Śmierdzące buty mocno irytują i odstraszają wszystkim wokół. Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć smród z obuwia, to jesteś w dobrym miejscu. Przedstawię Ci skuteczne sposoby na zwalczenie odoru, jak i bakterii z butów. Nieprzyjemny zapach szybko odejdzie w niepamięć.
Trampki, półbuty, obuwie typowo sportowe, trapery, glany, kozaki, szpilki, czółenka, balerinki, lakierki czy sandały – każdy rodzaj butów w końcu zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach.
Niektóre materiały czy brak wentylacji w obuwiu przyspieszają powstawanie przykrego zapachu. Wszystko komplikuje też nadmierna potliwość stóp. A im aktywniej żyjesz, tym więcej potu będzie wchłaniać noszone obuwie.
W moim poradniku podzielę się z Tobą wieloma sposobami i sztuczkami na śmierdzące buty. Dokładnie dowiesz się, jak szybko i sprawnie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z obuwia. Będzie też kilka słów o zapobieganiu.
Jak zapobiec przykremu zapachowi butów?
Na początku poznaj główne powody tego, dlaczego obuwie śmierdzi.
Na pierwszym planie stoi wilgoć, która wywołuje zapach stęchlizny. Oprócz niej, choć to właściwie jednoznaczne, wymienić można pot. Oba te czynniki sprzyjają rozwojowi bakterii. Jeżeli buty nie są dobrze wentylowane, to już w ogóle tragedia.
Trzymając się kilku dobrych nawyków, skutecznie zminimalizujesz ryzyko pojawienia się odoru. Zawsze lepiej zapobiegać niż zwalczać, choć w tym aspekcie pewnych rzeczy się nie ominie, ale do rzeczy.
Wietrz i susz swoje buty
Jeszcze przed zabraniem się za suszenie sprawdź stan obuwia. Błoto i większe zabrudzenia delikatnie zmyj lub zetrzyj wilgotną ściereczką.
Walka z potem i wilgocią musi być przede wszystkim szybka. Staraj się często wietrzyć swoje buty (szczególnie te masywniejsze, np. zimowe), a jeżeli są bardzo mokre, to wysusz je na słońcu lub grzejniku, ale nie tylko.
Suszarka do włosów i strumień gorącego powietrza stanowi pewne wyjście, ale optymalna jest inna suszarka – ta do prania. Ma zwykle stelaż lub kosz na wełniane rzeczy czy obuwie. Niektóre modele oferują nawet programy do suszenia butów. Znajdziesz takie w: ranking suszarek do prania.
A co, jeżeli elektryczna suszarka nie ma żadnych opcji do suszenia obuwia? Niektórzy wkładają ręczniki do bębna suszarki i na nich kładą buty, ustawiając stosunkowo krótki program do delikatnych rzeczy. Obuwie musi oczywiście tolerować wilgoć, bo inaczej ulegnie zdeformowaniu.
Innym sposobem jest wypchanie butów zgniecioną gazetą lub papierowym ręcznikiem. Dość szybko wchłoną wilgoć.
Żeby jeszcze szybciej suszyć obuwie, usuń z niego sznurówki, o ile są na wyposażeniu. Podnieś też język każdego buta.
Jeżeli szybko i dokładnie wysuszysz buty, to zawalczysz z rozwojem bakterii czy zarodników pleśni. Późniejsze odświeżanie stanie się dużo łatwiejsze.
Kolejny poradnik na potem: Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie, puszyste i pachnące?
Pozostałe sposoby na zapobiegnięcie przykremu zapachowi butów
- Przede wszystkim walcz z nadmierną potliwością stóp, o ile Ci doskwiera. Moczenie stóp w wodzie z solą, różne antyperspiranty, wkładki korygujące, zioła (np. szałwia), a w ostateczności jonoforeza, choć jest dość prostym zabiegiem – opcji masz wiele.
- Nawiązując do powyższego punktu, dbaj o swoje stopy, gdyż jest w nich masa gruczołów potowych. Śmierdzące stopy mają nawet swoją fachową nazwę! Jest to bromodoza. Cóż można z tym zrobić? Codziennie myj i dokładnie wysuszaj swoje stopy. Usuwaj twardy naskórek chociażby pumeksem, a także regularnie obcinaj paznokcie. W zasadzie standardowa higiena.
- Monitoruj stan wkładek. W niektórych rodzajach obuwia to właśnie wkładki ogrywają kluczową rolę, gdyż śmierdzą najbardziej, ale jednocześnie chronią przed tym wnętrze obuwia. Jeżeli je stosujesz, a to częste np. w przypadku damskich butów, nie pozwól, aby nadmiernie śmierdziały. Nieprzyjemny zapach przeniesie się na resztę obuwia i będzie trudniejszy do zwalczenia. Nie zwlekaj więc z wymianą śmierdzących wkładek na nowe. Tak samo jak buty, staraj się je szybko suszyć, gdy tylko złapią zbyt dużo wilgoci.
- Ciekawym rodzajem wkładek są te z drewna cedrowego. Elastyczne i niwelujące przykre zapachy. Działają przeciwgrzybicznie. Rozważ ich zakup, choć niestety zazwyczaj trochę kosztują. Alternatywę stanowią także medyczne wkładki dezodorujące.
- Zwróć uwagę na swoje skarpetki. Powinny być w dobrym stanie, a do tego dostosowane do warunków na zewnątrz i wykonane z wysokiej jakości materiału. Dopasuj więc ich grubość i wysokość do temperatury na dworze. W lecie chodź w niskich stopkach. Dowiedz się, z czego w ogóle są wykonane. Najkorzystniejszą opcją są włókna naturalne, choć bawełna nie jest zbyt rozciągliwa. Zadbaj jednak o to, aby kupowane skarpetki miały jej jak najwięcej. Aha, no i zawsze je noś, nawet w największe upały.
- Czemu jedne buty śmierdzą bardziej od drugich? Pomijając częstotliwość chodzenia w nich, istotny jest materiał wykonania. Najgorszą opcją są tworzywa sztuczne. Skóra naturalna stanowi lepsze wyjście, ale nie zawsze zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Najlepiej wypadają buty wykonane z bawełny, lnu i ich mieszanek, a także siateczki, często występującej na butach do biegania. Tkane materiały lepiej przepuszczają powietrze. Zdaję sobie sprawę, że buty muszą się jednak podobać. Sam często wybieram te mniej praktyczne, bo wyglądają ładniej. Miej jednak na uwadze materiał, z którego je wykonano, i sprawdź system wentylacji.
- Dobrym nawykiem jest rotowanie butami, których używa się na co dzień. Nie chodzi o wykupywanie połowy sklepu, ale warto mieć kilka par, żeby móc dać im wolne i w tym czasie wietrzyć lub suszyć. Ogólnie biorąc, staraj się nie chodzić dwa lub trzy dni z rzędu w tych samych butach.
Sposoby na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z obuwia
Poniższe metody na śmierdzące buty są w większości bardzo proste do wykonania. Wydają się być na tyle uniwersalne, aby sprawdzić się w przypadku różnego rodzaju obuwia.
- Soda oczyszczona – wsyp kilka łyżeczek sody oczyszczonej do obuwia, gdyż absorbuje przykry zapach. Kilka godzin lub cała noc – zależnie od intensywności nieprzyjemnej woni – i buty powinny już nie śmierdzieć. Po wszystkim je wytrzep lub odkurz końcówką szczelinową odkurzacza. Dodam, że jest to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się nie zawsze miłego zapachu z całkiem nowych butów. A jeżeli boisz się ewentualnych plam po sodzie, to wsyp ją np. do filtra do kawy, zawiąż gumką i umieść w bucie, na środku podszewki. Aby spotęgować efekt, dodaj do sody kilka kropli olejku eterycznego. Czy ta metoda sprawdza się w przypadku butów z naturalnej skóry? Tak, ale nie stosuj jej zbyt często, bo skóra na butach może popękać lub wysychać.
- Preparat octowy – biały ocet nawet w tym poradniku znajduje swoje zastosowanie, ale bardziej jako pomoc do powyższego punktu. Przed nasypaniem sody możesz śmiało pokropić podszewkę mieszaniną wody z białym octem (proporcje 1:1) i zostawić na pół godziny lub podsuszyć suszarką do włosów. Najlepiej działa biały ocet, trochę gorzej jabłkowy, a nigdy nie powinno używać się do takich zabiegów balsamicznego.
- Świeże skórki cytrusów – bardzo często przydają się w usuwaniu zapachów, które niekoniecznie nam się podobają. W przypadku butów użycie ich jest wręcz banalne. Wykorzystaj skórki pomarańczy, cytryny, limonki lub grejpfruta. Przygotuj kilka skórek i włóż do butów, zostawiając w tym stanie na noc. Olejki eteryczne, które się z nich wydobywają, zmienią brzydki zapach na całkiem przyjemny.
- Olejek lawendowy – kilka kropel do każdego buta, a zapach stanie się świeży i przyjemny. Olejek tego typu ma przy okazji pewne właściwości antybakteryjne. Sporo osób używa też innych olejków eterycznych, np. cytrynowego. Jeżeli nie chcesz, aby miał on bezpośredni kontakt z podszewką buta, to posłuż się wacikami. Nawilż je subtelnie olejkiem i umieść we wnętrzu obuwia. Wygodną opcją jest zmieszanie kilku aromatów i rozpylenie za pomocą aerozolu. Nie zapomnij wtedy o czubkach butów, gdzie zwykle spoczywają Twoje palce.
- Wiórki cedrowe – pamiętasz poradę z części o tym, jak zapobiegać? Była tam mowa o wkładkach z drewna cedrowego. A cedrowe wiórki przydadzą się z kolei, jeżeli nieprzyjemny zapach już się pojawił. Wsyp je do skarpet lub rajstop, zawiąż na węzeł lub jakąś gumką i umieść na noc w butach.
- Żwirek dla kota – nie kojarzy się raczej z ładnym zapachem, prawda? A fakt jest taki, że ma znakomite właściwości dezodoryzujące, czyli usuwa niepożądane zapachy. No cóż, trudno się temu dziwić, patrząc na jego głównie zadanie. Jak wykorzystać żwirek dla kociaków w odświeżaniu butów? Wypchaj nim obie skarpety, każdą zawiąż na węzeł i włóż na noc do butów. Tylko postaw buty tak, aby Twój kot ich nie wywęszył, bo jeszcze pomyli je ze swoją kuwetą 😉
- Torebka z herbatą – kolejny domowy sposób na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z butów. Włóż po nieużywanej torebce suszonej herbaty (czarnej, czyli zwykłej) do każdego buta i zostaw na noc. Śmierdząca woń powinna zostać przez nie pochłonięta, choć ubędą Ci dwie potencjalnie dobre herbaty, a nawet więcej, bo liczbę możesz zwiększyć. Dla lepszego efektu niektórzy gotują torebki przez 2 – 3 minuty, aby następnie je nieco ostudzić i zostawić w butach na ok. godzinę. Będąc przy napojach tego typu, innym trikiem jest nasypanie kawy do jej filtra i włożenie do butów. To już wolę poświęcić herbatę.
- Alkohol – tych życiowych problemów raczej nie rozwiąże, ale smród z butów zniweluje. Niektórzy posługują się wacikami, ale najwygodniej będzie, gdy wyposażysz się w spryskiwacz i popsikasz wnętrze obuwia wodą z alkoholem. Jest antyseptyczny i z pewnością zawalczy z nieprzyjemnym zapachem oraz bakteriami. A wracając do sposobu z wacikami, trzeba nasączyć je alkoholem i wypełnić nimi wnętrze butów. Trochę więcej roboty, choć i efekt może być jeszcze lepszy. Alternatywą jest nawilżenie alkoholem ściereczki i przetarcie podszewki.
- Zamrażarka – mróz potrafi zabić sporo bakterii, więc stanowi łatwy sposób na zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu. Włóż swoje suche buty do reklamówki, a najlepiej szczelnej torebki na zamek, i umieść w zamrażarce na kilka godzin lub całą noc. Następnie wystaw je na promienie słoneczne, aby nie były lodowate. Sprawdź jednak, czy efekt będzie długotrwały, bo nie zawsze tak jest. Spróbować mimo wszystko warto.
- Suszarka do ubrań – użyj suszarki do ubrań lub funkcji pary swojej pralki (dużo modeli z rankingu pralek oferuje tę funkcję). W części o zapobieganiu wspominałem o suszeniu butów w elektrycznym urządzeniu do tego, ale jeżeli brzydki zapach już się pojawił, to jest to także dobra opcja na zwalczenie go. Upewnij się jedynie, czy materiał, z którego wykonane jest obuwie, można bez obaw umieścić w takiej suszarce. Dedykowany kosz i specjalny program z pewnością ułatwią to zadanie.
- Arkusze/chusteczki odświeżające do suszarki – mają sporo zastosowań, również w przypadku butów. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ich w szufladzie lub stojaku na buty. Wyeliminują też odór bezpośrednio z obuwia. Rozerwij jeden arkusz na pół i włóż po kawałku do każdego buta. Zostaw na noc lub dłużej, zależnie od intensywności przykrego zapachu.
- Tabletki do czyszczenia protez – zaskakująca metoda na to, aby pozbyć się przykrego zapachu z butów. Przygotuj miskę, nalej do niej ciepłej wody i rozpuść 3 – 4 tabletki do czyszczenia protez. W stworzonym roztworze mocz buty przez ok. 2 godziny. Rzecz jasna, obuwie musi być odpowiednio wytrzymałe oraz przystosowane do dłuższego i pełnego zanurzenia w wodzie.
- Specjalistyczny środek – większą satysfakcję sprawi według mnie któryś z naturalnych i domowych sposobów, ale bardziej specjalistyczne środki też są skuteczne. A jest ich multum i to pod różnymi postaciami. Ja preferuję spreje z azotanem srebra. Eliminatory i neutralizatory brzydkiego zapachu można też dostać w formie proszku, wkładek, płynów, past czy dezodorantów, które często nadają się także do stóp. Szybki sposób na dezynfekcję i odświeżenie obuwia, ale koszt wyższy niż domowe sztuczki.
Proponuję Ci sprawdzić jak najwięcej tych metod. Pamiętaj bowiem, że ich skuteczność zależy od intensywności przykrego zapachu czy rodzaju obuwia.
Niektóre mogą działać do momentu, w którym ponownie ubierzesz buty i przebędziesz z nimi swój dzień, a inne zadziałają na dłużej, zapewniając dużo lepszy zapach niż zwykle.
W każdym razie, propozycji na pozbycie się bakterii i nieprzyjemnego zapachu z butów masz całkiem sporo, więc do dzieła!
Przeczytaj też: Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?
Podsumowanie
Teraz już znasz wszystkie sposoby na odświeżenie śmierdzących butów. Pozbycie się uciążliwego i nieprzyjemnego zapachu będzie z nimi proste. Nie pochłonie zbyt wiele czasu czy sił, ale pamiętaj też o zapobieganiu, bo dobre nawyki zawsze pomogą.
Jeżeli masz jakieś swoje sztuczki i sposoby na wywabienie smrodu z obuwia, to podziel się wiedzą i doświadczeniami w sekcji komentarzy.
Wydaje mi się, że przedstawiłem bardzo obszerną i dokładną listę, ale kto wie, może jeszcze bardziej ją wydłużysz swoim trikiem 😉
Pomysł na kolejną lekturę: Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań?