Jak prawidłowo podłączyć pralkę? Poradnik montażu krok po kroku

Jak prawidłowo podłączyć pralkę? Poradnik

Spis treści:

  Dla kogoś, kto nigdy nie miał styczności z procesem montażu pralki, może się on wydawać czymś niezwykle skomplikowanym, zwłaszcza z powodu wielu istotnych kwestii, o których trzeba pamiętać. Na szczęście dziś rozprawię się z najpopularniejszymi mitami i w prosty sposób zaprezentuję najważniejsze kroki w montażu pralki. Z tym poradnikiem nie będzie to już czarną magią.

  Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, o co należy zadbać prawidłowo montując pralkę oraz jak przebiega taki proces, to ten poradnik jest dla Ciebie! Jeśli wkrótce będziesz pralkę kupować lub właśnie stoi ona w Twoim domostwie i czeka na podłączenie, to za chwilę będziesz już posiadać właściwą wiedzę praktyczną.

  Wiadomym jest, że dokładne informacje o montażu powinny znajdować się w instrukcji Twojej pralki. Sęk w tym, że nie zawsze są takie dokładne. W instrukcjach obsługi/instalacji nie dba się też raczej o czytelną formę przedstawienia wszelkich informacji. Czasem są one chaotyczne. Warto więc wspomóc się dodatkowo poniższym przewodnikiem, żeby wszystko wykonać prawidłowo.

  Co jest potrzebne do montażu pralki? Najważniejsze przyłącza z opisem

  Najważniejsze jest dobre przygotowanie oraz odpowiedni plan montażu. Ostatnie trendy wskazują na rosnącą popularność umieszczania pralek w kuchni, choć jeszcze niedawno najczęściej robiono to w łazience. Na dobrą sprawę nie ma idealnego, uniwersalnego miejsca, a temat ten rozwinąłem w osobnym artykule: Pralka w kuchni czy w łazience? Gdzie lepiej ją postawić? Wracając do omawianego zagadnienia, warto zwrócić uwagę na techniczne aspekty przy obmyślaniu lokacji dla urządzenia.

  Przede wszystkim pralka będzie pobierać wodę na czas prania, oraz wypuszczać ją po pełnym procesie. Musisz zatem umiejscowić ją w odpowiedniej odległości od właściwego ujęcia wody oraz odpowiedniego spływu. Ponieważ jest zasilana energią elektryczną, warto również pod uwagę wziąć odległość od gniazdka, choć z tym zwykle nie ma większych komplikacji.

  Na dobrą sprawę, jeśli chodzi o wymagania odnośnie przyłącza, to są dwa, najważniejsze:

  • Pierwszym jest zakończenie zaworem wody ¾” (26,4 cm).
  • Drugim jest doprowadzenie wody o ciśnieniu sieciowym od około 100 kPa (1 bar) do około 10 kPa (10 bar).

  Poszczególne modele pralki mogą się nieco różnić wymaganiami, a podane widełki są tymi bezpiecznymi. Jeśli nie potrafisz tego oszacować, to innym wyznacznikiem jest przepływ co najmniej 8-10 l wody na minutę.

  Za duże ciśnienie redukujesz odpowiednim zaworem redukcyjnym. W niektórych przypadkach możliwe jest dołączenie dwóch osobnych dopływów – dla ciepłej i zimnej wody. Najczęściej jednak pralka taka może pracować na obu lub tylko na przyłączu wody zimnej. Wtedy przyłącze wody ciepłej wystarczy zaślepić zaślepką dołączoną najczęściej do samej pralki. Druga sprawa, że na nasz rynek takich pralek właściwie się nie produkuje, choć np. w Ameryce Południowej są powszechne.

  Wodę można z kolei odprowadzać do umywalki, do wanny, do syfonu. W części mieszkań znajduje się osobna instalacja odpływowa dla samej pralki. Ważne w tym względzie jest jedynie to, by rura miała odpowiednią przepustowość i by nigdy nie zatykać umywalki lub wanny korkiem, gdyż zanurzenie w odpływającej wodzie może spowodować zassanie tej wody z powrotem do urządzenia i w rezultacie uszkodzenia pralki lub ubrań.

  Wymagane odległości odpływu i dopływu od pralek zależą od długości węża. Trzeba się liczyć, że odległość do odpływu to przynajmniej 80-90 cm, zaś przyłącze wody nie powinno znajdować się dalej niż +/- 140 cm. Wysokość odpływu dla właściwego ciśnienia powinna się wahać pomiędzy 40 a 100 cm od poziomu podłogi, choć te wartości (dolna zwłaszcza) mogą się sporo różnić między sobą w zależności od modelu – lepiej kierować się tutaj granicą górną.

  Co do przyłącza prądu – jedyne, co jest istotne, to odpowiednie parametry i uziemienie gniazdka. Warto, jeśli nie jesteś pewny jakości łącza, zweryfikować je z fachowcem, czy w naszej sieci nie ma szkodliwych przepięć. Standardowo wystarczy napięcie od 220-240 V przy 50 Hz, prądu znamionowego 10 A oraz o mocy około 2000 W.

  Ostatnim elementem, który będziemy tu rozważać, jest powierzchnia pod samą pralką. Każdy model ma system poziomowania, oparty najczęściej o wykręcane nóżki. Jednakże możliwości manewru są najczęściej paru centymetrowe, zatem warto zadbać, by powierzchnia już wyjściowo była odpowiednio równa i twarda. Pralka nie powinna również pracować w miejscach o ujemnej temperaturze. Tolerancja na temperatury pracy powinna być podana w instrukcji.

  Po dostarczeniu pralki sprawdź jej stan

  Z przygotowań mamy już wszystko. Wierzę, że na tym etapie masz już dobrane miejsce i możesz zamówić swoją wymarzoną pralkę (np. sugerując się moim rankingiem pralek) i oczekiwać jej z niecierpliwością. Zakładam też, że rzeczony sprzęt być może dotarł już do Ciebie i możesz przystąpić do montażu.

  Na początku warto jeszcze w obecności dostawcy sprawdzić stan pralki. Interesują Cię wszystkie mechaniczne uszkodzenia, które są widoczne gołym okiem. Można jeszcze delikatnie przechylić pralkę, by posłuchać, czy żaden z jej elementów nie porusza się w jej wnętrzu w wyniku uszkodzenia. Niektórzy subtelnie kręcą też bębnem, by upewnić się, że chodzi prawidłowo, choć podczas samego transportu zostaje on unieruchomiony.

  To, ile waży pralka, ma tu czasem duże znaczenie, bo im cięższa, tym wniesienie jej staje się trudniejsze. Ale pralki muszą takie być, aby stabilnie spoczywać na posadzce podczas wirowania.

  Jakie narzędzia przygotować sobie do montażu pralki?

  Wiedząc już, że z Twoją pralką wszystko w porządku, możesz przystąpić do montażu. Potrzebne Ci do tego będą następujące narzędzia:

  • poziomica, do wypoziomowania pralki
  • zestaw kluczy nasadowych lub klucz francuski z regulacją
  • śrubokręt krzyżakowy lub płaski (nie zawsze jest potrzebny)

  klucz nasadowy do montażu pralki

  Ponieważ pralki są często ciężkie i ważą nawet ponad 70 kg, warto mieć do pomocy drugą, dorosłą osobę.

  Taka ciekawostka przy okazji. Nigdy nie należy narzekać na wagę pralki, bo im jest cięższa, tym stabilniejsza. Producenci celowo stosują w tych urządzeniach przeciwwagi, aby pralka w naszej kuchni lub łazience “nie tańczyła” podczas wirowania.

  Montaż pralki krok po kroku

  Możesz przystąpić do montażu pralki! Na początek zatem rozpakuj ją i usuń wszystkie zabezpieczenia.

  W zależności od modelu mogą znajdować się (w tylnej części zwłaszcza) zabezpieczające elementy na śruby. Są to elementy ochronne na czas transportu, zatem ich demontaż jest konieczny do właściwego działania pralki. Dokonujesz tego kluczem nasadowym lub francuskim, albo (bardzo rzadko) odpowiednim śrubokrętem.

  W części modeli jest dodatkowo zestaw zaślepek dla powstałych tak dziur – umieść je zatem w nich. Wszystkie te elementy ochronne, wraz z elementami opakowania, powinny zostać zachowane w razie konieczności transportu pralki w inne miejsce (lub też reklamacji, czego Ci nie życzę).

  Następnie umieść pralkę w pomieszczeniu, w którym będzie spoczywać. Nie musi od razu znajdować się dokładnie tam, gdzie zamierzasz ją finalnie postawić. Ważne jest, by sprawdzić, czy rzeczone odległości do dopływu oraz odpływu wody są zachowane.

  Dopiero przy poziomowaniu należy umieścić urządzenie według swoich preferencji (chociaż podczas instalacji też powinna być na równej i twardej powierzchni). Sposób poziomowania zostanie opisany po etapie montażu, bo warto mu poświęcić chwilę.

  Sama pralka nie powinna też ocierać się z żadnymi meblami czy ścianami. To istotne przy zabudowie, a także gdy pralka jest w garderobie.

  Dopływ wody

  Możesz przystąpić do właściwego montażu. Na początku należy zamontować dopływ wody.

  Odkręć zatem kurek z dopływu i odlej wodę ze wszystkimi zanieczyszczeniami, jakie mogły się nagromadzić w rurach. Musisz być pewny, że woda jest całkowicie przejrzysta przed podłączeniem pralki. Następnie wkręć wąż dopływowy. Charakteryzuje się on płaską powierzchnią i zakończony jest gwintowaną końcówką. Pamiętaj, by wkręcić go przynajmniej na centymetr gwintu na zaworze. Nie powinno się go zginać ani zaciskać (inaczej pralka nie pobierze wody).

  Najlepiej, jakby jego podłączenie wraz z zaworem skierowane było ku ziemi. Niektóre modele pralek dopuszczają wychylenie nawet do 90 stopni w obie strony, ale musi być to specjalnie zaznaczone w instrukcji.

  Pamiętaj, by dokręcać ręcznie, gdyż gwinty/złączki są plastikowe i użycie narzędzia może doprowadzić do ich uszkodzenia. Jeśli nie masz modelu pralki z wężem dopływowym zamontowanym na stałe, to musisz wkręcić go również do pralki. Służy do tego gwint w górnej jej części, zaś nałożenie odbywa się dzięki wykorzystaniu specjalnego pokrętła wokół gwintu, dzięki czemu jest to bardzo wygodne.

  Jeśli masz zamontowane obie strony, to możesz teraz otworzyć zawór wody i sprawdzić, czy nie cieknie ona na łączeniach. Jeśli wszystko jest w porządku, ten etap można uznać za zakończony.

  Dodam, że do niektórych pralek, chociażby większości marki Bosch, można dokupić przedłużenie węża lub jego dłuższą wersję. Takie dodatki dostaniesz w specjalistycznych sklepach lub serwisie danego producenta.

  Odpływ wody

  Pora na zamontowanie odpływu. Służy do tego wąż prążkowany poprzecznie, zakończony najczęściej specjalnym wygięciem i zabezpieczeniem plastikowym. Wystarczy go zawiesić na brzegu wanny lub umywalki. Do tego celu wykorzystaj prowadnik (część pralek ma specjalny klips do nakładania na brzeg).

  Jeśli chcesz wprowadzić go do syfonu, to musisz wykorzystać specjalną obręcz zaciskową, najczęściej o średnicy od 24 do 40 mm. Rzadko jest ona dołączona do samej pralki, zatem warto wcześniej zaopatrzyć się w nią w specjalistycznym sklepie.

  Przeczytaj też: Etykieta energetyczna pralki – Co oznacza i co zawiera?

  Podłączenie do sieci elektrycznej

  Ostatnim etapem jest podłączenie do prądu. Tutaj sprawa jest dość prosta i całość zamyka się we wpięciu wtyczki do właściwego gniazdka, chociaż… pewnych zasad warto przestrzegać.

  Na mokre dłonie każdy rozsądny i myślący człowiek zapewne zwróci uwagę. Coś jeszcze? Oprócz podstaw, typu chwytanie za wtyczkę, a nie przewód podczas odłączania go, nie jest wskazane używanie przedłużacza czy rozgałęziacza. Tak jak już pisałem w tym materiale, gniazdko powinno być uziemione.

  Przewód nie powinien stykać się z jakimś źródłem ciepła. Nie możemy go także zginać czy jakkolwiek modyfikować. To właściwie tyle w tym aspekcie.

  Jak wypoziomować pralkę?

  Obiecałem poruszyć jeszcze temat poziomowania pralki w osobnym akapicie. Jest to bardzo ważny etap montażu pralki, gdyż złe poziomowanie nie tylko sprawi, że pralka może głośniej pracować lub nawet przemieszczać się, ale również może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu i prania. Jest to więc etap niezwykle istotny, ale na szczęście dość prosty i szybki.

  Na początek mała uwaga. Przed poziomowaniem warto zaopatrzyć się w specjalne podkładki antywibracyjne do pralki. Czasem są one w zestawie, a czasem trzeba kupić je osobno. Warto się zorientować od razu przy zakupie pralki o potencjalnej konieczności zakupu tego rodzaju podkładek, choć są jeszcze maty antywibracyjne. Takie dodatki nie są może obowiązkowe, ale często zalecam rozejrzenie się za tanimi, a całkiem przydatnymi akcesoriami do pralek.

  poziomica do wypoziomowania pralki

  Przed poziomowaniem umieść podkładki lub też matę wygłuszającą pod każdą nóżką. Następnie za pomocą poziomicy zbadaj kąt nachylenia pralki. Pomiarów należy dokonać równolegle do każdego brzegu pralki, zaczynając od frontu, poprzez boki, kończąc z tyłu. Najważniejsze jest, by pralka nie chybotała się, a także by nachylenie nie przekraczało 2 stopni na żadnej płaszczyźnie. Jeśli położenie nie spełnia któregoś warunku, konieczna jest korekta nachylenia.

  Każda pralka posiada przynajmniej jedną parę nóżek, które można regulować. Spotkać można się albo z sytuacją, w której możliwa jest regulacja tylko przednich nóżek, albo wszystkich. Do tego celu potrzebny będzie stosowny klucz nasadowy (rzadziej regulacja możliwa jest ręcznie, dzięki specjalnej konstrukcji gwinta).

  W zależności od potrzeb, wykręć daną nóżkę, zwiększając jej wysokość, lub przykręć ją, zmniejszając wysokość. Dokonuj stosownych korekt tak długo, aż pralka będzie stała stabilnie, zaś kąt nachylenia będzie bliski 0 stopni. Jeśli osiągnąłeś ten cel, możesz uznać, że zadanie wypełnione.

  Sprawdź też:

  Przed pierwszym użyciem pralki

  Uf, najgorsze zdecydowanie za Tobą. Podstawowy montaż zabiera najwięcej czasu i nerwów, wypoziomowanie to z kolei raczej pikuś, ale czy to już wszystko? Jeszcze nie. Zazwyczaj przed pierwszym użyciem pralki, np. w standardowym czy jakimś innym programie, trzeba pralkę nieco… rozruszać.

  Po raz kolejny kluczowe informacje powinny znajdować się w podręczniku użytkowania, ale opiszę schemat, który sam przechodziłem w przypadku mojej pralki.

  Chodziło właściwie o uruchomienie programu do czyszczenia bębna, który wykorzystuje bardzo wysokie temperatury. Musiałem również wlać do przegródki na detergenty ok. 1 litra wody, a także wsypać środek piorący. Jedyny haczyk tkwił w tym, aby ilość detergentu była połową zalecanej przez producenta. Zapobiega to powstawaniu piany. Po zakończeniu programu wyłączyłem pralkę. Kolejny cykl prania był już tym właściwym, który starannie wyczyścił moje ubrania. Do następnego, moja nowa praleczko.

  Ogólnie biorąc, taki zabieg ma na celu zwiększenie higieny poprzez usunięcie zabrudzeń czy bakterii, które mogą znajdować się w bębnie nowiutkiej pralki. Jeżeli urządzenie nie dysponuje dedykowanym programem do czyszczenia bębna, to instrukcja zazwyczaj nakazuje ustawić standardowy do bawełny, ale przy maksymalnej możliwej temperaturze. Różnice mogą też dotyczyć ilości wody wlewanej do szufladki.

  Zobacz pojedynek: Pralka ładowana od przodu czy od góry? Która będzie lepsza?

  Prawidłowy montaż pralki – Podsumowanie

  Jeśli jesteś w tym miejscu, to znaczy, że poprawnie zamontowałeś pralkę. Choć proces może się wydawać skomplikowany, to jednakże mając tego rodzaju rozpiskę krok po kroku, wierzę, że jego przeprowadzenie będzie znacznie uproszczone. Producenci czasem nie popisują się swoimi instrukcjami montażu/instalacji, więc warto taki materiał mieć pod ręką w razie potrzeby.

  Najważniejsze jest spełnienie wymogów technicznych. Pozwoli to na użytkowanie pralki przez długi okres czasu bez narażania jej na niepotrzebne awarie oraz uszkodzenia. Ponieważ pralka to sprzęt, który nie jest wymieniany cyklicznie, a najczęściej tylko w miarę potrzeb, więc dbałość o nią to bardzo dobra praktyka, która pozwoli sporo zaoszczędzić. Warto zatem już przy montażu zadbać o właściwy przebieg całego procesu.

  Montaż przebiegł pomyślnie? Warto zatem dowiedzieć się, jak dbać o pralkę. Prawidłowe podłączenie, a następnie poznanie kilku prostych mogą skutecznie wydłużyć żywotność urządzenia do prania.

  Przeczytaj też:

  [Głosów: 4   Average: 5/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments