W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak prawidłowo używać irygatora do zębów?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Używanie irygatora wydaje się być proste. Jest w pewnym sensie podobne do szczotkowania zębów elektryczną szczoteczką. Warto jednak poznać zasady prawidłowego korzystania z tego sprzętu. Irygacja będzie skuteczniejsza. Chcesz dowiedzieć się, jak ją przeprowadzić? Czytaj dalej!

jak prawidłowo używać irygatora do zębów

Spis treści:

  Jeżeli zapadła w końcu decyzja o zakupie irygatora do zębów, to zapewne chcesz na poważnie zadbać o odpowiednią higienę swojej jamy ustnej. Sam płyn do płukania ust, płukanka, nić dentystyczna – nie mają one szans ze wspomnianym sprzętem. Ranking irygatorów do zębów pokazał zresztą pełnię możliwości tych urządzeń.

  Dobra, masz już pod ręką swój wymarzony model. Wizja białych i zdrowych zębów jest coraz bliżej. Jak jednak zabrać się do irygacji? Jakich zasad przestrzegać? O czym pamiętać? Jak często irygować zęby? Spokojnie, zaraz wszystko stanie się jasne.

  Skuteczne czyszczenie zębów irygatorem – Jak to zrobić?

  Poranna toaleta – wzbogacona o irygację – zapewni Ci bielsze zęby i dokładne wypłukanie bakterii czy resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych.

  Poniżej najważniejsze zasady przeprowadzania tego zabiegu:

  • Pomimo zakupu irygatora warto posiadać na wszelki wypadek nić dentystyczną. Jeżeli wyczujesz między swoimi zębami większe resztki pokarmu, usuń je właśnie nicią, a potem sięgnij po irygator.
  • Nalej do zbiornika wodę. Najlepiej letnią, żeby już na wstępie nie sprawić sobie dyskomfortu. Irygatory stacjonarne są z reguły pojemniejsze (nawet trzykrotnie względem tych bezprzewodowych).
  • Przed rozpoczęciem irygacji załóż i zablokuj odpowiednią końcówkę. Zazwyczaj służy do tego specjalny przycisk, który jednocześnie umożliwia wysunięcie dyszy, jeżeli zechcesz ją odłączyć.
  • Złotą radą jest kierowanie wodnego natrysku prostopadle do zębów. Cienka i wydłużona końcówka umożliwia trzymanie się tej zasady niezależnie od zgryzu czy poszczególnych partii zębów. Oczywiście najłatwiej idzie z przednimi, a nieco bardziej musisz się wygimnastykować przy zębach dolnych i górnych, ale nie powinno to stanowić większego problemu. Dysza nie może nigdy stykać się z zębami czy dziąsłami. Jest to chyba najpowszechniejszy błąd osób, które zaczynają przygodę z irygatorami.
  • Radzę zacząć od najgłębiej schowanych zębów (tylnych). Obojętnie, z której strony.
  • Strumień wody przesuwaj wzdłuż linii dziąseł. Nie spiesz się przy tym i nie zwracaj uwagi na pojemność zbiornika na wodę. Ten parametr nie może mieć jakiegokolwiek wpływu na długość Twojej irygacji.
  • Nigdy nie kieruj strumienia w stronę kieszeni przyzębnych. Wyjątkiem są dedykowane do nich końcówki, ale one delikatnie wchodzą do kieszonek, żeby precyzyjnie wypłukać z nich wszelkie bakterie.
  • Przesuwanie wodnej nici może odbywać się w tym samym tempie, choć ja radzę minimalnie dłużej przytrzymać wodę przy przestrzeniach międzyzębowych. Często dość głęboko w nich gromadzą się bakterie i drobinki pozostałości po jedzeniu.
  • Po irygacji wylej wodę, która pozostała w zbiorniku. Wilgoć sprzyja powstawaniu mikroorganizmów, o osadzaniu się kamienia nie wspominając. Używając irygatora, zawsze pamiętaj o opróżnianiu jego zbiornika.

  To tyle. Irygacja nie jest skomplikowanym zabiegiem. Obstawiam, że szybko wypracujesz sobie najlepszą technikę i będziesz się przy tym trzymał dobrych nawyków, które powyżej wymieniłem.

  Dodatkowo przeczytaj analizę tematu, co wlać do irygatora do zębów – płyn do płukania czy wodę? Tam również znajdują się praktyczne rady o tym sprzęcie.

  Kolejne punkty odnoszą się do osób z aparatami, implantami itp. Jeżeli do nich nie należysz, to przejdź niżej – do ogólnych porad związanych z irygacją.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Co w przypadku aparatów ortodontycznych?

  • Różnica jest taka, że irygacja powinna trwać nieco dłużej. Dokładniejszego czyszczenia wymagają zamki i obszar koło łuków aparatu ortodontycznego.
  • Olbrzymim plusem jest solidna końcówka/dysza dedykowana do irygacji aparatów ortodontycznych. Ta od firmy Waterpik posiada na końcu zwężającą się szczoteczkę z delikatnym włosiem.
  • W przypadku takiej miniaturowej szczoteczki proces irygacji ma dwie fazy. W pierwszej kierujesz strumień prostopadle i skupiasz się na przestrzeniach międzyzębowych (czyli identycznie jak przy standardowej irygacji). W drugiej samą końcówką włosia czyścisz obszar wokół zamku aparatu ortodontycznego. Pulsacyjny strumień wodny ma lecieć cały czas.

  A implanty, korony i mosty?

  • Dotyczy to w zasadzie końcówki PS-100E do modeli firmy Waterpik. Ma ona trzy szczeciny na samym końcu dyszy.
  • Użytkowanie nie jest jednak trudniejsze. Kierunek wodnej nici w dalszym ciągu musi być prostopadły.
  • Końcówki włosia powinny delikatnie stykać się z zębami, co jest jedną z najważniejszych różnic w porównaniu do używania klasycznej dyszy.
  • Skup się najbardziej na szczelinach między nimi, żeby dokładnie je wyszczotkować. Tak, w tym przypadku można użyć tego określenia.

  No i ta końcówka poddziąsłowa

  • Końcówki Pocket używa się już nieco inaczej. Najważniejsze jest to, żeby ustawić najniższy zakres ciśnienia wody.
  • Część, która wchodzi w kieszonkę dziąsłową, jest bardzo miękka i gumowa. Należy ją delikatnie wsunąć w kieszeń (pod linią dziąseł) pod kątem 45 stopni. Używając fachowej terminologii, znajduje się ona między szkliwem a dziąsłem bieżnym, tuż nad przyczepem nabłonkowym. Tak prościej – w szczelinie dziąsłowej.
  • Zasilanie włącz dopiero po prawidłowym umieszczeniu końcówki.

  Teraz nic Cię nie zaskoczy podczas irygacji. Poniżej znajdziesz jeszcze kilka ogólnych porad, które z pewnością warto poznać.

  zmiana wybielenia zębów po stosowaniu irygatora

  Przeczytaj również: Jak działa irygator do zębów? Czym właściwie jest?

  Jak długo powinna trwać irygacja zębów?

  To sprawa indywidualna, ale ja iryguję swoje uzębienie około 2 – 3 minut.

  Trudno ogólnie wyczuć moment, w którym usunięte zostaną wszelkie bakterie i resztki pokarmu. Nie da się tego ocenić, gdyż poczucie świeżości w ustach to nie wszystko. Podstawą jest cierpliwa i dokładna irygacja. Jeżeli zrobisz to byle jak, to nawet i 5 minut irygowania nie da odpowiedniego efektu.

  Pamiętaj również o tym, że zbyt długi zabieg może nieco podrażnić dziąsła, więc nie ma co przesadzać.

  Cały rytuał wydłuży się, jeżeli po standardowym zabiegu chcesz użyć także dyszy typu pocket.

  Jak często używać irygatora?

  Ja mam bardzo prostą zasadę. Iryguję zęby rano i wieczorem, a więc równolegle z ich szczotkowaniem. Jeśli kondycja Twoich zębów jest dość dobra, to nie będzie tragedią jeden zabieg dziennie.

  Nie lubisz rutyny, gdyż zmniejsza ona motywację? Wyznacz sobie różne godziny na irygację. Najistotniejsza jest systematyczność.

  Ekstremalna nadwrażliwość zębów czy dziąseł to przypadek, który nieco ogranicza stosowanie irygatora do zębów. Takie przypadki są jednak na tyle indywidualne, że warto je skonsultować ze swoim dentystą/stomatologiem.

  Kiedy wymienić końcówkę od irygatora?

  Tak jak w przypadku szczoteczek elektrycznych – końcówkę irygatora również musisz wymieniać. Co ile? Informacje na ten temat znajdziesz zapewne na stronie producenta lub w instrukcji obsługi dołączonej do irygatora.

  Klasyczne końcówki, a także te bez włosia/szczeciny, wymienia się zwykle po 6 miesiącach. Jedna sztuka kosztuje maksymalnie 20 – 30 zł, choć jest to też zależne od producenta irygatora.

  Końcówki szczotkujące, czyli takie, które posiadają jakieś włosie, do wymiany nadają się po około 3 miesiącach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule, który odpowiada na pytanie, jak odkamienić irygator do zębów.
  Irygator waterpik wp 100 e2 ultra

  Czy irygator może zastąpić szczoteczkę?

  Proste pytanie i prosta odpowiedź – nie.

  Sporo osób myśli jednak, że obecność dodatkowej końcówki do szczotkowania załatwia sprawę. Jest ona jednak niewielka i mało skuteczna, gdyż nie działa jak najlepsza szczoteczka soniczna do zębów lub rotacyjna.

  Po co więc producenci ją dodają? Śmiem twierdzić, że głównie po to, żeby działać na podświadomość klienta i bardziej zachęcać do kupna. Pozwala ona, rzecz jasna, niejako doczyszczać szkliwo i koronę zęba, ale nie zastąpi w tym osobnej szczoteczki.

  Co najpierw – irygator czy szczoteczka?

  Nie ma to większego znaczenia. Po raz kolejny powtórzę jednak, że na samym początku polecam sięgnięcie po nić dentystyczną.

  U mnie wygląda to ogólnie tak:

  • Usuwam nicią dentystyczną większe kawałki pokarmu z przestrzeni międzyzębowej.
  • Przez 2 minuty szczotkuję zęby elektryczną szczoteczką soniczną.
  • Przez 2 – 3 minuty używam irygatora do zębów.

  Płytka nazębna nie ma szans, a ja bez obaw o zdrowe uzębienia czy świeżość oddechu mogę rozpocząć (lub zakończyć) swój dzień.

  Irygator panasonic ew1211

  Podsumowanie

  Irygacja nie trwa zbyt długo. Nie jest też bardziej skomplikowana. Wobec tego pamiętaj o regularności w dbaniu o odpowiednią higienę jamy ustnej. Teraz już wiesz, jak skutecznie używać irygatora do zębów.

  Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tym sprzętem, to zaglądaj do tego artykułu przed sięgnięciem po irygator. Po pewnym czasie wszystko Ci się utrwali, a Twoje zęby staną się bielsze i zdrowsze. Zmniejszy się ryzyko próchnicy i paradontozy.

  Dobra cena, jak na stosunkowo niewielki wydatek i chwilę nauki, prawda?

  Oceń publikację
  [Głosy: 11 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  ela
  4 lat temu

  końcówki mają jeszcze znaczenie i niektórzy mogą podrażniać sobie dziąsła z tego co pamiętam. Wszystko rozchodzi się o moc tryskania wody. My posiadamy aquafloss z Truelife i wszyscy i tak na 4 działamy