W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak prać odkurzaczem piorącym? Jak go używać?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pranie dywanów czy kanap odkurzaczem piorącym musi być prawidłowo przeprowadzone. Inaczej istnieje ryzyko, że zniszczysz czyszczony obiekt. Poznaj więc wszystkie zasady dotyczące tego, jak używać odkurzacza piorącego!

Jak prać odkurzaczem piorącym? Jak go używać?

Spis treści:

  Jak używać odkurzacza piorącego – ogólne wskazówki

  Używanie odkurzacza piorącego nie jest trudne. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, musisz tylko pamiętać o kilku ważnych sprawach.

  Poznaj je:

  1. Zanim zaczniesz usuwać zabrudzenia na mokro, oczyść powierzchnię na sucho. Musisz ją odkurzyć, usuwając tym samym kurz i inne luźne zabrudzenia. Wtedy pranie będzie łatwiejsze. Zmniejszasz też ryzyko przypadkowego uszkodzenia powierzchni (np. ostrymi drobinkami).
  2. Pamiętaj o prawidłowym podłączeniu wszystkich niezbędnych akcesoriów. Zamiast worka filtracyjnego załóż filtr przeznaczony do pracy na mokro. Nie zapomnij o ssawce ekstrakcyjnej we właściwym rozmiarze.
  3. Preparat piorący przygotuj zgodnie z instrukcją producenta. Najczęściej zaleca się unikanie nadmiernie pieniących się środków, więc zwracaj na to uwagę. Mieszankę wody i detergentu wlewaj do zbiornika na wodę czystą.
  4. Jeśli masz do czynienia z uporczywymi zabrudzeniami, sięgnij po odplamiacz. Nanieś go bezpośrednio na plamy, odczekaj trochę, a dopiero potem zacznij prać przy użyciu odkurzacza. To zapewni Ci lepsze rezultaty.

  Ranking odkurzaczy piorących – zwycięzca

  Karcher SE 5.100 1.081-200.0

  Jak prać odkurzaczem piorącym – metody prania

  Do wyboru masz dwie podstawowe metody prania przy użyciu odkurzacza. To, którą wybierzesz, zależy od ilości czasu, jakim dysponujesz, ale nie tylko. Istotny jest też stopień zabrudzenia powierzchni czy przedmiotu.

  Popularna i szybka metoda to pranie w tzw. pojedynczym przebiegu. Włączasz sprzęt i przykładasz ssawkę. Uruchamiasz jednocześnie turbinę ssącą i pompę aplikującą środek do prania. Oznacza to, że w tym samym czasie wymywasz brud i zasysasz go do pojemnika.

  To sposób, który wykorzystasz, aby coś odświeżyć. Nie zajmuje dużo czasu i przywraca ładny wygląd meblom, dywanom i innym elementom wyposażenia, które nie są mocno zabrudzone.

  Druga metoda to pranie dokładniejsze, razem ze wstępnym opryskiem. Na nie musisz poświęcić więcej czasu, ale nie unikniesz tego w przypadku mocnych zanieczyszczeń.

  Najpierw nanosisz na powierzchnię preparat piorący. Robisz to poprzez włączenie pompy. Pamiętaj, aby ssawkę trzymać blisko pranego materiału.

  Odczekaj kilka lub kilkanaście minut. Następnie włącz turbiną ssącą i powoli przesuwaj ssawkę po powierzchni. To pozwoli Ci na odessanie nadmiaru wody razem z rozpuszczonymi zabrudzeniami.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak wyprać kanapę odkurzaczem piorącym?

  Pierwszy krok to staranne oczyszczenie kanapy. Staraj się dokładnie usunąć zanieczyszczenia za pomocą odkurzacza, ale na sucho. Dopiero gdy pozbędziesz się okruszków i podobnych zabrudzeń przejdź do prania. Najlepiej będzie, jeśli najpierw zaaplikujesz detergent, a do odsysania brudu przejdziesz po kilkunastu minutach.

  W przypadku kanapy pranie ze wstępnym opryskiem to skuteczne rozwiązanie. Masz pewność, że usuwasz zabrudzenia, nawet te uporczywe.

  Jeśli nie chcesz przypadkowo zniszczyć mebla, najpierw zrób test na niewielkim, mniej widocznym fragmencie. Nanieś środek do prania na tkaninę, zostaw na kilka minut i spłucz. Jeśli nie widzisz nic niepokojącego, przejdź do prania całości.

  Oto szczegółowa instrukcja, jak wyprać kanapę odkurzaczem piorącym:

  1. Po odkurzeniu mebla zaaplikuj detergent do prania.
  2. Włącz pompę i za pomocą ssawki równomiernie rozprowadź środek na całej powierzchni.
  3. Odczekaj kilka lub kilkanaście minut, zależnie od stopnia zabrudzenia mebla i zaleceń producenta.
  4. Włącz turbinę ssącą, przyłóż ssawkę do materiału i powoli odsysaj brud z resztkami wody. Rób to bez pośpiechu, precyzyjnie.
  5. Kanapa powinna być jedynie lekko wilgotna. Jeśli czujesz, że jest mokra, powtórz odsysanie.
  6. Aby przyspieszyć schnięcie tkaniny, otwórz okno w pomieszczeniu.

  Tym sposobem wypierzesz też inne tapicerowane meble.

  Jak prać dywany odkurzaczem piorącym?

  Najpierw należy oczyścić je na sucho z kurzu i innych luźnych zanieczyszczeń. Zrobisz to poprzez odkurzanie lub trzepanie na trzepaku. Kolejny etap to już czyszczenie na mokro, czyli pranie. Spryskaj dywan środkiem piorącym, a następnie za pomocą ssawki usuń wodę i rozpuszczony brud.

  Samodzielnie zdecyduj, czy masz czas na dwuetapowe pranie, a więc zaaplikowanie detergentu i odessanie go po kilkunastu minutach. Jeśli chcesz tylko odświeżyć dywan, spryskuj go środkiem i odsysaj w tym samym czasie.

  Niezależnie od wybranej metody nie zapomnij o ostatnim etapie, czyli schnięciu. Zadbaj o stałą cyrkulację powietrza w pokoju i poczekaj, aż dywan będzie suchy.

  Za pomocą odkurzacza piorącego skutecznie wyczyścisz zarówno modne modele z długim włosiem, jak i syntetyczne. To dywany z wiskozy, akrylu i poliestru. Niektóre naturalne także są przystosowane do metody ekstrakcyjnej (czyli podstawy tego, jak działa odkurzacz piorący), np. bawełniane czy wełniane.

  Odkurzaczem piorącym nie wyczyścisz z kolei dywanów skórzanych i z juty.

  Jak przygotować odkurzacz piorący?

  W urządzeniu zamontuj zbiornik na czystą i brudną wodę. Podłącz ssawkę w odpowiednim rozmiarze i zamontuj wąż, który będzie rozprowadzał ciecz. Jeden z najważniejszych punktów to prawidłowe napełnienie pojemnika na czystą wodę. Uzupełnij go do wyznaczonego poziomu i dodaj właściwą ilość detergentu.

  To, jak dużo musisz go wlać, podpowiada producent na opakowaniu. Czasami musisz dodać też specjalny preparat ograniczający ilość piany. Wszystko po to, aby pranie przebiegało bez problemów, a sprzęt nie był narażony na awarię.

  Zwykle wlewasz ok. 100 – 200 ml środka piorącego. Później dodajesz wody, aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu zaznaczonego w zbiorniku. Pojemnik na brudną wodę pozostaje pusty, do niego będą trafiać odsysane zanieczyszczenia.

  Nie zapominaj, że nawet najlepszy odkurzacz piorący trzeba też przygotować do schowania w szafie po skończonym praniu. Przede wszystkim opróżnij zbiorniki z wodą, umyj je i osusz.

  Zdemontuj akcesoria i zostaw do wyschnięcia. Dopiero później schowaj je do pudełka czy schowków w obudowie odkurzacza. Akcesoria takie jak ssawki warto dodatkowo przepłukać pod bieżącą wodą. Usuniesz wówczas resztki brudu.

  Jak wyprać dywan odkurzaczem piorącym – jaki wybrać detergent?

  Najlepszym wyborem są środki piorące w płynie, zaleca je większość producentów. Bezpiecznym wyborem jest też proszek, na bazie którego przygotujesz piorącą mieszankę z wodą. Forma preparatu to jedno, ważne jest też jego pH. Powinno wynosić 11, takie detergenty są bezpieczne dla czyszczonej powierzchni.

  Jeśli zależy Ci na środowisku, sięgaj po środki biodegradowalne. Nie zanieczyszczają planety, a jednocześnie gwarantują skuteczne pranie.

  Wiele osób zastanawia się, czy trzeba kupować markowe detergenty. Warto zajrzeć do instrukcji obsługi odkurzacza i sprawdzić, czy producent coś o tym pisze. Jeśli sugeruje konkretne preparaty, stosuj je. Daje Ci to pewność, że nie uszkodzisz sprzętu ani dywanu czy innej powierzchni.

  W sklepach jest sporo tego typu preparatów. Pamiętaj głównie o właściwym pH i ograniczonej ilości wytwarzanej piany. To oznacza, że płyn powinien być niskopieniący. W dodatku nie może mieć w składzie mocnych, chemicznych substancji, inaczej zniszczy praną tkaninę.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments