W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak odkamienić żelazko?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Kamień w żelazku parowym to bardzo częsty problem, który pojawia się zwłaszcza u osób używających wody prosto z kranu. O jego obecności świadczy biały proszek wysypujący się z urządzenia albo brzydkie zacieki powstające na ubraniach. Przejdę więc do tego, co interesuje najwięcej osób, czyli jak odkamienić żelazko.

Jak szybko i prawidłowo odkamienić żelazko

Spis treści:

  Domowe sposoby na odkamienienie żelazka

  Najłatwiej odkamienić żelazko domowymi sposobami, wykorzystując to, co każdy ma w kuchennej szafce. Metody, które przedstawię poniżej, sprawdzają się bardzo często, skutecznie usuwając kamień z żelazka.

  W tym wypadku to, jak odkamienić żelazko Philips, Tefal czy Braun, nie różni się od procesu dotyczącego sprzętu innego producenta.

  Niemniej zawsze w pierwszej kolejności sprawdź zalecenia z instrukcji obsługi. Jeżeli producent zabrania użycia do odkamieniania octu bądź kwasku cytrynowego, nie rób tego, ponieważ utracisz gwarancję na sprzęt.

  Ocet

  Najczęściej do odkamieniania, nie tylko żelazek, wykorzystuje się ocet. Praktycznie każdy ma go w domu, jest naturalnym sposobem na pozbycie się osadu z żelazka i nie zanieczyszcza środowiska. Same zalety.

  Jak odkamienić żelazko domowym sposobem za pomocą octu?

  1. Rozmieszaj ocet z ciepłą wodą w proporcji 1:1.
  2. Przelej roztwór do zbiornika na wodę w żelazku.
  3. Ustaw najwyższą moc żelazka z opcją parowania.
  4. Poczekaj, aż cały roztwór wyparuje z żelazka.

  Jeśli woda nie paruje samoczynnie, dobrym sposobem jest wykorzystanie kawałka starego materiału. Prasuj go, aby z żelazka wydobywała się para z octowej mieszanki.

  Dla lepszego efektu powyższe czynności możesz powtórzyć. Na koniec warto wlać do żelazka czystą wodę i ją także odparować. W ten sposób usuniesz ewentualne pozostałości octu, w tym jego specyficzny zapach.

  Pamiętaj, żeby nie używać żelazka z roztworem z octu do prasowania, bo możesz tak zniszczyć ubrania, zostawiając na nim plamy.

  Kamień w żelazku często zbiera się nie tylko w pojemniku na wodę, ale też na stopie. Aby się go pozbyć, zamocz ściereczkę w roztworze wody i octu (przed wlaniem go do zbiornika) i przetrzyj żelazko. Następnie wytrzyj je do sucha.

  Patyczkiem do uszu zamoczonym w roztworzone wyczyścisz też oczka żelazka (strefy naparowywania) głębiej niż tylko na powierzchni.

  Ocet ma tak dobre właściwości odkamieniające i odkażające, że przyda Ci się także podczas kompleksowego czyszczenia żelazka, również z przypaleń.

  Pamiętaj jednocześnie, że odkamienianie żelazka octem nadaje się zwykle do modeli ze stopą ceramiczną, teflonową czy stalową. Chodzi więc o zdecydowaną większość żelazek dostępnych w sklepach. Odpadają w zasadzie jedynie przestarzałe modele z metalową stopą bez żadnej dodatkowej powłoki.

  W każdym razie jeszcze raz przypominam o przejrzeniu instrukcji swojego żelazka, ewentualnie napisaniu do jego producenta. W ten sposób uzyskasz pewność co do tego, czy możesz odkamienić żelazko octem (lub innym domowym specyfikiem).

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Kwasek cytrynowy

  Niezależnie, czy chcesz wiedzieć, jak odkamienić żelazko Tefal, Philips czy Bosch, spróbuj domowego sposobu z kwaskiem cytrynowym.

  Ta metoda jest tak samo prosta jak w przypadku octu.

  Jedyne, co musisz zrobić, to:

  1. Rozmieszaj 2 łyżeczki kwasku w szklance wody (najlepiej ciepłej i przefiltrowanej/destylowanej).
  2. Wlej roztwór do zbiornika na wodę w żelazku.
  3. Ustaw najwyższą moc, włącz opcję prasowania i odparuj zawartość zbiornika.

  Okamienianie żelazka za pomocą kwasku cytrynowego jest takie samo jak w metodzie z octem. Samoczynnie odparuj roztwór lub usuń go podczas prasowania starego materiału.

  Pamiętaj o przetarciu stopy i jej otworów parowych, najlepiej używając patyczka lub wykałaczki owiniętej kawałkiem materiału zamoczonego w roztworze.

  Po pozbyciu się ze zbiornika całego roztworu wlej czystą wodę i ją też odparuj. W ten sposób pozbędziesz się specyficznej woni, mogąc bez obaw prasować swoje odzienie.

  Ranking żelazek parowych – zwycięzca

  Philips Azur 8000 DST8040/30

  Gotowe preparaty do odkamieniania żelazka

  Jeśli nie chcesz lub nie możesz wykorzystywać domowych sposobów na odkamienianie żelazka, użyj jednego z gotowych produktów. W sklepach znajdziesz wiele odkamieniaczy, uniwersalnych lub dopasowanych do konkretnych modeli żelazek.

  Gotowe preparaty przybierają formę proszku bądź granulek. Zwykle rozpuszcza się je w wodzie, umieszcza w zbiorniku żelazka i odparowuje tak samo jak w przypadku roztworu z octem.

  Pamiętaj, żeby po użyciu gotowych preparatów dobrze wyczyścić żelazko czystą wodą.

  Stosuj się do instrukcji zawartej na opakowaniu i zachowaj ostrożność. Gotowe preparaty skutecznie usuwają osad i nalot z kamienia, ale mogą na przykład podrażniać skórę.

  Wśród gotowych preparatów znajdziesz też opcje przyjazne środowisku, więc jeśli Ci na tym zależy, to wybór jest duży.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Opcja samoczyszczenia żelazka

  Nowoczesne żelazka coraz częściej oferują funkcję samoczyszczenia lub inną opcję, która zapobiega powstawaniu kamienia. Kryje się zwykle pod specjalnym, antywapiennym pojemnikiem/szufladką.

  Taka funkcja wymaga jedynie wciśnięcia jednego przycisku, a żelazko samo usuwa nadmiar kamienia ze zbiornika na wodę. Często na bieżąco go odkłada w szufladce, dając w końcu znać, że trzeba ją opróżnić.

  Specjalne zbiorniki, w których gromadzi się biały osad, wystarczy jedynie wysunąć z żelazka. Należy je regularnie opróżniać i płukać pod bieżącą wodą.

  W rankingu żelazek parowych znajdziesz modele, które właśnie w taki sposób ułatwiają odkamienianie.

  Istnieje też nieco uproszczona wersja samoczyszczenia. Polega bowiem na odparowaniu z żelazka drobin kamienia ruchami w przód i w tył.

  Zobacz, jak wygląda w praktyce na przykładzie żelazka Braun:

  Podobnie w przypadku nieco starszych żelazek Philips (z funkcją o nazwie Calc-Clean):

  Jak często odkamieniać żelazko?

  Sporo zależy rzecz jasna od częstości prasowania oraz twardości wlewanej wody, ale zazwyczaj wypada odkamieniać żelazko co 2 – 3 miesiące. Szczegółowe informacje na ten temat powinny być zawarte w instrukcji obsługi Twojego żelazka.

  Nie zaszkodzi też monitorować stanu sprzętu. Przyglądaj się jego stopie, a konkretniej temu, czy pojawił się na niej biały nalot. Zapewne zwrócisz także uwagę na stan ubrań po prasowaniu. Gdy będą na nich białe plamy, drobinki białego piasku bądź kamyczki, czas odkamienić żelazko.

  Jakie są przyczyny kamienia w żelazku?

  Kamień powstaje w żelazku przede wszystkim przez zbyt twardą wodę. Swoje dokłada także nieprawidłowe użytkowanie: za rzadka konserwacja sprzętu oraz zostawianie w jego zbiorniku wody po prasowaniu.

  Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w żelazku?

  Zamiast zastanawiać się, jak odkamienić żelazko, postaraj się zapobiegać powstawaniu osadu.

  Przede wszystkim unikaj używania wody z kranu, która pozostawia nalot i prowadzi do powstawania kamienia. Zamiast tego zdecyduj się na wodę destylowaną (lub filtruj kranówkę przed wlaniem do sprzętu). Więcej szczegółów na ten temat poznasz, czytając artykuł o tym, jaka woda nadaje się do żelazka.

  Do pojemnika wlewaj tyle wody, ile będzie Ci potrzebne podczas prasowania. Po skończonej pracy opróżniaj zbiornik. Woda zalegająca w zbiorniku powoduje szybsze osadzanie się kamienia w żelazku.

  Nawet jeśli stosujesz wodę destylowaną, zadbaj o konserwację żelazka zgodnie z wcześniej podanymi poradami.

  Czym grozi kamień w żelazku?

  Kamień zalegający w żelazku obniża jego skuteczność. Urządzenie prasuje dużo gorzej, bo generuje mniej pary, którą mniej równomiernie rozprowadza, i może nawet ulec awarii. Pojawia się też wysokie ryzyko zostawiania plam na odzieniu.

  Jak widzisz, zakamienione w środku żelazko wywoła odwrotny skutek od zamierzonego. Zamiast sprawnie usunąć pofalowania, nie pozbędziesz się ich, narażając na zniszczenie sprzęt (bo może nawet dojść do sytuacji, w której woda cieknie z żelazka), jak i wygładzany materiał.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments