Odkamienianie generatora pary w wielu przypadkach wymaga wręcz minimalnego wkładu sił i czasu. Mimo tego dobrze jest być na to przygotowanym. Dzięki prawidłowej konserwacji Twoja stacja parowa nadal będzie perfekcyjnie wygładzać i odświeżać odzież.

Odkamienianie generatora pary w wielu przypadkach wymaga wręcz minimalnego wkładu sił i czasu. Mimo tego dobrze jest być na to przygotowanym. Dzięki prawidłowej konserwacji Twoja stacja parowa nadal będzie perfekcyjnie wygładzać i odświeżać odzież.
Spis treści:
To, jak odkamienić stację parową, w wielu modelach (np. Philips, Tefal czy Braun) przebiega szybko i łatwo.
Najlepsze generatory pary oferują systemy łatwego odkamieniania, jak i funkcje samoczyszczące. Omówię dla Ciebie te mechanizmy.
Pamiętaj, aby zawsze przeczytać instrukcję obsługi swojej stacji parowej. Producent jest zobowiązany do udzielenia Ci w niej rad odnośnie usuwania kamienia.
Ale jeżeli dał ciała, nie pisząc na ten temat zbyt wiele, i pragniesz przeczytać coś dokładniejszego, to jesteś w dobrym miejscu!
Jak już wspominałem, rasowe stacje parowe często mają funkcję samoczyszczenia (udrażniania kanalików parowych), a przede wszystkim systemy łatwego usuwania kamienia.
Na czym polegają? Ogólnie biorąc, woda z osadem i kamieniem zbiera się w jednym miejscu, np. w specjalnej szufladce, pojemniku bądź na szyfcie/wkładzie antywapiennym. Czasem bojler zabezpieczony jest siateczką zbierającą osad.
Co więc musisz zrobić? Gdy przyjdzie czas na odkamienianie (stacja parowa da Ci o tym znać, np. stosowną diodą/kontrolką i sygnałem dźwiękowym), wypłukujesz to miejsce bądź czyścisz wkład (ewentualnie wymieniasz filtr).
I to właściwie tyle!
Co ważne, nie chodzi tu o odkamienianie samego zbiornika na wodę. To nie dałoby wiele. Chodzi o usunięcie kamienia z całego systemu parowego: węża, który łączy bazę z żelazkiem, bojlera, samego żelazka, a także całej masy wewnętrznych przewodów, czyli każdego miejsca, które ma styczność z wodą bądź parą wodną.
Aby było jeszcze łatwiej, dokładnie omówię metodę odkamieniania kilku popularnych serii generatorów pary.
Do tej grupy należy chociażby testowany przeze mnie Philips GC9685/80. Sprawdzałem to więc osobiście.
Jak przebiega proces usuwania kamienia? Banalnie! Oto instrukcja:
Instrukcja wideo od Philipsa:
Łatwe, prawda? Tym prostym zabiegiem ochronisz generator pary, przedłużając jego żywotność i utrzymując najwyższą wydajność prasowania.
Irytować może jedynie długi czas stygnięcia. Przynajmniej ten zalecany przez producenta; chodzi o to, aby użytkownik nie poparzył się przypadkowo gorącą wodą, więc ten czas jest w mojej ocenie zawyżony. Ale oczywiście nie zalecam ryzykowania i odkręcania pokrętła wcześniej, niż radzi producent.
Tańsze generatory pary Philips dysponują systemem Smart Calc Clean. Nie jest to aż tak bardzo zaawansowany i wygodny mechanizm, ale i tak automatyzuje proces usuwania kamienia.
Oto Instrukcja odkamieniania stacji parowych z systemem Smart Calc Clean:
A właściwie z szufladką antywapienną Calc Collector. Stacje parowe z tym sposobem radzenia sobie z kamieniem zachwycają łatwością konserwacji.
Oto instrukcja:
Instrukcja wideo od Tefala:
Mowa o bardziej budżetowych stacjach parowych marki Tefal. Jeżeli nie mają systemu Calc Collector, to w większości działają na wkłady antywapienne, które niestety trzeba wymieniać, a więc i kupować.
Sam proces wymiany wkładu jest prosty, ale tutaj również podsyłam instrukcję:
Stacje parowe Braun są odkamieniane w podobny sposób co modele Philips.
Oto instrukcja:
Instrukcja wideo od Brauna:
Tańsze generatory pary tej marki mają wymienne filtry na wyposażeniu, które podobno wystarczają na rok. A niektóre generatory mają od razu 2 w zestawie. Proces wymiany takich wkładów jest banalny, zresztą omawiałem niemal bliźniaczy sposób na przykładzie tańszych stacji Tefal.
Przykłady na bazie Philipsa, Tefala i Brauna w zupełności wystarczyły, abym przedstawił Ci najpowszechniejsze sposoby odkamieniania generatorów pary.
Jak widzisz, stacja parowa najczęściej sama Cię informuje, kiedy należy wziąć się za usuwanie osadu.
Jeżeli chodzi o inne firmy, to przebiega to w podobny sposób. Należy wymienić (ewentualnie oczyścić) filtr bądź wylać wodę z drobinami kamienia, która zbiera się w jednym miejscu bazy. Czasem producenci zalecają proste przepłukanie zbiornika.
Dlatego też nie chciałem przynudzać i powtarzać bardzo podobnych sposobów na usunięcie kamienia z systemu parowego.
Ogólnie biorąc, systemy antywapienne generatorów pary są zazwyczaj bardzo skuteczne.
Ale jest to jednak rozbudowany sprzęt.
Bojler i komponenty zawarte w samej stacji to jedno, ale na kamień narażone jest też żelazko połączone ze stacją wężem parowym. Szczególnie gdy mówimy o nowocześniejszych systemach, czyli opartych na zbieraniu osadu w szufladce/zbiorniku (a nie przetaczanie brudnej wody przez cały system, z żelazkiem włącznie).
W skrajnej sytuacji może się zdarzyć tak, że z otworów wytwornicy zaczną wypadać białe lub brązowe drobiny. Co wtedy? Jedynie Philips podsyła jakąś konkretniejszą instrukcję. Dotyczy stacji parowych z systemem Easy De-Calc:
Tak to tłumaczy Philips. Inni producenci milczą. Jeżeli więc z żelazka Twojego generatora zaczną wypadać podejrzane drobiny, od razu skontaktuj się z producentem sprzętu, aby podpowiedział Ci rozwiązanie problemu.
To pytanie w przypadku generatorów pary nie ma aż tak dużego znaczenia. Skoro urządzenie samo upomina się w stosownym czasie o odkamienienie, to nie zastanawiasz się, kiedy to zrobić.
A co ile tak się dzieje? To już zależy od konkretnego modelu, częstotliwości prasowania oraz twardości wody.
Ale tak mniej więcej raz na miesiąc. Niektórzy producenci zamiast okresu czasowego piszą o zużyciu konkretniej ilości wody, np. że usuwanie kamienia odbywa się co 15 l wody, która przeszła przez generator.
Ogólnie biorąc, nie jest to w przypadku tej kategorii ani upierdliwie częste, ani przede wszystkim męczące.
Na koniec kilka wniosków:
A tak poza tym, mimo że systemy automatycznego odkamieniania wyglądają dobrze, mogą się różnić skutecznością.
Nie zapomnij monitorować stanu swojej stacji parowej. Obserwuj, czy z otworów parowych nie kapie woda. A jeżeli kapie, to czy nie ma w niej drobin o podejrzanym kolorze. Zwróć uwagę na wydajność: czy zawsze jest taka sama, czy jednak po pewnym czasie użytkowania wypada gorzej?
W przypadku jakichś nieoczekiwanych problemów od razu pisz do producenta sprzętu (o ile rozwiązania nie ma w dołączonej instrukcji obsługi).
Oczywiście śmiało możesz zadać mi pytanie w sekcji komentarzy. Codziennie je sprawdzam na moim portalu i szybko pomagam w razie wątpliwości. Jeżeli znasz jakieś inne systemy odkamieniania generatorów pary, to też daj znać.
Najbardziej pomocne źródło przy tworzeniu tego poradnika: https://www.philips.pl/c-m-ho/prasowanie/odkamienianie
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.