W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak podłączyć płytę indukcyjną? Montaż indukcji krok po kroku!

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Montaż płyty indukcyjnej kusi osoby, które nie chcą wydawać pieniędzy na elektryka i mają talent do majsterkowania. Czy jest to jednak rozsądne? O czym trzeba pamiętać, podłączając indukcję 230 V lub 400 V? Wszystko w poniższym poradniku!

Jak podłączyć płytę indukcyjną? Poradnik montażu indukcji

Spis treści:

  Kto może podłączyć płytę indukcyjną?

  Montaż płyty indukcyjnej to spore wyzwanie, szczególnie przy 3-fazowej instalacji. Dlatego najbezpieczniej i najłatwiej jest zlecić to zadanie profesjonalistom.

  Kto może podłączyć płytę indukcyjną? Każdy elektryk, który choć trochę zna się na swojej pracy. Będzie on mógł określić rodzaj instalacji, dokonać odpowiednich pomiarów napięcia, zamontować płytę i sprawdzić jej działanie.

  Jeśli jesteś jedną z tych osób, które uważają, że na pewno poradzą sobie bez niczyjej pomocy, lepiej się zastanów. Dlaczego? Niezależnie, czy wybrany przez Ciebie model to płyta indukcyjna Bosch, Amica czy innego znanego producenta, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz w instrukcji jasny przekaz: płyta ma być montowana przez specjalistę lub stracisz gwarancję w razie niepowodzenia przy instalacji.

  Większość producentów zabezpiecza się w ten sposób, ponieważ jedna pomyłka przy montażu może całkowicie zniszczyć płytę indukcyjną. A chyba żadna firma nie chce wymieniać klientom sprzętu co kilka dni, bo pomylili kable.

  Dlatego nie tylko warto, ale czasem nawet trzeba zlecić montaż płyty indukcyjnej elektrykowi. Wiele osób może czuć zniechęcenie na myśl o dodatkowych kosztach. Czy jednak słusznie? No bo tak naprawdę ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej? Średni koszt takiej usługi to 100 – 200 zł (w zależności od miasta). Jeśli gwarantuje Ci to sprawne działanie płyty, to chyba warto wrzucić to w koszt poniesiony za zakup sprzętu, prawda?

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Wymagania montażowe

  Czy płyta indukcyjna ma jakieś konkretne wymagania montażowe? W porównaniu do innych sprzętów kuchennych są one naprawdę nieduże.

  Poznaj je:

  • Płytę indukcyjną można zamontować niemal w każdym miejscu w kuchni. Istotne jest przede wszystkim, aby znajdowała się blisko gniazdka.
  • Bezpośrednio pod blatem z płytą indukcyjną mogą znaleźć się szuflady i szafki, ale też inne sprzęty do zabudowy. Wtedy jednak pojawia się kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę.
  • Jeśli decydujesz się na montaż płyty indukcyjnej w blacie nad piekarnikiem, zadbaj, aby między dwoma urządzeniami było minimum 20 mm przerwy. Dotyczy to także małej indukcji dwupalnikowej.
  • Musisz również zadbać, aby płyta indukcyjna znajdowała się minimum 5 mm od krawędzi szafki z przodu oraz minimum 40 mm od ściany lub innej pionowej powierzchni nad blatem.
  • Często pojawia się pytanie, jaka szafka pod płytę indukcyjną będzie najlepsza. Tak naprawdę rodzaj mebla nie ma większego znaczenia. Ważne jest jedynie, aby otwór w blacie był odpowiednio wykonany, a płyta była zamontowana stabilnie.
  • Nie zaleca się ogólnie montowania płyty indukcyjnej w niedużej odległości od zlewozmywaka. To ważne szczególnie gdy montujesz np. 80-centymetrową płytę indukcyjną.

  Warunki techniczne

  Kolejną istotną kwestią podczas montażu płyty indukcyjnej są warunki techniczne, które trzeba spełnić.

  Pierwszy i najważniejszy warunek to odpowiednia instalacja w kuchni. Zwróć uwagę, że chodzi o sieć w jednym konkretnym pomieszczeniu, nie w całym domu. Nawet jeżeli w garażu czy w innym miejscu w domu masz zasilanie 400 V, nie oznacza, że znajdziesz je także w kuchni.

  Najpierw upewnij się więc, jaki masz rodzaj instalacji: 230 V czy 400 V (tak zwaną siłę). To determinuje, jaki rodzaj płyty indukcyjnej możesz zamontować w swojej kuchni. Na szczęście większość dobrych płyt indukcyjnych z rankingu działa na oba sposoby.

  Informacja, jaka powinna być moc przyłączeniowa płyty indukcyjnej, znajdziesz w dołączonej instrukcji lub naklejce na opakowaniu.

  Kolejnym warunkiem technicznym, który trzeba spełnić, jest dobór odpowiednich przewodów. Szczególnie jeśli nie zapewnia ich producent (co zdarza się coraz częściej).

  Jaki przewód do indukcji sprawdzi się najlepiej? To zależy od mocy przyłączeniowej. W przypadku instalacji 230 V (1-fazowej) powinien mieć on przekrój minimum 3 x 4 mm2. Płyty podłączane do instalacji 3-fazowej (400 V) wymagają użycia przewodu minimum 5 x 2,5 mm2.

  Fachowcy polecają też podłączenie płyty do osobnego obwodu elektrycznego z oddzielnym zabezpieczeniem. Takie rozwiązanie zapewnia większe bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko przeciążenia sieci. Jeśli nie masz możliwości takiego podłączenia, elektryk może zaproponować Ci stworzenie oddzielnego obwodu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Instrukcja podłączania płyty indukcyjnej

  Załóżmy, że mimo wszystko decydujesz się na samodzielne podłączenie indukcji. Jak to zrobić? Przede wszystkim zależy to od tego, jaką masz płytę indukcyjną. I nie chodzi tutaj tylko o markę sprzętu. Zarówno płyta indukcyjna Electrolux czy BEKO, jak i innych producentów, może mieć moc przyłączeniową 230 V lub 400 V.

  Płyta indukcyjna 230 V

  Pierwsze, co musisz zrobić, podłączając płytę indukcyjną, to przeczytać instrukcję. Naprawdę Ci się to przyda. Przede wszystkim poszukaj w niej informacji, jakie zabezpieczenia i przewody są niezbędne do tego konkretnego modelu. Płyta indukcyjna Whirlpool, Siemens, Samsung czy Amica może mieć zupełnie inne wymagania niż pozostałe modele.

  Na tym etapie, jeśli okaże się, że nie masz osobnego obwodu, a jest on niezbędny, trzeba będzie go wykonać. Tutaj przyda się elektryk (nawet jeśli usilnie go unikasz).

  Następnie ponownie wróć do instrukcji. Poszukaj w niej schematu przyłączeniowego, który niemal na pewno się w niej znajduje (lub na naklejce na opakowaniu).

  Kiedy czujesz gotowość do działania, wyłącz prąd w pomieszczeniu i zacznij montaż.

  Jeśli Twoja płyta indukcyjna może być podłączona tylko do sieci 1-fazowej, sprawa jest prosta nawet bez dołączonego schematu. W większości przypadków wystarczy dobrze połączyć kable (kierując się kolorami). Nie jest to metoda w 100 procentach pewna i bezpieczna, ale skoro nie korzystasz z pomocy elektryka, musisz podjąć to ryzyko (co po raz kolejny odradzam).

  Z płyty indukcyjnej powinny wychodzić trzy przewody:

  • Neutralny (N) – zwykle niebieski
  • Ochronny (PE) – żółto-zielony
  • Fazowy (L) – czarny, brązowy lub szary

  Jeśli jednak płyta może być podłączona też do instalacji 3-fazowej, masz pecha. Do dyspozycji masz bowiem nie trzy, a pięć przewodów. W takiej sytuacji jednak niemal na pewno producent dołączył schemat, z którego możesz skorzystać.

  Ściśle trzymaj się schematu, bo płyta indukcyjna Samsung może być podłączana inaczej niż model Bosch czy Electrolux.

  Płyta indukcyjna 400 V

  W przypadku płyty indukcyjnej, która może być podłączona do instalacji 3-fazowej, wszystko jest bardziej skomplikowane niż przy sprzęcie 230 V.

  Przede wszystkim trzeba sprawdzić sieć, przewody oraz zabezpieczenia. Wszystko musi być zgodne z zaleceniami producenta (znajdującymi się w instrukcji, którą trzeba przeczytać).

  Podłączenie płyty indukcyjnej 400 V wymaga wykorzystania aż pięciu kabelków. Są wśród nich dwa przewody fazowe, jeden neutralny (łączony z zaciskiem N zmostkowanym z drugim zaciskiem N) i uziemienie.

  Podsumowanie

  Podłączenie płyty indukcyjnej nie jest prostym zadaniem i łatwo o pomyłkę. Dlatego warto skorzystać z usług elektryka, który wie, co robi.

  Montaż płyty indukcyjnej przez elektryka zapewnia Ci spokój, bezpieczeństwo i przede wszystkim pozwali zachować gwarancję. Swoją niedużą pomyłkę możesz przypłacić utratą sprzętu bez możliwości wymiany na nowy. Dlatego zamiast niepewnie łączyć kabelki, zadzwoń po specjalistę. Na pewno Ci się to opłaci.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 7 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments