W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak podłączyć zmywarkę? Montaż zmywarki krok po kroku

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Montaż zmywarki wydaje się być skomplikowany, choć tak naprawdę nie niesie wielu zagwozdek… o ile wiesz, co do czego. Po przeczytaniu poradnika o tym, jak podłączyć i zamontować zmywarkę, wszystko stanie się jasne!

Jak podłączyć zmywarkę? Montaż zmywarki krok po kroku

Spis treści:

  Kto może podłączyć zmywarkę?

  Podłączenie zmywarki możesz zlecić fachowcowi. Doświadczony hydraulik szybko sobie z tym poradzi. Czasami możesz dokupić taką usługę w sklepie RTV AGD. Wtedy podłączeniem urządzenia zajmie się wyspecjalizowany serwis.

  Jeśli lubisz majsterkować, z podłączeniem zmywarki poradzisz sobie samodzielnie. Nie jest to bardzo skomplikowana czynność i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

  To, o czym musisz pamiętać, to głównie cierpliwość i ostrożność. Każdą czynność wykonuj precyzyjnie. Nawet drobna pomyłka wiąże się z nieprawidłowy działaniem urządzenia.

  Pamiętaj, że błędy mogą doprowadzić np. do wycieku wody i zalania sąsiada. To dodatkowe koszty i duży stres.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Ile kosztuje podłączenie zmywarki przez fachowca?

  Już sam zakup zmywarki to spory wydatek. Zapewne zastanawiasz się, ile dodatkowo zapłacisz specjaliście za jej prawidłowe podłączenie.

  Średni koszt to 100 – 200 zł. Wiedz, że cena zależy nie tylko od wybranego przez Ciebie fachowcy.

  Czasami podłączenie sprzętu wymaga dokonania przeróbek. Wtedy musisz liczyć się z tym, że cena za wykonaną usługę będzie wyższa. Zwykle to dodatkowe kilkadziesiąt złotych.

  Wymagania montażowe

  Zastanawiasz się, jakie wymagania montażowe ma zmywarka? Nie są one bardzo wygórowane:

  • Zmywarkę wolnostojącą ustawisz w dowolnym miejscu, które uznasz za odpowiednie.
  • W przypadku sprzętu do zabudowy zostaw dla niego wolne miejsce w ciągu szafek. Możesz też wymontować jedną z nich. Wsuniętą zmywarkę zabudujesz później blatem i frontem.
  • Najczęściej wybieranym miejscem montażu jest przestrzeń obok zlewozmywaka. Wtedy możesz szybko przełożyć brudne naczynia ze zlewu do komory. W razie potrzeby bez problemu spłuczesz resztki jedzenia.
  • Zwróć szczególną uwagę na wymiary zmywarki, głównie szerokość. Zostawiona na sprzęt szczelina nie może być za mała.
  • Nie musisz się martwić o stabilność sprzętu na lekko nierównej podłodze. Zmywarkę Bosch, Electrolux czy innej marki bez trudu wypoziomujesz.

  Szukasz nowej zmywarki? Sprawdź niezależne zestawienia:


  Warunki techniczne

  Montaż zmywarki wymaga spełnienia kilku warunków technicznych.

  Zazwyczaj zmywarka Amica, Samsung, Beko i innych producentów wymaga doprowadzenia jedynie zimnej wody. Tylko wybrane sprzęty pozwalają na podłączenie do ciepłej wody, o temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

  Wodne i kanalizacyjne podejście ma być zamontowane obok zmywarki lub za nią. Najważniejszy jest łatwy dostęp.

  W miejscu, gdzie ma być zmywarka, doprowadź instalację wodną z zaworem czerpalnym o średnicy 1″ ze złączką do węża. Innym rozwiązaniem jest specjalny zawór kulowy lub z głowicą ceramiczną. To element przystosowany do podłączenia zmywarki, jak i pralki.

  Najłatwiej doprowadzisz wodę do urządzenia z baterii w zlewozmywaku, a ścieki odprowadzisz do syfonu zlewozmywaka. Potrzebne do tego elementy to: wspomniany trójdrogowy zawór czerpalny, przedłużka 1″, uszczelki oraz element do syfonu z podłączeniem bocznym.

  Według instrukcji obsługi zmywarki końcówka węża odpływowego powinna znajdować się na wysokości 30 – 100 cm. To gwarantuje optymalne warunki pracy pompy, która wypompowuje wodę ze sprzętu.

  Zmywarka wymaga zwykłego gniazda 230 V z uziemieniem. Powinno ono znajdować się minimum 60 cm od punktu poboru wody.

  Co istotne, przepływ wody w instalacji ma wynosić 10-15 l/min. Wartość ciśnienia jest uzależniona od modelu zmywarki, najczęściej to 0,1-1 MPa.

  Odpływ wody do kanalizacji powinien znaleźć się na wysokości 30 – 110 cm. Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji. Zalecana średnica rury kanalizacyjnej w miejscu połączenia to minimum 4 cm.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Montaż zmywarki do zabudowy

  Chcesz zamontować samodzielnie zmywarkę do zabudowy 45 cm lub zmywarkę do zabudowy 60 cm? Nie jest to aż tak skomplikowane, jak początkowo może Ci się wydawać. Żeby pozbyć się wszystkich wątpliwości, najpierw przeczytaj instrukcję obsługi.

  Jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej?

  Zakręć główny zawór wodociągowy w domu, a później zdemontuj baterię. Na przewodzie zimnej wody zamontuj trójdrogowy zawór czerpalny.

  W przewód ciepłej wody wkręć specjalną przedłużkę. Pamiętaj, aby zamontować uszczelkę, także przy przewodzie zimnej wody.

  Załóż baterię, a wąż przykręć do zaworu czerpalnego.

  Masz baterię sztorcową? Postępuj dokładnie tak samo. Jedyna różnica polega na tym, że podłączenie będzie pod zlewozmywakiem. To najlepsze wyjście, bo ukryjesz węża zmywarki.

  Jak podłączyć odpływ zmywarki do syfonu?

  Wymień górną kształtkę syfonu zlewozmywakowego na taką z bocznym podłączeniem. Nasuń wąż ściekowy zmywarki. Możesz go ścisnąć cybantem, na pewno zostanie na swoim miejscu.

  Pamiętaj, żeby umieścić odpływ na zalecanej przez producenta wysokości.

  Możesz też wykonać odprowadzenie wody bezpośrednio do kanalizacji.

  Wsuń końcówkę węża odpływowego do rury kanalizacyjnej. Użyj gumowej redukcji, której otwór jest minimalnie mniejszy od zewnętrznej średnicy węża.

  Dopilnuj, aby końcówka węża nie dosięgała do poziomu ścieków w kanalizacji.

  Podpięcie zmywarki do prądu

  Upewnij się, że gniazdo ma uziemienie, a następnie podłącz do niego zmywarkę. Sprzęt może być podpięty wyłącznie do gniazda z bolcem ochronnym.

  Nie używaj przedłużacza. To nie zapewni Ci odpowiedniego bezpieczeństwa użytkowania urządzenia.

  Wiedz, że nie ma wymagań dotyczących odległości gniazda od przewodów kanalizacyjnej instalacji.

  Prawdopodobnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest podłączenie zmywarki do gniazda umieszczonego pod blatem.

  Jak zamontować zmywarkę pod zabudowę w ciągu szafek?

  Krawędzie szafek sąsiadujących ze zmywarką zabezpiecz przed parą wodną i wilgocią. To samo zrób ze spodnią krawędzią blatu.

  Przyklej do wszystkich elementów listwę ochronną lub taśmę. Możesz również umieścić pod sprzętem podkładkę. Ochroni podłogę przed zniszczeniem przy wycieku wody.

  Do przedniej części urządzenia przykręć front meblowy. Zwykle zmywarka AEG, Electrolux i innych znanych marek ma w zestawie szablon. Ułatwia on nawiercenie otworów we froncie. Więcej informacji o tym procesie zawarłem w poradniku: Jak zamontować front do zmywarki?

  Wsuń zmywarkę na miejsce i wypoziomuj nóżki. Zależy Ci na ich zamaskowaniu? Zamontuj na dole cokół.

  Montaż zmywarki wolnostojącej

  Bardzo często pojawia się pytanie, jak zamontować zmywarkę wolnostojącą 45 cm lub zmywarkę wolnostojącą 60 cm. Wygląda to podobnie jak w przypadku tej do zabudowy, za wyjątkiem montowania frontu.

  Jak podłączyć zmywarkę do wody?

  Montaż rozpocznij od zakręcenia głównego zaworu wodociągowego. Teraz możesz przejść do podłączenia zmywarki do zlewu.

  Masz baterię ścienną? Między nią a przewodem zimnej wody zamocuj trójdrogowy zawór czerpalny.

  W przewód ciepłej wody wkręć przedłużkę. Podłącz do niej wąż doprowadzający wodę do sprzętu.

  Jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej, jeśli jest sztorcowa? Montaż niczym się nie różni, ale najlepiej będzie, jeśli zrobisz podłączenie pod zlewozmywakiem.

  W obu przypadkach nie zapomnij o zamontowaniu uszczelek.

  Podłączenie odpływu zmywarki wolnostojącej

  Najwygodniej będzie, jeżeli podłączysz odpływ zmywarki do syfonu zlewozmywaka. Zdejmij jego górną kształtkę i w jej miejsce załóż inną, z podłączeniem bocznym.

  Podepnij wąż ściekowy urządzenia. Zabezpiecz go zaciskiem, nie będzie się zsuwał.

  Innym rozwiązaniem jest umieszczenie węża odpływowego bezpośrednio w zlewozmywaku. Może to wydawać się łatwiejsze, ale taki pomysł nie należy do najlepszych.

  To prowizoryczny montaż, lepiej podłączyć odpływ profesjonalnie.

  Jak podpiąć zmywarkę do prądu?

  Wolnostojącą zmywarkę, tak samo jak tę do zabudowy, należy podpiąć do gniazda z uziemieniem.

  Powinno ono być zabezpieczone przed kroplami wody. Zrezygnuj z przedłużacza.

  Gniazdo bryzgoszczelne to dobre rozwiązanie. Zapewni Ci wysoki poziom bezpieczeństwa.

  Montaż zmywarki wolnostojącej już za Tobą. Jeśli to konieczne, przysuń ją do ściany i szafek lub sąsiadujących z nią sprzętów.

  Przeczytaj też: Zmywarka pod zlewem – Czy to dobry pomysł? Plusy i minusy!

  Zmywarka a inne urządzenia w kuchni

  Szukasz właściwego miejsca do montażu zmywarki? Weź pod uwagę sąsiedztwo innych kuchennych sprzętów. Zebrałem kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać.

  Czy zmywarka może stać obok lodówki?

  To jedno z często zadawanych pytań. Nie jest to zabronione.

  Jeśli swobodnie otwierasz oba urządzenia, mogą ze sobą sąsiadować. Dla bezpieczeństwa zostaw 20 – 30 cm przerwy. Pamiętaj tylko, żeby nie podłączać ich do jednego gniazdka.

  Czy płyta gazowa może być nad zmywarką?

  To już nie jest najlepsze rozwiązanie.

  Urządzenia mogą wzajemnie zakłócać sobie pracę. Pojawia się też problem nadmiernego ciepła i kontaktu z wilgocią.

  Ustawienie obok siebie kuchenki gazowej i zmywarki może źle wpływać na wygodę ich używania. Musisz uważać, żeby płomień nie wychodził poza obszar płyty.

  To bywa uciążliwe i jeśli chcesz tego uniknąć, zastanów się nad innym rozmieszczeniem sprzętów.

  Postaraj się, żeby zmywarka stała z daleka także od mikrofalówki. Jeśli to możliwe, oddziel je przynajmniej jedną szafką. Zagwarantuje Ci to komfort, ale i bezpieczeństwo.

  Czy zmywarka może stać obok piekarnika?

  Jeżeli są to sprzęty do zabudowy, nic nie stoi na przeszkodzie.

  Ścianka znajdująca się między urządzeniami zapewni odpowiednią izolację.

  Wygląda to inaczej, gdy zmywarka ma się znaleźć bezpośrednio pod piekarnikiem. Zrezygnuj z tego pomysłu. Para wodna ze zmywarki doprowadzi do zniszczenia szyby w drzwiach piekarnika.

  Główna zasada jest taka, że zmywarka nie powinna stykać się z innym sprzętem wytwarzającym ciepło. Przyczynia się to do częstszego włączania agregatu, a więc większego poboru energii.

  Podsumowanie

  Zauważ, że podłączenie zmywarki nie jest bardzo skomplikowane.

  Jeśli zechcesz, zrobisz to samodzielnie. Najważniejsze jest zadbanie o detale i zachowanie precyzji.

  Gdy wszystkie czynności wykonasz starannie, nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Swobodnie korzystaj ze zmywarki i ciesz się czystymi naczyniami.

  Masz wrażenie, że montaż zmywarki to za duże wyzwanie? Nie ryzykuj, poproś o pomoc fachowca.

  To dodatkowy koszt, ale masz pewność, że wszystko jest podłączone prawidłowo. W końcu nie każdy musi być złotą rączką, prawda?

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments