W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak prawidłowo używać elektrycznej suszarki do prania? Jak o nią dbać?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  28

Zamierzasz sobie sprawić elektryczną suszarkę bębnową, ale nie wiesz, jak prawidłowo ją użytkować, żeby się nie zepsuła i precyzyjnie suszyła? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak dbać o elektryczną suszarkę do prania!

jak prawidłowo używać elektrycznej suszarki do ubrań

Spis treści:

  Na początku zaznaczę, że opieram się wyłącznie na kondensacyjnych suszarkach elektrycznych (wolnostojących, ładowanych od przodu), które mają też pompę ciepła. Sprawa wygląda bowiem tak, że rynek tych urządzeń składa się prawie wyłącznie właśnie z takiego typu. Suszarki wywiewowe odeszły już do lamusa i raczej nie ma możliwości zakupu modelu wywiewowego, przynajmniej nieużywanego.

  Jak jest zbudowana suszarka bębnowa?

  Bardzo podobnie do pralki. Dostajesz do dyspozycji panel sterowania (czasem dotykowy) z wyświetlaczem, pokrętło i przyciski do najważniejszych programów czy funkcji, no i oczywiście okno z drzwiczkami.

  Po ich otwarciu Twoim oczom ukazuje się bęben, który zwykle jest wykonany ze stali nierdzewnej i ma możliwość zmiany kierunku obrotów. Często producenci suszarek elektrycznych zapewniają wewnętrzne oświetlenie bębna, dzięki czemu umieszczanie w nim części garderoby czy tekstyliów będzie łatwiejsze.

  Miłym dodatkiem na wyposażeniu jest także dodatkowy kosz na suszenie wełny, obuwia ze skóry sztucznej czy innych mniejszych rzeczy (np. pluszowych zabawek dziecka).

  To takie pierwsze rzeczy, które rzucają się w oczy. Im dalej w las, tym więcej elementów się pojawia. Do czynienia będziesz miał chociażby z wyjmowanym zbiornikiem na skondensowaną wodę (zastępuje go w niektórych modelach wąż odpływowy), który skrywa w sobie malutki filtr, osobny filtr kłaczków, który odgrywa ważną rolę przy konserwacji, kratkę wentylacyjną, a w niektórych modelach osobny skraplacz.

  Nie bój się jednak, że sobie nie poradzisz z powyższymi elementami, gdyż dzięki mojemu poradnikowi dowiesz się, jak to wszystko ogarnąć, żeby suszarka pracowała efektywnie i bezpiecznie. Sprzęt kosztowny, więc warto się tego dowiedzieć.

  Ranking suszarek do prania – zwycięzca

  Samsung DV90T8240SH

  Czy suszarkę elektryczną trzeba podłączyć do odpływu wody?

  Otóż nie zawsze. Jeżeli jest taka konieczność, to w zasadzie przebiega jak w przypadku pralki. Producenci dołączają często w zestawie węża odpływowego, o którym już wspominałem.

  Inną opcją jest specjalny zbiornik na skraplaną wodę. Ranking suszarek do ubrań zawierał sporo modeli, które mają takie udogodnienie. Nie musisz wtedy podłączać urządzenia do kanalizacji, a jedynie dbać o regularne opróżnianie zbiornika. Dodam, że w niektórych przypadkach zbiornik trzeba opróżniać na bieżąco, czyli w trakcie pracy suszarki, a w innych po skończonym cyklu.

  Przeczytaj też:

  Zasady bezpiecznego i prawidłowego użytkowania suszarki do prania

  Czym grozi nieprawidłowe użytkowanie suszarki bębnowej?

  • Przede wszystkim zniszczeniem odzieży i innych materiałów, które suszysz. Suszarki same w sobie bardzo dbają o jakość wszelkich tkanin, ale trzeba wiedzieć, że niektóre tekstylia czy części garderoby w ogóle nie nadają się do suszenia w ten sposób. Grozi to chociażby ich skurczeniem.
  • Pewne nawyki z użytkowania pralek mogą skutkować nierównomiernym lub mało precyzyjnym suszeniem odzieży. Oczywiście lepsze urządzenia mają czujniki wilgotności, ale zawsze warto im troszkę pomóc. Da Ci to gwarancję dokładnego wysuszenia ciuchów. Nie wydłużysz tym samym cyklu pracy.
  • Jeżeli nie zadbasz o odpowiednią konserwację suszarki do prania, to z pewnością obniżysz jej wydajność pracy (czyli wydłużysz proces suszenia, zwiększysz zużycie energii i zmniejszysz precyzję pracy suszarki bębnowej), wywołasz korozję bębna lub doprowadzisz nawet do awarii, a w ekstremalnych przypadkach do pożaru. Dzieję się tak chociażby w przypadku zapchanego filtra, który zatrzymuje kłaczki i inne zanieczyszczenia. Utrudni to prawidłowy przepływ powietrza (bardzo nagrzanego powietrza) lub spowoduje poważniejszą awarię sprzętu, który przecież swoje kosztuje. Kilka minut czytania i poznasz wszystkie tajniki tego, jak dbać o suszarkę do prania.

  Suszarka do ubrań bosch wtyh7781pl

  Prawidłowe użytkowanie suszarki bębnowej (suszenie ubrań)

  • Fundamentalną sprawą jest to, czy bluzkę, koszulkę, spodnie, koc, pościel czy cokolwiek innego możesz w ogóle wrzucić bez obaw do bębna suszarki automatycznej. Spójrz w tym celu na metkę każdej rzeczy. Chodzi o symbol kwadratu z okręgiem w środku. Jeżeli jest on przekreślony znakiem „X”, to nie możesz wysuszyć takiej odzieży w suszarce. Jeśli nie ma „X”, to nic nie stoi na przeszkodzie. A co z kropkami, które też się czasem pojawiają (w środku okręgu)? Jedna kropka w okręgu oznacza, że ubranie wymaga niskiej temperatury suszenia, a dwie kropki, że bez obaw można użyć wyższych temperatur.
  • Warto zadbać o stan odzieży przed samym włożeniem do suszarki. Rzeczy, które bardziej trzymają wilgoć, trzeba odwirować lub po wyjęciu z pralki nieco wysuszyć ręcznie. Mowa np. o ręcznikach. Nie ma bowiem sensu mieszać bardzo mokrych materiałów z tymi mniej wilgotnymi, które zostaną z pewnością szybciej ogarnięte przez suszarkę. Jeżeli tego nie zrobisz, to urządzenie będzie dłużej pracować i niepotrzebnie zużywać energię.
  • Słabym pomysłem jest suszenie brudnych rzeczy. Takie pomysły czasem przychodzą ludziom do głowy, chociażby po czasie spędzonym nad wodą, gdy niektóre ubrania i ręczniki wymagają suszenia. Doradzam jednak najpierw je porządnie wyprać.
  • Zalecam też, żebyś wyprostował ubrania (ich rękawy, kołnierze itp.) i zadbał o ich ułożenie/posortowanie w bębnie. Nie warto wrzucać wszystkiego na oślep i byle jak, bo ciuchy będą splątane. Jeżeli ładnie i schludnie ułożysz tkaniny w bębnie, to pomożesz suszarce w równomiernym wysuszeniu ich. Przy okazji będą one mniej wymięte po cyklu pracy. Żeby tego dokonać, ubrania do bębna wkładaj nawet pojedynczo. Zasuń zamki błyskawiczne, zapnij guziczki, pętelki czy haftki.
  • Ważna jest oczywiście sama segregacja rodzaju materiału. Do dyspozycji są często programy typu MIX, które mogą suszyć chociażby bawełnę z syntetykami, ale to nie wszystko. Weź pod uwagę niektóre specyficzne elementy odzieży, jak np. duże klamry czy metalowe łańcuchy spodni. Nie ma sensu mieszać takiej odzieży z wieczorową sukienką, jedwabiem czy innymi materiałami o delikatnych włóknach.
  • Zwróć uwagę na wielkość wsadu. Czołowe suszarki do prania są raczej pojemne, ale nie możesz wypakowywać ich po brzegi. Im mniejszy załadunek, tym szybciej się on wysuszy. Nie będzie też większego ryzyka pomięcia Twojego stroju.
  • Już przed samym praniem posprawdzaj kieszenie ubrań. Być może coś się w nich znajduje.

  Prawidłowe użytkowanie suszarki bębnowej (konserwacja)

  • Musisz zadbać o czystość filtrów i innych elementów, które wymagają czyszczenia, a czasem po suszeniu sprawdzić wnętrze bębna. Mogą w nim pozostać zmechacenia czy inne zanieczyszczenia. Z instrukcji dowiesz się zwykle, gdzie znajduje się filtr suszarki i jak go wyjąć. Z kłaczków i brudu czyści się go zazwyczaj zwykłą ściereczką lub pod bieżącą wodą, więc nie jest to zbyt kłopotliwe. Po takim procesie trzeba go też osuszyć i włożyć w miejsce, w którym przedtem spoczywał. Czyszczenie filtra kłaczków jest kluczowe w przypadku odpowiedniej konserwacji suszarki. Niektóre materiały, które się do niego dostają, mogą spowodować nawet pożar. Sprawdzaj go po każdym cyklu suszenia.
  • Bardzo prostą i mało męczącą czynnością jest z kolei opróżnianie zbiornika na skropliny. Często informuje o tym odpowiednia dioda lub sygnał dźwiękowy. To jednak nie wszystko, bo taki pojemnik często skrywa w sobie malutki filtr. Trzeba go wyjąć i przepłukać pod bieżącą wodą. Wnętrze pojemnika też możesz czasem przepłukać i delikatnie przetrzeć.
  • W innym miejscu może znajdować się natomiast skraplacz ze swoim filtrem, choć jest on głównie na wyposażeniu suszarek Electrolux. Jak go wyczyścić? Ręcznie bądź odkurzaczem. W tym drugim przypadku nie szalej z mocą, jeżeli posiadasz odkurzacz ze sporą siłą ssania. Ustaw niższy poziom wciągania paprochów, a najlepiej nałóż końcówkę szczelinową. Taka sama zasada obowiązuje, jeżeli zdecydujesz się użyć odkurzacza przy czyszczeniu innych elementów suszarki, chociażby sitka filtra kłaczków.
  • Jeżeli Twój model wyposażony został w czujnik wilgotności (zazwyczaj mały element we wnętrzu suszarki), a zapewne tak, to czasem będziesz musiał przejechać po nim gąbką, nawet taką szorstką. Zbiera on bowiem osad i kamień.
  • Z bębnem też nie powinno być problemu. Po każdym suszeniu należy sprawdzić jego wnętrze, o czym już pisałem. Jak go jednak wyczyścić? Naturalnymi mydłami i miękkimi ściereczkami. Co ile odświeżać tak bęben? Nie ma przecież lampek kontrolnych, które by o tym informowały. Teoretycznie nawet co miesiąc, a moim zdaniem – nie rzadziej niż trzy miesiące. Pozbędziesz się w ten sposób wszelkich plam i osadu, które to z kolei często powodują nieprzyjemny zapach wewnątrz urządzenia.
  • W powyższych punktach skupiłem się głównie na wewnętrznej części suszarki bębnowej, ale co z jej zewnętrzną obudową? Też trzeba o nią zadbać. Przede wszystkim unikaj odkładania na suszarce wilgotnych i dopiero co wypranych rzeczy. Przynajmniej raz na kilka tygodni polecam przejechanie ściereczką po suszarce. Jeżeli pojawiły się na niej większe zabrudzenia, użyj naturalnego mydła, żeby delikatnie wyczyścić urządzenie, a następnie wytrzyj je suchą ścierką.
  • Praktycznie w każdej instrukcji obsługi pojawia się też informacja o tym, żeby nie używać przedłużaczy, co jest zrozumiałe. Podłącz suszarkę bezpośrednio do gniazdka elektrycznego z uziemieniem.
  • Podstawą jest też to, żeby wypoziomować elektryczną suszarkę do ubrań. Podłoże powinno być twarde i równe, gdyż inaczej urządzenie przemieści się podczas nadmiernych wibracji. Jeszcze przed zakupem polecam więc sięgnięcie po poziomicę i zbadanie pod tym kątem miejsca, w którym ma stać urządzenie. Jeżeli podłoga jest krzywa, to nie ma powodów do paniki, gdyż sporo modeli ma regulowane z osobna nóżki. Bez problemu poradzisz sobie w takim przypadku z wypoziomowaniem sprzętu do suszenia ubrań.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak dbać o suszarkę do prania – Podsumowanie

  Trzymając się powyższych zasad, skutecznie zadbasz o bezawaryjną pracę urządzenia czy jakość swoich ciuchów i innych suszonych rzeczy. Czyszczenie i konserwacja suszarki bębnowej nie jest raczej skomplikowana, więc do dzieła! Wiem, że trochę tego jest, ale patrząc na poszczególne porady, nie są one w większości czasochłonne.

  Chciałem szczegółowo opisać dla Ciebie każde zagadnienie, bo wiem, ile te urządzenia kosztują i jak łatwo w głupi sposób zaburzyć ich pracę.

  Jeszcze przed przystąpieniem do optymalnej konserwacji zajrzyj do instrukcji obsługi. Na tym rynku nie ma może zbyt wielu udziwnionych konstrukcji, ale przynajmniej raz powinieneś przeczytać podręcznik użytkowania, żeby wiedzieć, gdzie znajdują się poszczególne elementy i jak się właściwie do nich dostać.

  Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, to oczywiście z chęcią na nie odpowiem w sekcji komentarzy, która znajduje się tuż poniżej.

  Oceń publikację
  [Głosy: 20 Średnia: 4.4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  28 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Maria
  6 miesięcy temu

  Witam czy suszarka może stać na podgrzewanej podłodze

  Aleksandra
  9 miesięcy temu

  Dzień dobry, mam suszarke aeg 8000 series. Z suszarki korzystalam nawet po2-3razy dziennie i o ile filtr na, ktory sie wyjmuke oczyszczalam na biezaco, tak ten filtr ktory mozna nalezy odkurzac po kazdym suszeniu nie bylam w stanie, ponieważ zbierala sie w nim wilgoc. Teraz kurz sie zakleil na tym filtrze ciezko mi sie go pozbyc i duzo wody sie tam zbiera podczas suszenia, ze przestalam korzystac z suszarki. Jak to oczyscic, co z tym zrobic?

  Michal
  1 rok temu

  Pytanie po 3 miesiącach użytkowania caly czas dochodzi dźwięk z bebna jakby zamek od ubran uderzał. Czy może mieć to związek z blokada transportowa która źle się zerwała ???

  Agnieszka
  1 rok temu

  Witam. Czy suszarka może stać blisko grzejnika i w jakiej odległości

  Paweł
  1 rok temu

  Czy drzwiczki suszarki po suszeniu powinny być otwarte jak w pralce, aby nie zasmiardla ?

  Elżbieta
  2 lat temu

  Mam pytanie, czy można suszyć następne pranie bezpośrednio po zakończonej pracy suszarki?

  Monika
  2 lat temu

  Witam,
  Proszę powiedzieć czy jest możliwe,że mimo iż suszarka pracuje normalnie, jest dobrze wypoziomowana,stoi na podłodze, to i tak przez piętro (strop) w bloku przenoszony jest odgłos+drgania w trakcie jej działania? Chodzi o model Electrolux PerfectCare 900. Jeśli tak to co można zrobić by zniwelować takie dźwięki?Odpada montaż na pralce (różne gabaryty,za mało miejsca).

  Karina
  2 lat temu

  Mam pytanie czy suszarka do ubrań może stać na podgrzewanych kafelkach bo mam w łazience ogrzewanie podlogowe

  Daria
  2 lat temu

  Witam . Mam takie nietypowe pytanie, czy mogę postawić suszarkę na automacie bez tych stopek które się przykręca pod spodem. Pytam bo akurat brakuje mi 1 cm aby się zmieściła tam gdzie bym chciała aby stała. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

  Magda
  2 lat temu

  Dzień dobry
  Urzytkuje suszarke od miesiąca w instrukcji bylo że trzeba czyścić filtr klaczkow pod wodą i to wszystko. Wiec tak robiłam i wkładalam mory filtr jak suszylam jedno po drugim. Teraz doczytalam w internecie ze tak nie wolno czy sie od tego zepsuje.

  Maciej
  2 lat temu

  Czy suszarke mozna trzymac w garazu? Mieszkam w kraju gdzie temperatury w zimie sa na poziomie 0 stopni, czasem jakis mroz. Garaz nie jest dosc szczelny ze wzgledu na metalowe uchylne drzwi.

  Paweł
  3 lat temu

  Czy suszarka posiada śruby zabezpieczające tak jak pralka?

  Ala
  3 lat temu

  Czy suszarkę trzymać zamkniętą czy otwartą?
  Pralkę trzymam otwartą by nie zaśmierdła czy analogicznie jest z suszarką?

  Ula
  4 lat temu

  Czy przed pierwszym użyciem trzeba włączyć suszarkę bez wsadu? Tak jak jest w przypadku pralki by Ją oczyścić?

  Waldemar
  4 lat temu

  Witam! Czy przed użyciem suszarki, pranie można odwirować? Np. 1200 obrotów? Dziękuję i pozdrawiam.

  Aleksandra
  4 lat temu

  Czy suszarka może stać w pomieszczeniu, w którym jest 10 °C?