W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak odkamienić stację parową?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Odkamienianie generatora pary w wielu przypadkach wymaga wręcz minimalnego wkładu sił i czasu. Mimo tego dobrze jest być na to przygotowanym. Dzięki prawidłowej konserwacji Twoja stacja parowa nadal będzie perfekcyjnie wygładzać i odświeżać odzież.

Poradnik jak odkamienić stację parową i pozbyć się z niej osadu

Spis treści:

  To, jak odkamienić stację parową, w wielu modelach (np. Philips, Tefal czy Braun) przebiega szybko i łatwo.

  Najlepsze generatory pary oferują systemy łatwego odkamieniania, jak i funkcje samoczyszczące. Omówię dla Ciebie te mechanizmy.

  Pamiętaj, aby zawsze przeczytać instrukcję obsługi swojej stacji parowej. Producent jest zobowiązany do udzielenia Ci w niej rad odnośnie usuwania kamienia.

  Ale jeżeli dał ciała, nie pisząc na ten temat zbyt wiele, i pragniesz przeczytać coś dokładniejszego, to jesteś w dobrym miejscu!

  Na czym polega odkamienianie stacji parowej?

  Jak już wspominałem, rasowe stacje parowe często mają funkcję samoczyszczenia (udrażniania kanalików parowych), a przede wszystkim systemy łatwego usuwania kamienia.

  Na czym polegają? Ogólnie biorąc, woda z osadem i kamieniem zbiera się w jednym miejscu, np. w specjalnej szufladce, pojemniku bądź na szyfcie/wkładzie antywapiennym. Czasem bojler zabezpieczony jest siateczką zbierającą osad.

  Co więc musisz zrobić? Gdy przyjdzie czas na odkamienianie (stacja parowa da Ci o tym znać, np. stosowną diodą/kontrolką i sygnałem dźwiękowym), wypłukujesz to miejsce bądź czyścisz wkład (ewentualnie wymieniasz filtr).

  I to właściwie tyle!

  Co ważne, nie chodzi tu o odkamienianie samego zbiornika na wodę. To nie dałoby wiele. Chodzi o usunięcie kamienia z całego systemu parowego: węża, który łączy bazę z żelazkiem, bojlera, samego żelazka, a także całej masy wewnętrznych przewodów, czyli każdego miejsca, które ma styczność z wodą bądź parą wodną.

  Aby było jeszcze łatwiej, dokładnie omówię metodę odkamieniania kilku popularnych serii generatorów pary.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Odkamienianie stacji parowych Philips z systemem Easy De-Calc Plus

  Do tej grupy należy chociażby testowany przeze mnie Philips GC9685/80. Sprawdzałem to więc osobiście.

  Jak przebiega proces usuwania kamienia? Banalnie! Oto instrukcja:

  1. O konieczności odkamienienia informuje kontrolka. Gdy generator poprosi Cię o usunięcie kamienia i osadu, kontrolka zacznie migać.
  2. Odłącz urządzenie od prądu. Jeżeli sprzęt był dopiero co używany (a często tak właśnie jest), musisz poczekać, aż ostygnie (ok. 2 godzin).
  3. Przygotuj się na wylanie wody z specjalnego zbiornika. Potrzebny będzie Ci jakiś kubek bądź miska (o pojemności co najmniej 350 ml).
  4. Odkręć pokrętło/zatyczkę i poczekaj, aż brudna woda z drobinkami kamienia spłynie do podstawionego kubka, miski lub innego naczynia.
  5. Zakręć pokrętło i ciesz się udaną konserwacją swojej stacji parowej!

  Instrukcja wideo od Philipsa:

  Łatwe, prawda? Tym prostym zabiegiem ochronisz generator pary, przedłużając jego żywotność i utrzymując najwyższą wydajność prasowania.

  Irytować może jedynie długi czas stygnięcia. Przynajmniej ten zalecany przez producenta; chodzi o to, aby użytkownik nie poparzył się przypadkowo gorącą wodą, więc ten czas jest w mojej ocenie zawyżony. Ale oczywiście nie zalecam ryzykowania i odkręcania pokrętła wcześniej, niż radzi producent.

  Odkamienianie stacji parowych Philips z systemem Smart Calc Clean

  Tańsze generatory pary Philips dysponują systemem Smart Calc Clean. Nie jest to aż tak bardzo zaawansowany i wygodny mechanizm, ale i tak automatyzuje proces usuwania kamienia.

  Oto Instrukcja odkamieniania stacji parowych z systemem Smart Calc Clean:

  1. O konieczności odkamienienia informuje kontrolka. Gdy generator poprosi Cię o usunięcie kamienia i osadu, kontrolka zacznie migać.
  2. Włącz generator i napełnij jego zbiornik na wodę do połowy.
  3. Ustaw żelazko na dołączonym w zestawie pojemniku Smart Calc Clean.
  4. Przez 2 sekundy przytrzymaj przycisk funkcji odkamieniania.
  5. Zaczekaj 2 minut. Przez ten czas ze stopy żelazka wydobywa się para i brudna woda.
  6. Opróżnij pojemnik Smart Calc Clean i wytrzyj mokrą stopę żelazka, aby znów móc prasować.

  Odkamienianie stacji parowych Tefal z systemem Calc Collector

  A właściwie z szufladką antywapienną Calc Collector. Stacje parowe z tym sposobem radzenia sobie z kamieniem zachwycają łatwością konserwacji.

  Oto instrukcja:

  1. O konieczności odkamienienia informuje kontrolka. Gdy generator poprosi Cię o usunięcie kamienia i osadu, kontrolka się zaświeci.
  2. Odłącz urządzenie od prądu. Jeżeli sprzęt był dopiero co używany (a często tak właśnie jest), musisz poczekać, aż ostygnie (Tefal też zaleca ok. 2 godzin).
  3. Wyjmij specjalną szufladkę, w której zbiera się kamień z bojlera.
  4. Opróżnij, umyj, wysusz i włóż z powrotem szufladkę Calc Collector, aby móc bezproblemowo używać swojego generatora.

  Instrukcja wideo od Tefala:

  Odkamienianie stacji parowych Tefal bez systemu Calc Collector

  Mowa o bardziej budżetowych stacjach parowych marki Tefal. Jeżeli nie mają systemu Calc Collector, to w większości działają na wkłady antywapienne, które niestety trzeba wymieniać, a więc i kupować.

  Sam proces wymiany wkładu jest prosty, ale tutaj również podsyłam instrukcję:

  1. O konieczności wymiany wkładu informuje kontrolka.
  2. Odłącz urządzenie od prądu. Jeżeli sprzęt był dopiero co używany (a często tak właśnie jest), musisz poczekać, aż ostygnie (ok. 2 godzin).
  3. Wyjmij i wyrzuć stary wkład.
  4. W jego miejsce włóż nowy.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Odkamienianie stacji parowych Braun z systemem Fast Clean

  Stacje parowe Braun są odkamieniane w podobny sposób co modele Philips.

  Oto instrukcja:

  1. O konieczności odkamienienia informuje stosowna ikona. Gdy generator poprosi Cię o usunięcie kamienia i osadu, ikonka się zaświeci.
  2. Odłącz urządzenie od prądu. Jeżeli sprzęt był dopiero co używany (a często tak właśnie jest), musisz poczekać, aż ostygnie (Braun zaleca przynajmniej 2,5 godziny).
  3. Odkręć korek i poczekaj, aż brudna woda z drobinkami kamienia spłynie do podstawionej miski bądź zlewu.
  4. W ostatniej fazie tego procesu umieść korek w jego miejsce, włącz urządzenie i zresetuj funkcję usuwania kamienia, przytrzymując przycisk oczyszczania przez 2 sekundy.

  Instrukcja wideo od Brauna:

  https://youtu.be/LGYX_aKO7Jk

  Tańsze generatory pary tej marki mają wymienne filtry na wyposażeniu, które podobno wystarczają na rok. A niektóre generatory mają od razu 2 w zestawie. Proces wymiany takich wkładów jest banalny, zresztą omawiałem niemal bliźniaczy sposób na przykładzie tańszych stacji Tefal.

  Odkamienianie stacji parowych innych firm

  Przykłady na bazie Philipsa, Tefala i Brauna w zupełności wystarczyły, abym przedstawił Ci najpowszechniejsze sposoby odkamieniania generatorów pary.

  Jak widzisz, stacja parowa najczęściej sama Cię informuje, kiedy należy wziąć się za usuwanie osadu.

  Jeżeli chodzi o inne firmy, to przebiega to w podobny sposób. Należy wymienić (ewentualnie oczyścić) filtr bądź wylać wodę z drobinami kamienia, która zbiera się w jednym miejscu bazy. Czasem producenci zalecają proste przepłukanie zbiornika.

  Dlatego też nie chciałem przynudzać i powtarzać bardzo podobnych sposobów na usunięcie kamienia z systemu parowego.

  Odkamienianie żelazka stacji parowej

  Ogólnie biorąc, systemy antywapienne generatorów pary są zazwyczaj bardzo skuteczne.

  Ale jest to jednak rozbudowany sprzęt.

  Bojler i komponenty zawarte w samej stacji to jedno, ale na kamień narażone jest też żelazko połączone ze stacją wężem parowym. Szczególnie gdy mówimy o nowocześniejszych systemach, czyli opartych na zbieraniu osadu w szufladce/zbiorniku (a nie przetaczanie brudnej wody przez cały system, z żelazkiem włącznie).

  W skrajnej sytuacji może się zdarzyć tak, że z otworów wytwornicy zaczną wypadać białe lub brązowe drobiny. Co wtedy? Jedynie Philips podsyła jakąś konkretniejszą instrukcję. Dotyczy stacji parowych z systemem Easy De-Calc:

  1. Odłącz stację parową od prądu, a jeśli była używana, to poczekaj, aż całkowicie ostygnie (ok. 2 godzin).
  2. Odkręć pokrętło i opróżnij zbiorniczek Easy De-Calc.
  3. Wlej do niego 500 ml wody destylowanej. Co istotne, wlewając wodę, otwór zbiornika Easy De-Calc powinien być skierowany do góry.
  4. Nie zmieniając pozycji stacji, zakręć pokrętło.
  5. Włącz urządzenie i poczekaj, aż będzie gotowe do pracy.
  6. Przygotuj jakąś grubą tkaninę i przesuwaj po niej żelazkiem przez 3 minut.
  7. Zakończ proces, gdy zauważysz, że woda nie wypływa z żelazka lub gdy zacznie ono generować parę.

  Tak to tłumaczy Philips. Inni producenci milczą. Jeżeli więc z żelazka Twojego generatora zaczną wypadać podejrzane drobiny, od razu skontaktuj się z producentem sprzętu, aby podpowiedział Ci rozwiązanie problemu.

  Jak często należy odkamieniać stację parową?

  To pytanie w przypadku generatorów pary nie ma aż tak dużego znaczenia. Skoro urządzenie samo upomina się w stosownym czasie o odkamienienie, to nie zastanawiasz się, kiedy to zrobić.

  A co ile tak się dzieje? To już zależy od konkretnego modelu, częstotliwości prasowania oraz twardości wody.

  Ale tak mniej więcej raz na miesiąc. Niektórzy producenci zamiast okresu czasowego piszą o zużyciu konkretniej ilości wody, np. że usuwanie kamienia odbywa się co 15 l wody, która przeszła przez generator.

  Ogólnie biorąc, nie jest to w przypadku tej kategorii ani upierdliwie częste, ani przede wszystkim męczące.

  Podsumowanie

  Na koniec kilka wniosków:

  1. Generatory pary nie sprawiają większych problemów z odkamienianiem. Same informują użytkownika o takiej potrzebie, a proces usuwania kamienia jest zazwyczaj banalny. No i nie zdarza się to jakoś uciążliwie często.
  2. Najkorzystniej wypadają systemy odkamieniania oparte na zbieraniu wody z kamieniem do szuflady/zbiornika, czyli w jedno miejsce. Dobrze chronią bojler. Wystarczy, że spuścisz brudną wodę do zlewu czy podstawionego naczynia lub oczyścisz szufladę bądź zastosowany wkład. Szybkie i wygodne.
  3. Są także mniej zaawansowane systemy. Polegają np. na procesie wydmuchiwania pary i wody z drobinami osadu do zlewu bądź specjalnego pojemnika dołączonego w zestawie. Wymaga to nieco większej ingerencji z Twojej strony, choć również przebiega stosunkowo szybko i bezproblemowo.
  4. Bardzo łatwe jest także odkamienianie oparte na wymianie zabrudzonego filtra zbierającego kamień. Minus taki, że filtry darmowe nie są, musisz je kupować (chyba że wystarczy oczyścić filtr, choć wtedy i tak z czasem może gorzej się sprawować). A kilka dobrych dych potrafią kosztować. Na szczęście wiele generatorów ma od razu kilka sztuk w zestawie, a w wielu przypadkach jeden filtr może służyć nawet przez rok (zależnie od eksploatacji, a dokładniej tego, jak często prasujesz).
  5. Częstotliwość odkamieniania stacji parowej najbardziej zależy od częstotliwości używania sprzętu. Regularne prasowanie góry ciuchów wymusi częstsze usuwanie kamienia ze stacji parowej. Istotna jest także twardość wody. Sprawdź więc, jaka woda do generatora pary jest zalecana.
  6. Analizując porady producentów i instrukcje obsługi dziesiątek generatorów pary, ani razu nie natknąłem się na sposób oparty na wodzie i jakimś odkamieniaczu. W wielu innych urządzeniach ludzie z powodzeniem wykorzystują wodę z octem, kwaskiem cytrynowym czy sodą oczyszczoną. Wygląda na to, że tutaj nie jest to wskazane (lub też potrzebne).

  A tak poza tym, mimo że systemy automatycznego odkamieniania wyglądają dobrze, mogą się różnić skutecznością.

  Nie zapomnij monitorować stanu swojej stacji parowej. Obserwuj, czy z otworów parowych nie kapie woda. A jeżeli kapie, to czy nie ma w niej drobin o podejrzanym kolorze. Zwróć uwagę na wydajność: czy zawsze jest taka sama, czy jednak po pewnym czasie użytkowania wypada gorzej?

  W przypadku jakichś nieoczekiwanych problemów od razu pisz do producenta sprzętu (o ile rozwiązania nie ma w dołączonej instrukcji obsługi).

  Oczywiście śmiało możesz zadać mi pytanie w sekcji komentarzy. Codziennie je sprawdzam na moim portalu i szybko pomagam w razie wątpliwości. Jeżeli znasz jakieś inne systemy odkamieniania generatorów pary, to też daj znać.

  Najbardziej pomocne źródło przy tworzeniu tego poradnika: https://www.philips.pl/c-m-ho/prasowanie/odkamienianie

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments