W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak podłączyć dekoder do telewizora?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Podłączałem, jak i konfigurowałem już sporo dekoderów, zwłaszcza tych DVB-T2. Ogólnie biorąc, nie jest to raczej trudne. Wystarczy wiedzieć, jakich złączy użyć, by połączyć oba sprzęty. A że możliwości jest kilka, warto wszystkie poznać. Znajdziesz je poniżej, rzecz jasna z dokładną instrukcją montażu.

Jak podłączyć dekoder do telewizora? Montaż DVB-T2

Spis treści:

  Co jest potrzebne do podłączenia dekodera do telewizora?

  Rodzaj oraz ilość potrzebnych rzeczy do podłączenia dekodera w dużej mierze zależą od telewizora. Mimo wszystko do najważniejszych zalicza się:

  • Dobry dekoder DVB-T2.
  • Pilot do dekodera.
  • Pilot do telewizora.
  • Prawidłowo dobrany kabel do wejścia w telewizorze (do wyboru masz HDMI, eurozłącze, USB lub SCART).
  • Przewód antenowy.

  Pamiętaj, na samym początku potrzebujesz odpowiedniego przygotowania. Inaczej nie wykonasz prawidłowo zadania, przez co wieczorne oglądanie filmu będzie zwyczajnie niemożliwe.

  Ranking dekoderów DVB-T2 – zwycięzca

  Strong SRT 8208

  Jak podłączyć dekoder do telewizora? Ogólna instrukcja

  Podłączając dekoder DVB-T2 do telewizora, pamiętaj, że każde z urządzeń musi mieć identyczne wejścia. Jeśli zaniedbasz tę kwestię, telewizja w ogóle nie będzie odbierać.

  Uwierz mi, że wbrew pozorom czynność nie należy do skomplikowanych. Wszystko wykonasz w paru prostych krokach.

  Oto one:

  1. Na samym początku odłącz telewizor od zasilania.
  2. Użyj kabla antenowego, by podpiąć antenę do dekodera.
  3. W kolejnym kroku podłączenia wymagają dwa podstawowe urządzenia. Za pomocą kabla z odpowiednim wejściem podepnij dekoder do telewizora.
  4. Pora na test sprawdzający. Wepnij ponownie wtyczkę odbiornika do prądu.
  5. Uruchom oba urządzenia i poczekaj chwilę, aż każde z nich zacznie działać.
  6. By telewizja odbierała poprawnie, zmień w ustawieniach źródło obrazu.

  Jak podłączyć dekoder do telewizora kablem HDMI?

  To, jak podłączyć dekoder do TV kablem HDMI, nie wymaga zbędnego wyjaśnienia, zwłaszcza że to najczęściej zalecana metoda. Obecnie chyba już wszystkie najnowsze modele mają popularne wejście umożliwiające jednoczesne przesyłanie obrazu i dźwięku.

  Podpięcie dekodera do telewizora przy użyciu HDMI to banalna sprawa.

  1. Jeden koniec przewodu umieść w odbiorniku (złącze HDMI/ARC), a drugi w dekoderze.
  2. Upewnij się, że telewizor ma dostęp do zasilania i uruchom oba urządzenia.
  3. Za pomocą pilota od TV wybierz źródło HDMI.
  4. I to prawie wszystko! Teraz dekoder automatycznie dokona konfiguracji i wyszuka wszystkie dostępne kanały. Umożliwi również zmianę niektórych ustawień, jak np. rozdzielczość obrazu.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak podłączyć dekoder do telewizora Samsung przez Wi-Fi?

  To metoda przeznaczona dla najnowocześniejszych urządzeń wyposażonych w bezprzewodową łączność. Wi-Fi oprócz tego, że zapewnia większy zasięg, to dodatkowo ogranicza liczbę kabli podłączonych do odbiornika.

  Dekoder nie musi znajdować się tuż przy telewizorze, bo w tym przypadku nie ograniczają go żadne przewody.

  1. Telewizor połącz z siecią, którą używasz w domu.
  2. Włącz dekoder i z dostępnych opcji wybierz łączność Wi-Fi.
  3. Odnajdź na liście sieć internetową, z której korzysta telewizor. Swój wybór potwierdź, wpisując prawidłowe hasło.
  4. Po akceptacji zmian dekoder automatycznie połączy się z telewizorem.

  Jak podłączyć dekoder do telewizora za pomocą USB?

  Jeśli Twój telewizor Philips, Sony, LG albo innej marki nie ma jakimś cudem wejścia HDMI, dekoder podłączysz w trochę inny sposób. Potrzebny będzie do tego port USB oraz specjalny adapter USB-HDMI. To on przekonwertuje sygnał, umożliwiając tym samym prawidłowy odbiór kanałów.

  1. Na samym początku podepnij adapter do swojego dekodera. Oczywiście użyj do tego kabla USB.
  2. W drugą końcówkę adaptera wepnij przewód HDMI. Podłącz go również do odbiornika.
  3. Uruchom telewizor i przy użyciu pilota jako główne źródło sygnału zaznacz wejście HDMI.

  Jak podłączyć dekoder do telewizora bez eurozłącza?

  Zdarza się, że niektóre starsze telewizory oferują jedynie gniazdo antenowe. Na próżno szukać w nich takich wejść jak np. HDMI.

  Czy w takiej sytuacji podłączenie dekodera DVB-T2 będzie niemożliwe? Niekoniecznie. Musisz dokupić jedynie specjalne urządzenie nazywane modulatorem. Pozwoli Ci na prawidłowe podpięcie do odbiornika i jednocześnie zapewni odbiór dostępnych kanałów telewizyjnych.

  Sytuacja wygląda nieco prościej, kiedy TV dysponuje wejściem AV. Wtedy potrzebny Ci będzie jedynie tzw. kabel euro-chinch. Jedną stronę podłączasz wówczas do dekodera z wejściem SCART, a drugą w miejscu AV.

  Takie proste podpięcie zapewni między urządzeniami prawidłowy przepływ sygnału, gwarantując bezproblemowy odbiór telewizji.

  Gdzie umieścić dekoder DVB-T2?

  To zależy, jakim sposobem udało Ci się podłączyć dekoder do telewizora. Jeśli oba urządzenia działają za pomocą Wi-Fi, to nie ograniczają Cię żadne kable.

  Dekoder możesz ustawić w dowolnym miejscu, a teoretycznie nawet w innym pomieszczeniu. Nie ma konieczności, by sprzęty znajdowały się blisko siebie, ponieważ bezprzewodowa łączność i tak zapewni prawidłowy odbiór kanałów.

  Jeśli do podłączenia potrzebujesz kabla HDMI lub USB, musisz się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Co prawda sporo zależy od długości wybranego przewodu, ale i tak nie oczekuj kosmicznej odległości.

  W takich sytuacjach dekoder najczęściej ustawisz za odbiornikiem, przed nim, między jego nóżkami, na szafce RTV lub tradycyjnie na telewizorze. Kiedy zależy Ci na estetycznym wystroju wnętrza, pomyśl nad sprytnym ukryciem mniejszego urządzenia. Możesz np. zaopatrzyć się w niewielki panel, którym zakryjesz wystające przewody.

  Pamiętaj o ergonomii użytkowania. Wiedząc, jak skonfigurować pilot od dekodera z telewizorem, musisz nim prosto zmieniać kanały. Gdy całość działa na podczerwień, polega to na wycelowaniu pilota w stronę dekodera. Miej to z tyłu głowy, ustawiając urządzenie w pokoju, salonie czy sypialni.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments