W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak poprawić jakość obrazu kamery internetowej?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Obraz przesyłany przez Twoją kamerkę internetową nie zachwyca? Niekoniecznie musisz ją wymieniać! Istnieją pewne proste sposoby, dzięki którym jakość pójdzie w górę. Przeczytaj mój poradnik, a prędko się dowiesz, jak to osiągnąć.

Jak poprawić jakość obrazu kamery internetowej?

Spis treści:

  Zwiększ rozdzielczość

  To proste, im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy obraz. Nowoczesne kamery internetowe z rankingu dają Ci możliwość zmiany tego parametru zależnie od potrzeb.

  Wbrew pozorom, nie sprawi Ci to żadnych trudności. Najłatwiej będzie, jeśli skorzystasz z oprogramowania producenta kamery. Wystarczy, że je uruchomisz i w ustawieniach znajdziesz opcję zmiany rozdzielczości.

  Ustawisz ją też szybko bezpośrednio w swoim komunikatorze. Zrobisz to z powodzeniem podczas wideorozmowy. W tym celu też przejść do sekcji ustawień, potrzebną opcję znajdziesz w karcie dotyczącej kamery.

  Jeszcze dokładniej opisałem ten aspekt w artykule o tym, jak zmienić rozdzielczość kamery internetowej.

  Ranking kamer internetowych – zwycięzca

  Logitech BRIO 4K

  Zaktualizuj sterowniki

  Jeżeli do tej pory Twoja kamera działała bez zarzutu, problem prawdopodobnie tkwi w przestarzałych sterownikach. Zaktualizuj je, a przywrócisz dobrą jakość obrazu.

  Masz system Windows? Zrób to w następujący sposób:

  1. Wejdź do Panelu sterowania i później do Menedżera urządzeń.
  2. Z listy dostępnych sprzętów wyszukaj kamerę. Kliknij w jej nazwę prawym przyciskiem myszy.
  3. Wyświetli Ci się menu kontekstowe. Wybierz Aktualizuj oprogramowanie sterownika.

  Chcesz to zrobić szybciej?

  Zainstaluj specjalne oprogramowanie do aktualizowania wszystkich sterowników na komputerze. Uruchom je i pozwól, aby wyszukało wszystko, co potrzebne.

  Ostatnia opcja to znalezienie sterowników bezpośrednio na stronie producenta kamerki. Znajdziesz je w specjalnej zakładce, np. Pomoc techniczna czy Support.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Skorzystaj z funkcji poprawy jakości w oprogramowaniu

  W oprogramowaniu producenta do kamery znajdziesz wiele przydatnych opcji. Służą nie tylko do dostosowania jasności, kontrastu czy ustawiania tła.

  Nowoczesne aplikacje oferują też specjalne funkcje do poprawy jakości obrazu. To np. usuwanie szumów oraz poprawa odbieranych strumieni video. Włącz je i zobacz, czy coś się zmieniło.

  Pamiętaj jednocześnie, że nie zawsze uzyskasz oczekiwany efekt. Dzieje się tak w przypadku starszych komputerów. Warto przy okazji wiedzieć, jak prawidłowo podłączyć i skonfigurować kamerę internetową.

  Zadbaj o oświetlenie

  Bez niego nic nie zdziałasz. Światło odgrywa równie istotną rolę co rozdzielczość Twojej kamery internetowej. Teoretycznie najlepsze jest to naturalne, ale umówmy się, w końcu nie prowadzisz wideorozmów na zewnątrz.

  W pomieszczeniu trudniej o dobre, jasne światło naturalne. Nawet okna nie pomagają, a czasami wręcz przeszkadzają.

  Zastanawiasz się, jak to rozwiązać?

  Użyj jednej lub kilku lampek. Pamiętaj, aby emitowały światło o podobnej temperaturze barwowej. Ustaw lampy za kamerą, nie kieruj ich bezpośrednio w obiektyw.

  Najlepszy wybór to oświetlenie LED. Halogenowe nie do końca się sprawdza, gdyż wytwarza bardzo dużo ciepła. Unikaj takich lamp zwłaszcza przy dłuższych wideorozmowach.

  Gdy zamierzasz użyć np. tablicy, oświetlającą ją lampę ustaw pod kątem. Chodzi o to, aby na jej powierzchni nie powstawały świetlne refleksy.

  Jeżeli masz wrażenie, że światło jest zbyt ostre, spróbuj je zmiękczyć. Do tego przyda Ci się parasolka dyfuzyjna lub softbox. Takie akcesorium zrobisz samodzielnie z kartonu i materiału rozpraszającego światło. Sprawdza się tu kalka techniczna, papier śniadaniowy lub inny cienki papier. Ważne, aby był w białym kolorze.

  Zmień tło

  To, na jakim tle korzystasz z kamery internetowej, też ma znaczenie. Staraj się unikać np. wypełnionych książkami biblioteczek bądź mebli ze szklanymi frontami. Będą tylko odbijać światło i tworzyć uciążliwe refleksy.

  Znacznie lepiej sprawdza się zwykła, biała ściana. Zdaję sobie sprawę, że nie w każdym domu taka jest. W razie potrzeby skorzystaj z najprostszego tła fotograficznego (jego koszt to nawet kilkanaście złotych). Ciekawą alternatywą jest gładkie prześcieradło lub obrus.

  Dobrze oświetlone tło wpływa na płynność i jakość obrazu. Wynika to z faktu, że kamera internetowa przetwarza mniej informacji.

  Przeczytaj też: Do czego służy i komu się przyda kamera internetowa?

  Co obniża jakość obrazu kamery internetowej?

  Przede wszystkim oświetlenie. Im trudniejsze warunki ma kamera internetowa, tym gorsza jakość obrazu. W ciemnościach zmniejsza się liczba klatek na sekundę, więc widać mniej szczegółów.

  Staraj się unikać prowadzenia rozmów przez kamerę bez dobrego światła.

  Dużo zależy też od ustawień w oprogramowaniu dołączonym do sprzętu. Zwracaj uwagę na kontrast, temperaturę barwową i pozostałe parametry. Czasami to kwestia kilku sekund, aby poprzesuwać suwaki i znacząco poprawić jakość obrazu.

  Co ważne, nawet najnowsza kamera nie pomoże, jeśli masz słaby internet. Musisz o niego zadbać, zwłaszcza gdy planujesz streaming. Inaczej obraz wciąż będzie się zacinał, pojawią się też inne problemy techniczne.

  Pogorszoną jakość zauważysz też podczas korzystania z wirtualnego tła. Co prawda dobrze maskuje wszystko, co znajduje się za Tobą, ale dodatkowo obciąża komputer. Sprzęt musi przetwarzać nieco więcej informacji, a to powoduje pogorszenie i obrazu, i dźwięku.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments