywotność. Bez wymiany głowicy bądź kupna nowego modelu nadal skutecznie ostrzyżesz siebie lub kogoś. Dowiedz się więc, jak szybko i skutecznie naostrzyć maszynkę do włosów!

Jak naostrzyć maszynkę do włosów? Poradnik

Spis treści:

  Jak naostrzyć maszynkę do włosów? 4 sprawdzone sposoby!

  Długie oraz intensywne użytkowanie, a także zaniedbanie pielęgnacji to najczęstsze przyczyny awarii sprzętu. Niekiedy problem stanowi zwyczajne stępienie się ostrzy, co w rezultacie prowadzi do bolesnego wyrywania włosów.

  Sprawdź, jak temu zapobiec i jak samemu naostrzyć maszynkę do włosów. Oto kilka sprawdzonych sposobów!

  Papier ścierny

  Wykorzystanie papieru ściernego to jeden ze skuteczniejszych sposobów na naostrzenie maszynkowego ostrza. Zanim przystąpisz do działania, najpierw przygotuj niezbędne akcesoria.

  Potrzebne Ci będą:

  • Większy kawałek szkła (na tyle duży, żeby łatwo można było po nim manewrować ostrzem).
  • Papier ścierny o ziarnistości P600 i P2000.
  • Woda.
  • Ściereczka z mikrofibry.
  • Cylindryczny magnes.
  • Niewielka ilość preparatu smarnego lub silikon.

  Teraz postępuj zgodnie z moimi wskazówkami, jak naostrzyć noże do maszynki do włosów za pomocą papieru ściernego.

  1. Wyjmij ze sprzętu stępione ostrze i dokładnie je wyczyść, używając ręcznika papierowego. W ten sposób łatwo pozbędziesz się zalegającego brudu w postaci włosków lub smaru.
  2. Znajdź twarde podłoże i umieść na nim szkło.
  3. Na tafli połóż papier ścierny o gradacji P600. Taka ziarnistość w zupełności wystarczy do mało i średnio stępionych ostrzy.
  4. Papier ścierny delikatnie zwilż wodą. To niezbędna czynność. Uzyskasz zawiesinę, dzięki której bez problemu naostrzysz noże maszynki.
  5. Przyłóż ostrze do papieru ściernego i przesuwaj nim wzdłuż powierzchni. Dobrym sposobem jest również zakreślanie tzw. ósemek, co pomoże wyrównać nie do końca ostry element tnący.
  6. Ostrze dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Usuniesz cały pyłek i resztki z papieru ściernego.
  7. Zamień arkusz o gradacji P600 na kawałek o mniejszej ziarnistości, czyli P2000.
  8. Przy użyciu nowego papieru ściernego jeszcze raz powtórz czynność z zakreślaniem ósemek i przesuwaniem ostrza wzdłuż powierzchni arkusza. Tu masz prawo odczuwać nieprzyjemne mrowienie dłoni lub ból nadgarstka. Aby tego uniknąć, przyłóż magnes cylindryczny do ostrza i za jego pomocą wykonuj odpowiednie ruchy.
  9. To, czy ostrze jest już wystarczająco naostrzone, bardzo łatwo ocenisz. Wystarczy, że sprawdzisz, czy jego powierzchnia jest już mocno wygładzona, niczym tafla lodu.
  10. Zanim zamontujesz nożyk na swoim miejscu, wykonaj jeden krok. Ostrze maszynki delikatnie posmaruj preparatem smarnym. W ostateczności użyj silikonu. Pamiętaj jedynie, aby nie robić tego za pomocą oleju jadalnego.
  11. Zamontuj ostrze w maszynce. Wszelkie pozostałości po preparacie natłuszczającym usuń za pomocą ręcznika papierowego lub zwilżonej ściereczki z mikrofibry.
  12. Brawo! Wychodzi na to, że czynność ostrzenia masz już za sobą. Teraz Twoje urządzenie nadaje się do ponownego użytku.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Kamień szlifierski

  Jak naostrzyć ostrze maszynki do włosów, wykorzystując ten sposób? Wystarczy, że zaopatrzysz się w dwustronny blok.

  Ważne, żeby jedna strona nadawała się do mocnego ostrzenia. Druga, delikatniejsza, sprawdzi się do ewentualnych poprawek i lekkiego wygładzenia.

  Teraz postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Kamień szlifierski połóż na twardym i stabilnym podłożu, pamiętając, by ostrzejsza strona znajdowała się na górze.
  2. Dla większej wygody do ostrza przyłóż magnes, dzięki temu nie odczujesz zmęczenia dłoni.
  3. Ustaw nóż pod kątem ok. 30 – 40 stopni i przesuwaj nim po powierzchni kamienia szlifierskiego około 10 razy. Wydłuż czynność, jeśli zauważysz, że ostrze nie jest wystarczające naostrzone.
  4. Obróć bloczek szlifierski delikatniejszą stroną do góry i za jej pomocą wygładź ostrze maszynki. Kiedy element tnący będzie gładki niczym lustro, to znak, że udało Ci się wykonać perfekcyjnie całe zadanie.
  5. Dokładnie opłucz ostrze pod bieżącą wodą i wytrzyj je do sucha za pomocą ręcznika papierowego.
  6. Element tnący jest gotowy do zamontowania w urządzeniu!

  Szlifierka

  W tym przypadku musisz pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. To podstawowa zasada Twojego bezpieczeństwa, dlatego pod żadnym pozorem jej nie lekceważ.

  1. Wyjmij ostrze z urządzenia i oczyść je z zanieczyszczeń.
  2. Czysty element tnący przyłóż do tarczy szlifierki i lekko dociśnij.
  3. Uruchom maszynę i rozpocznij ostrzenie noża. Rób to do momentu, aż zauważysz, że nóż przypomina gładkie szkło lub lustro.
  4. Ostrze dokładnie umyj pod bieżącą wodą i osusz ręcznikiem papierowym.
  5. Element tnący zamontuj w maszynce i ponownie korzystaj z urządzenia.

  Wkrętarka

  To prosta metoda na dobre naostrzenia maszynki, ale również wymaga od Ciebie dużej ostrożności. Cały czas masz do czynienia z urządzeniem elektrycznym. Pamiętaj więc o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

  1. Zaopatrz się w okulary oraz rękawice ochronne.
  2. Na wkrętarkę nałóż tarczę szlifierską.
  3. Element tnący maszynki połóż na twardym i stabilnym podłożu.
  4. Włącz wkrętarkę, wybierając niewielkie obroty i przystąp do ostrzenia ostrza.
  5. Po skończeniu zadania wyczyść dokładnie nóż i umieść go w maszynce.

  Ranking maszynek do włosów – zwycięzca

  Philips HC5650/15

  Czym można naoliwić maszynkę do włosów?

  Nie tylko ostre ostrze decyduje o sprawności urządzenia, ale także sama konserwacja. To dzięki niej maszynka efektywniej pracuje i nadaje się do długiego użytkowania.

  Zanim zadbasz o regularną pielęgnację, musisz wiedzieć, jak naoliwić maszynkę do strzyżenia, żeby przedłużyć żywotność sprzętu.

  Często do zestawu z maszynką producenci dołączają malutki pędzelek oraz buteleczkę z jasnym, niemal przezroczystym płynem. To nic innego jak specjalna oliwka do smarowania ostrzy.

  Nie daj się zmylić, że taki sam efekt osiągniesz za pomocą oleju jadalnego. Tłuszcz, którego na co dzień używasz do gotowania, nie zawiera specjalnych substancji pielęgnacyjnych oraz ochronnych. Jego stosowanie mogłoby poważnie uszkodzić sprzęt.

  Najlepiej sprawdzą się do tego profesjonalne preparaty przeznaczone do urządzeń fryzjerskich. Używając ich, masz pewność, że poddano je specjalistycznym badaniom. Takie olejki nadają się do bezpośredniego kontaktu ze skórą.

  Oprócz tego w ich składzie znajdziesz wiele dodatkowych substancji. Należą do nich między innymi środki dezynfekujące oraz chłodzące ostrza. Często producenci oferują również preparaty zapobiegające korozji maszynki.

  Dobrym, a co najważniejsze, często polecanym przez profesjonalistów płynem do golarek jest także olej do smarowania maszyn do szycia. To sprawdzony i przede wszystkim bardzo tani sposób konserwacji sprzętu.

  Pamiętaj, że ważny jest nie tylko rodzaj stosowanych preparatów, ale również to, jak naoliwić maszynkę do włosów. Wylej kilka kropel olejku na ostrze i na chwilę uruchom urządzenie. Nie zapomnij przy tym, aby element tnący skierować do dołu. Wówczas nadmiar preparatu nie przedostanie się do wnętrza maszynki.

  Dodatkowo co jakiś czas pamiętaj o naoliwieniu głowicy urządzenia. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych hałasów podczas strzyżenia i zapewnisz sobie lepszy komfort pracy.

  Jak często ostrzyć maszynkę do włosów?

  To zależy od częstotliwości korzystania z urządzenia, ale nie tylko. Każdy producent ma swoje zalecenia, o których zawsze informuje w instrukcji obsługi. Zajrzyj do niej w wolnej chwili, a rozwiejesz wszelkie wątpliwości.

  Wiele zależy również od rodzaju maszynki. Najlepsze strzyżarki wyróżniają się bardzo solidnymi ostrzami. Pomimo częstego golenia nie zużywają się za szybko.

  Warto wspomnieć także o indywidualnych preferencjach. Nie każdy lubi, kiedy ostrze maszynki jest mocno ostre, bo powoduje wtedy np. podrażnienia naskórka.

  Najważniejsze, aby dopasować poziom ostrości do swoich oczekiwań i rezultatów, jakie chcesz osiągnąć. Dobrym rozwiązaniem będzie ostrzenie maszynki raz lub dwa razy do roku.

  Czym grozi za rzadkie ostrzenie maszynki do strzyżenia?

  Za rzadkie ostrzenie, a co gorsza całkowity jego brak, zmniejsza żywotność urządzenia. Niekiedy powoduje wystąpienie awarii lub nawet trwałe uszkodzenie maszynki. Wtedy każdy pyta, dlaczego maszynka do włosów nie strzyże.

  Do najpopularniejszych konsekwencji tępego ostrza należą przede wszystkim podrażnienia naskórka. W niektórych przypadkach prowadzą nawet do zakażenia.

  Nieostra maszynka nie zapewni Ci oczekiwanych rezultatów. Zamiast skracania owłosienia odczujesz bolesne wyrywanie włosów. To w efekcie zniechęci Cię do dalszego korzystania z maszynki.

  Pamiętaj przy okazji o prawidłowym czyszczeniu maszynki do włosów. To właściwie jeszcze ważniejsza kwestia, bo usuwanie brudu stanowi dużo częstszy proces niż ostrzenie.

  Oceń publikację
  [Głosy: 11 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments