W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak prać jeansy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Z tym poradnikiem dowiesz się, jak powinno się prać jeansowe ciuchy, aby utrzymywały swoją jakość i dobry stan przez długi czas. Nie omieszkam wspomnieć o suszeniu, a także alternatywach dla prania jeansów. W końcu ten typ materiału nie powinien zbyt często lądować w pralce.

jak należy prać i suszyć jeansy

Spis treści:

  Pranie jeansów w pralce automatycznej

  Najwygodniej wrzucić brudne jeansy do bębna pralki, ale jaki program i parametry cyklu prania ustawić? Jakimi detergentami się posłużyć, aby jeansy cały czas wyglądały jak tuż po zakupie? Przekonajmy się.

  Zapoznaj się z metką i odwróć jeansy na lewą stronę

  Na samym początku spójrz na metkę. Znajdziesz na niej sugerowaną temperaturę prania, informację o możliwości suszenia w elektrycznej suszarce, a czasem pewne zalecenia, np. jakich detergentów nie używać.

  Polecam wywinąć jeansy na lewą stronę, gdyż w trakcie cyklu prania materiały ocierają się o siebie. A jeżeli jeans, to zapewne także zamek błyskawiczny lub guziki, które mogą zaszkodzić materiałowi podczas szybszego wirowania. Swoją drogą, powinny być zapięte. Dodatkowo, wewnętrzna część, która ma często bezpośredni kontakt z ciałem, uzyska wtedy większą ekspozycję na wodę i detergent.

  Niektóre jeansy nie powinny być wcale zbyt często prane (ryzyko wyblaknięcia/utraty koloru). Te nowe warto wyprać pierwszy raz ręcznie ze względu na ryzyko zafarbowania. Aha, najpierw w nich trochę pochodź, a dopiero później wypierz pierwszy raz. Wszystko po to, aby dopasowały się do Twojej sylwetki.

  modne jeansy z dziurami

  Wybierz odpowiedni program

  Dobre pralki oferują zwykle masę różnych programów prania, a ten do jeansów jest często spotykany. Radzę prać osobno wszystkie jeansowe ubrania, ewentualnie z odzieniem o podobnym kolorze i wymaganiach co do temperatury. Niektórzy dzielą nawet ciemne jeansowe odzienie od tego jasnego. Prawidłowa segregacja brudnych ciuchów zawsze stanowi rozsądny krok.

  Specjalny cykl rzadko osiąga połowę maksymalnego załadunku i działa raczej na niższych niż wyższych temperaturach (zazwyczaj 40°C). W nowoczesnych pralkach (również tych, które zawiera ranking pralek ładowanych od góry) można go wzbogacić o dodatkowe opcje, np. pranie wstępne, aktywny tlen, który usuwa bakterie i zarazki, funkcję mniej zagnieceń czy wzbogacenie cyklu o większą ilość wody.

  Ale co wtedy, gdy pralka nie oferuje specjalnego programu do jeansów? Wystarczy trzymać się temperatury prania w 40°C, a obroty wirowania utrzymywać w zakresie 800 – 1200 obr./min.

  Wiele osób traktuje jeansy programem do delikatnych materiałów. Obsługuje najczęściej jeszcze mniejszy załadunek i nie przesadza z prędkością wirowania. Z jeansami nic się nie stanie, choć będą bardziej wilgotne, więc suszenie się wydłuży.

  Ogólnie biorąc, im ciemniejszy kolor jeansów, tym niższa powinna być temperatura. Piorąc w chłodniejszej wodzie, unikniesz również ryzyka skurczenia się materiału.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Użyj odpowiedniego detergentu

  Jeansy z pozoru nie należą do materiału, który byłby bardziej wymagający co do detergentu. Odradzam jednak wybielacze, a także płyny zmiękczające. Jeansy są wyjściowo dość sztywne ze względu na strukturę swoich włókien, więc zmiękczanie ich nie ma sensu.

  Jeżeli chodzi o podstawowy detergent, np. dobry proszek do prania z rankingu, to nie przesadzaj z jego ilością, bo ciężej będzie go wypłukać. Wiele osób myśli, że więcej detergentu oznacza lepsze efekty prania. W rzeczywistości utrudnia to cały proces, bo resztki preparatu zostają na materiale. Czyszczenie staje się mniej efektywne.

  Polecam płyn lub najlepsze kapsułki do prania, gdyż nie zostawiają zacieków. W przypadku ciemniejszych jeansów, o czarnych nie wspominając, zdecyduj się na płyn do czarnych tkanin.

  Jeszcze inną opcją jest… pranie bez detergentu. Wiele osób stosuje zamiast niego biały ocet, który sprawnie usuwa zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy. Już połowa szklanki tego specyfiku da niezłe efekty.

  trampki i spodnie damskie z jeansu

  Ręczne pranie jeansów

  Jak już wspominałem, jeansy, ocierając się z innymi materiałami w trakcie prania, mogą szkodzić ich lub swojej jakości. Czasem bywa też tak, że wcale nie masz całej sterty jeansowych ubrań do prania, a np. jedną parę spodni.

  W takich przypadkach warto poświęcić chwilkę na pranie ręczne.

  Ma ono jeszcze jedną korzyść – lepiej zadbasz o stan jeansów. Zachowają swój kolor i jakość. Wspominałem też, że nowe jeansy powinny być potraktowane właśnie w ten sposób, przynajmniej pierwszy raz, choć nie zaszkodzą dwie tury.

  Jak ręcznie prać jeansy?

  1. Pranie ręczne, a właściwie zwykłe namaczanie, warto wykonać w wannie. Wypełnij ją kilkoma centymetrami zimnej lub chłodnej wody.
  2. Wymieszaj z odpowiednio delikatnym detergentem (koniecznie płynnym).
  3. Odwróć jeansy na lewą stronę i włóż do wanny. Zrób to tak, aby spoczywały w niej na płasko. Nie powinny być nadmiernie pomarszczone. Nie mogą też unosić się na wodzie, więc w razie konieczności umieść na ich krawędzi coś, co przytrzyma je na dnie wanny.
  4. Ile moczyć w ten sposób jeansy? Najlepiej 45 – 60 minut.
  5. Po tym czasie weź się za manualne płukanie jeansów pod chłodną wodą.
  6. Przed suszeniem pozbądź się nadmiaru wilgoci, ale nie wyciskaj ich! Przez intensywne skręcanie jeansowej odzieży jej włókna mogą się w ten sposób rozbić i stracić swoje właściwości. Lepiej złożyć jeansy i mocno docisnąć.

  Co do płukania, możesz po prostu wymienić brudną wodę na czystą i subtelnie ugniatać (ale nie trzeć!) w niej jeansy przez 5 – 10 minut. Niektórzy powtarzają ten punkt nawet trzykrotnie, co jest rozsądne. Daje pewność, że na jeansach nie zostaną resztki detergentu.

  jeansowa kurtka a nie niej kwiatki

  Suszenie jeansów

  Suszenie jeansowych części garderoby także jest istotne, aby zachowały swój fason i wysoką jakość. Przygotowałem kilka cennych porad.

  Czy suszyć jeansy w suszarce kondensacyjnej?

  Jeansy, które obecnie użytkuję, dobrze znoszą suszenie w elektrycznym urządzeniu. Sęk w tym, aby posługiwać się delikatniejszymi programami. A przy tym mieć dobry sprzęt, np. z rankingu suszarek do prania. Tutaj nie przewracaj już odzienia na lewą stronę.

  Mimo wszystko suszenie w naturalny sposób wypada według mnie korzystniej.

  Ale czemu by nie połączyć jednego z drugim? To pewna sztuczka. Wystarczy, że wyjmiesz jeansy nieco wcześniej z bębna suszarki, gdy są jeszcze trochę wilgotne, i pozwolisz im wyschnąć na sznurku lub suszarce balkonowej.

  Chodzi o to, aby ich nie przesuszyć, ponieważ szkodzi to kolorowi, a nawet może spowodować skurczenie się materiału.

  Suszenie jeansów w naturalny sposób

  Tutaj też jest kilka zagwozdek. Przed rozwieszeniem jeansów nieco je rozciągnij, szczególnie w okolicach szwów. Przed powieszeniem na linkach/sznurkach składaj je tylko raz, aby nie miały zbyt wielu zagnieceń i równomiernie się suszyły. Najlepiej w ogóle przymocować je klamerkami/spinaczami, aby suszyły się wisząco.

  Unikaj bardzo nasłonecznionych miejsc. Osobiście uznaję naturalne suszenie za korzystne dla jeansów, ale warto jednak rozwiesić je w bardziej zaciemnionym miejscu. W ten sposób ochronisz ich kolor. Jeżeli nie masz takiej możliwości i ekspozycja na mocniejsze promienie słonecznie jest nieunikniona, to obróć odzież na lewą stronę. Jednocześnie nie ma mowy o bezpośrednim suszeniu na grzejniku, bo zaszkodzisz włóknom.

  Radzę także monitorować stan suszenia. Gdy tylko ubranie wyschnie, złóż je i schowaj do szafki lub komody.

  poskładane jeansy w sklepie

  Jak często prać jeansy, aby ich nie zniszczyć?

  Sporo zależy od jakości wykonania takiej odzieży, no i Twojej częstotliwości chodzenia w jeansach, a także osobistych preferencji. Niektóre jeansowe ciuchy w swoim składzie mają też inne włókna, więc warto wybadać ich skład. Takie dodatki, jak np. spandeks, lycra i elastan, jeszcze gorzej znoszą wysokie temperatury prania i suszenia.

  Wyobraź sobie, że ekskluzywni producenci designerskich jeansów zalecają prać swoje produkty… kilka razy w roku! Co wtedy z higieną, plamami, zarazkami? Każdy człowiek w jakimś stopniu się poci, a ubrania łatwo czymś zabrudzić. Palacze mają dodatkowy problem z przekazywaniem przykrego papierosowego zapachu swojej odzieży. No cóż, to Ty musisz już rozsądnie ocenić, kiedy stan zabrudzenia jest na tyle poważny, aby zdecydować się na włożenie ciucha do pralki.

  Prawda jest bowiem taka, że im rzadziej pierzesz swoje jeansowe ciuchy, tym dla nich lepiej. Będą się wolniej zużywały. Najtrudniej jest z surowym denimem, który dopasowuje się do sylwetki, ale jednocześnie lubi farbować i szybciej kurczy się pod wpływem cieplejszej wody, więc trzeba go moczyć w wannie.

  Nie jestem jednak w stanie zarzucić konkretnej częstotliwości prania, którą wypada cały czas utrzymywać. Radzę jedynie nie przesadzać i, w miarę możliwości, stosować sposób z praniem ręcznym, który wcześniej przedstawiłem. Jak mam już coś poradzić, to jeżeli poważniej ich czymś nie upaćkasz, to nie pierz częściej niż po 4 – 5 noszeniach.

  Innym wyjściem jest częste wietrzenie jeansów, aby usunąć z nich nieprzyjemny zapach. Kolejną sztuczkę stanowi zamrażarka. Mróz odświeża jeansy, choć nie w 100 procentach i nie długotrwale. Potrafi jednak przedłużyć ich żywot i uniknąć prania w automatycznym urządzeniu. Włóż odzież do plastikowej torby i zostaw w zamrażarce na cały dzień. Powinno pomóc, ale przejdźmy do następnego akapitu, bo sposobów na odświeżenie jest więcej.

  nowe jeansy wiszące w sklepie

  Domowy preparat DIY na odświeżanie jeansów

  Kolejna alternatywa dla prania, aby jak najlepiej zadbać o jeansy. Małym nakładem sił stworzysz domowy preparat odświeżający jeansową (i nie tylko) odzież.

  Przede wszystkim załatw aerozol, który posłuży do rozpylania stworzonego specyfiku.

  Co do składu preparatu… masz masę opcji! Kilka kropelek olejku eterycznego z ciepłą wodą wyeliminuje przykry zapach. Woda z białym octem (proporcje np. 1:1) również da radę. Ocet możesz zastąpić nawet alkoholem, czyli wódką lub spirytusem salicylowym. A soda oczyszczona? Też dobry pomysł. Rozcieńcz jedną łyżkę sody w dwóch szklankach ciepłej wody i wlej do spryskiwacza. Tego typu środki dezodorujące świetnie się sprawdzają.

  Jeżeli mimo wszystko obawiasz się, że z materiałem może się coś stać, to w ramach testu spryskaj mało widoczny fragment odzieży niewielką ilością preparatu. Po kilku godzinach sprawdź jego stan. Jeżeli nic się nie odbarwiło, to jedź już po całości.

  Niektóre dodatki mają swój specyficzny zapach, więc po użyciu ich konieczne będzie wietrzenie. Przy okazji wzmocni ono efekt.

  Co w przypadku poplamienia jeansów? Nie wrzucaj ich od razu do pralki, a szybko, ręcznie i punktowo usuwaj zabrudzenia, o ile nie są to bardziej uporczywe plamy. Posłuż się chociażby bawełnianym wacikiem z niewielką ilością delikatnego detergentu. Subtelnie pocieraj plamę kolistym ruchem.

  Połączenie używania domowego preparatu z miejscowym usuwaniem plam z powodzeniem wydłuży zdatność odzieży do noszenia bez konieczności prania.

  Podsumowanie

  Priorytetem w dbaniu o swoje jeansowe ciuchy zdecydowanie jest pranie. Dlatego też właśnie na tym procesie najbardziej się skupiłem. Dzięki temu już wiesz, jak prawidłowo prać swoje jeansy, aby nie narazić ich na ryzyko wyblaknięcia czy nieoczekiwanej zmiany rozmiaru. Teraz już nie utracą swojego koloru i nie odkształcą się.

  Przedstawiłem też sposoby na rzadsze pranie, bo to równie ważne, choć wiele zależy od osobistych preferencji. Jeżeli jednak zwykle na swoim tyłku nosisz Wranglery lub coś jeszcze ekskluzywniejszego, to nie katuj ich praniem po kilku dniach noszenia.

  Jeżeli znasz jeszcze jakieś dobre nawyki lub sztuczki w tym temacie, to podziel się nimi w sekcji komentarzy.

  Zobacz też podobne poradniki:

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Dorota
  2 miesięcy temu

  Dziękuję pięknie za porady, bardzo ale to bardzo przydatne.czytam dalej 😁 pozdrawiam.