W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak podłączyć laptop do telewizora? Najlepsze sposoby!

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Podłączenie laptopa do telewizora daje Ci możliwość komfortowego korzystania z dużo większego ekranu. A że nie jest to zwykle trudne, warto przeznaczyć chwilę na połączenie obu urządzeń. Czytając poniższy poradnik, szybko sobie z tym poradzisz!

Jak podłączyć laptop do telewizora? Wszystkie sposoby i porady

Spis treści:

  Podłączenie laptopa do telewizora – Wszystkie sposoby

  Podłączenie tych dwóch urządzeń niesie za sobą szereg możliwości. Bez wątpienia należy do nich korzystanie z niektórych aplikacji.

  Starsze sprzęty z powodu braku pewnych funkcji nie zapewniają użytkowania np. platformy Netflix czy też Ipla. Podłączenie laptopa do telewizora jest zatem najlepszym i jednocześnie najszybszym rozwiązaniem gwarantującym doskonałą rozrywkę bez wychodzenia z domu.

  Dostęp do Smart TV to nie jedyna korzyść, dla jakiej warto połączyć ze sobą dwa urządzenia. Niemniej, aby z niej skorzystać, musisz użyć jednego z dostępnych sposobów. W niektórych sytuacjach niezbędne będą dodatkowe kable lub urządzenia, choć istnieją także bezprzewodowe opcje.

  Sytuację zdecydowanie ułatwia to, kiedy oba sprzęty pochodzą od tego samego producenta i korzystają z jednego oprogramowania. W przypadku posiadania telewizora i laptopa marki np. Samsung, zyskujesz do dyspozycji pewne funkcje pozwalające na sprawne połączenie.

  Poniżej wszystkie możliwe sposoby podłączenia lapka do TV. Wiele z nich przypomina podłączanie komputera stacjonarnego do telewizora.

  1. Podłączenie laptopa do telewizora za pomocą kabla HDMI

  Dlaczego warto wiedzieć, jak podłączyć laptop do telewizora przez HDMI? Z prostego względu! To najpopularniejsza i jednocześnie najprostsza metoda dająca dostęp do wielu aplikacji. Praktycznie każdy dobry laptop ma złącze HDMI.

  1. Do podłączenia przygotuj laptop, telewizor oraz kabel HDMI.
  2. Włącz oba urządzenia.
  3. Za pomocą pilota uruchom w telewizorze port HDMI jako podstawowe źródło sygnału. Zdarza się, że niekiedy odbiornik oferuje więcej niż jedno takie gniazdo. Sprawdź wtedy informację odnośnie numeru portu, do jakiego ma być podłączony przewód.
  4. Jedną końcówkę kabla HDMI wepnij do laptopa, a drugą do telewizora.
  5. Po poprawnym podłączeniu dwóch urządzeń, na ekranie odbiornika pojawi się obraz pochodzący z laptopa.

  2. Podłączenie laptopa do telewizora za pomocą mini HDMI

  Jak połączyć laptop z telewizorem, kiedy nie dysponujesz kablem HDMI o standardowym wejściu? Wówczas użyj mniejszego gniazda, takiego jak mini lub micro.

  Niezbędny okaże się przewód o różnych wielkościach końcówek. Sposób podłączenia obu urządzeń będzie wyglądał tak samo jak w przypadku kabla HDMI w standardowym rozmiarze.

  Do dyspozycji masz jeszcze jedno rozwiązanie, wykorzystujące tzw. przejściówkę. Musi ona składać się z dwóch elementów, tradycyjnego wejścia HDMI oraz kabla z końcówką mini HDMI.

  Spójrz, jak wygląda takie podłączenie.

  1. Uruchom oba urządzenia.
  2. Posługując się pilotem, ustaw port HDMI jako główny sygnał odbioru.
  3. Standardową końcówkę przewodu umieść w telewizorze, z kolei drugą w przejściówce.
  4. Do mini wejścia HDMI znajdującego się w laptopie wepnij wtyk przejściówki.
  5. Poprawne podłączenie laptopa do telewizora rozpoznasz po pojawieniu się obrazu na ekranie odbiornika.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  3. Podłączenie laptopa do telewizora w sposób analogowy

  Kiedy masz do czynienia ze starszymi modelami TV, standardowe podłączenie nie będzie możliwe. I nie ma tu znaczenia, czy jesteś posiadaczem sprzętu marki Philips, LG czy też Sony. W takich sytuacjach konieczne będzie użycie innych kabli niż HDMI. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są przewody VGA lub DVI.

  Nierzadko w przypadku starszych telewizorów wykorzystuje się złącza analogowe pozwalające jedynie na dostęp do obrazu. Niestety, ale musisz wtedy liczyć się z gorszą jakością wyświetlanego filmu.

  Jednocześnie zwróć uwagę, że nikt nie będzie wpatrywał się w ekran odbiornika, kiedy z głośników nie da usłyszeć się ani jednego dźwięku.

  Co w takiej sytuacji zrobić i jak podłączyć laptop do telewizora, żeby wszystko działało prawidłowo? Wykorzystaj do tego przewód typu jack-jack i postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

  1. Włącz zarówno laptop, jak i telewizor.
  2. W przypadku wyposażenia obu sprzętów w identyczne wejście jedną końcówkę kabla wepnij do odbiornika, a drugą do komputera przenośnego. Musisz pilnować, aby nie doszło do rozłączenia kabla w miejscach podpięcia. Dla bezpieczeństwa końcówki możesz unieruchomić za pomocą niewielkich śrubek.
  3. Żeby dźwięk pojawił się w głośnikach, końcówkę przewodu jack-jack o wielkości 3,5 mm wepnij w wejście audio znajdujące się z tyłu telewizora. Drugi koniec powinien znaleźć się w laptopie, w miejscu przeznaczonym na słuchawki/zewnętrzne głośniki.

  Zdarza się, że port VGA lub DVI jest umieszczony wyłącznie w jednym urządzeniu, z kolei drugie oferuje standardowe wejście HDMI. Wtedy do podłączenia laptopa do telewizora musisz wykorzystać konwerter, inaczej nazywany przetwornikiem.

  1. Końcówkę konwertera umieść w złączu HDMI.
  2. Przewód VGA lub DVI wepnij do urządzenia nieobsługującego kabla HDMI.
  3. Drugie złącze DVI lub VGA umieść w gniazdku konwertera.
  4. Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i wypięcia końcówek, zabezpiecz złącza, wykorzystując do tego np. śrubki.

  4. Podłączenie laptopa do telewizora za pomocą Wi-Fi

  Połączenie ze sobą dwóch urządzeń możliwe jest nie tylko za pomocą wszelkiego rodzaju kabli. Do dyspozycji masz również opcje bezprzewodowe.

  W przypadku wyposażenia urządzeń w kartę Wi-Fi Direct nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je w ten właśnie sposób. Dodatkowo konieczność użycia routera będzie zbędna, dzięki czemu nie przejmujesz się obciążeniem sieci i związanych z tym problemów, jak np. kłopoty z szybkością Internetu.

  Sprawdź, jak podłączyć laptop do telewizora przez Wi-Fi.

  1. Przed przystąpieniem do działania włącz laptop oraz telewizor.
  2. Wykorzystując pilot, ustaw na ekranie odbiornika opcję WiDi lub Miracast.
  3. Aby sprawnie dokonać konfiguracji na notebooku, w jednym momencie wciśnij kombinację przycisków Windows oraz P.
  4. Wybierz na laptopie opcję ‘Połącz z ekranem bezprzewodowym’.
  5. Na ekranie powinna pojawić się lista, z której wybierzesz nazwę odbiornika.
  6. Aby uzyskać połączenie, chwilę odczekaj. Telewizor powinien automatycznie uzyskać dostęp do dźwięku i obrazu znajdującego się w laptopie.

  5. Jak połączyć laptop z telewizorem bezprzewodowo przez Chromecast?

  Przystawka Chromecast zapewni Ci szybki dostęp do obrazu z laptopa na ekranie telewizora. Jej wykorzystanie wcale nie jest trudne.

  1. Umieść kostkę Chromecast w specjalnym wejściu z tyłu odbiornika.
  2. Upewnij się, że zarówno router, jak i laptop z telewizorem są włączone i działają poprawnie.
  3. Połącz laptop oraz przystawkę z tą samą siecią.
  4. Za pomocą pilota ustaw w odbiorniku opcję HDMI jako główną, wykorzystującą sygnał.
  5. Musisz zadbać, aby laptop obsługiwał najnowszą wersję przeglądarki Google Chrome.
  6. Uruchom przeglądarkę internetową na swoim laptopie.
  7. Z górnego prawego rogu wybierz ikonkę o nazwie ‘Więcej’ oraz opcję ‘Przesyłaj…’.
  8. Następnie ujrzysz listę, z której należy kliknąć nazwę przystawki.
  9. Po chwili sparowanie urządzeń powinno odbyć się automatycznie.

  Oprócz połączenia ze sobą obu sprzętów za pomocą Chromecast na telewizor przeniesiesz wszystko, co znajduje się obecnie na ekranie Twojego laptopa. Bez problemu więc obejrzysz ulubiony film, rozgrywki sportowe, a nawet zdjęcia.

  W tym celu:

  1. Uruchom na laptopie przeglądarkę internetową. Pamiętaj, aby użyć do tego Google Chrome.
  2. Ponownie w górnym prawym rogu kliknij opcję ‘Więcej’. Z listy wybierz ‘Przesyłaj…”.
  3. Teraz kliknij strzałkę skierowaną do dołu oraz ‘Przesyłaj pulpit’.
  4. Na liście znajdź nazwę swojej przystawki i ciesz się rozrywką na dużym ekranie.

  6. Przesyłanie obrazu z laptopa na telewizor za pomocą Bluetooth

  Do dyspozycji masz jeszcze jeden sposób na szybkie połączenie ze sobą dwóch sprzętów.

  Dowiedz się, jak połączyć laptop z telewizorem przez Bluetooth i uzyskać dostęp do nieograniczonej rozrywki każdego dnia.

  Pamiętaj, że instrukcja dotyczy urządzeń wykorzystujących Windows 10.

  1. Z głównego menu ‘Start’ wybierz ‘Ustawienia’.
  2. Kliknij ‘Urządzenia’.
  3. Wybierz opcję ‘Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne’.
  4. Na ekranie notebooka wyświetli się niewielkie okienko. Dodaj w nim preferowane urządzenie poprzez wybór ekranu bezprzewodowego lub stacji dokującej.
  5. Laptop uruchomi Wi-Fi Direct/Miracast, po czym rozpocznie poszukiwanie nowych urządzeń. Pamiętaj, że do tego nie jest wykorzystywany router, dlatego komputer przenośny nie może znajdować się dalej niż 5 m od telewizora.
  6. Po chwili na ekranie powinna pojawić się lista. Znajdź na niej nazwę swojego odbiornika. Często zdarza się, że zamiast jednej opcji do wyboru pojawi się kilka, najczęściej w blokach, domach bliźniaczych lub domkach jednorodzinnych na niewielkim osiedlu. Wówczas musisz klikać w poszczególne nazwy, aż uda Ci się uzyskać dostęp do konkretnego, swojego urządzenia.
  7. Kiedy łączysz ze sobą sprzęty po raz pierwszy, na odbiorniku zauważysz prośbę o zezwolenie na dostęp. Wyraź zgodę, jeśli faktycznie dotyczy Twojego sprzętu.

  Ranking laptopów – zwycięzca

  ASUS TUF Gaming A15 15,6″

  Korzyści z podłączenia laptopa do telewizora

  Podłączenie laptopa do telewizora to nie tylko dostęp do rozrywki, ale także polepszenie warunków pracy dla grafików, informatyków czy też inżynierów. Opcja ta będzie przydatna przede wszystkim w sytuacji, kiedy pojawi się konieczność otworzenia kilku okienek w tym samym czasie na jednym ekranie.

  Nawet małe telewizory 32 cale są przecież wyraźnie większe od laptopowych wyświetlaczy. Nie wspominając o nieco większych odbiornikach, chociażby 43-calowych telewizorach, jak i tym, co prezentuje ranking telewizorów 55 cali. A kończąc na cudach, które prezentuje ranking telewizorów OLED.

  Z takiego rozwiązania warto także skorzystać, kiedy zależy Ci na lepszej jakości wyświetlanego obrazu. Jak wiesz, oglądanie filmu na niewielkim laptopie często nie sprawia frajdy, zwłaszcza gdy w grę wchodzą sceny akcji.

  Jeżeli źródło filmu jest z jakichś przyczyn dostępne tylko na Twoim lapku, ale odwiedzili Cię znajomi, przenieś rozrywkę na większy ekran. Przyznaj, że podziwianie najnowszej produkcji w 5 osób będzie bardziej komfortowe np. na telewizorze 75 cali niż na 17-calowym notebooku.

  Warto pamiętać, że marka urządzeń nie ma szczególnego znaczenia. Musisz jedynie mieć na uwadze model sprzętu, ponieważ to od niego zależy, w jaki sposób dokonasz podłączenia. Niemniej takie najlepsze telewizory 65 cali dadzą ogrom możliwości.

  Oglądanie np. zdjęć w rodzinnym gronie i na dużym ekranie będzie możliwe niezależnie od tego, czy masz urządzenie marki Samsung, Sony, LG czy Philips. Na ekran telewizora równie łatwo przeniesiesz też nagrane przez siebie filmy lub ulubione rozgrywki sportowe. Dzięki temu zyskasz znakomitą jakość obrazu i dźwięku.

  Podłączenie laptopa do telewizora to także korzystne rozwiązanie w wielu innych sytuacjach. Dzięki temu w przypadku prezentowania różnych danych, wykresów i pokazywania prezentacji multimedialnych nie musisz używać rzutników.

  Coraz częściej w salach konferencyjnych stosuje się nowoczesne telewizory, które montowane są na ścianach. Łączy się je z laptopami, zapewniając w ten sposób całemu zespołowi lepszą jakość prezentacji.

  Podsumowanie

  Jak najprościej podłączyć laptop do telewizora? Najlepiej kablem HDMI, wykorzystując złącza tego interfejsu. Praktycznie każdy notebook i TV je oferują. Łączysz przewodowo oba urządzenia i tyle. Do wyboru masz także bezprzewodowe rozwiązania, np. w formie Wi-Fi.

  Pamiętaj również, że użycie kabla, a więc fizyczne połączenie laptopa i TV, gwarantuje zwykle stabilniejszy sygnał, a więc nieco lepszą jakość obrazu i dźwięku.

  Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci sprawę, znalazłem filmik producenta Lenovo, który zwięźle opisuje niektóre z metod podłączenia:

  Zobacz też: Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do laptopa?

  Oceń publikację
  [Głosy: 9 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  genek
  1 rok temu

  Jak podlączyć PRZEWODOWO, ze stacjonaki po kablu?