Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki? Wyłączanie blokady

Blokada drzwi pralki potrafi doprowadzić do furii! Nie możesz ich otworzyć i zupełnie nie wiesz, jak to zmienić. Szybko się z tym uporasz, zaglądając do poniższego poradnika. Dokładnie opisałem ten problem oraz jego rozwiązania.

Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki? Wyłączanie blokady

Spis treści:

  Co zrobić, jeśli pralka nie chce się otworzyć?

  Bywają sytuacje, kiedy z jakichś powodów po zakończeniu prania nie możesz dostać się do bębna. Jak otworzyć zablokowane drzwi pralki, gdy pomimo upływu czasu i Twojego wysiłku blokada nie ustępuje? Istnieje na to pewien sposób, który okazuje się pomocny niezależnie, czy jesteś posiadaczem pralki Bosch, Candy, Samsung, Beko, Whirlpool, czy LG.

  Kiedy nagle następuje przerwa w dostawie prądu, drzwi pralki blokują się, przez co nie da się ich otworzyć. Nigdy nie szarp ich na siłę. Jest to bardzo niebezpieczne i może dodatkowo zwiększyć Twój problem. Robiąc tak, doprowadzisz do usterek, takich jak np. urwany zamek lub całkowite uszkodzenie drzwi.

  • Rozwiązanie: W przypadku wystąpienia blokady odłącz sprzęt od zasilania i poczekaj parę minut. Następnie włącz pralkę i pociągnij za uchwyt. W większości przypadków takie rozwiązanie okazuje się bardzo pomocne, a Ty dzięki temu wyjmiesz z bębna wypraną odzież.

  Przyczyny zablokowanych drzwi od pralki

  Wcześniejszy sposób nie pomógł? Spokojnie, potencjalnych przyczyn jest więc, ale na wszystko są rozwiązania. Patrz poniżej.

  Blokada rodzicielska – często rodzice zabezpieczają urządzenie przed dziećmi. Z tego względu ustawiają tzw. blokadę rodzicielską. Zdarza się, że to ona nie pozwala na szybkie otworzenie bębna. W niektórych pralkach łatwo ją przypadkowo włączyć.

  • Rozwiązanie: Jeśli nie pamiętasz, jak wyłączyć blokadę rodzicielską, zajrzyj do instrukcji obsługi. Nie we wszystkich modelach rozwiązanie jest takie samo, ale zwykle trzeba przytrzymać dwa przyciski jednocześnie. Przeważnie to kombinacja guzików Temperatura + Wirowanie. Czasami zdarza się, że wystarczy wcisnąć przycisk z symbolem klucza.

  Woda w filtrze – często blokada drzwi spowodowana jest wodą znajdującą się w filtrze pompy odpływowej. W takim wypadku koniecznie oczyść zabrudzony element.

  • Rozwiązanie: Odkręć ostrożnie filtr, który znajduje się na dole pralki. Do płaskiego naczynia lub na ręczniki spuść znajdującą się w środku wodę. Następnie dokładnie umyj filtr pod bieżącą wodą i włóż na swoje miejsce. Uruchom urządzenie, po czym otwórz zablokowane drzwi pralki.

  Awaria blokady zamka lub drzwi pralki – niekiedy problemy z dostaniem się do wypranej odzieży powoduje awaria blokady lub zamka. Element ten łączy się z mechanizmem blokady, dlatego dosyć rzadko, ale zdarza się, że to on ulega uszkodzeniu.

  • Rozwiązanie: W przypadku nadłamanej części konieczne jest wezwanie na pomoc fachowca, który wymieni zamek lub usunie zepsuty element ze środka. Wymaga to całkowitego zdemontowania drzwi, dlatego nie podejmuj się tego, jeśli nie masz żadnego doświadczenia. W innym przypadku jeszcze bardziej uszkodzisz swój sprzęt.

  Problem z modułem elektronicznym – moduł odpowiada za uruchomienie się blokady. W sytuacji jego awarii drzwi pralki pomimo prób nie będą chciały się otworzyć.

  • Rozwiązanie: Jeśli nie masz doświadczenia w naprawie AGD, wezwij na pomoc fachowca, który wymieni uszkodzony moduł elektroniczny na nowy.

  Błąd zasilania – zdarza się, że pralka nie jest w stanie zarejestrować zakończenia prania przez błąd zasilania. Wtedy dochodzi do blokady drzwi.

  • Rozwiązanie: Wyłącz urządzenie i po paru minutach uruchom je ponownie. Otwórz bęben i rozwieś swoje pranie.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Jak otworzyć zablokowane drzwi w pralce konkretnej marki?

  Sprawdź, jak otworzyć pralkę, gdy jest zablokowana w zależności od marki. Pamiętaj przy tym, że podane przeze mnie rozwiązania niekiedy są uniwersalne.

  Na wszelki wypadek dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Często producenci zawierają w niej szczegółowe informacje i porady dotyczące konkretnych usterek.

  Ponadto bez względu na model pralki najpierw odłącz sprzęt od prądu. Jednocześnie upewnij się, czy w bębnie nie znajduje się woda. Jeśli tak, poczekaj, aż ostygnie, odetnij jej dopływ, a następnie spuść resztki z bębna do dużego naczynia.

  Awaryjne otwieranie drzwi:

  1. Pralki Samsung – na dole urządzenia zlokalizuj filtr. Otwórz jego klapę. W środku ujrzysz żółty korek zwalniający blokadę drzwi. Delikatnie pociągnij go do siebie. Drzwi powinny bez problemu się otworzyć.
  2. Pralki Beko – nad filtrem pompy odpływowej producent umieszcza specjalną dźwignię pozwalającą na wyłączenie blokady drzwi. Aby to zrobić, pociągnij za nią. Niekiedy w instrukcji obsługi znajdziesz wskazówkę, że za pierwszym razem czynność nie jest w ogóle skuteczna. To oznacza, że musisz pociągnąć za dźwignię kilka razy.
  3. Pralki Electrolux – sposób na to, jak wyłączyć blokadę drzwi w pralce, nie jest skomplikowany. Aby tego dokonać, otwórz klapę, gdzie znajduje się filtr. Następnie ulokowaną w środku taśmę zwalniającą pociągnij w dół. W dużym stopniu zadanie ułatwisz sobie, stosując do tego śrubokręt.
  4. Pralki Bosch – tu blokadę również zwolnisz po otworzeniu klapy filtra. Najpierw za pomocą śrubokręta poluzuj śruby znajdujące się na dźwigni. Kolejno zdejmij z niej zabezpieczenie w postaci folii i pociągnij do siebie. Po tym czasie blokada powinna zwolnić. Pamiętaj, aby później dźwignię umieścić w pozycji wyjściowej.
  5. Pralki Indesit – w nich element pozwalający na wyłączenie blokady drzwi znajduje się również na dole obok filtra. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do innych modeli jego klapa ulokowana jest na całej szerokości urządzenia. Po jej otworzeniu w środku znajdziesz specjalny pasek wyposażony w uchwyt. Pociągnij go do siebie, aby zwolnić blokadę drzwi.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 13 Średnia: 4.2]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments