W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak prać ubranka dla noworodka?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pranie dziecięcych ubranek, szczególnie tych dla noworodka, powinno odbywać się według pewnych zasad. Jeżeli jeszcze ich nie znasz, a chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego malucha, to koniecznie przeczytaj mój kompleksowy poradnik na ten temat. Dowiesz się, jak prawidłowo prać, suszyć i prasować ubranka dla noworodka.

jak prać niemowlęce ubranka

Spis treści:

  Czego użyć do prania ubranek noworodka?

  Jak najdelikatniejszych detergentów, najlepiej dedykowanych do dziecięcych ubranek. Im mniej związków chemicznych, barwników czy substancji zapachowym, tym lepiej.

  Ogólnie biorąc, jest całkiem sporo możliwości:

  • Niektórzy rodzice stosują zwykłe proszki do prania, ale mające dość łagodny skład. Mogą być odpowiednie, o ile dzieciaczek nie ma alergii.
  • Dedykowane do prania ubranek dziecięcych proszki lub płyny nie posiadają natomiast enzymów, sztucznych barwników czy ostrzejszych detergentów, co jest bardzo korzystne. Minimalizują ryzyko wysypek czy innych zmian skórnych u dzidziusia. Zaliczają się do grupy hipoalergicznych proszków do prania.
  • Podobna historia dotyczy kapsułek. Takie firmy jak JELP czy Lovela produkują hipoalergiczne środki, które nie wywołują alergii i są bardzo delikatne. Zawiera je mój ranking kapsułek do prania.
  • Jeszcze delikatniejsze są płatki mydlane, choć najlepiej sprawdzają się przy praniu ręcznym (inaczej lubią zostawiać zacieki na materiale). Stanowią jeden z najlepszych specyfików do prania w przypadku noworodków z atopowym zapaleniem skóry.
  • Coraz więcej osób poleca natomiast orzechy piorące. Mam jednak spore wątpliwości co do efektywności tego rozwiązania. Wątpię, aby usunęły uporczywe plamy.

  Osobiście polecam dedykowane płyny lub proszki. W sklepach jest całkiem spory wybór takich specyfików, choć czasem kosztują swoje…

  Co do formy detergentu, pamiętaj, że ten sypki wolniej rozpuszcza się w wodzie, a czasem potrzebuje wyższych temperatur prania, aby lepiej zadziałać. No i trudniej go wypłukać.

  Priorytetem jest jednak skuteczność usuwania plam, dbanie o miękkość materiału i brak wywoływania uczuleń na skórze malucha. Przetestuj więc kilka środków piorących, ale raczej na nich nie oszczędzaj. Zdrowie bobasa jest najważniejsze.

  A kiedy przejść ze specjalnych środków na te zwykłe? Skóra malucha robi się mniej podatna na podrażnienia w drugim lub trzecim roku życia. Wciąż jest to jednak sprawa indywidualna, bo znam osoby, które używają takich środków w przypadku 4 – 5 letnich brzdąców.

  Zawsze obserwuj skórę swojej pociechy, szczególnie gdy zdecydujesz się na nowy środek piorący. Wtedy racjonalnie ocenisz, czy okazał się odpowiedni.

  radosny bobas w czystych ubrankach

  Czego nigdy nie używać do niemowlęcych ubranek?

  Nie używaj zmiękczaczy, wybielaczy, odplamiaczy, płynów do płukania czy silniejszych środków zapachowych (zresztą niemowlaki nie lubią intensywnych zapachów wywoływanych przez środki piorące, nawet gdy nam wydają się być ładne).

  Co do składu proszku, jeżeli masz jakieś wątpliwości, to unikaj wspomnianych już wcześniej enzymów, ale też fosforanów i wybielaczy optycznych.

  Jeżeli przed cyklem prania ubranek coś z tej zakazanej listy było stosowane przy praniu, to spójrz na szufladki na detergenty. Powinny być czyściutkie. W razie potrzeby wyczyść więc pozostałości mocniejszych środków piorących.

  dziecko spiące u mamy

  Moczenie ubranek przed praniem

  Swego rodzaju wstępne moczenie pomoże lepiej usunąć uporczywe plamy i pozbyć się zarazków z ubranek.

  Jak to zrobić? Wystarczy moczyć ciuszki w gorącej wodzie przez około godzinę. Możesz dodać do niej odpowiedniego detergentu.

  Jeżeli jednak na tkaninie zauważysz uporczywe plamy, to zapierz je wodą z szarym mydłem. Niektórzy zalecają też octową kąpiel, jeżeli zabrudzenia są naprawdę poważne. Do wody wlewa się wtedy biały ocet.

  Dodam przy okazji, że wstępne namoczenie to nie wszystko, bo taki sam zabieg możesz wykonać… po praniu. Oczywiście nadal zdecyduj się na co najmniej dwie fazy płukania, ale oprócz nich namocz niemowlęce ciuszki w gorącej wodzie, również na godzinę. Pozbędziesz się resztek detergentu i bakterii alergennych.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Ręczne pranie ubranek noworodka

  Wciąż wiele osób woli prać takie ubranka ręcznie. Nie mają przecież zbyt dużej powierzchni, więc teoretycznie nie powinno być trudno.

  Jak to zrobić? Oto wskazówki:

  1. Nie rezygnuj ze wstępnego namaczania, które przed chwilą opisałem. Niecierpliwe osoby mogą skrócić czas tego etapu do 30 minut.
  2. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na… swoje ręce. Dokładnie je umyj, aby nie przenosić zarazków.
  3. Przygotuj czystą miskę i nalej do niej gorącej wody.
  4. Rozpuść detergent i pierz materiał, ale nie narażając go na utratę jakości, czyli bez nadmiernego tarcia i szorowania.
  5. Jeżeli ciuszek jest ekstremalnie brudny, to wymień wodę na czystą.
  6. Na końcu czeka Cię wielokrotne płukanie. Wymieniaj wciąż wodę na czystą i obserwuj, czy widać w niej resztki detergentu.

  Owszem, bardziej wyczerpujące niż wrzucenie ubranek do pralki i trzymanie się kilku głównych zasad. Ale jak masz jeden lub kilka ciuszków do dezynfekcji, to czasem bardziej opłacalne jest właśnie pranie ręczne.

  niemowlak w pościeli

  Pranie dziecięcych ubranek w pralce

  • Zawsze pierz je osobno. Najczęściej wykonane są z popularnej bawełny, ale wymagają delikatniejszego traktowania od zwykłej odzieży bawełnianej dla dorosłych. Sprzyja temu częste wymienianie ciuszków bobasa i używanie specjalnego detergentu do nich. Zagospodaruj na ubranka osobny koszyk, a gdy jest ich już w nim więcej, zdecyduj się na osobny cykl prania.
  • Zwróć szczególną uwagę na ilość detergentu. Dozuj go rozsądnie, nigdy nie przekraczając zalecanej wartości. Czasem nawet trochę z niej odejmuj, jeżeli okazało się, że podwójne płukanie nie usunęło wszystkich pozostałości proszku lub płynu.
  • Najważniejsza sprawa – wybór odpowiedniego programu prania. Najlepiej sprawdza się, rzecz jasna, ten dedykowany do ubranek malucha. Bardzo podobny efekt zapewnia jednak program antyalergiczny. Co je wyróżnia? Przede wszystkim temperatura 60°C, radzenie sobie z bawełną i lnem, pełny zakres wirowania do wyboru i dodatkowe fazy płukania. Taka specyfikacja świetnie sprawdzi się w przypadku podwyższonych wymagań higienicznych i wrażliwej skóry. Czasem dochodzą jakieś bajery, które dodatkowo usuwają drobnoustroje i odświeżają tkaninę.
  • Jeżeli Twoja pralka nie należy do zbyt nowoczesnych i nie oferuje stosownego programu, to dąż do tego, aby ustawić podobne parametry co powyżej. Trzymaj się 60°C (jeżeli na metce jest na to przyzwolenie) i nie szczędź dodatkowych faz płukania. To bardzo ważne, bo nie może być najmniejszego śladu po detergencie. Wiedz także, że specjalne programy do ubranek trwają zazwyczaj dłużej i wymagają większej ilości wody. Jeżeli więc możesz wyregulować czas cyklu i ilość wody, to uczyń to zgodnie ze wskazówkami. W grę nie wchodzą więc przyspieszone programy.
  • Co do wirowania, a konkretniej jej prędkości, to jest już bardziej zależne od indywidualnych preferencji. Niższe obroty nie wpłyną w większym stopniu na strukturę włókien, nie poskutkują też większymi zagnieceniami, ale ciuszki będą bardziej wilgotne.

  Jak widzisz, najważniejsze jest w zasadzie dodatkowe płukanie i odpowiednio długi cykl. Temperatura też ma duże znaczenie, choć jeżeli zdecydujesz się na późniejsze prasowanie (a warto, o czym też tutaj przeczytasz), to 40°C wystarczy. No i nie przesadzaj z ilością detergentu.

  Oprócz powyższych wskazówek nie zapomnij o pewnych podstawach:

  • Zapnij wszystkie guziczki, zasuń zamki i wywiń ciuszki na lewą stronę. Ubranka nie złapią wtedy niepotrzebnych zmechaceń.
  • Sprawdź stan czystości bębna i uruchom autoczyszczenie lub zabierz się za konserwację, jeżeli sytuacja tego wymaga. Niektórzy ułatwiają sobie sprawę pustym cyklem, czyli praniem bez załadunku i detergentów.
  • Nie przepełniaj też bębna, a ubranka rozłóż w nim równomiernie.

  Zobacz też:

  Suszenie ubranek noworodka

  Polecam albo suszarkę kondensacyjną (gdy metka pozwala na użycie jej), albo suszenie na zewnątrz, gdyż ubrania będą miększe niż przy suszenia w zamkniętym pomieszczeniu. Najlepsze suszarki do prania odpowiednio dbają o tak wrażliwe na zniszczenia ubranka.

  Ekspozycja na promienie słoneczne wyeliminuje jednak więcej bakterii, a cyrkulacja powietrza dodatkowo przewietrzy materiał.

  spiący maluch ubrany w czyste ubranka

  Prasowanie ubranek noworodka

  Czy w ogóle warto prasować niemowlęce ubranka? Jak najbardziej. Nawet bardzo wysokie temperatury prania nie zawsze usuwają 100 procent bakterii. Trudno zapewnić idealnie sterylne warunki, ale prasowanie zawsze pomoże.

  Posłuż się najwyższą tolerowaną przez materiał temperaturą prasowania. Im bardziej rozgrzejesz stopę żelazka, tym więcej drobnoustrojów usuniesz. Skuteczne dezynfekowanie ubranek zapewniają przede wszystkim modele, które okupują ranking żelazek.

  Oprócz tego ciuszki staną się gładkie, miękkie i łatwiej będzie je schludnie poskładać. Raczej żaden maluch nie ucieszy się ze zbyt szorstkich tkanin, ale po prasowaniu tkanina będzie już zapewniała mu komfort.

  Prasowanie staje się absolutnie obowiązkowym punktem, gdy maluch cierpi na atopowe zapalenie skóry; lub też, gdy na metce ubranek widnieje ograniczenie odnośnie 40°C temperatury wody. Ale ogólnie biorąc, w każdym przypadku polecam prasować ciuszki bobasa.

  Przy okazji zwróć uwagę na miejsce, w którym je przechowujesz. Komoda z ubrankami powinna być czysta, bo inaczej całe prawidłowe pranie, suszenie i prasowanie nic nie da.

  Zobacz też:

  Jak często prać ubranka noworodka?

  Zależnie od tego, co jaki czas są zmieniane. A powinny być zmienianie właściwie codziennie. Niektórzy rodzice zmieniają je dwa razy dziennie.

  Wiesz, życie przybyłego niedawno na ten świat malucha nie jest zbyt skomplikowane. Przez większość dnia beztrosko śpi, regularnie je i robi sporo kup. Jeśli coś mu nie pasuje, czyli np. jest głodny, jest mu za zimno lub coś go swędzi albo boli, to zaczyna płakać, dając rodzicom znak, żeby zainteresowali się jego stanem.

  Z ubrankami jest ten problem, że bardzo często pojawiają się na nich zabrudzenia, głównie po jedzeniu czy ślinie. Czasem takiemu maluchowi coś się uleje. Pot i zabrudzenia po jedzeniu tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii i nieprzyjemnego zapachu. Dlatego też bardzo często wymieniaj i pierz ubranka swojej pociechy.

  Pamiętaj też, że nowe ciuszki, które dopiero co zostały zakupione, zawsze powinny być wyprane przed założeniem maluchowi. Na bank znajdują się na nich drobnoustroje, często już w postaci roztoczy. Dochodzą również pozostałości z procesu produkcji tych tekstyliów, np. apretura. Skóra dzieciaczka nie może mieć z nimi kontaktu.

  A czy nowe ubranka muszą być koniecznie wygotowane? Raczej nie, bo zazwyczaj wystarczy pranie w wysokiej temperaturze, np. 90°C. Dużo na ten temat powie metka ubranka z zaleceniami producenta. Zauważyłem jednak, że coraz więcej osób rezygnuje z wygotowywania na rzecz zwykłego prania i prasowania.

  Kontakt malutkiego dziecka z florą bakteryjną

  Przekazałem Ci już sporo cennych wskazówek na ten temat, ale pamiętaj o jednym – malutkie dziecko i tak musi mieć kontakt z niektórymi zarazkami. I jest to wskazane!

  Dlaczego? Przez pracę ludzkiego organizmu i układu odpornościowego. Żeby nie być na coś uczulonym, organizm musi to najpierw poznać i uodpornić się. A jak pozna dany pyłek zbyt późno, to nie uchroni się przed alergią na niego.

  Wspominam o tym dlatego, żeby każdy rodzic zdawał sobie sprawę z tego faktu. Oczywiście nie śmiem jednak zarzucać Ci żadnych rad, jak zapoznać malucha z drobnoustrojami. Zwykle jest to i tak nieuniknione, bo bobas wszystko bierze do buzi.

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, jak prać, suszyć i prasować ubranka dla noworodka, aby był w nich szczęśliwy – nie dostał żadnego uczulenia i cieszył się z mięciutkiej oraz odpowiednio ciepłej tkaniny.

  Ciuszki malucha (do 12 miesięcy) zdecydowanie powinny być perfekcyjnie traktowane, zgodnie z moimi wskazówki. Z czasem wszystko stanie się łatwiejsze. Zniknie konieczność osobnego cyklu czy ciągłego prasowania. Ale póki co zapewnij swojemu bobasowi czyściutkie ubranka bez zarazków.

  Na koniec zalecam rozsądek przy wyborze samych ubranek, bo to też bardzo istotne. Według mnie najlepsze są po prostu bawełniane ubranka w jasnych kolorach. Bez intensywnych barw, bez niepotrzebnych nadruków czy elementów ozdobnych, no i oczywiście solidnie wykonane. Najkorzystniej, gdy mają te same wymagania co do temperatury prania, bo nie trzeba ich dodatkowo segregować.

  Wybieraj więc według tych zasad nowe body, śpiochy, półśpiochy, pajacyki, rampersy, kaftaniki i inne elementy ubioru maluszka. Cała pielęgnacja pójdzie wtedy sprawniej.

  Jeżeli masz jakieś swoje rady i przemyślenia na temat prania dziecięcych ubranek, to podziel się nimi w sekcji komentarzy 😉

  Przeczytaj też inne poradniki z serii „jak prać”:

  Oceń publikację
  [Głosy: 5 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments