W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak odblokować płytę indukcyjną?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Blokada płyty indukcyjnej jest zazwyczaj prosta do zdjęcia. W moim poradniku zgromadziłem wszystkie sposoby szybkiego odblokowania indukcji. Wspomniałem nawet o procesie resetowania jej, jeśli nic innego nie pomogło. Dzięki temu dowiesz się, co zrobić w takiej sytuacji.

Jak odblokować płytę indukcyjną? Jak usunąć blokadę?

Spis treści:

  Odblokowanie płyty indukcyjnej – Kilka przydatnych wskazówek

  Płyta indukcyjna oferuje różne funkcje blokady. Są one stworzone po to, aby zagwarantować maksymalny poziom bezpieczeństwa Tobie i całej rodzinie. Dotyczy to też domowych zwierząt, które lubią biegać po kuchennym blacie. To jedna z ważnych cech tego, jak działa płyta indukcyjna.

  Producent nie wprowadził blokad po to, aby utrudnić Ci życie. Sposoby na to, jak odblokować płytę indukcyjną Whirlpool, Samsung, Beko, Electrolux czy innej marki, nie są skomplikowane.

  Przygotowałem kilka podstawowych porad, za pomocą których szybko wyłączysz blokadę indukcji:

  • Urządzenie jest włączone, ale nie możesz zmienić ustawień? Znajdź na płycie sensor z symbolem klucza (lub podobny, np. kłódki) i dotknij go. Nie odrywaj opuszka palca od powierzchni od razu. Wciśnij przycisk na kilka sekund i sprawdź reakcję płyty. Jeśli symbol klucza zgaśnie, udało Ci się odblokować płytę.
  • Zdarza się, że po celowym zablokowaniu urządzenia, np. przed dziećmi, zapomnisz o tym i masz problem z wyłączeniem funkcji. Nie martw się! Tu procedura jest podobna, niezależnie od tego, czy jest to płyta indukcyjna Bosch, AEG, Siemens, Gorenje czy każdego innego producenta. Wciśnij ikonkę głównego włącznika. Widzisz migający symbol klucza lub kłódki? Przytrzymaj przez kilka sekund umieszczony przy nim sensor, to powinno pomóc. Czasami potwierdzeniem odblokowania jest sygnał dźwiękowy.
  • Na Twojej płycie nie ma symbolu kłódki ani klucza? Prawdopodobnie trzeba wcisnąć odpowiednią kombinację przycisków, a nie tylko jeden. To np. ’-’ i ten odpowiadający za wybór konkretnego pola grzewczego. Jeśli masz wątpliwości, zajrzyj dla pewności do instrukcji obsługi.
  • Jeśli płyta jest wyłączona i do tego zablokowana, najpierw wciśnij sensor on/off. Następnie namierz przycisk z kłódką i wciśnij go lub zastosuj określoną przez producenta kombinację.
  • Indukcję można też na chwilę zablokować w czasie gotowania, po ustawieniu mocy pola grzewczego. Funkcja pauzy przyda Ci się, kiedy musisz zetrzeć coś z płyty, ale nie chcesz zmienić przypadkowo mocy. Jak wtedy to odblokować? Wciśnij na kilka sekund sensor przy kłódce lub kluczu. Najczęściej to zdejmuje blokadę.

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Jak wyłączyć Lo na płycie indukcyjnej?

  Zwykle płyta indukcyjna nie chce się włączyć przez blokadę Lo. Co oznacza? To inaczej zabezpieczenie przed dziećmi. Czasem tego typu wskaźnik pojawia się też, gdy płyta nagle utraci dostęp do zasilania, np. wskutek awarii prądu.

  Pytanie, jak wyłączyć komunikat Lo na płycie indukcyjnej Amica, Electrolux i podobnych marek, pojawia się często.

  Zrobisz to w kilku prostych krokach:

  1. Włącz płytę, wciskając sensor on/off.
  2. Dotknij symbol świadczący o włączonej blokadzie. To zwykle kłódka, kluczyk lub dłoń z termometrem (zależnie od modelu indukcji).
  3. Przytrzymaj palec na symbolu przez 4 – 5 sekund. Blokada jest wyłączona, więc nie zastanawiasz się już, jak włączyć płytę indukcyjną.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak wyłączyć blokadę płyty indukcyjnej, gdy migają wskaźniki?

  Czasami płyta indukcyjna blokuje się podczas gotowania. Usłyszysz wtedy sygnał dźwiękowy i zauważysz migające wskaźniki.

  Co to oznacza?

  Prawdopodobnie na panelu sterowania stoi naczynie lub są na nim resztki jedzenia. Blokada pojawia się również, gdy na sensory wylejesz wodę bądź inną ciecz. Zalana indukcja nie będzie prawidłowo działała.

  W takiej sytuacji:

  1. Wytrzyj starannie panel sterowania miękką ściereczką lub zdejmij z niego garnek.
  2. Wyłącz płytę i włącz ją ponownie. Wskaźniki powinny przestać migać, a indukcja stanie się odblokowana.

  Zobacz rankingi tego typu sprzętu:


  Jak zresetować płytę indukcyjną?

  Kiedy płyta indukcyjna Samsung, Amica, Beko i innych popularnych producentów nie działa prawidłowo, spróbuj ją zresetować.

  Nie jest to trudne:

  1. Odłącz urządzenie od prądu.
  2. Odczekaj kilka minut (w niektórych przypadkach wymagany czas to 30 minut; tego typu informacje są w instrukcji), aby kondensatory się wyładowały.

  Nie masz dostępu do gniazdka? Wyłącz odpowiedni bezpiecznik. Podobnie postępuj w sytuacji, gdy masz indukcję z podłączeniem trójfazowym.

  Reset płyty indukcyjnej zwykle pomaga, gdy żaden dostępny sposób na jej odblokowanie nic nie zmienił, a płyta nie działa po uruchomieniu. Pamiętaj jednak, że stanowi ostateczność.

  Płyta indukcyjna wyłącza się podczas gotowania – Co zrobić?

  Wiesz już, że jedną z przyczyn może być rozlana na indukcję ciecz bądź spoczywające na niej większe resztki jedzenia. Trzeba je wtedy usunąć, a następnie wyłączyć i włączyć płytę. Sprzęt powinien się odblokować.

  To nie pomogło? Twoja indukcja wyłącza się krótko od uruchomienia?

  Być może oznacza to zabezpieczenie przeciwnapięciowe. Płyta odmawia współpracy, bo nie chce wybić bezpieczników lub wykrywa wahanie napięcia. Najlepiej wtedy ją wyłączyć, odczekać kilkadziesiąt minut i włączyć ponownie.

  W starszych modelach często oznacza to jakąś awarię, np. kondensatora bądź przepaloną przetwornicę. Wtedy pomoże jedynie serwis.

  Problem dotyczy też czasem nowo zamontowanych płyt indukcyjnych. W takim wypadku świadczy o błędach montażowych, np. utrudnionym dostępie wentylatorów do świeżego powietrza czy za dużej bliskości innych źródeł ciepła (np. piekarnika).

  Podsumowanie

  Sposób odblokowania płyty indukcyjnej jest podobny i to niezależnie od marki urządzenia czy szkła, z którego ją wykonano (np. Schott Ceran). Zebrane przeze mnie wskazówki pomogą Ci w awaryjnych sytuacjach.

  Ogólnie biorąc, aby szybko odblokować płytę indukcyjną, wystarczy, że zlokalizujesz sensor pod ikonką klucza lud kłódki i przytrzymasz go przez kilka sekund. To sposób, gdy indukcja jest włączona. Gdy nie jest, najpierw ją włącz, a później przytrzymaj przycisk.

  Dla pewności znajdź instrukcję obsługi do swojej indukcji i schowaj w kuchni. Zajrzysz do niej, gdy zaczniesz mieć wątpliwości co do włączonej blokady.

  Niektóre modele wymagają przytrzymania jakiejś kombinacji przycisków, lecz rzadko się to już zdarza. Większość ma dedykowany sensor na panelu, który odblokowuje działanie płyty indukcyjnej.

  Te proste sposoby nie działają? Wtedy zrestartuj indukcję, odłączając ją od prądu i czekając od kilku minut do pół godziny (zależnie od modelu i zaleceń z instrukcji).

  Pamiętaj też, że reset płyty to zazwyczaj ostateczność.

  Płyta indukcyjna coraz częściej blokuje się lub sama wyłącza nawet w czasie gotowania? Warto skonsultować to z fachowcem, bo może za tym stać poważna usterka.

  Przeczytaj też: Jak podłączyć płytę indukcyjną?

  Oceń publikację
  [Głosy: 36 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments