W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak podłączyć komputer do telewizora? Najlepsze sposoby!

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Masz przeciętny monitor, ale porządny telewizora? Potrzebujesz większego ekranu podczas korzystania z PC? Pomyśl nad podłączeniem komputera do telewizora. Jak tego najszybciej dokonać? Jakie są wszystkie sposoby? Prędko się tego dowiesz, czytając mój poradnik!

Jak podłączyć komputer do telewizora? Wszystkie sposoby i porady

Spis treści:

  Sposoby na podłączenie komputera do telewizora

  Możliwości sparowania tych dwóch urządzeń jest kilka. Jedne wymagają użycia specjalnych kabli i złączy, z kolei do pozostałych opcji da się wykorzystać łączność bezprzewodową. Podobna sytuacja jak podczas podłączania laptopa do telewizora.

  Poniżej przedstawię Ci wszystkie sposoby i opiszę krok po kroku, jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora. Dzięki temu uda Ci się znaleźć najlepszą metodę zapewniającą oglądanie filmów lub granie w gry na dużym ekranie!

  1. Kabel HDMI

  Nie od dziś wiadomo, że kable HDMI są sporym udogodnieniem, jeśli chodzi o przesyłanie plików, dźwięków i obrazów z jednego urządzenia na drugie.

  Praktycznie każdy telewizor ma kilka wejść HDMI. Jeśli Twój odbiornik należy do tej grupy, to z powodzeniem podepniesz go do komputera stacjonarnego.

  Pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić wersję portu. Zdecydowanie ułatwi Ci to zadanie. Kiedy Twój telewizor ma rozdzielczość 4K, wówczas musisz wybrać złącze np. w wersji 1.4a. Parametr ten jest co prawda minimalny w tym przypadku, ale dzięki niemu uzyskasz już dobrej jakości obraz.

  Wiedz jednocześnie, że jeśli komputer oferuje znacznie starszą wersję złącza, to jego podłączenie w wersji Ultra HD nie będzie niestety możliwe.

  Poznaj krótką instrukcję podłączenia komputera do telewizora przez HDMI.

  1. Upewnij się, czy oba urządzenia są włączone.
  2. Jedną końcówkę kabla HDMI podłącz do komputera, a drugą do telewizora.
  3. W odbiorniku ustaw HDMI jako główne źródło sygnału. Pamiętaj, że w przypadku kilku złączy musisz sprawdzić, do jakiego gniazda podłączono wtyczkę.
  4. Jeśli wszystko bez problemu udało Ci się rozszyfrować, to w tej chwili na ekranie telewizora powinien pojawić się pulpit komputera.

  2. Kabel VGA

  W przypadku starszych modeli podłączenie urządzeń będzie możliwe za pomocą złącza VGA. Co prawda czynność nie jest skomplikowana, ale wymaga dodatkowego użycia zewnętrznych głośników.

  Kabel VGA gwarantuje jedynie przesyłanie samego obrazu, dlatego o dźwięk musisz zadbać oddzielnie.

  1. Uruchom komputer oraz telewizor.
  2. Jeśli urządzenia wyposażono w identyczne wejście, końcówki kabla VGA wepnij w przeznaczone do tego miejsca. Niekiedy istnieje ryzyko rozłączenia kabla. Aby tego uniknąć, zabezpiecz każdą z końcówek śrubką.
  3. W kolejnym kroku podłącz głośniki do wejścia audio 3,5 mm.
  4. Sprawdź, czy zarówno obraz, jak i dźwięk pojawiły się w Twoim odbiorniku.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  3. Podłączenie za pomocą Wi-Fi

  Sparowanie dwóch urządzeń za pomocą kabla HDMI nie jest w ogóle skomplikowaną czynnością. Jednocześnie pamiętaj, że istnieje dużo wygodniejsza metoda umożliwiająca przesyłanie danych z jednego ekranu na drugi.

  Dowiedz się, jak podłączyć komputer do telewizora bezprzewodowo, wykorzystując do tego sieć Wi-Fi.

  Sposób ten nie wymaga korzystania z kabli, które lubią plątać się pod nogami. Dodatkowo nie musisz umieszczać obok siebie telewizora i PC. Bez problemu mogą znajdować się w innych pokojach.

  Jak podłączyć komputer do telewizora za pomocą Wi-Fi?

  1. Na początku upewnij się, czy Twój odbiornik zezwala na łączność bezprzewodową. Jeśli dysponujesz telewizorem ze Smart TV, to opcja ta musi być zapewniona.
  2. Uruchom sprzęty i zadbaj, aby były połączone za pomocą jednej sieci.
  3. Ustaw w telewizorze Wi-Fi Direct i dokonaj połączenia, wykorzystując do tego nazwę swojego odbiornika.
  4. Niekiedy producenci zalecają instalację aplikacji umożliwiającej przesyłanie ekranu. Wszystko zależy od posiadanego przez Ciebie modelu. Upewnij się, zaglądając do instrukcji obsługi, czy w Twoim przypadku instalacja również jest konieczna.
  5. Obraz znajdujący się na komputerze powinien automatycznie przenieść się na ekran odbiornika. Jeśli to nie nastąpi, wszystkie filmy przenieś do Windows Media Player.

  4. Mirroring

  Nazwa wydaje się trochę dziwna, ale całe podłączenie nie jest niczym skomplikowanym. Sposób polega w skrócie na przesłaniu obrazu w komputerze na ekran telewizora.

  Potrzeba jest do tego jedynie specjalna przystawka Chromecast. Wepnij ją do wejścia HDMI w odbiorniku, po czym ustaw odpowiednie opcje w komputerze. Ważne, aby sprzęt był wyposażony w przeglądarkę Chrome, ponieważ w innym przypadku podłączenie nie zadziała.

  Twój PC nie musi być wyposażony w kartę Wi-Fi. Niezbędne jest za to połączenie z routerem odpowiadającym za przesyłanie sygnału bezprzewodowego.

  Jak podłączyć komputer do telewizora za pomocą przystawki?

  1. Umieść Chromecast w wejściu HDMI z tyłu telewizora.
  2. Zarówno komputer, telewizor, jak i router muszą działać w tym samym czasie.
  3. Połącz PC oraz przystawkę z tą samą siecią.
  4. W odbiorniku ustaw HDMI jako podstawowy sygnał działania sprzętu.
  5. W komputerze uruchom przeglądarkę Chrome.
  6. W prawnym górnym rogu kliknij ‘Więcej’, a następnie ‘Przesyłaj…’.
  7. Z listy wybierz nazwę swojej przystawki.
  8. Połączenie komputera z telewizorem jest gotowe!

  5. Miracast

  Funkcja Miracast przeznaczona jest dla urządzeń korzystających z Windows 10. Jej działanie jest podobne do Chromecast. Różnica polega na tym, że komputer musi być wyposażony w bezprzewodową kartę oraz poprawnie działające Wi-Fi.

  W innym przypadku Twój PC nie będzie prawidłowo działał za pomocą Ethernet. To, czy komputer korzysta z funkcji Miracast, łatwo sprawdzisz, przytrzymując jednocześnie klawisz Windows oraz K.

  W przypadku korzystania z Miracast na ekranie pojawi się lista urządzeń zezwalających na przesyłanie obrazu. Kiedy nie wyświetli Ci się żadna ikonka, oznacza to, że Twój komputer nie jest przystosowany do tej funkcji. Jeśli widzisz listę urządzeń, wybierz nazwę swojego telewizora i poczekaj, aż sprzęty się połączą.

  6. AirPlay

  W przypadku korzystania z komputera marki Apple podłączenie do telewizora też jest możliwe i to bez dodatkowych przewodów. Potrzebny jest Ci do tego kompatybilny telewizor lub przystawka Apple TV.

  Jak połączyć komputer z telewizorem w przypadku tego producenta?

  1. Uruchom oba urządzenia.
  2. Połącz komputer oraz telewizor z tą samą siecią Wi-Fi.
  3. W swoim PC kliknij górny pasek i wybierz ikonę AirPlay. Urządzenie powinno bez problemu odnaleźć kompatybilny odbiornik.
  4. Ekran komputera automatycznie wyświetli się w telewizorze.
  5. Pamiętaj, że zawsze możesz także zmienić klonowanie obrazu na tzw. rozszerzenie przestrzeni roboczej. Dzięki temu Twój telewizor stanie się zewnętrznym monitorem.

  7. Połączenie za pomocą Windows

  Kolejna opcja pozwalająca na połączenie dwóch urządzeń jest możliwa w sposób bezprzewodowy. Dotyczy to komputerów wyposażonych w system Windows.

  W tym celu:

  1. Odszukaj na swoim odbiorniku funkcję odbicia lustrzanego. Opcja ta jest dostępna w Smart TV w ustawieniach dotyczących sieci bezprzewodowej.
  2. W komputerze ustaw sieć Wi-Fi za pomocą dolnego paska ekranu.
  3. Przytrzymaj jednocześnie klawisz Windows oraz C.
  4. Na ekranie komputera ujrzysz zakładkę dotyczącą ustawień.
  5. Wybierz opcję ‘Projekt’ oraz ‘Dodaj urządzenie’.
  6. Następnie trzeba będzie podać specjalny kod PIN dotyczący funkcji WPS. Wszystkie dane automatycznie pojawią Ci się na ekranie odbiornika.
  7. Po podaniu odpowiedniego kodu połączenie komputera z telewizorem powinno zakończyć się pomyślnie.

  Dlaczego warto podłączyć komputer stacjonarny do telewizora?

  Nowoczesne komputery stacjonarne każdego dnia zapewniają ogrom możliwości. Są niezastąpione w domu, jak również w pracy.

  Urządzenia cechuje spora wydajność oraz obsługa wielu programów i plików. Każde z nich odznacza się inną rozdzielczością. I chociaż monitory gwarantują dobrej jakości obraz, to zdecydowanie lepiej wygląda on na nieco większym ekranie.

  To dlatego często wiele osób decyduje się na podłączenie komputera do telewizora. Oczywiście mało kto robi to każdego dnia. Sparowanie urządzeń jest raczej sporadyczne, ale bardzo komfortowe.

  Dzięki temu nie musisz inwestować pieniędzy w nowy sprzęt o dużej rozdzielczości. Ciekawy film dostępny np. jedynie w specjalnych aplikacjach z powodzeniem obejrzysz na ekranie telewizora, leżąc na kanapie.

  Już najlepsze telewizory 43 cale zapewniają 4K oraz wiele technologii poprawy obrazu, nie wspominając o większych odbiornikach, np. telewizorach 75 cali z rankingu.

  Sparowanie dwóch urządzeń to gwarancja dobrej jakości obrazu i dźwięku. Zdecydowanie umili Ci to spędzanie długich wieczorów w gronie najbliższych. Nikt nie będzie miał ograniczonego dostępu do ekranu, a Ty tym samym zapewnisz wszystkim rozrywkę na najwyższym poziomie.

  Wiele osób korzysta także z urządzeń 2w1, czyli telewizorów, które są wyjątkowo przyjazne podczas pracy w parze z PC. Dotyczy to nawet 32-calowych telewizorów. Przełączając między źródłami obrazu, zrobisz z takiego sprzętu i telewizor, i monitor do komputera. Mniej wydatków i mniej okablowania.

  W dodatku najlepsze telewizory OLED coraz częściej świetnie współpracują z PC. A takie cacka nierzadko idealnie nadają się do gier. Potwierdza to też ranking telewizorów 55 cali, który obfituje w OLED-y wysokiej jakości. Tak samo jak dobre telewizory 65 cali.

  Podsumowanie

  Najprostszym sposobem podłączenia komputera do telewizora jest użycie kabla HDMI. Złącze tego interfejsu to podstawa w obu urządzeniach, nawet nieco starszych. Jeżeli wolisz bezprzewodowe połączenie, wykorzystaj chociażby Wi-Fi.

  Pamiętaj przy tym, że na ogół nieco lepszą jakość przesyłanego obrazu i dźwięku daje połączenie przewodowe. Dlatego też najbardziej polecam wykorzystanie HDMI.

  Zobacz też: Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do laptopa?

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments