W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak odkamienić pralkę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Kamień naraża na awarie mnóstwo domowych sprzętów. Może także pojawić się w pralce, zmniejszając jej skuteczność działania. Dowiedz się, jak najszybciej i najłatwiej odkamienić pralkę, również domowymi sposobami. Wszystkie opisałem tuż poniżej!

Jak szybko odkamienić pralkę?

Spis treści:

  Domowe sposoby na odkamienienie pralki

  Odkamienienie pralki na szczęście nie wymaga wzywania na pomoc fachowca. Cały proces wykonasz samodzielnie. Sprawdzą się do tego oczywiście domowe sposoby, które jak zwykle okazują się niezastąpione.

  Są nie tylko tanie, ale przede wszystkim bezpieczne. Nierzadko nawet wszystkie potrzebne preparaty znajdziesz w kuchennej szufladzie, więc nie musisz niczego kupować.

  Ocet

  Preparat spirytusowy ma właściwości żrące i odkamieniajace. Z tego względu bardzo dobrze sprawdzi się do usunięcia kamienia. Nie tylko umożliwia usunięcie typowych zabrudzeń, ale również osadu i dużej ilości kamienia. Dodatkowo specyfik odpowiednio dezynfekuje całe urządzenie, a Ty cieszysz się nieskazitelną czystością swoich ubrań.

  Jak odkamienić pralkę octem? Poniżej umieszczam szczegółową instrukcję, która umożliwi Ci dokładne przeprowadzenie całego procesu:

  1. Do szufladki na detergenty dodaj około jedną szklankę octu. Zalecaną ilość możesz również umieścić bezpośrednio w bębnie. Zdecyduj, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze.
  2. Ustaw program czyszczenia bębna. Jeśli masz starszą pralkę i brakuje Ci tej opcji, uruchom po prostu program wykorzystujący wyższą temperaturę.
  3. Po zakończeniu pustego prania otwórz drzwi pralki i szufladę na środki piorące.
  4. Niekiedy odkamienienie pralki octem wymaga dodatkowego uruchomienia pustego prania w celu pozbycia się specyficznego zapachu preparatu spirytusowego. Aby to zrobić, do środka szufladki na detergenty dodaj odrobinę płynu do prania.
  5. Po zakończonej pracy urządzenia nie zapomnij otworzyć drzwi oraz uchylić pojemnik na środki piorące. Dzięki temu pralka dokładnie wyschnie, a to zapobiegnie rozwojowi wilgoci.

  Kwasek cytrynowy

  Domowe sposoby na odkamienienie pralki są przede wszystkim bezpieczne i nie powodują uszkodzeń sprzętu, więc nie musisz obawiać się awarii.

  Do odkamienienia urządzenia z powodzeniem wykorzystasz m.in. kwasek cytrynowy.

  1. Niecałe pół szklanki kwasku cytrynowego umieść w przegródce przeznaczonej na proszek do prania.
  2. Wybierz program z temperaturą powyżej 60 stopni Celsjusza i uruchom pralkę bez wsadu.
  3. Po zakończonym praniu otwórz drzwi urządzenia. Nie zapomnij o uchyleniu pojemnika na detergenty.

  Odkamienienie pralki kwaskiem cytrynowym nie wymaga ponownego nastawienia tzw. pustego prania.

  W przypadku bardzo dużego problemu z kamieniem w urządzeniu sam kwasek cytrynowy może nie być wystarczający. Wtedy dodatkowo wykorzystaj ocet. W połączeniu z kwaskiem zadziała na wszelkie zabrudzenia.

  1. Do bębna dodaj 2 butelki octu oraz 2 opakowania kwasku cytrynowego. Jeśli kamień nie jest bardzo duży, proporcje możesz zmniejszyć do 1.
  2. Uruchom program z bardzo wysoką temperaturą. Możesz wybrać również do tego specjalne czyszczenie bębna.
  3. Po zakończeniu pustego prania pamiętaj, aby pozostawić urządzenie otwarte.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Soda oczyszczona

  Jak odkamienić pralkę? Użyj do tego sody oczyszczonej. Proszek nie tylko dobrze radzi sobie z zabrudzeniami, ale też ma właściwości pomocne w walce z osadem i kamieniem.

  Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną nie jest skomplikowanym procesem, co z resztą widać w instrukcji załączonej poniżej.

  1. Do podajnika na środki piorące wsyp ok. ¾ szklanki produktu spożywczego. Pamiętaj, aby umieścić go bezpośrednio w miejscu przeznaczonym na proszek do prania.
  2. Wybierz czyszczenie bębna lub program z temperaturą powyżej 60 stopni Celsjusza i uruchom urządzenie.
  3. Kiedy pralka zakończy swoją pracę, pamiętaj, aby ją otworzyć i pozostawić otwartą.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Profesjonalne środki chemiczne

  Jeśli nie jesteś fanem domowych sposobów, możesz śmiało sięgnąć po specjalne odkamieniacze, które kupisz w wielu sklepach z AGD lub zamówisz online. Każdy z dostępnych produktów służy do pozbycia się osadu i kamienia z wnętrza pralki, a dodatkowo ją dezynfekuje.

  Profesjonalne środki chemiczne znajdziesz pod różnymi postaciami. Możesz wybrać kapsułki, proszki, a nawet żele. Stosując je, pamiętaj o zachowaniu regularności. Tylko to pozwoli Ci skutecznie zlikwidować problem w postaci kamienia w pralce.

  W zależności, na jaki preparat się zdecydujesz, jego użycie może się nieco różnić od pozostałych. Zawsze po zakupie dokładnie zapoznaj się z instrukcją, aby cały proces odkamieniania przeprowadzić prawidłowo.

  Niemniej w większości przypadków zabieg ten wygląda podobnie:

  1. Zalecaną przez producenta ilość preparatu wsyp bezpośrednio do bębna.
  2. Włącz długi program prania, który wykorzystuje temperaturę powyżej 60 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że we wnętrzu pralki nie mogą znajdować się żadne ubrania.
  3. Kiedy proces czyszczenia się zakończy, uruchom ponownie puste pranie lub dodatkowe płukanie. Pozbędziesz się w ten sposób resztek preparatu oraz jego zapachu.
  4. Po wyłączeniu pralki koniecznie pozostaw ją otwartą, dodatkowo uchyl także szufladkę na detergenty.

  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Czym grozi kamień znajdujący się w pralce?

  Prawdą jest, że pralka ma ciągły kontakt z wodą. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga ona od użytkowników regularnego czyszczenia. Po kilku praniach we wnętrzu urządzenia zaczynają pojawiać się zanieczyszczenia wymagające usunięcia.

  Oczywiście nie mówię tutaj o uporczywym brudzie, a jedynie osadzie i niewielkim kamieniu, który początkowo powstaje z twardej wody. Kiedy zaniedbasz regularne czyszczenie pralki, problem zacznie narastać. Może prowadzić nawet do szarych plam po praniu.

  Spore ilości kamienia mogą pojawiać się na ważnych częściach sprzętu, których naprawa lub wymiana będzie wiązać się z dużymi nakładami finansowymi. Zdarza się nawet, że awariom ulega grzałka pralki, którą trzeba sprawdzić, lub wąż przepływowy, co w efekcie oznacza spore uszkodzenia całej pralki. Ten pierwszy przypadek prowadzi nawet do tego, że pralka wywala korki.

  Zakamienione urządzenie prowadzi jednocześnie do niedrożności lub całkowitego zapchania filtra, przez co woda nie może swobodnie przepływać. Wtedy pojawiają się problemy np. z tym, że pralka nie pobiera wody lub pralka nie grzeje wody.

  Nierzadko jedynym i sensownym rozwiązaniem w przypadku dużego kamienia okazuje się zakup nowego sprzętu. Jak wiesz, nie jest to mały wydatek, dlatego już od samego początku zadbaj o poprawną pielęgnację swojej pralki.

  Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w pralce?

  Tuż po zakupie urządzenia, a najlepiej jeszcze przed postaraj się sprawdzić stopień twardości wody w swojej okolicy. Szybki test wykonasz za pomocą specjalistycznych pasków, które bez problemu kupisz w większości sklepów z AGD.

  Jeśli okaże się, że woda, z której korzystasz, jest za twarda, zaopatrz się w profesjonalne zmiękczacze. Preparaty te zazwyczaj dodaje się do każdego prania, a ich zadaniem jest ochrona urządzenia przed osadzającym się kamieniem.

  Specjalne środki to nie jedyna opcja przeciwdziałania gromadzeniu się kamienia. O pralkę zadbasz również w inny sposób. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim jej regularna pielęgnacja przy zastosowaniu domowych preparatów. Raz na kilka tygodni dokładnie czyść bęben, a co dwa tygodnie myj filtr i szufladkę na detergenty.

  Z kolei po każdym praniu nie zapomnij o wytarciu do sucha uszczelki i usunięciu z niej wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętaj również o wietrzeniu pralki, czyli pozostawieniu jej otwartej po zakończeniu swojej pracy.

  Raz na jakiś czas dobrze jest uruchomić puste pranie z dodatkiem octu lub sody, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i zdezynfekować urządzenie.

  Tylko prawidłowa i przede wszystkim regularna pielęgnacja zagwarantuje Ci efektywne i długie korzystanie ze sprzętu. Już od samego początku przestrzegaj podstawowych zasad użytkowania. To pozwoli Ci uniknąć wielu awarii i związanych z tym wydatków.

  Przeczytaj też inne poradniki:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments