Jak prawidłowo używać elektrycznej suszarki do prania? Jak o nią dbać?

jak prawidłowo używać elektrycznej suszarki do ubrań

Spis treści:

  Zamierzasz sobie sprawić elektryczną suszarkę bębnową, ale nie wiesz, jak działa i jak prawidłowo ją użytkować, żeby się nie zepsuła i precyzyjnie suszyła? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak dbać o elektryczną suszarkę do prania. Wiedza warta poświęcenia kilku minutek, prawda?

  Na początku zaznaczę, że opieram się wyłącznie na kondensacyjnych suszarkach elektrycznych (wolnostojących, ładowanych od przodu), które mają też pompę ciepła. Sprawa wygląda bowiem tak, że rynek tych urządzeń składa się prawie wyłącznie właśnie z takiego typu. Suszarki wywiewowe odeszły już do lamusa i raczej nie ma możliwości zakupu modelu wywiewowego, przynajmniej nieużywanego.

  Jak jest zbudowana suszarka bębnowa?

  Bardzo podobnie do pralki. Dostajesz do dyspozycji panel sterowania (czasem dotykowy) z wyświetlaczem, pokrętło i przyciski do najważniejszych programów czy funkcji, no i oczywiście okno z drzwiczkami.

  Po ich otwarciu Twoim oczom ukazuje się bęben, który zwykle jest wykonany ze stali nierdzewnej i ma możliwość zmiany kierunku obrotów. Często producenci suszarek elektrycznych zapewniają wewnętrzne oświetlenie bębna, dzięki czemu umieszczanie w nim części garderoby czy tekstyliów będzie łatwiejsze.

  Miłym dodatkiem na wyposażeniu jest także dodatkowy kosz na suszenie wełny, obuwia ze skóry sztucznej czy innych mniejszych rzeczy (np. pluszowych zabawek dziecka).

  To takie pierwsze rzeczy, które rzucają się w oczy. Im dalej w las, tym więcej elementów się pojawia. Do czynienia będziesz miał chociażby z wyjmowanym zbiornikiem na skondensowaną wodę (zastępuje go w niektórych modelach wąż odpływowy), który skrywa w sobie malutki filtr, osobny filtr kłaczków, który odgrywa ważną rolę przy konserwacji, kratkę wentylacyjną, a w niektórych modelach osobny skraplacz.

  Nie bój się jednak, że sobie nie poradzisz z powyższymi elementami, gdyż dzięki mojemu poradnikowi dowiesz się, jak to wszystko ogarnąć, żeby suszarka pracowała efektywnie i bezpiecznie. Sprzęt kosztowny, więc warto się tego dowiedzieć.

  Jesteś przed zakupem? Przeczytaj koniecznie:

  Czy suszarkę elektryczną trzeba podłączyć do odpływu wody?

  Otóż nie zawsze. Jeżeli jest taka konieczność, to w zasadzie przebiega jak w przypadku pralki. Producenci dołączają często w zestawie węża odpływowego, o którym już wspominałem.

  Korzystniejszą opcją jest specjalny zbiornik na skraplaną wodę. Ranking suszarek do ubrań zawierał sporo modeli, które mają takie udogodnienie. Nie musisz wtedy podłączać urządzenia do kanalizacji, a jedynie dbać o regularne opróżnianie zbiornika. Dodam, że w niektórych przypadkach zbiornik trzeba opróżniać na bieżąco, czyli w trakcie pracy suszarki, a w innych po skończonym cyklu.

  Budowa tego typu sprzętu z segmentu dużego AGD jest bardzo prosta, tak samo jest zresztą z obsługą.

  Przeczytaj później: Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

  Jak działa automatyczna suszarka do prania?

  Jeszcze troszkę teorii, gdyż zawsze warto wiedzieć, jak właściwie to wszystko działa. Suszarki wywiewowe, których już na rynku w zasadzie nie ma, odprowadzały parę wodną przez wentylację, do której musiały być podłączone.

  Suszarki kondensacyjne opierają zasadę swojego działania na skraplaniu pary w kondensatorze. Trafia ona do wspomnianego już pojemnika lub do kanalizacji. Pompa ciepła dba natomiast o wyższą energooszczędność i możliwość suszenia w niższych temperaturach, co oczywiście sprzyja delikatnym tkaninom (np. jedwab).

  Suszarka do ubrań electrolux ew9h378sp
  Za suszenie odzieży odpowiada strumień gorącego powietrza, a wszelkie zanieczyszczenia zatrzymuje filtr, który trzeba regularnie czyścić. Sporo urządzeń wykorzystuje też parę czy zimne powietrze, żeby lepiej zadbać o jakość suszonych materiałów i je wygładzić (opcja „do szafy”, która nie będzie wymagała późniejszego prasowania).

  Tutaj również nie ma bardziej skomplikowanych zagadnień. Osoby, które miały styczność ze starszymi typami (wywiewowymi/ewakuacyjnymi), zauważają jednak, że przez „trzymanie” powietrza cały czas w bębnie urządzenie mocniej się nagrzewa i jednocześnie nie zapewnia ubraniom takiej świeżości, a dokładniej świeżego zapachu.

  Jest to niejako cena za nowoczesne funkcjonalności czy dużo lepszą energooszczędność. Nowoczesne suszarki bębnowe potrafią jednak dbać również o odpowiedni zapach ubrań, mając nawet osobne funkcje do tego.

  Na wszystkie te cechy największy wpływ masz jednak Ty sam. Powinieneś zadbać o prawidłowe ułożenie ubrań w bębnie, jak i regularną i prawidłową konserwację urządzenia. Za moment przedstawię Ci, mój drogi czytelniku, wszystkie zagadnienia z tym związane. Najpierw trochę postraszę konsekwencjami zaniedbań, a potem przeprowadzę krok po kroku po absolutnie wszystkich najważniejszych punktach 🙂

  Zobacz też: Suszarka do ubrań czy pralko-suszarka?

  Zasady bezpiecznego i prawidłowego użytkowania suszarki do prania

  Przejdę już do kluczowej części tego materiału, która zdradzi Ci kilka istotnych informacji dotyczących użytkowania automatycznych suszarek do prania na prąd.

  Dowiesz się, jak wyczyścić poszczególne elementy. Będziesz także wiedział, jak układać oraz segregować odzież do suszenia. Zoptymalizujesz tym samym precyzję pracy urządzenia i zapewnisz mu większą żywotność. Nie po to wydajesz kilka tysięcy złotych na taki sprzęt, żeby za chwilę musieć odsyłać go do serwisu, prawda?

  Czym może grozić nieprawidłowe użytkowanie suszarki bębnowej?

  • Przede wszystkim zniszczeniem odzieży i innych materiałów, które suszysz. Suszarki same w sobie bardzo dbają o jakość wszelkich tkanin, ale trzeba wiedzieć, że niektóre tekstylia czy części garderoby w ogóle nie nadają się do suszenia w ten sposób. Grozi to chociażby ich skurczeniem. Za parę chwil wszystkiego się dowiesz na ten temat, choć zajrzyj też później do artykułu o tym, czy suszarka niszczy ubrania. Dobre dopełnienie tego aspektu.
  • Pewne nawyki z użytkowania pralek mogą skutkować nierównomiernym lub mało precyzyjnym suszeniem odzieży. Oczywiście lepsze urządzenia mają czujniki wilgotności, ale zawsze warto im troszkę pomóc. Da Ci to gwarancję dokładnego wysuszenia ciuchów. Nie wydłużysz tym samym cyklu pracy.
  • Jeżeli nie zadbasz o odpowiednią konserwację suszarki do prania, to z pewnością obniżysz jej wydajność pracy (czyli wydłużysz proces suszenia, zwiększysz zużycie energii i zmniejszysz precyzję pracy suszarki bębnowej), wywołasz korozję bębna lub doprowadzisz nawet do awarii, a w ekstremalnych przypadkach do pożaru. Dzieję się tak chociażby w przypadku zapchanego filtra, który zatrzymuje kłaczki i inne zanieczyszczenia. Utrudni to prawidłowy przepływ powietrza (bardzo nagrzanego powietrza) lub spowoduje poważniejszą awarię sprzętu, który przecież swoje kosztuje. Kilka minut czytania i poznasz wszystkie tajniki tego, jak dbać o suszarkę do prania.

  Suszarka do ubrań bosch wtyh7781pl

  Prawidłowe użytkowanie suszarki bębnowej (suszenie ubrań)

  • Fundamentalną sprawą jest to, czy bluzkę, koszulkę, spodnie, koc, pościel czy cokolwiek innego możesz w ogóle wrzucić bez obaw do bębna suszarki automatycznej. Spójrz w tym celu na metkę każdej rzeczy, którą chcesz w ten sposób wysuszyć. To właśnie na metce znajdują się niezbędne informacje, które wbrew pozorom łatwo odczytać. Chodzi o symbol kwadratu z okręgiem w środku. Jeżeli jest on przekreślony znakiem „X”, to nie możesz wysuszyć takiej odzieży w suszarce. Jeśli nie ma „X”, to nic nie stoi na przeszkodzie. A co z kropkami, które też się czasem pojawiają (w środku okręgu)? Jedna kropka w okręgu oznacza, że ubranie wymaga niskiej temperatury suszenia, a dwie kropki, że bez obaw można użyć wyższych temperatur. Cała filozofia, choć zwróć też uwagę na nadruki na odzieży, gdyż w niektórych przypadkach mogą się niszczyć w trakcie suszenia. Teraz znasz więc odpowiedź na pytanie, co można suszyć w suszarce do ubrań, a czego nie. Jeżeli masz natomiast słabą pamięć, a sporo ciuchów, to stwórz odpowiedni dokument w exelu lub napisz sobie gdzieś na kartce, które Twoje ubrania nadają się do suszenia w ten sposób.
  • Warto zadbać o stan odzieży przed samym włożeniem do suszarki. Rzeczy, które bardziej trzymają wilgoć, trzeba odwirować lub po wyjęciu z pralki nieco wysuszyć ręcznie. Mowa np. o ręcznikach. Nie ma bowiem sensu mieszać bardzo mokrych materiałów z tymi mniej wilgotnymi, które zostaną z pewnością szybciej ogarnięte przez suszarkę. Jeżeli tego nie zrobisz, to urządzenie będzie dłużej pracować i niepotrzebnie zużywać energię.
  • Słabym pomysłem jest suszenie brudnych rzeczy. Takie pomysły czasem przychodzą ludziom do głowy, chociażby po czasie spędzonym nad wodą, gdy niektóre ubrania i ręczniki wymagają suszenia. Doradzam jednak najpierw je porządnie wyprać.
  • Zalecam też, żebyś wyprostował ubrania (ich rękawy, kołnierze itp.) i zadbał o ich ułożenie/posortowanie w bębnie. Nie warto wrzucać wszystkiego na oślep i byle jak, bo ciuchy będą splątane. Jeżeli ładnie i schludnie ułożysz tkaniny w bębnie, to pomożesz suszarce w równomiernym wysuszeniu ich. Przy okazji będą one mniej wymięte po cyklu pracy. Żeby tego dokonać, ubrania do bębna wkładaj nawet pojedynczo. Zasuń zamki błyskawiczne, zapnij guziczki, pętelki czy haftki.
  • Ważna jest oczywiście sama segregacja rodzaju materiału. Do dyspozycji są często programy typu MIX, które mogą suszyć chociażby bawełnę z syntetykami, ale to nie wszystko. Weź pod uwagę niektóre specyficzne elementy odzieży, jak np. duże klamry czy metalowe łańcuchy spodni. Nie ma sensu mieszać takiej odzieży z wieczorową sukienką, jedwabiem czy innymi materiałami o delikatnych włóknach.
  • Zwróć uwagę na wielkość wsadu. Czołowe suszarki do prania są raczej pojemne, ale nie możesz wypakowywać ich po brzegi. Im mniejszy załadunek, tym szybciej się on wysuszy. Nie będzie też większego ryzyka pomięcia Twojego stroju. Ten problem jest akurat dość mało istotny, bo zazwyczaj kupujemy automatyczną suszarkę, która jest pojemniejsza od pralki. Inaczej jest z kolei w sytuacji, gdy prowadzisz domową pralnię i korzystasz z kilku pralek jednocześnie. Trzeba wtedy podzielić ubrania na kilku tur suszenia, choć i tak zapewne ich typ to na Tobie wymusi.
  • Już przed samym praniem posprawdzaj kieszenie ubrań. Być może coś się w nich znajduje. Ja często wyciągam w nich monety, bilety lub paragony. Zdecydowanie preferuję pierwszą opcję, choć najlepiej po prostu nie zapominać o zawartości kieszeń w naszej odzieży.

  Prawidłowe użytkowanie suszarki bębnowej (konserwacja)

  • Bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja suszarki do ubrań. Musisz zadbać o czystość filtrów i innych elementów, które wymagają czyszczenia, a czasem po suszeniu sprawdzić wnętrze bębna. Mogą w nim pozostać zmechacenia czy inne zanieczyszczenia. Z instrukcji dowiesz się zwykle, gdzie znajduje się filtr suszarki i jak go wyjąć. Z kłaczków i brudu czyści się go zazwyczaj zwykłą ściereczką lub pod bieżącą wodą, więc nie jest to zbyt kłopotliwe. Po takim procesie trzeba go też osuszyć i włożyć w miejsce, w którym przedtem spoczywał. Od razu powiem Ci, że czyszczenie filtra kłaczków jest kluczowe w przypadku odpowiedniej konserwacji suszarki. Niektóre materiały, które się do niego dostają, mogą spowodować nawet pożar. Sprawdzaj go po każdym cyklu suszenia.
  • Bardzo prostą i mało męczącą czynnością jest z kolei opróżnianie zbiornika na skropliny. Często informuje o tym odpowiednia dioda lub sygnał dźwiękowy. To jednak nie wszystko, bo taki pojemnik często skrywa w sobie malutki filtr. Trzeba go wyjąć i przepłukać pod bieżącą wodą. Wnętrze pojemnika też możesz czasem przepłukać i delikatnie przetrzeć.
  • W innym miejscu może znajdować się natomiast skraplacz ze swoim filtrem, choć jest on głównie na wyposażeniu suszarek Electrolux. Jak go wyczyścić? Ręcznie bądź odkurzaczem. W tym drugim przypadku nie szalej z mocą, jeżeli posiadasz odkurzacz ze sporą siłą ssania. Ustaw niższy poziom wciągania paprochów, a najlepiej nałóż końcówkę szczelinową. Taka sama zasada obowiązuje, jeżeli zdecydujesz się użyć odkurzacza przy czyszczeniu innych elementów suszarki, chociażby sitka filtra kłaczków. Wracając jeszcze do skondensowanej wody ze zbiornika, są osoby, które wykorzystują ją chociażby do podlewania kwiatków czy wlewania do żelazka. Nie powinieneś teoretycznie tego robić, gdyż jest ona w pewnym stopniu zanieczyszczona, chyba że chce Ci się bawić z filtrowaniem jej, a obstawiam, że nie.
  • Jeżeli Twój model wyposażony został w czujnik wilgotności (zazwyczaj mały element we wnętrzu suszarki), a zapewne tak, to czasem będziesz musiał przejechać po nim gąbką, nawet taką szorstką. Zbiera on bowiem osad i kamień.
  • Z bębnem też nie powinno być problemu. Po każdym suszeniu należy sprawdzić jego wnętrze, o czym już pisałem. Jak go jednak wyczyścić? Naturalnymi mydłami i miękkimi ściereczkami. Co ile odświeżać tak bęben? Nie ma przecież lampek kontrolnych, które by o tym informowały. Teoretycznie nawet co miesiąc, a moim zdaniem – nie rzadziej niż trzy miesiące. Pozbędziesz się w ten sposób wszelkich plam i osadu, które to z kolei często powodują nieprzyjemny zapach wewnątrz urządzenia.
  • W powyższych punktach skupiłem się głównie na wewnętrznej części suszarki bębnowej, ale co z jej zewnętrzną obudową? Też trzeba o nią zadbać. Przede wszystkim unikaj wieszania na suszarce wilgotnych i dopiero co wypranych rzeczy. Przynajmniej raz na kilka tygodni polecam przejechanie ściereczką po suszarce. Jeżeli pojawiły się na niej większe zabrudzenia, użyj naturalnego mydła, żeby delikatnie wyczyścić urządzenie, a następnie wytrzyj je suchą ścierką.
  • Praktycznie w każdej instrukcji obsługi pojawia się też informacja o tym, żeby nie używać przedłużaczy, co jest zrozumiałe. Podłącz suszarkę bezpośrednio do gniazdka elektrycznego z uziemieniem.
  • Podstawą jest też to, żeby wypoziomować elektryczną suszarkę do ubrań. Podłoże powinno być twarde i równe, gdyż inaczej urządzenie przemieści się podczas nadmiernych wibracji. Jeszcze przed zakupem polecam więc sięgnięcie po poziomicę i zbadanie pod tym kątem miejsca, w którym ma stać urządzenie. Jeżeli podłoga jest krzywa, to nie ma powodów do paniki, gdyż sporo modeli ma regulowane z osobna nóżki. Bez problemu poradzisz sobie w takim przypadku z wypoziomowaniem sprzętu do suszenia ubrań. Nawet gdy suszarka jest na pralce w słupku, warto sprawdzić pozycję jej nóżek (i oczywiście wypoziomować pralkę, która pod nią będzie).

  Jak dbać o suszarkę do prania – Podsumowanie

  Trzymając się powyższych zasad, skutecznie zadbasz o bezawaryjną pracę urządzenia czy jakość swoich ciuchów i innych suszonych rzeczy. Czyszczenie i konserwacja suszarki bębnowej nie jest raczej skomplikowana, więc do dzieła! Wiem, że trochę tego jest, ale patrząc na poszczególne porady, nie są one w większości czasochłonne.

  Chciałem szczegółowo opisać dla Ciebie każde zagadnienie, bo wiem, ile te urządzenia kosztują i jak łatwo w głupi sposób zaburzyć ich pracę.

  Jeszcze przed przystąpieniem do optymalnej konserwacji zajrzyj do instrukcji obsługi. Na tym rynku nie ma może zbyt wielu udziwnionych konstrukcji, ale przynajmniej raz powinieneś przeczytać podręcznik użytkowania, żeby wiedzieć, gdzie znajdują się poszczególne elementy i jak się właściwie do nich dostać.

  Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, to oczywiście z chęcią na nie odpowiem w sekcji komentarzy, która znajduje się tuż poniżej.

  [Głosów: 9   Average: 4.3/5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  8 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Paweł
  Paweł
  3 miesięcy temu

  Czy suszarka posiada śruby zabezpieczające tak jak pralka?

  Ala
  Ala
  3 miesięcy temu

  Czy suszarkę trzymać zamkniętą czy otwartą?
  Pralkę trzymam otwartą by nie zaśmierdła czy analogicznie jest z suszarką?

  Ula
  Ula
  7 miesięcy temu

  Czy przed pierwszym użyciem trzeba włączyć suszarkę bez wsadu? Tak jak jest w przypadku pralki by Ją oczyścić?

  Waldemar
  Waldemar
  9 miesięcy temu

  Witam! Czy przed użyciem suszarki, pranie można odwirować? Np. 1200 obrotów? Dziękuję i pozdrawiam.

  Aleksandra
  Aleksandra
  1 rok temu

  Czy suszarka może stać w pomieszczeniu, w którym jest 10 °C?