W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak prać kaszmir?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pranie i suszenie kaszmirowych ubrań powinno odbywać się według określonych zasad, aby nie narazić tak kosztownej odzieży na zniszczenie. Z moim poradnikiem szybko się dowiesz, jak bezpiecznie prać kaszmir. Będzie też sporo dodatkowych porad.

jak prać kaszmir poradnik

Spis treści:

  Kaszmir kojarzy się z elegancką, wręcz luksusową odzieżą. Trudno się temu dziwić, bo jego właściwości są znakomite. Kaszmirowe odzienie jest aksamitne i delikatne (bardzo cienkie włókna). Jednocześnie idealnie utrzymuje ciepło i pozwala skórze oddychać.

  Proces pozyskiwania wełny z kóz kaszmirskich jest czasochłonny, więc tkanina nie należy do najtańszych.

  Zdecydowanie warto więc wiedzieć, jak prać kaszmirowe sukienki, spódnice, szaliki, swetry i pozostałe części garderoby wykonywane z tego materiału. Poniżej sprawdzisz najprzydatniejsze wskazówki na ten temat.

  Ręczne pranie kaszmiru

  Pranie ręczne to zawsze najbezpieczniejsze wyjście, jeżeli chodzi o delikatne tkaniny. Owszem, poświęcasz swój czas i siły, ale masz pewność, że nic złego się nie stanie… o ile wiesz, jakich zasad się trzymać.

  Oto krótki przewodnik o tym, jak ręcznie prać kaszmir:

  1. Do miski lub umywalki (ewentualnie wanny, jeśli odzież jest większa) nalej chłodnej, a najlepiej zimnej wody. Wtedy kaszmirowy ciuch nie zmieni swojego rozmiaru, a jego kolor pozostanie nienaruszony.
  2. Wlej odpowiedni dla kaszmiru środek piorący zgodnie z zaleceniami producenta i pomieszaj wodę przed kilka sekund, aby równomiernie go rozprowadzić. Warto poszukać i zainwestować w dobry płyn bez alergenów w składzie, który jest przystosowany do tkanin tego typu. Nie naruszy integralności włókien. Dobrze sprawdzają się niskozasadowe detergenty. Wiele osób wykorzystuje… szampon dla dzieci. Zazwyczaj ma odpowiednie właściwości, aby dobrze prać i nie zniszczyć kaszmiru. Nie trzeba go wcale dużo wlewać, zacznij od małych dawek, aby po kilku takich zabiegach wyczuć perfekcyjną ilość.
  3. Pierz ręcznie, ale bez tarcia, rozciągania lub wykręcania odzieży. W takich przypadkach polecam delikatne przyciskanie materiału lub równie subtelne i powolne obracanie go w wodzie. Ile czasu przeznaczyć na ten zabieg? Zależy od stopnia zabrudzenia. W przypadku lekko zabrudzonego odzienia 5 – 10 minut w zupełności wystarczy.
  4. Teraz czas na namaczanie. Zostaw kaszmirowe ubranie na 15 – 30 minut.
  5. Wylej wodę i nalej świeżą, najlepiej zimną. Powtórz to tyle razy, aby detergent został dokładnie spłukany. Możesz lekko przyciskać tkaninę do dna miski lub umywalki, ewentualnie obracać nią, aby przyspieszyć cały proces. Nie myśl natomiast o spłukiwaniu piany pod bieżąco wodą, bo rozciągniesz wtedy dzianinę.
  6. Przed suszeniem wypada usunąć nadmiar wilgoci. Pamiętaj, aby nie wykręcać odzieży. Jeżeli chcesz, aby była mniej mokra, posłuż się sposobem z delikatnym przyciskaniem odzienia (w przypadku wielu ubrań można je zwinąć przy tym w kulkę). Inną opcją, dużo skuteczniejszą, jest ułożenie go na jasnym lub białym (i oczywiście czystym oraz chłonnym) ręczniku i zwinięcie w rolkę (zupełnie jak naleśnik… albo śpiwór). Gdy ją naciśniesz, woda przejdzie z ubrania na ręcznik, a późniejsze suszenie będzie dużo krótsze.

  Jak widzisz, nic skomplikowanego, a i kilka trików się znalazło. Najważniejsze, aby woda była chłodna, ręczne pranie subtelne, a spłukiwanie dokładne.

  Twój kaszmirowy ciuch odzyska świeżość i nie straci na jakości, a o to Ci przecież chodzi, prawda?

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Pranie kaszmiru w pralce automatycznej

  W przypadku chęci uprania kaszmirowych rzeczy w pralce koniecznie poznaj wszystkie wskazówki. Dzięki nim nie zniszczysz swoich eleganckich tkanin.

  Oto one:

  • Wiedz, że nawet najlepsze pralki czasem nie są w stanie odświeżyć najdelikatniejszych materiałów, jeżeli producent odzieży tego zabrania. Nie zapomnij sprawdzić metki, aby poznać zalecenia producenta. Dodam, że obecność dodatkowych ozdób i haftów na odzieży zazwyczaj wyklucza pranie w pralce.
  • Nie zapomnij odwrócić kaszmirowego ubrania na lewą stronę.
  • Przydatny dodatek stanowią siatki lub worki do prania. Wielkich ubrań może w nich nie zmieścisz, ale z tymi mniejszymi nie będzie problemu. Pranie kaszmiru w siatkach chroni włókna tkaniny przed zniszczeniem. Alternatywą może być nawet bawełniana poszewka, aczkolwiek bardziej polecam worki do prania.
  • Z metki wyczytasz też sugerowaną temperaturę wody, ale im niższa, tym lepiej. 20, góra 30°C – nie warto ryzykować i ustawiać wyższej temperatury.
  • Tak jak przy praniu ręcznym, musisz się posłużyć środkiem piorącym odpowiednim dla wełny i delikatnych tkanin. Tylko najlepsze proszki do prania świetnie radzą sobie z wrażliwymi materiałami.
  • Kluczowy jest program, który wybierzesz. Nie chodzi bowiem jedynie o temperaturę wody w bębnie. Na szczęście programy prania są aktualnie bardzo rozbudowane i nadają się do wielu specyficznych ubrań. Znajdą się w niektórych pralkach opcje do kaszmiru. Często wystarczy również program do wełny, delikatnych tkanin lub ten, który odpowiada praniu ręcznemu. Trik takich opcji specjalnych polega na przerwach w trakcie cyklu prania. Pralka pozwala ubraniom chwilę poleżeć w roztworze środka piorącego.
  • Jeśli kombinujesz z własnymi ustawieniami cyklu prania, to oprócz niskiej temperatury najlepiej zrezygnuj z wirowania (lub ustaw niższe obroty). Polecam jednak prać kaszmir w pralce, gdy oferuje ona odpowiedni do tego program. Wracając do fazy wirowania, są osoby, które robią wręcz przeciwnie (ustawiają szybkie wirowanie) i są zadowolone, ale koniecznie używając do tego specjalnych worków na odzież. Inaczej nie ryzykowałbym z wirowaniem.

  Też proste rzeczy, prawda? Miej jednak na uwadze, że preferowanym sposobem, bo najdelikatniejszym, jest pranie ręczne. Szczególnie według zasad, które wcześniej Ci zdradziłem.

  Korzystając ciągle z pralki automatycznej, na dłuższą metę kaszmirowe ciuchy mogą stracić swoje walory.

  Dodam przy okazji, żeby nigdy nie używać płynu do płukania, nie wspominając o wybielaczu. Te detergenty są nieodpowiednie dla kaszmiru, szybko zużywając i niszcząc strukturę jego włókien.

  Jak usunąć z kaszmiru uporczywe plamy?

  Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Najgorsze, co możesz zrobić, to użyć byle jakiego detergentu i szorować lub szczotkować zabrudzone miejsce. Owszem, plamę pewnie usuniesz, ale przy okazji naruszysz splot, niszcząc włókna kaszmiru.

  Jeżeli kaszmirowy ciuch został upaćkany, np. ketchupem, czekoladą, makijażem, kawą, winem lub czymś innym, co trudniej sprać, potrzebny będzie odpowiedni odplamiacz. I nie chodzi mi wcale o jakiś ostry detergent. Może, a nawet powinien za niego robić szampon dla dzieci (lub lepszy szampon organiczny).

  Delikatnie wmasuj go w zabrudzone miejsce i jak najszybciej wypierz ubranie, najlepiej ręcznie i z większą niż zwykle dozą płynu lub szamponu. Dlatego też warto nauczyć się poprawnie prać ręcznie kaszmir, co dzięki mojemu poradnikowi już potrafisz.

  Jak suszyć kaszmir?

  Najbezpieczniejszą opcją jest naturalne suszenie na płasko, np. na zwykłej suszarce z podłożonym pod ubranie ręcznikiem (białym lub jasnym). A najlepiej na powietrzu, ale z dala od promieni słonecznych (i innych źródeł ciepła).

  Pamiętaj, aby starannie ułożyć odzienie. Co mam na myśli? Jego naturalny kształt. Fason nie powinien być naruszony, np. nadmiernym rozciągnięciem ubrania. Wygładź przy okazji zagniecenia.

  Kaszmirowe swetry, które suszysz, powinny mieć rękawy ułożone nieco szerzej niż bliżej reszty. Na dzianinie nie będzie wtedy tylu zmarszczek, a suszenie pójdzie sprawniej, gdy woda wychodząca z rękawów nie przejdzie w inny obszar ubrania.

  Czy mogę suszyć kaszmir w suszarce bębnowej?

  Kwestia sporna, bo sporo opinii głosi, że nie można – głównie od osób, które nigdy nie miały suszarki bębnowej. Niektóre modele, np. z mojego rankingu suszarek do prania, mają specjalne kosze do suszenia wełny, jak i kaszmiru.

  W każdym razie chodzi tu bardziej o podsuszenie, np. przez 10 – 15 minut za pomocą zimnego powietrza. Wtedy nic złego nie powinno się stać

  Jak pozbyć się zagnieceń z kaszmiru?

  Tradycyjne prasowanie odpada, chyba że na najniższym ustawieniu i przez bawełnianą szmatkę. Kaszmir nie lubi wysokich temperatur wody, a co dopiero rozgrzanej stopy żelazka.

  Często rozsądnym wyjściem jest para wodna. Też jest gorąca, ale i tak bezpieczniejsza.

  Polecane żelazka oferują zabieg parowy, choć są i osobne sprzęty do tego. Poznasz je, sprawdzając ranking parownic do ubrań. A najskuteczniejszymi urządzeniami do wygładzania różnych tkanin są najlepsze generatory pary.

  Takie urządzenia świetnie nadają się też do odświeżania kaszmiru. Delikatne materiały nie lubią zbyt częstego prania, więc zostają albo parowe zabiegi, albo wietrzenie.

  Jak przechowywać kaszmirowe rzeczy?

  Nigdy ich nie wieszaj! Ta rada dotyczy szczególnie kaszmirowych swetrów. Dlaczego? Pewnie się domyślasz – rozciągną się i stracą swój fason, np. przez zniekształcenia na ramionach spowodowane przez wieszak.

  Co należy więc zrobić? Składać i starannie układać w czystych i suchych szafkach z ubraniami. Przy długotrwałym przechowywaniu użyj toreb na odzież (ogólnie biorąc, takich, które oddychają).

  Skoro wspomniałem o odzieży sezonowej, bo ją chowasz na dłużej, pamiętaj o wypraniu kaszmirowego ciuchu pod koniec sezonu. Jest to bardziej higieniczne i nie przyciągnie moli.

  Podsumowanie

  Kaszmir nie wymaga profesjonalnego czyszczenia czy magicznych trików, aby odzyskać świeżość, miękkość i nie narazić włókien na zniszczenie.

  Wszystko dasz radę ogarnąć w domowym zaciszu. Wystarczą podstawowe zdolności manualne i odpowiednia wiedza, którą właśnie Ci przekazałem.

  Już dobrze wiesz, jak prać, suszyć i w ogóle obchodzić się z kaszmirem, aby Twojemu ubraniu nie stało się nic złego. Ciesz się jego świetnymi właściwościami i eleganckim wyglądem.

  Zobacz też podobne poradniki:

  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.3]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments