W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak podłączyć kierownicę do laptopa?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Podłączenie kierownicy do laptopa jest tak naprawdę bardzo łatwe i podobne w stosunku do zwykłego komputera stacjonarnego. Mimo wszystko takie zapytania też padają, więc postanowiłem dokładnie omówić tę czynność.

podłączamy kierownicę do laptopa

Spis treści:

  Czy można podłączyć kierownicę do laptopa?

  Jak najbardziej! Co właściwie może stać tu na przeszkodzie? Najprostsze kierownice do gier, takie najtańsze, działają na zasadzie plug and play, czyli podłącz i graj. Wystarczy Ci jeden wolny port USB, bo to on daje urządzeniu zasilanie.

  Te bardziej zaawansowane, np. z rankingu kierownic do gier, wymagają dodatkowego zasilania elektrycznego (i zawsze mają swój zasilacz w zestawie). To dlatego, że korzystają z bardziej złożonych technologii, np. sprzężenia zwrotnego (Force Feedback).

  Ostatnią sprawą jest system operacyjny Twojego komputera osobistego. Kierownica musi być z nim kompatybilna, ale na tym gruncie także nie ma zazwyczaj problemów. Producent kontrolera zawsze powinien podawać na stronie produktowej informacje dotyczące kompatybilności.

  Nawet gdy wszystkie porty USB w Twoim lapku są zajęte, to wystarczy dokupić HUB USB (rozgałęziacz z kilkoma portami w tym interfejsie). Kosztuje niewiele, a rozwiąże sprawę.

  A jak nie ma żadnego portu USB? No cóż, trudno wyobrazić sobie taką sytuację, bo jest to interfejs, który pojawia się już wszędzie. Ale tak teoretycznie – wtedy musisz sprawdzić, jakie złącza ma Twój notebook, i szukać przejściówek, które do nich pasują, a z drugiej strony dają port USB.

  Jesteś przed zakupem kierownicy? Koniecznie przeczytaj:

  Podłączenie kierownicy do laptopa krok po kroku

  1. Prawidłowo zamontuj kierownicę do blatu biurka

   Niektóre modele wymagają jeszcze nałożenia obręczy kierownicy do jej bazy (jeżeli można ją swobodnie odłączać). Cały proces jest stosunkowo łatwy – wymaga nałożenia obręczy w odpowiedniej pozycji i dokręcenia śruby mocującej.

  2. Podłącz kabel USB i zasilający

   Teraz wystarczy, że podłączysz kierownicę do laptopa za pomocą USB i do gniazdka elektrycznego za pomocą przewodu zasilającego.

  3. Poczekaj, aż kierownica się skalibruje

   Uważaj na automatyczną kalibrację kierownicy. Gdy zostanie podłączona do prądu i laptopa, to najprawdopodobniej zacznie się sama kalibrować. Wykonuje wtedy szybkie ruchy w lewo i prawo, by po chwili wrócić do pozycji neutralnej.

  4. Ściągnij sterowniki/oprogramowanie

   Markowe kierownice mają swoje oprogramowania. Zazwyczaj wystarczy odwiedzić stronę producenta, np. takiego Logitech lub Thrustmaster, i ściągnąć sterowniki. To obowiązkowy krok, bo odpowiedni software daje dostęp do wielu funkcji i opcji regulacji, np. ustawienia maksymalnego obrotu kierownicy czy jej oporu.

  No i to tyle, jeżeli chodzi o samo podłączenie gamingowej kierownicy do laptopa.

  Przed rozpoczęciem pierwszego wyścigu warto jeszcze ustawić ją pod daną grę, najlepiej stworzyć sobie profil w oprogramowaniu. Na początku musisz bowiem ustalić, jaki opór Ci pasuje, przy jakim kącie obrotu ruchy zgadzają się w stosunku 1:1 (bo tak według mnie najwygodniej się gra), jak mocny ma być Force Feedback itp.

  Ja na przykład miałem zupełnie inaczej ustawioną kierownicę, gdy grałem w jakiś spokojny symulator (np. ETS 2), a inaczej, gdy śmigałem w szybkich wyścigach (np. WRC czy Need for Speed). W pierwszym przypadku kąt obrotu niemal dochodził do tego maksymalnego w mojej kierownicy (czyli 900 stopni), a w drugim nie potrzebowałem nawet połowy z tego.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Ranking kierownic do gier – zwycięzca

  Thrustmaster Ferrari Alcantara T300

  Umiejscowienie kierownicy podłączonej do laptopa

  Jeszcze jedna sprawa, szczególnie gdy Twoje biurko nie jest zbyt duże – dobrze zaplanuj ulokowanie kierownicy w stosunku do laptopa gamingowego.

  Dlaczego? Aby Twój nowy kontroler gier wyścigowych nie zasłaniał ekranu, który musisz przecież dokładnie widzieć. Laptopy nie mają zwykle wielkich matryc (te, które prezentuje ranking laptopów, miewają po prawie 16 cali), są też nisko położone, więc albo wypada oddalić lapka w głąb biurka, albo ustawić tak, aby jego pozycja była wyższa.

  Mając wszystko dobrze przemyślane i prawidłowo podłączone oraz skonfigurowane, możesz zacząć zabawę. Mam nadzieję, że nowa kierownica da Ci masę frajdy i że dzięki niej poprawisz swoje wyniki w grach.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 14 Średnia: 4.6]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments