W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak odpowietrzyć ekspres do kawy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Odpowietrzenie ekspresu nie jest trudnym zadaniem, ale mimo to trzeba wiedzieć, jak je przeprowadzić. Jeżeli Twój automat do kawy tego wymaga, koniecznie zajrzyj poniżesz. Prędko się dowiesz, jak zażegnać problem zapowietrzonego ekspresu.

Jak odpowietrzyć ekspres do kawy? Porady i wskazówki

Spis treści:

  Jak odpowietrzyć ekspres do kawy? Ogólna instrukcja

  Najpierw wyjmij filtr wody z pojemnika, zamocuj dyszę gorącej wody, podstaw coś pod wylewkę. Zamontuj pojemnik z powrotem oraz przepuść wodę przez ekspres. Tak w kilku krokach odpowietrzysz swój ekspres.

  To wbrew pozorom prosta czynność, więc nie powinna przysporzyć Ci większego kłopotu.

  Odpowietrzanie ekspresu wygląda podobnie w przypadku różnych producentów, jak np. DeLonghi, Siemens, Saeco, jak i Philips.

  Poznaj krótką, bardziej szczegółową instrukcję, dzięki której przywrócisz swój sprzęt do ponownego użytku.

  1. Pierwsze, co musisz zrobić, to wymontować z pojemnika na wodę filtr wody. Zazwyczaj służy do tego specjalny klucz, który powinien znajdować się w zestawie wraz z ekspresem.
  2. W kolejnym kroku umieść w ekspresie dyszę gorącej wody.
  3. Pod wylewkę urządzenia podstaw dowolne naczynie.
  4. Teraz ponownie ustaw pojemnik na swoim miejscu i rozpocznij przepuszczanie wody przez ekspres. Będzie to ok. pół litra cieczy.
  5. Upewnij się, czy wszystkie akcesoria, takie jak tacka ociekowa lub zaparzacz, znajdują się na swoich miejscach.
  6. Teraz na panelu sterowania odnajdź przycisk z opcją płukania. Możesz zdecydować się także na dowolny program kawowy, ale pamiętaj, że przepływ wody musi być jednostajny, nie skokowy. Dlatego wybór np. espresso będzie nie do końca dobrym rozwiązaniem.

  W tym momencie pompa zacznie zasysać wodę znajdującą się w pojemniku. Zrobi to przy pomocy obliczeń, jakie wykonuje przepływomierz. Z kolei obieg napełni się do pewnego poziomu i dokładnie przepłucze.

  Jeśli uważnie wykonasz powyższe kroki, odpowietrzenie ekspresu powinno zakończyć się powodzeniem. Jak widzisz, nie jest to skomplikowany proces, a co najważniejsze, wykonasz go bez niczyjej pomocy.

  Nowoczesne urządzenia automatycznie poinformują Cię o potrzebie odpowietrzania. Wtedy wystarczy jedynie wcisnąć wybrany przycisk, by ekspres przeprowadził Cię przez całe zadanie krok po kroku. W końcu nic tak nie pobudza, jak poranna aromatyczna kawa.

  Właściciele starszych modeli muszą przebrnąć przez cały proces samodzielnie. Na szczęście z moją małą pomocą szybko pozbędziesz się problemu.


  Nie masz jeszcze dobrej maszyny do robienia kawy w domu? Sprawdź moje klasyfikacje:


  Dlaczego ekspres się zapowietrzył?

  Zapowietrzanie ekspresu to problem, który pojawia się niezależnie od marki. Dotyczy sprzętów Krups, Saeco, jak i innych. Niezależnie od modelu usterka nierzadko wynika z tych samych przyczyn.

  Za mała ilość wody w pojemniku

  To najczęstsza przyczyna zapowietrzania ekspresu DeLonghi, Siemens lub innej marki. Wydaje się błaha, ale wbrew pozorom bywa problematyczna.

  Oczywiście po wciśnięciu guziczka urządzenie zacznie przygotowywać napar, ale kiedy zorientuje się, że nie ma wystarczającej ilości wody, zaciągnie powietrze i zwyczajnie się zablokuje.

  W tym przypadku pierwsze, co musisz zrobić, to uzupełnić wodę w zbiorniku i rozpocząć proces odpowietrzania. To jedyny sposób, żeby wznowić poprawną pracę ekspresu i cieszyć się smaczną kawą.

  Niepoprawnie zamontowany zbiornik na wodę

  Nie wiesz, dlaczego Twój ekspres się zapowietrzył? Sprawdź, czy udało Ci się poprawnie włożyć pojemnik na wodę. I tutaj nie ma znaczenia, czy korzystasz z urządzenia automatycznego, czy kolbowego. Jeśli zbiornik nie przylega dokładnie do każdej ze stron obudowy urządzenia, to zaparzenie kawy będzie niemożliwe.

  Źle ustawiony pojemnik utrudni swobodny, prawidłowy przepływ wody. W efekcie pompa zamiast cieczą zaciągnie się powietrzem.

  Problem z pojemniczkiem nie zawsze wynika z niepoprawnego montażu. Niekiedy zdarza się, że w szparę przedostanie się większe zanieczyszczenie albo ukruszone ziarenko kawy. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj, czy Twój ekspres jest prawidłowo przygotowany do użytku.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zapchany filtr do wody

  To jedna z częstych przyczyn zapowietrzenia ekspresu, szczególnie kiedy korzystasz z tego samego filtra przez dłuższy czas.

  Problem pojawia się jeszcze w innych przypadkach. W nowych akcesoriach często znajdują się pęcherzyki powietrza, które również uniemożliwiają prawidłową pracę ekspresu.

  W takich sytuacjach najlepiej od razu wyjmij filtr z pojemnika i uruchom program dozowania gorącej wody. Zanim ponownie zamontujesz wkład w urządzeniu, potrząśnij nim parę razy.

  Dla bezpieczeństwa umieść filtr w naczyniu z wodą i odstaw całość na parę minut. W tym czasie znajdujące się w środku pęcherzyki powietrza powinny się uspokoić i przestać pływać.

  Niesprawny przepływomierz

  Zakłócenie działania przepływomierza to kolejna przyczyna zapowietrzania ekspresu. Jeśli udało Ci się wykluczyć powyższe usterki, być może to tu leży wina Twojego problemu?

  Sprawdź na wszelki wypadek, czy przepływomierz kręci się bez zarzutu. Upewnij się również, czy w jego obrębie nie znajdują się żadne zanieczyszczenia. Czasami to one uniemożliwiają poprawną pracę tego elementu.


  Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:


  Jak ustrzec się przed zapowietrzeniem ekspresu?

  Nie zawsze da się uniknąć takiego problemu, ale ryzyko jego wystąpienia zawsze możesz zminimalizować.

  Przede wszystkim pamiętaj, że masz do czynienia ze sprzętem elektronicznym. Dlatego dbaj o jego regularną i prawidłową pielęgnację. Najważniejsze to wiedzieć, jak odkamienić ekspres do kawy. Nadmiar osadu może prowadzić do wielu różnych awarii.

  Kontroluj również poziom wody w zbiorniku. W przypadku za małych ilości zawsze uzupełniaj ciecz. Lepiej nie pozwolić, aby było jej zbyt mało na zrobienie kawy.

  Podczas wymiany filtra pamiętaj o prawidłowym montażu. Jeśli sprzęt nie wykryje jego obecności, pierwsze, co zrób, to sprawdź drożność i obieg w trakcie wyjmowania wkładu.

  Na powierzchni filtra nie mogą znajdować się pęcherzyki powietrza. Zanim ponownie zamontujesz go w ekspresie, najpierw umieść go na chwilę w misce z wodą. W niektórych modelach znajdziesz opcję oczyszczania filtra. To ciekawe i przydatne rozwiązanie, z którego warto korzystać.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments