W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak prać rolety rzymskie?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pranie rolet rzymskich jest zazwyczaj możliwe, a na dodatek dość łatwe. Ale kilka rzeczy na ten temat musisz oczywiście wiedzieć, aby nie zniszczyć swoich pięknych rolet. W tym poradniku dowiesz się wszystkiego na temat czyszczenia tego typu elementów dekoracyjnych.

pranie i pielęgnacja rolet rzymskich - poradnik

Spis treści:

  Przy odpowiedniej aranżacji wnętrza rolety rzymskie często wyglądają bardzo elegancko i imponująco. Ale każdy ich posiadacz musi kiedyś zadać sobie jedno pytanie: jak prać rolety rzymskie?

  Rolety, podobnie jak firanki i zasłony, zbierają kurz i brud, więc raz na jakiś czas wymagają gruntownego czyszczenia. Jak dokładnie tego dokonać i o czym trzeba pamiętać? Przejdźmy do konkretów, aby rozwiązać wszystkie zagwozdki.

  Jak zdemontować roletę do prania?

  Mój poradnik opiera się przede wszystkim na praniu rolet rzymskich, ale kluczowe jest zdemontowanie ich i ponowne założenie. To w tym punkcie całego procesu czyszczenia wiele osób nie wie, jak się do tego zabrać.

  Pomogę Ci konkretną instrukcją:

  1. Zdejmij roletę z jej uchwytu/ramy i odczep tkaninę od szyny (zapewne jest na rzep). Wszystkie następne kroki nie mogą być wykonywane, gdy roleta jest przymocowana do ściany lub sufitu. Po co dodatkowo się męczyć?
  2. Zagospodaruj trochę miejsca na większym stole lub podłodze, żeby na płasko i sznurkami do góry rozłożyć tę dekorację swoich okien. Nie jest to jednak jedyny sposób, bo równie dobrze możesz ją podciągnąć do góry. Zajmie wtedy mniej miejsca, choć osoby niewtajemniczone często wolą całą ją rozkładać, aby się z niczym nie pogubić.
  3. Chcesz oszczędzisz sobie kilku przekleństw i wielu nerwów podczas ponownego montażu? Zrób smartfonem zdjęcie rolety! Skup się na całej trasie sznurków, czyli tym, jak i gdzie przechodzą. Nikt w końcu nie rodzi się ekspertem od rolet rzymskich, aby bez żadnej pomocy prawidłowo je zasznurować.
  4. Wypnij sznurki z zaczepów/klipsów lub rozwiąż z dolnej listwy podciągającej. Rolety tego typu różnią się czasem swoim mechanizmem stabilizującym sznurek na całej wysokości okiennej ozdoby.
  5. Przeciągnij sznurki przez kółeczka wlotowe, które porządkują ich ułożenie.
  6. Wyciągnij wszystkie patyczki (nazywane też często słomkami lub pręcikami) z tuneli rolety. W wielu roletach mają one dodatkowe zabezpieczenia (swego rodzaju klipsy).
  7. Jeżeli Twoje rolety rzymskie mają włożoną na dole listwę obciążającą, to też ją usuń na czas prania. Dążysz do tego, aby zdemontować wszystkie elementy usztywniające i mieć przed sobą samą tkaninę.

  Teraz już znasz ogólny schemat zdejmowania i przygotowywania do prania rolety rzymskiej. Sęk w tym, że w sklepach są różne modele. Zdarzają się takie z nierozbieralnymi elementami lub po prostu bardzo upierdliwe przy demontażu.

  Dlatego też zawsze przed zakupem jakiejkolwiek rolety sprawdź opinie o zdejmowaniu jej. Nie zapomnij zapytać producenta lub sprzedawcy o to, czy wszystko da się zdjąć i ponownie zamontować bez większych przeszkód.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Pranie rolet rzymskich w pralce automatycznej

  Zasady związanie z prawidłowym praniem rolet rzymskich w pralce wiążą się z materiałem wykonania. Może to być poliester, bawełna, lniany lub nawet jedwabny materiał lub taki z domieszką wełny. W sklepach dostępne są przeróżne rolety.

  Mimo tego znam kilka ogólnych porad, które Ci się przydadzą:

  • Najważniejszą radą jest trzymanie się zaleceń producenta rolety. Znajdziesz je na metce. Najlepsze pralki automatyczne dają zazwyczaj szerokie możliwości, aby bez problemu dopasować parametry prania do czyszczonego materiału. Tak samo dobra pralka slim oraz modele, które zawiera ranking pralek ładowanych od góry.
  • Często spotykałem się z sytuacją, aby nie prać rolet tego typu w temperaturze wyższej niż 30°C (a na pewno nie przekraczać 40°C). No i ogólnie podchodzić do takiego cyklu ostrożnie. Pokrywa się to z wieloma programami prania, które dedykowane są firanom i zasłonom, w końcu rolety rzymskie często są wykonywane z podobnych materiałów (czyli tkanin firanowych/zasłonowych).
  • Pamiętaj jednak o tym, że takie dekoracyjne elementy wystroju są bardzo narażone na zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz. Ozdabiają przecież okna, które zapewne często otwierasz lub uchylasz. Jeżeli Twoje rolety rzymskie dawno nie były prane (lub jeszcze w ogóle) i widzisz mocniejsze zabrudzenia, zdecyduj się na namaczanie w zimnej wodzie przed praniem. Druga sprawa, że programy dedykowane takim rzeczom często wymuszają uruchomienie prania wstępnego, jednocześnie nie przesadzając z wirowaniem (lub w ogóle je wyłączając).
  • Twoje rolety są uszyte z delikatnych materiałów? Wtedy musisz zwrócić szczególną uwagę na detergent. Polecam środek piorący przystosowany do wrażliwych tkanin. Znajdziesz takie np. w rankingu proszków do prania.
  • Jeżeli masz białe rolety rzymskie, które z czasem straciły swoją śnieżną biel, to dopasuje płyn do prania według koloru czyszczonej tkaniny.

  Co z impregnowanymi roletami rzymskimi?

  Mowa o tradycyjnych roletach tego typu, które z pewnością nie będą się dobrze czuły w bębnie pralki. Wyjściem jest więc czyszczenie na sucho, chociażby za pomocą szmatki czy odkurzacza (nasadką szczelinową lub końcówką do czyszczenia tapicerki).

  Jeżeli masz takie rolety i zauważysz na nich bardziej uporczywe plamy, to spróbuj usunąć je gumką do mazania lub wilgotną szmatką z mikrofibry (ewentualnie nasączoną odrobiną delikatnego detergentu, nawet organicznego szamponu do włosów).

  Zawsze pozostaje też opcja z oddaniem swojej rolety rzymskiej fachowcom, czyli do pralni chemicznej. Wtedy niczym się nie przejmujesz, odbierasz czyściutkie rolety, ale wydajesz dodatkowo pieniądze.

  Ten punkt dotyczy zresztą wszystkich rolet, które z jakichś powodów nie mogą być prane w pralce.

  Jak suszyć rolety rzymskie?

  Podobnie jak pranie, proces suszenia powinien przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta, które wyczytasz z metki. Teoretycznie najlepsze suszarki do prania są w stanie podołać delikatnym materiałom. Sęk w tym, że rolety rzymskie są duże, co mocno komplikuje sytuację.

  Możesz zaryzykować podsuszanie zimnym powietrzem, np. przez 15 minut. Jeżeli producent nie zaleca suszenia w takim sprzęcie, to radzę jednak odpuścić i suszyć rolety z dala od źródeł ciepła i na płasko, np. na rozłożonych ręcznikach.

  W przypadku mniej delikatnych tkanin nie powinno być natomiast problemu zarówno z użyciem suszarki bębnowej, jak i dobrego żelazka, bo po suszeniu wypada przecież usunąć zagniecenia.

  Dopowiem jeszcze, że w bezpiecznym usuwaniu „zmarszczek” z rolet pomagają urządzenia parowe, ale raczej te wydajniejsze, czyli np. najlepsze generatory pary. Umożliwiają efektywne prasowanie w pionie.

  W rankingu parownic do ubrań znajdują się jeszcze te stacjonarne, które czasem też zapewniają wyrzut pary, który podoła wygładzaniu takiego materiału.

  Przy okazji: sprzęt parowy dobrze nadaje się do regularnego odświeżania rolet.

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, jak prać i ogólnie obchodzić się z roletami rzymskimi. Tak naprawdę największe znaczenie ma tu sam zakup tego elementu dekoracyjnego. Wiadomo, że delikatne, bardziej eleganckie materiały to w pewnym sensie dodatkowa satysfakcja, ale też dodatkowe obowiązki.

  W przypadku poliestrowych lub bawełnianych rolet rzymskich ich pielęgnacja jest łatwiejsza. Posłużysz się wieloma automatycznymi urządzeniami, nie musząc prać ręcznie, suszyć w naturalny sposób czy cackać się z parowymi zabiegami, aby usunąć zagniecenia.

  Nie skreślam jednak rolet rzymskich z tkanin lepszego sortu. Wszystko jest dla ludzi, lecz trzeba się liczyć z zasadami przy późniejszej pielęgnacji.

  No i zawsze pamiętaj o poradzie z kupowaniem rolet z prostym do demontażu mechanizmem. W skrajnych przypadkach niektórzy w ogóle nie mogą zdemontować niektórych obciążników, przez co pranie w pralce staje się niemożliwe.

  W przypadku dodatkowych pytań, opinii lub chęci opisania własnych doświadczeń z roletami rzymskimi, zapraszam do sekcji komentarzy.

  Zobacz też podobne poradniki:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments