Kamień naraża na awarie mnóstwo domowych sprzętów. Może także pojawić się w pralce, zmniejszając jej skuteczność działania. Dowiedz się, jak najszybciej i najłatwiej odkamienić pralkę, również domowymi sposobami. Wszystkie opisałem tuż poniżej!

Kamień naraża na awarie mnóstwo domowych sprzętów. Może także pojawić się w pralce, zmniejszając jej skuteczność działania. Dowiedz się, jak najszybciej i najłatwiej odkamienić pralkę, również domowymi sposobami. Wszystkie opisałem tuż poniżej!
Spis treści:
Odkamienienie pralki na szczęście nie wymaga wzywania na pomoc fachowca. Cały proces wykonasz samodzielnie. Sprawdzą się do tego oczywiście domowe sposoby, które jak zwykle okazują się niezastąpione.
Są nie tylko tanie, ale przede wszystkim bezpieczne. Nierzadko nawet wszystkie potrzebne preparaty znajdziesz w kuchennej szufladzie, więc nie musisz niczego kupować.
Preparat spirytusowy ma właściwości żrące i odkamieniajace. Z tego względu bardzo dobrze sprawdzi się do usunięcia kamienia. Nie tylko umożliwia usunięcie typowych zabrudzeń, ale również osadu i dużej ilości kamienia. Dodatkowo specyfik odpowiednio dezynfekuje całe urządzenie, a Ty cieszysz się nieskazitelną czystością swoich ubrań.
Jak odkamienić pralkę octem? Poniżej umieszczam szczegółową instrukcję, która umożliwi Ci dokładne przeprowadzenie całego procesu:
Domowe sposoby na odkamienienie pralki są przede wszystkim bezpieczne i nie powodują uszkodzeń sprzętu, więc nie musisz obawiać się awarii.
Do odkamienienia urządzenia z powodzeniem wykorzystasz m.in. kwasek cytrynowy.
Odkamienienie pralki kwaskiem cytrynowym nie wymaga ponownego nastawienia tzw. pustego prania.
W przypadku bardzo dużego problemu z kamieniem w urządzeniu sam kwasek cytrynowy może nie być wystarczający. Wtedy dodatkowo wykorzystaj ocet. W połączeniu z kwaskiem zadziała na wszelkie zabrudzenia.
Jak odkamienić pralkę? Użyj do tego sody oczyszczonej. Proszek nie tylko dobrze radzi sobie z zabrudzeniami, ale też ma właściwości pomocne w walce z osadem i kamieniem.
Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną nie jest skomplikowanym procesem, co z resztą widać w instrukcji załączonej poniżej.
Jeśli nie jesteś fanem domowych sposobów, możesz śmiało sięgnąć po specjalne odkamieniacze, które kupisz w wielu sklepach z AGD lub zamówisz online. Każdy z dostępnych produktów służy do pozbycia się osadu i kamienia z wnętrza pralki, a dodatkowo ją dezynfekuje.
Profesjonalne środki chemiczne znajdziesz pod różnymi postaciami. Możesz wybrać kapsułki, proszki, a nawet żele. Stosując je, pamiętaj o zachowaniu regularności. Tylko to pozwoli Ci skutecznie zlikwidować problem w postaci kamienia w pralce.
W zależności, na jaki preparat się zdecydujesz, jego użycie może się nieco różnić od pozostałych. Zawsze po zakupie dokładnie zapoznaj się z instrukcją, aby cały proces odkamieniania przeprowadzić prawidłowo.
Niemniej w większości przypadków zabieg ten wygląda podobnie:
Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:
Prawdą jest, że pralka ma ciągły kontakt z wodą. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga ona od użytkowników regularnego czyszczenia. Po kilku praniach we wnętrzu urządzenia zaczynają pojawiać się zanieczyszczenia wymagające usunięcia.
Oczywiście nie mówię tutaj o uporczywym brudzie, a jedynie osadzie i niewielkim kamieniu, który początkowo powstaje z twardej wody. Kiedy zaniedbasz regularne czyszczenie pralki, problem zacznie narastać. Może prowadzić nawet do szarych plam po praniu.
Spore ilości kamienia mogą pojawiać się na ważnych częściach sprzętu, których naprawa lub wymiana będzie wiązać się z dużymi nakładami finansowymi. Zdarza się nawet, że awariom ulega grzałka pralki, którą trzeba sprawdzić, lub wąż przepływowy, co w efekcie oznacza spore uszkodzenia całej pralki. Ten pierwszy przypadek prowadzi nawet do tego, że pralka wywala korki.
Zakamienione urządzenie prowadzi jednocześnie do niedrożności lub całkowitego zapchania filtra, przez co woda nie może swobodnie przepływać. Wtedy pojawiają się problemy np. z tym, że pralka nie pobiera wody lub pralka nie grzeje wody.
Nierzadko jedynym i sensownym rozwiązaniem w przypadku dużego kamienia okazuje się zakup nowego sprzętu. Jak wiesz, nie jest to mały wydatek, dlatego już od samego początku zadbaj o poprawną pielęgnację swojej pralki.
Tuż po zakupie urządzenia, a najlepiej jeszcze przed postaraj się sprawdzić stopień twardości wody w swojej okolicy. Szybki test wykonasz za pomocą specjalistycznych pasków, które bez problemu kupisz w większości sklepów z AGD.
Jeśli okaże się, że woda, z której korzystasz, jest za twarda, zaopatrz się w profesjonalne zmiękczacze. Preparaty te zazwyczaj dodaje się do każdego prania, a ich zadaniem jest ochrona urządzenia przed osadzającym się kamieniem.
Specjalne środki to nie jedyna opcja przeciwdziałania gromadzeniu się kamienia. O pralkę zadbasz również w inny sposób. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim jej regularna pielęgnacja przy zastosowaniu domowych preparatów. Raz na kilka tygodni dokładnie czyść bęben, a co dwa tygodnie myj filtr i szufladkę na detergenty.
Z kolei po każdym praniu nie zapomnij o wytarciu do sucha uszczelki i usunięciu z niej wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętaj również o wietrzeniu pralki, czyli pozostawieniu jej otwartej po zakończeniu swojej pracy.
Raz na jakiś czas dobrze jest uruchomić puste pranie z dodatkiem octu lub sody, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i zdezynfekować urządzenie.
Tylko prawidłowa i przede wszystkim regularna pielęgnacja zagwarantuje Ci efektywne i długie korzystanie ze sprzętu. Już od samego początku przestrzegaj podstawowych zasad użytkowania. To pozwoli Ci uniknąć wielu awarii i związanych z tym wydatków.
Przeczytaj też inne poradniki:
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.