Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań?

co zrobić, żeby ubrania nie śmierdziały papierosami

Spis treści:

  Palenie tytoniu to wstrętny i szkodliwy nałóg. Ta, tylko jak tu wytrzymać bez nikotyny, gdy się od niej uzależniliśmy? Oprócz szkód zdrowotnych, dym papierosowy okropnie śmierdzi. Jest na tyle gęsty, aby wnikać głęboko w ubrania. I właśnie tym tematem zajmę się w poradniku, który czytasz. Poznasz sposoby na usunięcie zapachu papierosów z ubrań.

  Najlepsze wyjście jest jedno – nie palić (powiedział palacz). Nie jest to jednak łatwe, gdy człowiek uzależnił się już od tytoniu fizycznie i psychicznie. Coś o tym wiem.

  Problem w tym, że gęsty dym papierosowy ma masę chemii, a konkretniej szkodliwych związków chemicznych, które Cię trują. Negatywnie wpływają przy okazji na skórę, świeżość oddechu i właściwie wszystko wokół.

  Nie musisz nawet palić, aby śmierdzieć dymem – wystarczy przebywać w otoczeniu palacza, aby smród szlugów ciągnął się za Tobą. To dość wkurzające, bo nieprzyjemna woń wnika głęboko w tkaniny i nie chce tak łatwo z nich zniknąć.

  Znam jednak skuteczne sposoby na usunięcie zapachu papierosów z odzieży. Chcesz też je poznać i wiedzieć, co zrobić, żeby ubrania tak nie śmierdziały petami? Czytaj więc dalej.

  Sposoby na usunięcie zapachu papierosów z odzieży

  Nie ograniczę się wcale do trywialnych porad z samym praniem. Wiadomo, że to właśnie pralka najwięcej tu zdziała, ale wymienię dla Ciebie nawet metody na sucho. Dzięki tym domowym sztuczkom części Twojej garderoby odzyskają świeży i przyjemny zapach. Prześledźmy je wspólnie.

  Warto wiedzieć takie rzeczy, bo według mnie zadanie jest jednak trochę trudniejsze niż przy usuwaniu zapachu stęchlizny z ubrań, choć kilka metod się powiela.

  • Pranie + trik z octem lub sodą – wypada od tego zacząć. Zawsze ustawiaj maksymalną temperaturę, którą tolerują konkretne materiały. Czytaj więc ich metki. Cząsteczki dymu i smoły świetnie rozbija ocet, więc śmiało dodaj do prania jedną szklankę tego specyfiku. Ważne, aby był to biały ocet, bo ten balsamiczny zapaskudzi odzież swoją barwą. Dobrą opcją jest zmieszanie go z sodą oczyszczoną lub użycie jej solo (nasypanie wraz z proszkiem lub rozpuszczenie w szklance i wlanie do pralki). Sztuczkę z octem lub sodą możesz też stosować przy praniu ręcznym w misce lub umywalce. Oba te specyfiki skutecznie absorbują papierosowy smród. A wracając do samej pralki, dbaj o jej czystość i wietrz po każdym cyklu pracy.
  • Suszenie lub wietrzenie – wietrzenie na zewnątrz może trochę potrwać, ale nałogowi palacze powinni wieczorem wietrzyć swoje ciuchy, aby rano ładniej pachniały. Znakomitą opcją jest elektryczna suszarka bębnowa. Właściwie każda, szczególnie taka z rankingu suszarek do prania, ma szybki program do odświeżania ciuchów, który eliminuje nieprzyjemne zapachy, również te po dymie papierosowym. Efekt wzmacniają arkusze/chusteczki odświeżające do suszarki. Wypada też wiedzieć, jak wybrać suszarkę do prania, aby jej praca była zawsze efektywna i spełniała wszystkie oczekiwania.
  • Plastikowa torba z dodatkiem – załatw plastikową torbę, ale szczelną, więc zamykaną na zamek czy inny mechanizm. Umieść w niej zadymioną odzież, a wraz z nią arkusze/chusteczki zapachowe do suszarki, które wydzielają przyjemny zapach. Wystarczy jeden arkusz na jeden ciuch. Najlepiej, aby nie dotykały bezpośrednio ubrania, bo mogą zafarbować, więc im większa torba, tym lepiej. Zostaw tak odzież na dzień lub dłużej, zależnie od intensywności tytoniowego smrodu. Jeżeli nie chcesz kupować chusteczek do suszarki, to wsyp sodę oczyszczoną. Wystarczą dwie łyżki stołowe tego specyfiku na jeden ciuch. Potrząśnij całość i odstaw na dzień. To zresztą jedna z wielu opcji. Drewno cedrowe, węgiel aktywny, skórki cytrusów, lniany woreczek ze zmieloną kawę – też pochłoną zapach papierochów, gdy będą przebywały z odzieżą w torbie.
  • Spryskiwacz z octem lub alkoholem – przygotuj butelkę z aerozolem i wlej do niej wodę oraz biały ocet w proporcjach 1:1. W ten sposób stworzysz domowy preparat na zwalczanie zapachu papierosów z ubrania. Proponuję jednak na początku delikatnie skropić kawałek tkaniny, gdzieś w mniej widocznym miejscu. Po kilku godzinach sprawdź, czy nie ma żadnych plam. Jeżeli nie, to spryskaj całość. Zapach octu powinien się ulotnić w niedługim czasie, choć zawsze lepiej wystawić ciuch na zewnątrz, aby suszył się w naturalny sposób. Ocet możesz też zastąpić alkoholem. On również dobrze radzi sobie z odorem dymu papierosowego, a do tego szybko wyparowuje.
  • Octowa para – kolejny trik z białym octem. Przydaje się w przypadku ubrań, których nie możesz zbyt często (lub w ogóle) prać. Mowa chociażby o kurtkach czy innej odzieży wierzchniej. Przygotuj miskę, wlej do niej wrzątek i dolej szklankę octu, choć jego ilość możesz dobrać według uznania. Zawieś nad miską zasmrodzone dymem ubranie. Najlepiej zrobić to w łazience. Po takim zabiegu wystaw ciuch na zewnątrz, aby się przewietrzył. Jeżeli drażni Cię zapach octu lub nie masz czasu na dłuższe wietrzenie, to zastąp go ulubionym olejkiem eterycznym.

  dym papierosowy wyjątkowo śmierdzi

  A co z perfumami? Czy zatuszują tytoniową woń?

  Na chwilę zamaskują, ale z pewnością nie usuną przykrego zapachu papierosów. Sporo zależy od ich intensywności, ale odradzam wylewanie na siebie perfum, aby nie śmierdzieć papierosami. Perfumy mają w sobie alkohol, ale też sporo innych dodatków, które osłabiają jego działanie.

  Ten sposób jest łopatologiczny. Jeżeli perfumy są mocne, to mogą szybko zatuszować papierosowy smród, choć raczej nie na długo. Na początku będą od niego bardziej wyczuwalne, ale nie pochłoną całkowicie nieprzyjemnej woni, a bardziej wymieszają się z nią. Taka prowizorka, a efekt może być czasem jeszcze gorszy.

  Niestety, ale dym tego typu ma w sobie zbyt dużo chemii, i to bardzo szkodliwej, aby dać się łatwo wywabić i usunąć. Nie ma tu niesamowicie skutecznych metod na szybko.

  Jeżeli chcesz przed kimś ukryć, że palisz, to spróbuj stworzyć swój preparat, jak np. opisany przeze mnie roztwór wody z octem lub alkoholem. Niektórzy biały ocet wspomagają też kilkoma kroplami olejku eterycznego.

  Dodając do tego popsikanie się bardzo intensywnie pachnącymi perfumami, być może osiągniesz dość dobry efekt w stosunkowo krótkim czasie. Z drugiej jednak strony, taki zapachowy miszmasz może okazać się mało skuteczny.

  Przeczytaj też: Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, jak skutecznie usunąć zapach papierosów z ubrań. Owszem, lista nie jest bardzo długa, ale i wróg dość mocny.

  Woń dymu papierosowego jest intensywna i długo się utrzymuje, wnikając we wszystko wokół. Dlatego też najskuteczniejsze zawsze będzie pranie, i to na konkretniejszym programie z lepszym detergentem. Nie ma tu magicznych sztuczek, które odświeżą ciuchy w kilka minut. Niestety, ale palacze i ich ubrania muszą codziennie się z tym zmagać. Zajrzyj przy okazji do rankingu pralek, bo są na rynku urządzenia, które eliminują takie zapachy sprawniej.

  A oprócz zastosowania kilku z podanych sposobów, zwróć uwagę na to, gdzie w ogóle palisz. Unikaj ciasnych palarni, bo to prawdziwe zabójstwo dla Twoich ciuchów. Będą niemiłosiernie śmierdziały tytoniem.

  Jeżeli lubisz wełniane swetry, których przecież nie pierze się tak często jak reszty ciuchów, to zawieś coś zapachowego tam, gdzie je przechowujesz. To samo możesz uczynić z ubraniami wierzchnimi. Części garderoby jak najczęściej wietrz, bo pomienie słoneczne i wiatr bywają niezastąpione, choć są w tym przypadku tak prostym rozwiązaniem.

  A najlepiej to rzuć to świństwo lub przerzuć się na coś teoretycznie mniej szkodliwego, np. IQOS-a. Obecnie właśnie za jego pomocą palę i wydzielany dym właściwie nie wpływa na odzież. Jeden problem z głowy.

  Masz jakieś swoje sposoby na papierosowy swąd? Jeżeli tak, to podziel się nimi w sekcji komentarzy.

  Propozycja kolejnego poradnika: Co zrobić, żeby ręczniki były miękkie, puszyste i pachnące?

  [Głosów: 3   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments