W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak prostować włosy prostownicą, aby ich nie zniszczyć?

Polina Goch
Komentarze:  0

Wiele początkujących użytkowniczek sięgających po prostownicę nie ma pojęcia, jak prostować włosy, by nie uszkodzić ich struktury. W tym artykule wyjaśnię Ci, jak najbezpieczniej to robić.

Jak bezpiecznie prostować włosy i używać prostownicy do włosów?

Spis treści:

    W kwestii prawidłowego prostowania włosów dobrej jakości urządzenie może nie wystarczyć. Istotne będą przede wszystkim Twoje umiejętności i odpowiednia dawka wiedzy, jaką powinnaś posiąść, zanim rozpoczniesz przygodę ze stylizacją na gorąco.

    Poznanie tajników bezpiecznego prostowania jest niezwykle ważne. Przestrzegając kilku podstawowych reguł, będziesz miała pewność, że Twoje włosy zachowają zdrowy i witalny wygląd. Warto bowiem się zastanowić, czy prostownica może zniszczyć włosy.

    A zatem jak prostować włosy? Czy da się ochronić je przed negatywnymi skutkami wysokich temperatur?

    Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Udzieliłam Ci w nim kilku pomocnych wskazówek. Dzięki nim dowiesz się, jakich błędów nie popełniać podczas prostowania włosów.

    Jak używać prostownicy?

    Odpowiednia technika korzystania ze sprzętu prostującego ma kolosalne znaczenie dla Twoich włosów.

    Jeśli pragniesz, aby kondycja modelowanych pasm nie pogarszała się z każdą kolejną stylizacją, spójrz na poniższe porady.

    Jak prawidłowo używać prostownicę do włosów? Infografika

    • Prostuj wyłącznie suche kosmyki! Wyjątek stanowią specjalne prostownice wyposażone w funkcję stylizowania na mokro (znajdziesz kilka takich w moim rankingu prostownic; często są to też prostownice parowe). Zanim zechcesz zastosować urządzenie na wilgotnych pasmach, upewnij się, że producent zaoferował Ci taką możliwość. W każdym innym wypadku prostownica w połączeniu z niewysuszonymi włosami skończy się dla Ciebie katastrofą. Stylizowanie tym sposobem prowadzi do zniszczenia ich struktury. W konsekwencji staną się przesuszone, a co za tym idzie, będą się łamać i kruszyć. To nie jest efekt, na którym Ci zależy… Ten aspekt szerzej opisałam w poradniku o tym, czy można prostować wilgotne włosy.
    • Podziel włosy na kilka małych sekcji. Każdą z nich dokładnie rozczesz, by pozbyć się niechcianych splątań. Z pewnością ułatwi Ci to pracę, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczką gęstych i długich włosów. Dzięki temu każdą fryzurę wykonasz w sposób precyzyjny. Unikniesz nieestetycznych zagnieceń i nie przeoczysz żadnego obszaru włosów.
    • Unikaj gwałtownych szarpnięć! Z każdym pasmem obchodź się bardzo łagodnie. Sama dobrze wiesz, że włosy są niebywale delikatne i wcale nie trudno je przypadkiem uszkodzić. Staraj się ostrożnie przesuwać prostownicą po pasmach, wykonując jeden płynny i powolny ruch, bez zatrzymywania – od ich nasady, aż po sam dół. Pamiętaj, nic na siłę. Jeżeli podczas prostowania wyczujesz zbyt duże tarcie, przerwij tę czynność. Być może płytki grzejne są uszkodzone lub wymagają wyczyszczenia. Lepiej to sprawdzić. Przy okazji dowiedz się, jak wyczyścić prostownicę, jeśli jej płytki są brudne.
    • Zastanawiasz się, ile ma być tych ruchów? Zastosuj od 1 do 2 przeciągnięć prostownicy po każdym paśmie. Im mniej, tym lepiej! Chodzi o to, abyś nie stylizowała ciągle tej samej partii włosów. Kilkukrotny kontakt z gorącą płytką nie zadziała na nie dobrze, przez co stracą swoją świeżość i blask.
    • Ustaw właściwą temperaturę grzania, czyli dostosowaną do indywidualnego stanu Twoich włosów. Jak ją ustawić? Zerknij na dalszą część artykułu.

    Ranking prostownic do włosów – zwycięzca

    Philips SenseIQ BHS830/00

    W jakiej temperaturze prostować włosy?

    Źle dopasowana temperatura może spalić Twoje włosy w zaledwie kilka sekund.

    Dlatego też ważny jest jej odpowiedni dobór, który zapewni Ci bezpieczną stylizację. W jakiej temperaturze prostować włosy?

    W jakiej temperaturze prostować włosy? Infografika

     

    Cienkie, przesuszone i delikatne pasma będą źle reagowały na działanie ciepła, dlatego prostuj je na możliwie najniższym poziomie. Optymalna temperatura dla tego typu włosów to od 100 do 150 stopni Celsjusza. Jeżeli Twoje włosy są mocno zniszczone lub rozjaśniane, również zadbaj o to, by nie przekroczyć tej górnej granicy.

    Dla włosów normalnych bądź farbowanych najlepiej sprawdzi się temperatura pomiędzy 150 a 170 stopniami Celsjusza.

    Z kolei grube, mocne i oporne na stylizację kosmyki będą wymagały znacznie większych temperatur. Tak samo jak te o dużym skręcie czy afro. Ten rodzaj włosów może potrzebować nawet od 170 do 230 stopni Celsjusza.

    Jeśli zauważysz, że jesteś w stanie wymodelować swoje pasma na niższych temperaturach niż wskazane dolne granice, używaj mniejszego grzania. Nie ma sensu pracować prostownicą na wysokich poziomach, w sytuacji gdy włosy świetnie układają się pod wpływem niższej temperatury.

    Jedno jest pewne… Zawsze powinnaś dopasować stopień nagrzania płytek do aktualnej kondycji i struktury włosów. W przeciwnym razie narobisz sobie szkody w postaci spalonych pasm. W efekcie będą się one kruszyć i łamać.

    Jeśli nie do końca wiesz, jak poprawnie określić ich stan, dobrą inwestycją może okazać się zakup prostownicy z czujnikiem, który dobierze ją w sposób automatyczny.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    W jaki sposób zwiększyć ochronę włosów?

    Istnieje kilka dodatkowych sposobów, dzięki którym wzmocnisz ochronę prostowanych pasm.

    Jak zwiększyć ochronę prostowanych włosów? Infografika

    Pierwszym z nich jest stosowanie profesjonalnych kosmetyków termoochronnych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pasm przed nadmiernym działaniem ciepła. Powinnaś używać ich za każdym razem, gdy suszysz włosy gorącym nawiewem, kręcisz je czy prostujesz.

    Musisz jednak wiedzieć, że żaden z nich nie zabezpieczy ich w 100 procentach, a jedynie zminimalizuje ryzyko ewentualnych zniszczeń.

    Produkty te występują np. w postaci sprayów, mgiełek, serum bądź kremów. Nanieś je na włosy, zanim przystąpisz do stylizacji. Wówczas na ich powierzchni utworzy się warstwa ochronna.

    Kosmetyki termoochronne mają w swoich składach ksylozę będącą rodzajem cukru, który topi się w kontakcie z wysoką temperaturą i okala pasma. Dodatkowo zawierają silikony, olejki i wiele innych komponentów, które również działają na włosy protekcjonalnie.

    Uważaj na produkty, które zawierają szkodliwe alkohole! Tych z kolei powinnaś unikać.

    Drugim sposobem jest nawilżenie przesuszonych pasm przed rozpoczęciem prostowania. Nawet piękne i zdrowe włosy mogą mieć gorszy dzień… To normalne. Wpływa na to chociażby pogoda.

    W takiej sytuacji wmasuj w nie np. kilka kropel olejku, by nieco je odżywić. Przy okazji zabezpieczy on włosy przed działaniem ciepła i wykaże działanie rewitalizujące. 

    Trzecią cenną poradą dotyczącą ochrony włosów jest usunięcie z nich pozostałości kosmetyków, takich jak lakiery, pasty modelujące, suche szampony, żele itp.

    Mogą one nie tylko utrudniać sam proces układania fryzury, ale także prowadzić np. do przywierania gorącej powłoki do oblepionych preparatami włosów. Zadbaj zatem o to, aby były one wcześniej umyte.

    Dodatkowo dowiedz się z osobnego poradnika, czy codzienne prostowanie włosów jest bezpieczne. Częstotliwość sięgania po prostownicę również ma duże znaczenie dla stanu pasm.

    Podsumowanie

    Teraz już doskonale wiesz, jak bezpiecznie prostować włosy i prawidłowo używać prostownicy.

    Jeżeli weźmiesz sobie moje rady do serca, to Twoje włosy nie zniszczą się, a wręcz przeciwnie – będą i idealnie proste, i zdrowe oraz pełne blasku.

    Jeśli znasz jeszcze inne sposoby bezpiecznego prostowania włosów lub masz do mnie jakieś pytania, to zapraszam do sekcji komentarzy.

    Zobacz też:

    Oceń publikację
    [Głosy: 3 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments