W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak przechowywać końcówki do szczoteczki elektrycznej?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Głowice szczotkujące elektrycznych szczoteczek do zębów powinny być przechowywane w sterylnych warunkach. Liczy się także to, jak je traktujesz, np. po myciu zębów. W tym artykule zdradzę Ci kilka porad, dzięki którym końcówki Twojej szczoteczki będą służyły dłużej za sprawą prawidłowego przechowywania (i nie tylko).

jak i gdzie przechowywać końcówki do szczoteczki elektrycznej

Spis treści:

  Higieniczne przechowywanie końcówki do szczoteczki elektrycznej stanowi ważny aspekt używania tego sprzętu. Nawet najlepsza szczoteczka soniczna będzie pracować gorzej, gdy jej głowica jest w złym stanie.

  Jak zadbać o jakość końcówek? Gdzie je najlepiej trzymać? Co jeszcze zrobić, aby włosie głowicy było w dobrym stanie? Przejdźmy do konkretów!

  Przechowywanie końcówek do szczoteczki elektrycznej

  Głowica szczotkująca, zależnie od typu szczoteczki elektrycznej, wykonuje ruchy obrotowe/oscylacyjne lub wymiatające. W obu przypadkach dochodzą często także pulsacje.

  Zadanie włosia końcówki jest proste: ma usuwać odkładającą się płytkę nazębną i rozbijać łańcuchy bakterii. Chronić Cię przed stanami zapalnymi oraz chorobami przyzębia. Finalnie zapewnić Ci, wraz z wydajnością pracy samej szczoteczki, zdrowy i piękny uśmiech.

  Jeżeli nie zadbasz o przechowywanie końcówki, to efekt będzie słabszy… a czasem wręcz odwrotny! Na włosiu zgromadzi się kolonia bakterii, którą przeniesiesz do swojej jamy ustnej.

  Sam sprawdzałem kilka możliwości przechowywania końcówek szczoteczki elektrycznej i mam swoje spostrzeżenia.

  Optymalne warunki przechowywania końcówki do szczoteczki elektrycznej

  Zacznijmy od kilku podstawowych założeń. Zadanie jest takie, aby włosie końcówki miało sterylne warunki. Najkorzystniej, gdy z niczym się nie styka i nie jest narażone na opadające drobiny oraz bakterie. Do tego stoi w pozycji pionowej, gdyż podnosi to komfort schnięcia.

  Samo miejsce przechowywania powinno więc być odizolowane od otoczenia (czyli po prostu zamykane/dokładnie osłonięte), czyste, suche, chłodne i oddalone od światła słonecznego.

  W oparciu o te informacje ocenię najpowszechniejsze sposoby przechowywanie końcówek szczotkujących.

  Przeźroczysta osłona

  Końcówka szczoteczki zakryta przeźroczystą osłoną

  Najprostszy i jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie końcówki, bo… cały czas znajduje się ona na szczoteczce!

  Z drugiej strony jest dość dobrze odizolowana od otoczenia i spoczywa w pozycji pionowej (chyba że wkładasz szczoteczkę do szuflady na płasko).

  Wystarczy, że po każdym szczotkowaniu nieco wysuszysz włosie końcówki i raz na jakiś czas spojrzysz na stan osłony. Nie zaszkodzi jej przetrzeć czy odkazić, np. raz na miesiąc.

  • Powody za: Nie musisz odłączać końcówki i przechowywać jej osobno. Jednocześnie pozostaje dobrze odizolowana od czynników zewnętrznych.
  • Powody przeciw: Brak większych minusów, to świetny sposób na przechowywanie końcówki szczoteczki elektrycznej!

  Wieszak/uchwyt ścienny na szczoteczki

  wieszak na szczoteczki do mycia zębów

  Chodzi o prosty i niewielki wieszak, który zazwyczaj mieści około 4 szczoteczek. I to różnego typu. Montujesz go w dowolnym miejscu w swojej łazience (na ścianie).

  Szczoteczki wiszą w nim pionowo, co przyspiesza schnięcie. Pokrywka zasłania końcówki, w teorii chroniąc je przed osiadającymi bakteriami czy kurzem.

  Czy to dobry sposób przechowywania końcówek, a właściwie całych szczoteczek? Całkiem dobry, o ile zadbasz o kilka spraw.

  Po pierwsze, monitoruj stan uchwytów, które trzymają szczoteczki w pionowej pozycji. Gdy włosie jest wilgotne, przyspiesza gromadzenie się tam bakterii, a przede wszystkim pleśni. Regularnie oczyszczaj i dezynfekuj to miejsce.

  Po drugie, zakup zamykany wieszak/uchwyt. Przykrywa on końcówki, co zdecydowanie lepiej je chroni przed bakteriami. Uchwyty bez takiego zabezpieczenia nie są w mojej ocenie dobrym rozwiązaniem.

  • Powody za: Masz swobodę co do montażu takiego wieszaka/uchwytu. Dzięki temu szczoteczki wszystkich domowników są w jednym miejscu i zawsze pod ręką. Pokrywka zapewnia natomiast pewną ochronę przed bakteriami wokół.
  • Powody przeciw: Uchwyty bez pokrywki nie chronią włosia końcówek przed osiadającymi na nich bakteriami czy kurzem. Gdy włosie którejś ze szczoteczek jest notorycznie mokre po odłożeniu, wywoła osad lub pleśń. O ile odstęp między szczoteczkami jest dość bezpieczny i higieniczny, tak każda z nich (zależnie od wilgotności i sposobu traktowania przez użytkownika) może zrodzić siedlisko bakterii w takim miejscu.

  Schowek na końcówki w bazie ładującej

  schowek na końcówki do szczoteczki elektrycznej na bazie ładującej

  Ma np. 2 – 4 niewielkie miejsca na same końcówki oraz zakładany i przeźroczysty pojemnik (w niektórych modelach niestety nie ma pojemnika, co dużo zmienia).

  W takich warunkach włosie końcówek jest bezpieczne i dobrze odizolowane od bakterii czy kurzu.

  I w dalszym ciągu końcówka może być pod ręką. Wystarczy, że znajdziesz w łazience miejsce na stację ładującą. A gdy baza jest cały czas podłączona do prądu i po szczotkowaniu zostawiasz na niej korpus szczoteczki, to tym lepiej. Nie zaskoczy Cię sytuacja, w której szczoteczka nieoczekiwanie się rozładuje.

  Gorzej, gdy nie masz w łazience miejsca na stację ładującą ze zintegrowanym schowkiem na końcówki. Wtedy za każdym razem musisz wyciągać końcówkę, wędrować z nią do łazienki, montować, myć zęby i ponownie chować gdzie indziej.

  Ale nawet pomimo tego warto wykorzystywać zintegrowany schowek do bezpiecznego przechowywania końcówek.

  Dodam jeszcze, że czasem taki dodatek przybiera formę zamykanej podstawki, w której głowice spoczywają na płasko, po prostu sobie w niej leżą. Osobiście preferuję rozwiązanie, gdy końcówki są umieszczone pionowo.

  • Powody za: Masz wyjściowo swobodę w kwestii ulokowania bazy ładującej ze schowkiem. Kwestia znalezienia jej miejsca w łazience. Samo włosie spoczywa w pozycji pionowej (w większości przypadków), ale z niczym się nie styka i jest zasłonięte. To korzystne, bo i sterylne. Zyskujesz pewność, że głowica szczotkująca nie złapie bakterii i niepożądanych drobin oraz cząstek w trakcie przechowywania.
  • Powody przeciw: Przygotowanie szczoteczki do mycia zębów zajmuje więcej czasu. Za każdym razem musisz montować, a po szczotkowaniu odłączać końcówkę od korpusu szczoteczki. A jeżeli bazę trzymasz w innym pomieszczeniu niż łazienka, to zabierze Ci to jeszcze więcej czasu. No i nie wszystkie szczoteczki elektryczne oferują stację ładującą ze schowkiem na końcówki.

  Etui

  etui przechowujące szczoteczkę i końcówki

  Do wielu szczoteczek producenci dołączają etui podróżne lub swego rodzaju kosmetyczkę/pokrowiec. Niesie to za sobą podobne korzyści co schowek na bazie. Różnica jest taka, że włosie styka się z materiałem etui, więc wypada, aby było suche.

  Z drugiej strony etui ma bardziej regularny kształt, a więc zajmuje mniej miejsca niż stacja ładująca z przewodem zasilającym i schowkiem.

  etui przechowujące szczoteczkę i końcówki 2

  Jeżeli masz w swojej łazience do dyspozycji szuflady czy inne niewielkie schowki, to tym bardziej skorzystasz na tym rozwiązaniu, chowając do nich etui.

  Co więcej, są etui, które podłącza się do gniazdka, aby ładowały umieszczoną w nich szczoteczkę. Ranking szczoteczek elektrycznych pokazuje modele z takim rozwiązaniem.

  • Powody za: Dobra izolacja końcówek oraz stosunkowo łatwe przechowywanie etui .
  • Powody przeciw: Nie wszystkie etui da się postawić pionowo (a jeżeli już, to utrudnia to wygodne ulokowanie tego dodatku). Końcówki powinny być jak najsuchsze, gdyż często dotykają materiału wewnątrz.

  Dezynfektor UV

  dezynfektor UV, który przechowuje i dezynfekuje końcówki

  Stacja dezynfekująca (czyli sanitazer) to najlepszy sposób na odkażanie i przechowywanie końcówek szczotkujących. Zapewnia im sterylność za pomocą żarówki generującej promienie UV, które zabijają nawet do 99 procent bakterii spoczywających na włosiu końcówki.

  To takie rozwinięcie zintegrowanego z bazą schowka, gdyż na pierwszy rzut oka wygląda podobnie. Ale dezynfektor UV jest nieco większy, bardziej zabudowany i oferuje unikalną funkcję odkażania głowic.

  Sęk w tym, że to szczoteczka już wyjściowo musi oferować wbudowany w bazę ładującą dezynfektor. A modele z tym udogodnieniem są bardzo drogie.

  Niemniej trzeba pochwalić tego typu rozwiązanie. Daje największą pewność co do higienicznego przechowywania końcówek szczoteczki.

  • Powody za: Zdecydowanie największa higiena i sterylność podczas przechowywania głowic szczotkujących.
  • Powody przeciw: Szczoteczki elektryczne z takim udogodnieniem są drogie. Dezynfektor znacząco podnosi ich cenę, ale coś za coś.

  Kubek bądź szklanka

  szklanka ładująca szczoteczkę elektryczną

  Podobna historia jak z otwartym uchwytem bądź schowkiem. Duże prawdopodobieństwo, że na włosiu będą osiadać różne cząstki.

  Rozpylisz odświeżacz powietrza? Jego drobiny znajdą się na włosiu końcówki. Użyjesz perfum bądź dezodorantu w pobliżu? To samo. Nie wspominając o innych drobnoustrojach, które grasują w łazience.

  Na plus fakt, że są szczoteczki soniczne, w których producent dołącza w zestawie szklankę. Po co? W celu ładowania! Tak, są to szklanki-ładowarki. W takiej sytuacji na odłączoną końcówkę zawsze możesz znaleźć inne miejsce.

  • Powody za: Bardzo proste rozwiązanie, dzięki któremu zawsze masz pod ręką całą szczoteczkę. Kubek bądź szklankę z nią postawisz gdziekolwiek Ci pasuje.
  • Powody przeciw: Ochrona końcówki taka jak w przypadku odsłoniętych uchwytów, czyli… słaba. Nie zapewnisz włosiu głowicy bezpieczeństwa przed bakteriami.

  Zamknięta szafka lub szuflada w łazience

  szafki i szuflady w łazience, w których przechowasz końcówki szoczteczki

  To ostatnia alternatywa dla reszty. I całkiem dobra! Wystarczy, że znajdziesz miejsce na odłączaną końcówkę w jakiejś łazienkowej szafce bądź szufladzie.

  Oczywiście im mniejszy schowek na końcówkę, tym lepiej (dlatego zachwalałem te, które są elementem stacji i się je zamyka), ale na upartego to wyjście również będzie dobre.

  • Powody za: Znalezienie niewielkiego miejsca na końcówkę w szafce bądź szufladzie w łazience nie jest wielkim wyzwaniem. Jeżeli jest tam czysto i schludnie, to takie wyjście jak najbardziej ma sens.
  • Powody przeciw: Końcówka powinna być sucha. W większych szafkach nadal może osiadać na niej kurz bądź inne drobiny. Sporo zależy także od tego, co oprócz niej znajduje się w takim schowku.

  Ranking szczoteczek elektrycznych – zwycięzca

  Philips HX9992/12

  Jak przygotować końcówkę szczoteczki do przechowywania?

  Niezależnie od tego, który sposób przechowywania końcówki wybierzesz, dobrze, gdy starannie przygotujesz do tego głowicę z włosiem.

  W jaki sposób? Przygotowałem garść porad na ten temat:

  • Myj końcówkę po każdym szczotkowaniu. To szczególnie ważne, gdy Twoja pasta do zębów zawiera substancje wybielające/rozjaśniające szkliwo (np. wodorowęglan sodu lub inne dwuwęglany). Gdy na włosiu zostaną resztki pasty lub pokarmu, to włosie straci swoje właściwości, a w skrajnym przypadku (pod wpływem wspomnianych substancji) pęknie plastik głowicy. Przy kolejnym myciu zębów już wyjściowo obniżysz skuteczność szczotkowania, a tego przecież nie chcesz. Szybkie wypłukanie rozwiązuje ten problem. Myj końcówkę zarówno na włączonym urządzeniu (intensywne wibracje pomogą), jak i bez tego.
  • Mało osób o tym wie, lecz spokojnie możesz umyć końcówkę nie tylko samą wodą, ale i łagodnym mydłem. Usunie z włosia poważniejsze zabrudzenia. Oczywiście po tym zabiegu dokładnie wypłucz całą głowicę, usuwając pozostałości mydła.
  • Dobrym nawykiem przed schowaniem końcówki jest wysuszenie jej. Użyj do tego chusteczki bądź papierowego ręcznika. Delikatnie ściśnij włosie końcówki, aby odprowadzić wilgoć. Jeżeli odkładasz ją do wieszaka/uchwytu, etui lub szafki/szuflady, to jest to wręcz obowiązkowy zabieg. Jak już wspominałem, wilgotne włosie stwarza dobre warunki do powstawania i mnożenia się bakterii.
  • Jeśli odłączasz końcówkę i umieszczasz ją w schowku, to spójrz na łączenie między nią a korpusem szczoteczki. Szczególnie na trzonek, którzy trzyma końcówkę, oraz wszelkie uszczelki. Lubi się tam gromadzić brud, a to mało higienicznie. Nawet gdy nie odłączasz końcówki, regularnie sprawdzaj to miejsce.
  • Raz w miesiącu możesz poddać końcówkę solidniejszej dezynfekcji. W jaki sposób? Oblewając ją wrzątkiem. Problem tu taki, że nie każdą głowicę można tak potraktować. Niektórzy producenci wspominają o takiej opcji, a inni jej zabraniają. Przed takim zabiegiem podpytaj więc producenta swojej szczoteczki.
  • Całą rękojeść wypłucz pod bieżącą wodą. Szczoteczki elektryczne są przecież wodoodporne (pomijając jakieś bardzo budżetowe czy stare modele z zasilaniem bateryjnym). W ten sposób usuniesz osad, w którym również kryją się bakterie (a mogą wtedy przejść na końcówkę). W skrajnym przypadku, gdy w ogóle nie dbasz o korpus urządzenia, rękojeść pokryje się kamieniem, więc monitoruj również jej stan czystości.
  • Dodatkową radą jest zwilżenie końcówki przed nałożeniem pasty i myciem zębów. Wiele modeli, szczególnie tych sonicznych, tworzy tzw. dynamiczny przepływ cieczy. Z wody, pasty i śliny tworzą się mikrobąbelki wypłukujące różne zakamarki jamy ustnej. Woda na włosiu końcówki spotęguje ten efekt i przełoży się na skuteczniejsze szczotkowanie.

  Jak widzisz, możesz bardzo dużo zrobić, aby przechowywanie końcówki stało się w pełni higieniczne. Nie są to czasochłonne czy bardziej skomplikowane czynności, a realnie wpłyną na skuteczność pielęgnacji zębów i dziąseł.

  Dowiedz się także tego, co ile wymieniać końcówkę szczoteczki elektrycznej. Gdy mocno się zużyje, nawet prawidłowe przechowywanie nie przywróci jej skuteczności.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, gdzie składować końcówki szczoteczki elektrycznej.

  Czas na zwięzłe podsumowanie.

  Oto swego rodzaju klasyfikacja opcji na przechowywanie końcówki do szczoteczki do zębów:

  1. Osłona – mała, dyskretna, dobrze chroniąca końcówkę i nie wymuszająca na Tobie odłączania jej od korpusu. Czegóż chcieć więcej? Najprostsze i najlepsze rozwiązanie na przechowywanie końcówki szczoteczki.
  2. Dezynfektor UV – od razu zintegrowany ze stacją ładującą, do tego najskuteczniejszy ze wszystkich możliwości (pod względem walki z bakteriami). Dokładnie dezynfekuje końcówki przed kolejnym użyciem. Niestety, dostępny jedynie w kosztownych modelach, głównie Philipsa.
  3. Schowek na bazie ładującejproste i skuteczne rozwiązanie. Końcówka spoczywa pionowo, jej włosie z niczym się nie styka, a całość jest przykryta. Są także schowki bez pokrywki ochronnej, choć to już mniej korzystne rozwiązanie.
  4. Etui – tutaj końcówka również jest nieźle odizolowana od bakterii. Jej włosie może jednak dotykać materiału, które pokrywa etui. Wypada więc wypłukać i bardzo dokładnie osuszyć końcówkę przed umieszczeniem w pokrowcu. Najkorzystniej wypadają etui z właściwościami wentylacyjnymi.
  5. Wieszak/uchwyt na szczoteczki do montażu w łazience – opcja na przechowywanie całej szczoteczki z zamontowaną końcówka… a właściwie kilku szczoteczek. Obowiązkowym elementem powinna być pokrywka, która lepiej odizoluje włosie od osiadających bakterii i cząstek. Odsłonięte uchwyty odradzam.
  6. Zamykana szafka/szuflada w łazience – jeśli jest w niej czysto, bakterie nie mają za bardzo skąd przejść. W takim przypadki myj i osuszaj przechowywaną końcówkę.
  7. Kubek/szklanka na szczoteczkę – proste, lecz mało skuteczne rozwiązanie. Cała szczoteczka jest bowiem odsłonięta, a włosie końcówki najbardziej narażone na kontakt z drobnoustrojami czy innymi drobinami.

  Niezależnie od opcji, która najbardziej Ci pasuje, pamiętaj o rozsądnej konserwacji końcówki.

  Po każdym użyciu wypłukuj włosie wodą, a najlepiej myj łagodnym mydłem. Czasem polewaj wrzątkiem dla lepszej dezynfekcji. Przed umieszczeniem w wybranym miejscu osuszaj, a przed kolejnym szczotkowaniem nawilżaj wodą.

  W ten sposób dłużej utrzymasz końcówkę w lepszej formie i pozbędziesz się z niej wielu bakterii czy resztek.

  Jeżeli masz dodatkowe pytania lub jeszcze inne sposoby przechowywania końcówek szczoteczki elektrycznej, daj znać w sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments